Středověk
Dnes je: 16. 12. 2018  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
08.04.2018: Pražský biskup
05.02.2017: Rodokmen
Po dlouhé době rodokmen: Páni z Pardubic

17.04.2016: Jakub Kon(e)ček z Prus
Nižší moravský šlechtic, v závěru života majitel zdouneckého panství
Poslední komentáře
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Ještě na prahu novověku byla podle prvního vydání Encyclopedie Britannica největší říše na světě Tar . . . (Vikinský vliv na Kyjevské Rusi - Stát a jazyk)
 • Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli je někde možné zjistit cokoli o rodu Brennerů, ze kterého vzeš . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Docela by bylo dobře doplnit arcibiskupy před Arnoštem z Pardubic. Arcibiskupství nebylo v Praze, al . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Je to docela dobré, včetně předmluvy s jakýmsi příběhem dle Widukinda. Jen mi chybí bilingva - latin . . . (Widukindova kronika v českém překladu)
 • Sociální sítě a ostatní


  Komentáře
  ke článku: Digital humanities – naděje pro historii?
  (ze dne 13.12.2015, autor článku: Jan Škvrňák)

  Komentář ze dne: 13.12.2015 15:03:29     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - autor (@)
  Titulek:
  To, že v článku něco tvrdím, neznamená, že se mi to daří dodržovat. Třeba v čtivosti svých článků mám ještě, co zlepšovat.

  Debatu nad čímkoli napsaným velmi uvítám!

    
  Komentář ze dne: 24.02.2018 21:52:47     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Slavíček (slavicekvac@upcmail.cz)
  Titulek: Re: člověk přede vším
  Prima, doufám, že mi zrecenzuješ přilbu v tomto duchu. Myslím to vážně. Velmi si pochvaluji digitalizaci, jinak bych nemohl nic nikdy udělat, přečíst ty knihy v knihovně je technicky nemožné a musel bych na to mít další život. Zrychlení a dostupnost pramenů je hlavní přínos. Jen si to musím někdy dělat sám, prostě nafotit v knihovně dílo a číst ho doma nebo ve vlaku na počítači. Jako ilustrace - Kosmova kronika Čechů za něco přes hodinu práce s foákem v Národní knihovně. Podobně Cach katalog denárů. Sedět u toho v knihovně absolutně nemožné. Nemyslím si, že by digitalizace odlidštila humanitní vědy, spíše naopak usnadňuje práci a lze se dobrat lepších výsledků. Říkám neskromně. Kroky k digitalizaci a matematizaci ekonomie v historii považuji za velmi potřebné. Všichni byli překvapeni kdysi Smetánkou s Ostojem a co takového by bylo opravdu potřeba, zpracovat v excellu a grafy, aby to bylo do očí bijící a jasné. Už jen ekonomie obchodních stezek z denárového období, náklady na cesty, náklady na zastávky včetně cel a podobně. Frekvence těch cest podle druhu zboží, včetně otroků. Možné zisky a náklady vládnoucích uskupení. Evropský rozměr ekonomie v dosahu Ottonů. Mnoho nápadů pro příští generace historiků. A se vyřádí!

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Prosinec  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha