Středověk
Dnes je: 14. 12. 2018  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
08.04.2018: Pražský biskup
05.02.2017: Rodokmen
Po dlouhé době rodokmen: Páni z Pardubic

17.04.2016: Jakub Kon(e)ček z Prus
Nižší moravský šlechtic, v závěru života majitel zdouneckého panství
Poslední komentáře
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Ještě na prahu novověku byla podle prvního vydání Encyclopedie Britannica největší říše na světě Tar . . . (Vikinský vliv na Kyjevské Rusi - Stát a jazyk)
 • Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli je někde možné zjistit cokoli o rodu Brennerů, ze kterého vzeš . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Docela by bylo dobře doplnit arcibiskupy před Arnoštem z Pardubic. Arcibiskupství nebylo v Praze, al . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Je to docela dobré, včetně předmluvy s jakýmsi příběhem dle Widukinda. Jen mi chybí bilingva - latin . . . (Widukindova kronika v českém překladu)
 • Sociální sítě a ostatní


  Komentáře
  ke článku: Jak se v devátém století jmenovaly země Slovensko a země Morava?
  (ze dne 11.12.2011, autor článku: Jan Galatík)

  Komentář ze dne: 27.12.2011 10:04:32     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - iohannes (@)
  Titulek: Albánie
  Samozřejmě, albus je bílý již v latině. Od toho např. album (bílé desky) nebo alba (bílý liturgický oděv).

  Komentář ze dne: 14.12.2011 18:11:19     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Ingolf (@)
  Titulek: etymologie
  Etymologie je dvojsečná, může pomoci při získání nových informací, stejně jako je zamotat nebo nabídnout nespočet významů, které podporují navzájem si odporující teze. Jestli má být Charvát jiným jménem Krok, tak podle jiného etymoglického názoru znamená jméno Kroka "K rokování", což má dokládat jeho funkci soudce..
  Příklad zavádějící teorie je v článku podle mě alespoň jeden - Albánie jako složenina Al a Bánie, přičemž Bánie má pocházet z titulu "bán". Není uvedeno, z jaké doby a prostředí má bán pocházet, podle mého pochází z avarského nebo maďarského (Bajan jméno avarského kagana, bán jako zkrácené žu-pan, odtud župy v Chorvatsku nebo Maďarsku) a šíří se na územích obydlených Slovany podél Panonie ovládané nomády.
  První uvedené jména Albánie pochází z pera Klaudia Prolemaia z 2. století, uvádí ilyrské etnikum Albanoi s centrem v Albanapolis. V této době pod římskou vládou neoperovali slovanští nebo nomádští šlechtici, ani nedávali své jméno římským správním jednotkám. Jméno se nezávisle na bánech, ale i Albánii se obejvuje v názvu pro Skoty jako Albanaig - Lidé z Alby, v dalších staletích funguje rod vévodů z Albany. Tito skotští vévodové nebo španělští vévodové z Alby zřejmě nebudou Slované nebo Maďaři..
  V Rumunsku mimo Banátu leží město Alba Iulia, doslova Bělehrad, Bílý hrad, v německém názvu také jako Weissenburg. Alb je rumunsky bílý, což mně osobně sedí i na Albánii více. Jednak vzhledem k bílým horám, jednak vzhledem k užití slova alb/elb v dalších zeměpisných názvech, které souvisí s bílou barvou. Kavkazská Albánie ležela v otmto pohoří pokrytém sněhem, sníh pokrývá Alpy, (možné je použití u slova Elbe - Labe, pro bílou pěnu řeky).

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Prosinec  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha