Středověk
Dnes je: 15. 10. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.

22.03.2019: 2 osoby
Přidán pražský biskup Budivoj a Hroznata z Knířova

08.04.2018: Pražský biskup
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Komentáře
  ke článku: Příchod Slovanů na české území - několik poznámek
  (ze dne 14.02.2010, autor článku: Jan Škvrňák)

  Komentář ze dne: 20.10.2013 00:35:19     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - WH72 (lomnicky@pobox.sk)
  Titulek: v poslednej dobe je to jasne
  Priatelia, Slovania su protonarod Europy, coraz castejsie sa o tom hovori a uz iba zapadna, egocentricka kultura to musi prijat a to oficialne aj na kanaloch ako History channel.

  Venedi boli cisti slovania, zalozili mesto Venecia - Benatky. Ktore vladlo svetu.

  Pismo ukazuje, ze predchodcovia Rimanov a Rimskej Rise boli Slovania, Etruske pisno je jsne citatelne v nasich jazykoch. samozrejme zapad zivi mytus o Greckom pisme. Ved toto Slovanom predsa nedaju.

  Otazka je preco sa Slovanov tak boja.

  A samozrejme Kelti = Slovania. Nebol to ziaden extra narod. A pozor centrum Keltov, teda celej Europy bolo podla vykopavok na uzemi neskorsej Velkej Moravy.

  My sami sa toho nesmieme bat, to nie je nacionalizmus, to su fakty.

  Nesmieme podporovat zapadne a grecke rozpravky o historii, ktora bola defacto nasa.

    
  Komentář ze dne: 21.10.2013 10:46:15     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Viola (@)
  Titulek: Re: v poslednej dobe je to jasne
  Můžete uvést nějaké seriózní zdroje, z nichž vyplývá Vámi uvedené?

  Komentář ze dne: 31.10.2011 21:21:25     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Ingolf (@)
  Titulek: pokračování
  "Obec Venetů požívá největší vážnosti po celém pobřeží oceánu v oněch krajinách, ježto Venetové mají lodi ve velikém počtu, po nichž konávají plavby do Britanie, oni také předčí ostatní i vědomostmi i zkušenostmi námořnickými, sami ovládají několik přístavů ..." (III, 8) ... "Taková byla obyčejně poloha venetských městeček, že ležels na samém konci výbežků a mysů a že k nim nebylo přístupu ani ze souše, kdykoliv se příboj přihnal že širého moře, - ... - ani po vodě, protože za odlivu narážely lodi na mělčiny (III, 12).
  Poprvé se jacísi Venedi objevují u římského letopisce Tacita, seděli na východ od Visly u Baltu a nebylo jasné, zda ještě náleží ke Germánům nebo k Sarmatům, tj. kočovníkům ze stepí. V západním Lotyšsku žili do 13. století Venetové u řeky Vent a města Ventspils (česky Vindava, německy Windau) při ústé do moře. V severní Itálii zanechali Venetové jméno Venezia pro Benátky. V řečtině jsou Benátčané Henetoi a jiní Henetoi se vyskytují v Homérově Iliadě, sídlili na západním pobřeží Malé Asie. Na severozápadním pobřeží Walesu leží území jménem Gwyned.
  Všechny tato území mají jedno společné - polohu u moře, ve většině případů dokonce na západních pobřežích.. to mjéno může znamenat něco jako "námořník", "člověk od vody". Ale může se jednat přirozeně o etnikum, pak by se jevilo jako nejlogičtější jeho šíření pomocí námořní expanze podél pobřeží a usidlování se na pobřeží.. Ztotožnění Caesarových Venetů se Slovany je jen jedním z mnoha vysvětlení a ještě automatickým spíše než logickým..

  Komentář ze dne: 31.10.2011 21:02:32     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Ingolf (@)
  Titulek: Venedi apod.
  Reakce na mě působí, že je psána z pocitu nutnosti dokazovat význam Slovanů, a to i tam, kde se o Slovanech mluvit nedá.. A zdůrazňuji, je to můj osobní pocit, netvrdím autoritativně, že to tak je, že někomu vidím do hlavy, a nenaznačuji, jaké síly nebo duch za jeho textem stojí.., nebudu si hrát na vševidoucího, když oponenta vůbec neznám.

  Příbuzenství Slovanů a Keltů, jak je uznáváno většinou badatelů, vychází z původní indovevropské jednoty a je sotva možné označit tuto jednotu jako "slovanskou", stejně jako nebyla keltská, perská, chetitská, prostě v sobě nesla základ všech těchto jmenovaných a dalších etnik. Indoevropané, rozeznatelní jako lid se šňůrovou keramikou nebo lid s bojovými sekeromlaty (dvě jména pro tutéž kulturu), expandovali do Evropy ve 3. tisíciletí př. n. l.
  Ventris rozluštil na Krétě lineární písmo B, zatímco lineární písmo A zůstává nerozluštěné, nelze tak tvrdit, jakého je jazyka.. K písmu B píše Antonín Bartoněk: Zlatá Egeis. Mladá fronta, edice Kolumbus, Praha 1969 s. 79: "A Ventris, který předtím dlouhá léta věřil, že se pod lineárním písmem B skrývá jazyk příbuzný jazyku Etrusků, severních sousedů starověkých Římanů, se právě dožívá největšího překvapení svého života, když vidí, že má najednou před sebou starou řečtinu." Tedy luštitel písma sám, nikoli nějaký ideovědec, odkryl nápisy lineárního písma B jako řecké.., dokonce oproti svým původním předpokladům.

  Venedové se podle kronikáře Jordanese z 6. století Gótové ve 4. století bojovali ve východní Evropě s Venety "zrozenými z jednoho rodu a přijmuvšími nyní tři jména, to jest Veneti, Sklaveni a Antové". (Dušan Třeštík: Počátky Přemyslovců, NLN 1998, s.24). Sklavini se rozsídlili od pramene Visly ke Karpatům, Antové mezi Dněprem a Dněstrem (tamtéž). Historické spisy příchod Slovanů v 5.-6. století naopak potvrzují..
  Ke jménu Vendů, Venedů, Venetů - jméno přešlo do germánských jazyků jako označení pro Slovany (Wenden; pro Lužické Srby do r. 1945 Wenden; pro slovinské Korutance Winden) a do finských jazyků (Vänäja), ale objevuje se v různých obměnách po celé Evropě i mimo ni. Mohlo se jednat o nějakou širokou skupinu jako Slovani, Kelti nebo Germáni, nebo o skupinu něčím podobnou. Caesar bojoval s jakýmisi Venety během svých Galských válek s keltskými kmeny v dnešní Francii. "Obec Venetů požívá největší vážnosti po celém pobřeží oceánu v oněch krajin

  Komentář ze dne: 31.10.2011 13:23:29     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - IT (@)
  Titulek: Pavěda
  Článek je napsán v duchu katolicko-římsko-židovském a naprosto neodpovídá realitě. Genetické studie dokládají, že R1a haploskupina (slovanská) a R1b haploskupina (mladší slovanská větev a dnes připisovaná Keltům) jsou a byla dvě etnika rozšířená po celé Evropě přes Asii, Turecko, Mezopotamii až do Pakistánu. Včetně přilehlých území, jako ostrov Kréta, dnešní Řecko, starověký Egypt. Na některých místech byly tyto haploskupiny zcela vybity, nicméně po nich zůstaly lingvistické památky. Jsou to tabulky popsané písmem, které Brit Evans pojmenoval lineární A a lineární B. Znaky písma byly rozluštěny M. Ventrisem, ale ideovědci stále odmítají si přiznat, že jsou psány v jazyce blízkém srbochorvatštině s některými makedonskými výrazy. Genetické a lingvistické studie tak dokládají, že Slované obývali Evropu od poslední doby ledové, tj. někdy před 12000-15000 lety př.n.l. Není pravda, že se do střední Evropy dostali válkami v 5-6.stol.n.l. Vyvrací to i historické spisy. Např. G.J.Ceasar Válečné paměti, Svoboda, Praha, 1972, str. 123 ff., kde v Morinském zálivu bojoval s Venéty (tj. Slovany). Také přilehlé jméno města Vannes nese dodnes v sobě zakódované jméno tehdajších Vánů, kteří si tak říkali již od pradávna. Římané si tehdejší Kelty překřtili zase na Galy. Pod různými jmény tak nacházíme jedno a totéž genetické etnikum, kterému dnes říkáme Slované (případně Kelti, tj. Čeleď podle Zdenka Šmitmajera). V době kamenné bylo tzv. lineární písmo univerzálním písmem, starším jak sumerské písmo nebo egyptské hieroglyfy, a bylo známo i v harappské kultuře (Pakistan).
  http://www.historyofwar.org/ articles/battles_morbihan_gulf .html
  http://roveri.wulf.cz/k ronika/bretan_2003/Kronika.pdf
  V posledním česky psaném odkazu „Kronika“ je tolik pravopisných chyb, že je to až k neuvěření : lodě udržovali, lodě nemohli, nebyly Římané schopni...atd.

    
  Komentář ze dne: 31.10.2011 14:46:16     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - admin (@)
  Titulek: Re: Pavěda
  "katolicko-rímsko-židovsk ý duch" nemá nutnost vyrábet z části "Slovanu" Kelty a z druhé Slovany.

  Označení Veneti mohlo být jednoduše prejato, stejne jako np. Madari jsou označováni v pramenech jako Avari nebo dokonce Hunové.

  A na jakém základu lze ztotožnit lid se stejným jazykem s lidem se stejným genem?

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31    

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha