Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 12 pro 2017 07:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Search found 5 matches

Autor Zpráva

Global announcement   Jump to topic

Napsal:  

Jump to forum   Jump to topic

Předmět příspěvku: Ministerstvo kultury - výhled na 4 roky.
Napsal: 17 led 2014 10:24 

Mám velkou prosbu:
Přichází nový ministr kultury, nebolil člověk, který výrazně může ovlivnit náš obor, ale také obecně kulturu země.
Nahoru, či dolů... Protože předpokládám, že mám nějaké možnosti předložit mu názory na tyto čtyři roky vlády v kultuře, moje prosba zní:
Napiš svůj názor na potřeby kultury, humanitních věd zvláště našeho oboru pro toto volební období. Omezení názoru jen oborem, který ministr kultury spravuje a volebním obdobím. Reálné posouzení a vzájemná kritika, doplnění návrhů jiných vítáno. Největší omezení je právě v ukončení této diskuse, to je nezbytné do pátku 24 ledna včetně, s ohledem na moje možnosti návrhy zpracovat a následně předložit.
Malý příklad, který předkládám já:
Zahrnout do rozpočtu projekt analýzy DNA Přemyslovců a Slavníkovců pod gescí Správy Pražského hradu a katolické církve.

Očekávané názory: co s památkáři dále? jak posílit archeology? Co chtít po medievistech? Digitalizace pramenů dostupná pro všechny se vzdáleným přístupem PC.
Jistě vás napadne tisíc jiných věcí. prosím pište rychle a krátce. Předložený přehled nemůže být nečitelná superkniha.
Srdečné díky, myslím, že je to příležitost skoro neopakovatelná.

Předmět příspěvku: Re: Byl středověk opravdu temný?
Napsal: 27 říj 2014 09:22 

Obecně je pro mě ta temnota středověku představována poddanstvím, nerovností lidí (vertikálně i muži-ženy), nedostatečnou hygienou a velmi omezenými možnostmi jedince změnit svůj osud. Jenže to platí i pro spoustu století následujících, v některých případech možná ještě víc.
Jistá paralela je ve vztahu ke Starému Zákonu. Spousta lidí řekne - je to samá válka a zabíjení. Jako historická zkratka, pohled na tisíciletí v kostce je to pravda. Jenže pohled na mnohem kratší období našich dvou minulých století je šíleně výživnější na smrt, masovou smrt, kterou jsme si způsobili sami, jistě ne vůlí Boha. Pohled na středověk je podobně poznamenán - středověk se chápe jako jedno zhuštěné období a ono to tak není, což my milovníci historie nepochybně víme. Srovnání s našimi přímými předky dvou minulých století, jejich svinstvy a hrdinstvím, to si nepřipouštíme. Je jednodušší označit středověk za temný. Řekl bych, že poslední světové války i ta třetí studená jsou mnohem temnější, než jakékoliv období středověku. K čemu je nám technický pokrok? K lepší a přesnější střelbě na lidi? K čemu nám je lékařský pokrok? Abychom rychleji vraceli kluky do války? A tak lze pokračovat velmi dlouho. Ne že bychom neměli lidi jako Richard Lví srdce, František z Assisi. Nakříklad kapitána Morávka, matku Terezu a jiné. Určitě máme také větší mizery než byli nejhorší středověcí krutovládci, jako příklad Stalin, Hitler.

Předmět příspěvku: Re: Přání
Napsal: 23 pro 2014 13:11 

Attachment:
DSCN5178ořeztext.jpg

Milí historici, přeji všem požehnané Vánoce a úspěšný Nový Rok. Protože je výročí Arnošta z Pardubic, navštívil jsem Klodzko, kde je pochován a vyfotil jsem jím pořízenou nádhernou madonu. Fotka za moc nestojí, socha je v boční kapli za mříží a světlo není dobré.

Předmět příspěvku: Re: Pokec o politice
Napsal: 12 kvě 2015 07:27 

Ingolf píše:
a máte to..

Na tom něco je. Taková procházka v polích.... A třeba přeměna starých zbytečných fabrik na kulturní centra s kavárnami :-)
Stránka 1 z 1 [ Search found 5 matches ]

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Přejít na:  
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz