Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 22 kvě 2018 03:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 802 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 37, 38, 39, 40, 41
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pokec o politice
PříspěvekNapsal: 08 bře 2018 16:23 
Král

Has thanked: 0 time
Been thanked: 17 times
Jeden pohled na demonstraci proti Ondráčkovi - https://ihned.cz/c1-66070430-s-esenbakem-na-narodni Mně tam zaujala myšlenka o „spojující energii“, kterou je ta situace, že bývalý příslušník Pohotovostního pluku mlátící demonstranty na Palachově týdnu má nyní dozorovat policii..
To jsem nějak postrádal u demokratických protestů, protože populisti se emotivně vyhrazují proti migrantům, nacionálové si vyšlápnou na Říp, komunisti popláčou u Gottwaldova hrobu, ale demokratům něco takového chybí.. Být proti něčemu je vždycky emotivně lepší než být za něco (i když mě to být za něco oobně bohatě stačí). Jak to píše autor článku: „A přece: právě jedině takové symboly, a ne podrobné popisy dobré praktické politiky, mají spojující energii, která z masy lidí vytváří lid, démos, politické společenství. Tedy těleso, které se vymezuje vůči světu i něčím jiným, než je národnost, ekonomika, rasa či vnější nepřítel.“

Dosavadní akce se nesly v jiné duchu. Známá osobnost vystoupila na pódiu, pak vystoupila kapela, zavzpomínalo se na Havla, něco zaskandovalo, v davu sem tam vlajka, sem tam transparent..
Občas nějaká výzva, jednou to byla výzva k týdnu občanského neklidu, přičemž bylo od počátku jasné, že lidi nezačnou být nějak neklidnější nebo akčnější, a naopak nebylo jasné, co by vlastně měli začít dělat (neplatit daně jako výraz občanské neposlušnosti?). Všechno uměle navozované, skoro bezradné.. Cítit byla velká snaha něco změnit, ale nikdo nevěděl, jak na to.. Ale dělalo mi radost, že akce demokratů začaly počtem převyšovat akce populistů a jiných, smysl to určitě mělo.

Tohle pondělí bylo spontánnější, nějaké menší pódium bylo uprostřed davu, tam jsem se ani nedostal přes ty lidi.. Kolem toho centra se z lidí udělal kruh, skandovalo se v podstatě pořád a z více směrů.. Na jednom konci začal křik „ANO ne!“, z druhého konce začal naschvál křik „Ne ANO“!, na nějakým delším pokřiku začali lidi jít ke konci hlasem dolů, takže to dostávalo zpěvnou melodii.. Transparentů plno, pár lidí vylezlo na telefonní budky a pár vylezlo na stromy..
Takhle vypadá hnutí vedené zezdola, ne z pódia, teď jen udělat z toho něco trvalejšího..

To centrum uprostřed davu mi připomnělo symboliku řeké agory. To byl kruhový střed města, přičemž kdo v archaické společnosti vlastní střed, vládne celé komunitě. Původně byl středem chrám nebo palác, kde vládl kněz nebo vládce, kdežto řecká agora byla kruhová kvůli horizontálnímu dělení moci mezi lid (jako Artušův kulatý znamená rovné postavení přísedících).

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Pokec o politice
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 09:30 
Král

Has thanked: 0 time
Been thanked: 17 times
Ingolf píše:
Kmenová demokracie se dost lišila ode dnešní. Zapojovala pouze svobodné muže. Diskuse a hlasování neprobíhalo silou argumentů, ale více silově, silou křiku a hluku.

Ten hluk pocházející od zbraní se ve vikinské době nazýval „vápnatak“, tedy „vzetí zbraně“ - viz ang. „take“ (vzít) a ang. „weapon“ nebo něm. „die Waffe“ (zbraň). A z tohoto pojmu „vápnatak“ vznikl anglické slovo „wapentake“ pro základní územní jednotku. Užívá se na území, kde se uchytili Vikingové, zatímco v anglosaském právu se identická územní jednotka nazývá „hundred“ (podle sta bojovníků, nebo podle sta pluhů, to se neví). - https://www.britannica.com/topic/wapentake
Wapentake bylo původně vzetí zbraní pro hlasování, pak se slovo rozšířilo na území, odkud tito hlasující na místní sněm přicházeli.

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 802 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 37, 38, 39, 40, 41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina