Středověk
Dnes je: 25. 09. 2018  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
08.04.2018: Pražský biskup
05.02.2017: Rodokmen
Po dlouhé době rodokmen: Páni z Pardubic

17.04.2016: Jakub Kon(e)ček z Prus
Nižší moravský šlechtic, v závěru života majitel zdouneckého panství
Poslední komentáře
 • Ještě na prahu novověku byla podle prvního vydání Encyclopedie Britannica největší říše na světě Tar . . . (Vikinský vliv na Kyjevské Rusi - Stát a jazyk)
 • Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli je někde možné zjistit cokoli o rodu Brennerů, ze kterého vzeš . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Docela by bylo dobře doplnit arcibiskupy před Arnoštem z Pardubic. Arcibiskupství nebylo v Praze, al . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Je to docela dobré, včetně předmluvy s jakýmsi příběhem dle Widukinda. Jen mi chybí bilingva - latin . . . (Widukindova kronika v českém překladu)
 • Tady se jedná o to, zda bylo v Čechách užívané vlastní jméno s příponou -bor. U Kosmy je jmenován So . . . (Spor o původ Svaté Ludmily)
 • Sociální sítě a ostatní


  Komentáře
  ke článku: Tajemství vzniku hradu Landštejna – 2. část
  (ze dne 17.05.2015, autor článku: Milan Dibala a Jiřina Mládková)

  Komentář ze dne: 18.05.2015 17:52:54     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Laurentius (@)
  Titulek: Landštejn - 2. část
  Tak ještě jednou děkuji všem autorům tohoto článku. Výborná práce. Dozvěděl jsem se hodně nového - účasti rakouské šlechty na křižových výpravách atd. Článek také pěkně ukázal složité lenní vztahy a zajímavé souvislosti v Rakousku té doby.

  Landštejn patří už od mého mládí k mým nejoblíbenějším hradů u nás. Ono každý hrad je opravdu unikát, ale vzájemné inspirace můžeme určitě hledat.

  Snažil jsem se zjistit nějaké podrobnosti o dalším hradě Zöbingenů jménem Schönberg am Kamp. Leží jen kousek severně od Zöbingu. Bohužel z dříve mohutného hradu moc nezůstalo, když byl 1645 zničen Švédy. Podle veduty Vischera měl také dvě hranolové věže, ale o přesné poloze paláce a kaple jsem nic nezjistil.


    
  Komentář ze dne: 01.06.2015 00:43:34     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - MilDi (landibala@gmail.com)
  Titulek: Re: Landštejn - 2. část
  Teší ma ma tvoj záujem o hrad Landštejn, zaslúži si ho. Nie je mnoho českých hradov, ktoré majú tak zachované pôvodné románske jadro. Napriek neskorším úpravám si návštevník vie predstavi ako pôvodne vyzeral.
  Ďakujem aj za informáciu o hrade Schönberg, prispieva k môjmu názoru, že pravdepodobnejším iniciatorom stavby bola rakúska resp. bavorská strana. Radšej by som iniciatora stavby tak zaujímavého hradu videl na českej strane, ale ak chcem cti heslo "Pravda vítězí" musím sa na základe v súčasnosti dostupných informácii prikloni k názoru o zahraničnom iniciatorovi. Útechou mi ostáva, že územie, ktoré Česku odňal Barbarosa, to mu vrátil Přemysl Otakar II. naspä, navyše s krásnym hradom.
  Ako v závere článku uvádzam, môžu sa objavi aj iné hypotézy o iniciaorovi stavby. Napr. ďalším možným iniciatorom mohol by niektorí z pasovských biskupov, ktorí sa tiež zúčastnili niektorej krížovej výpravy. Landštejn patril pod dekantstvo podriadené Pasovu v meste Stein ( dnes je súčasou mesta Krems ) a aj názov Landstein mohol vzniknú ako kraj ( Land ) patriaci pod Stein.
  Verím, že milovníci historie a bádatelia ako ty skôr alebo neskôr narazia na nové informácie, ktoré viac poodhalia okolnosti vzniku Landštejna. Chcem všetkých poprosi, aby tieto informácie poskytli aj nám ostatným, napr. na tomto fore.
  Vopred ďakujem.

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha