Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 15 črc 2019 23:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) :( :o :shock: :? 8) 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :neutral: :mrgreen: :geek: :ugeek: :clap: :dance: :doh: :drool: :hand: :liar: :naughty: :pray: :shhh: :shifty: :snooty: :think: :violin: :whistle:
Zobrazit další smajlíky
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Question
V jakém měsíci byla vydána Zlatá bula sicilská (slovem s diakritikou)?:
This question is a means of preventing automated form submissions by spambots.
   

Přehled tématu - Benešovici
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Věděl by někdo, kam do rodokmenu Benešoviců zařadit (jestli vůbec) Čeňka a jeho syny Štěpána a Petra, všichni se psali z Bechyně, a asi dalšího syna Janáče z Bechyně ?? Čeněk roku 1350 koupil Malenovice, Kvítkovice a Kračenovice, ke kterým zároveň přikoupil Tečovice, Otrokovice, Buňov, Lhotu, Louky a Březovou. Jako další držitel malenovického panství se roku 1355 připomíná Janáč (nebo Januš) z Bechyně s manželkou Hýzlou, údajně Čeňkův syn, který roku 1356 všechno prodal markraběti Janovi Jindřichovi.
Patřili k Benešovicům ?
Příspěvek Napsal: 18 říj 2018 10:21
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Myslím je potřeba trochu upřesnit tu větu - Vok I. sídlící na hradě Vartenberk a Uvalna ... Omlouvám se, ale nedává mi to smysl :-(
Příspěvek Napsal: 12 črc 2016 00:56
  Předmět příspěvku:  Re: Beneš II.  Odpovědět s citací
Ahoj,

vítáme Tě tady u nás. :) Prosím asi o přesun do Benešoviců.

Ten Beneš z Brantic je totožný s Benešem z Bránice, synem Beneše ze Cvilína? Ten je zmíněn v listině CDB VI č. 233 s. 285.
Příspěvek Napsal: 08 črc 2016 19:43
  Předmět příspěvku:  Beneš II.  Odpovědět s citací
Dobrý den.Hledám informace o zakladateli našeho města Horního Benešova - o panu Benešovi II. z Brantic a Úvalna, podkomořím Českého krále. Chtěl bych se o něm dozvědět něco bližšího a hlavně zda je známo místo jeho pohřbení. Jeho otec byl zeť Přemysla Otakara II. Vok I. sídlící na hradě Vartenberk a Uvalna.
Naše město bylo založeno v roce 1253.
Příspěvek Napsal: 08 črc 2016 16:57
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Laurentius píše:
Podle mě už 1307 musel být maršálek Tobiáš z Bechyně poměrně v letech a mohl mít dospělé děti.

Správné jméno a predikát maršálka je tedy Tobiáš z Bechyně?
Příspěvek Napsal: 02 led 2016 13:47
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Chceš to smazat? Ale zase by to byla škoda mazat. I chybné vývody, opraví-li se (a zde se tak stalo téměř ihned) mohou být pro ostatní zajímavé, třeba se podobnou věcí také zabývali apod.
Příspěvek Napsal: 10 pro 2015 09:46
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Zcela hypoteticky ... mohl by být Oldřich Stoš (předpokládám že z Bránice) druhým manželem Kateřiny (Kartuše), vdovy po Budišovi z Kvasic ?? Nějaký Oldřich Stoš totiž držel v letech 1407 - 1416 dočasně vytvořený stateček, který vznikl pojištěním věna manželky Budiše z Kvasic, a tvořil jej díl Tlumačova a (zaniklé) vsi Hoštínek a Olšovec. Po Oldřichovi Stošovi se jako další držitel připomíná v letech 1416 - 1417 Jan Ozor z Boskovic, podle výše uvedeného rodokmenu manžel Elišky z Trávníka.
Je mi záhadou, jak se vpasoval Oldřich Stoš mezi dědičné držitele, protože jinak v okolí nic nevlastnil (tedy pokud vím) ...
Víme o tom něco bližšího ??
_____________

Blbost !!! Nevim jak se maže příspěvek který je zcela nepatřičný :think:
Oldřich Stoš z Kounic byl majitelem Kvasic ... přehlídl sem to ...
Příspěvek Napsal: 10 pro 2015 09:01
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
A tady poster z konference: http://www.academia.edu/18271862/Social ... iddle_Ages
Příspěvek Napsal: 15 lis 2015 17:18
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Rodokmen pánů z Kvasic: http://www.e-stredovek.cz/rody.php?akce=slovo&id=22
Příspěvek Napsal: 08 lis 2015 10:07
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
tak to jo ... už jsem se lekl, že ten název Cvilín je z nějakých jiných časů. Stejně se mi zdá podivné, že Cvilín byl zeměpanský ( ? ) a Úvalno a Brantice byly v držení Beneše. Předpokládám, že držel území, které pozděli tvořilo panství hradu Vartnova. taky je zajímavá listina : http://www.hbenesov.cz/zakladaci-listina-mesta/d-1377 , kde mluví o "našem dědictví" ... kde k tomu panství pak přišli Holštejnové ? Odúmrť ?
Příspěvek Napsal: 25 říj 2015 14:07
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Cvilín se používá hlavně jako český název hradu Lobenstein. Úvalno, Cvilín a Branice leží v těsné blízkosti.
Používá vůbec Beneš "ze Cvilína" někde nějaký predikát mimo "z Benešova"? (1251 Beneš z Benešova) On se stejně píše podle svého úřadu - podkomoří, později komorník a purkrabí ve Znojmě.
Jinak podle výzkumů hrad Lobenstein byl postaven někdy kolem poloviny 13. století nebo spíš i před polovinou podle nějakých románských prvků. Byl tam celkem podrobný archeologický výzkum. Ten název Lobenstein měl přejít i na okolní osadu.
Vyloženě predikát z Úvalna se dokládá až u jeho syna Beneše k 31.8.1279, ale je to psáno jako - "dominus Benesius de Chumlow"
28.8.1282 – dominus Benessius de Branicz filius quondam domini Benessii de Czwilin burchrauii Znoymensis bone memorie
1288 - Bohdalus burcravius de Czevelin
spolumajitelem je Petr z Lobenštejnu - 1380 – Petir von Lobenstein ….. 1381 ad manus Petri de Czwiliin
1430 – „das Patronatsrechte von jeher dem Schlosse Lobensteyn alias Czwilin zukomme…“
Příspěvek Napsal: 25 říj 2015 12:44
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Už to mám ... je to CDM III, str. 84, č. 117 (http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 69&page=89).
Ale je tam jenom Andreas de Chwaschiz, takže to mohl být jak syn Beneše z Benešova, tak jeho vnuk ... a to "Chwaschiz" taky nezní zrovna přesvědčivě ...
Příspěvek Napsal: 24 říj 2015 16:51
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Tak to už je trochu moc ... budu to muset trochu ztrávit :doh:

A zas jakýsi problém : Beneš z Cvilína ... je někde výslovně uvedeno "z Cvilína" ?? Jakože z toho hradu u Krnova, jestli se tak vůbec jmenoval ... protože jsem narazil na to, že Lobenstein není hrad ale dnešní Úvalno :think:

Ale ještě k tomu Milotovi a jeho držbě Trávníka ... psal jste to (Ježek) 2. 10. - ... Budiš jí (Katruši) vzápětí (1397) zapisuje 300 kop na Trávníku a 200 na Tlumačově ... Předpokládám, že ves Trávník sice patřila ke kvasickému panství, ale Milota po své matce zdědil právě těch 300 kop, což mohla být klidně hodnota celé vesnice (možná tehdy ještě s tvrzí). Mohl se na Tráníku usadit a pak by se psal z Trávníka ... Narazil jsem ještě na toto : ... Tvrz (v Kvasicích) byla v roce 1423 obléhána a poté vypálena, kým a kdo byl její obránce, není přesně známo. K vypálení došlo při tažení husitských vojsk na Moravu v roce 1423, v té době byla vypálena i nedaleká tvrz v Trávníku. Krátce nato ... bla bla.
Milota tedy čistě teoreticky mohl padnout při obraně, ale ne Kvasic, ale Trávníka. Nemusel by se tak vzdávat čestného místa posledního mužského potomka pánů z Kvasic :dance:
Snad by to i vysvětlovalo, jak se Trávník ocitl zpátky u Kvasic ...

A ještě. Psal jste (Ježek toho 2. 10.), že ... Kvasice prvně vystupují v pramenech v roce 1248, na listině biskupa Konráda, kdy se podle nich píše Ondřej. Teď jsem kdesi narazil na to, že po Kvasicích se poprvé psal roku 1248 Ondřej, syn Beneše z Benešova !! Chci se přesvědčit, jestli je tam opravdu to "syn Beneše z Benešova", nebo si to zas někdo domyslel, ale nedaří se mi tu Konrádovu listinu najít ... víte kde je k vidění ?
Příspěvek Napsal: 24 říj 2015 16:37
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Tak ještě jinak. Ten Milota z Trávníka byl manžel (1418) Anny z Cimburka, sestra https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Tova% ... z_Cimburka
Takže Milota, manžel Veroniky, z listiny Beneše byl někdo jiný.
Příspěvek Napsal: 24 říj 2015 16:00
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Ne, nebyl to syn Beneše - v té listině je uveden jen jako Milota. V deskách je uvedena jako jeho matka Katruše. Katruše z Lomnice, byla manželka Budiše, doloženo v roce 1397 (v roce 1391 Budiš uzavírá spolek pro případ bezdětnosti). Trávník kupuje také Budiš od Oneše z Chválkovic v roce 1384.
Takže syn Budiše. Tím spíš by nezaráželo, že nezdědil Kvasice, ale zdědily ho jeho sestřenice.
Teoreticky tak mohl existovat Milota, syn Beneše z Kvasic, ale podle mne by se objevil v té listině, kde Beneš vypočítává své dluhy a Beneš by to nenechal řešit Lacka z Kravař.

Ohledně Lešné - tam byl výslovně spolek, že v případě smrti (potomci nejsou zmíněni) Miloty, jeho majetky tam zdědí Pavlík (Hanuš Lešnou poměrně pracně v 80. a 90. letech sceloval a stala se centrem menšího panství, které získal, tak zde asi byla ze strany jeho příbuzných o arondaci). Potomky jsem ale (zatím) nezkoumal, mohli být, nemuseli.
Příspěvek Napsal: 24 říj 2015 14:57
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
jo tak to je jiná ... :clap:
s tou Veronikou ale asi už neměli mužské potomky, protože Lešnou po nich dědil Pavlík z Pržna.
Příspěvek Napsal: 24 říj 2015 14:41
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
mmac píše:
Jak víme že šlo o někoho z Kvasic, když se po nich ani nepsal ? A jestli to víme, mohl to byt třeba syn, který byl v době prodeje Kvasic (1434 nebo dřív) ještě neplnoletý ? Protože proč by potom Kvasice prodávala vdova s dcerou ?

Doložený v r. 1410 jako syn Beneše z Kvasic, manžel dcery Hanuše z Lešné. Krátce nato vstupuje Hanuš do spolku s svými dcerami a zeti - zde je Milota z Lazník uveden jako manžel Veroniky.

V Kvasicích byla dcera Anna, s manželem Alešem z Ronova (spolek 1420), ona prodává Kvasice Ješkovi Kuželovi z Žeravic.
Příspěvek Napsal: 24 říj 2015 14:33
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Jak víme že šlo zrovna o Milotu z Kvasic, když se po nich ani nepsal ? A jakým řízením osudu by se Milota z Kvasic proměnil na Milotu z Lázník ?? Ten Trávník u Kvasic prodal roku 1437 majitel Kvasic Oldřich Stoš Janovi z Rakové, takže podle tohoto Trávníku se asi nepsal ...
Příspěvek Napsal: 24 říj 2015 13:39
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
To s tou Milotovou smrtí v roce 1423 na Kvasicích je hloupost. Nepíše se sice podle Kvasic, ale podle Lázník, Trávníku a Lešné, ale v roce 1437 vstupuje do nedílu se svojí ženou Veronikou, dcerou Hanuše z Pržné/Lešné.
Příspěvek Napsal: 24 říj 2015 13:04
  Předmět příspěvku:  Re: Benešovici  Odpovědět s citací
Jiná otázka : Pokud Vok, syn Beneše ( I. ) z Benešova zastával zemský úřad na Moravě, kde ležely jeho výsluhy ? Obvykle je totiž zisk nějakého (většinou nekolonizovaného) území spojován s výkonem nějakého úřadu a Vok sloužil téměř 20 let ...
Kravaře s okolím to nebyly, ty získal jeho bratr Drslav. Mohl by to být pás území u Krnova (Bránice, Úvalno a dál na jihozápad, pozdější panství hradu Vartnova) ? Nebo území v Lucké provincii v sevením předhůří Bílých Karpat se Strážnickem ? Nebo oboje ?
Příspěvek Napsal: 22 říj 2015 23:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz