Pokec o filmech

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Pokec o filmech

Nový příspěvek od Viola »

Koukala jsem, že na HBO teď jde první řada seriálu Soumrak templářů - to je ten seriál, kterému shořely na Barrandově kulisy. Sleduje to někdo?
Návštěvník

Re: pokec o filmech...

Nový příspěvek od Návštěvník »

Ahoj, dávám na webshare.cz ke stazeni mnou přeložené titulky k ruskému seriálu Paní z Monsoreau (jako soubory La dame de Monsoreau (1998) CZtit.zip a Grafinya de Monsoro (1998) CZtit.zip. Jde o překlad z anglických titulků plus trochu poslech. Titulky dávám volně k dispozici, dělejte si s nimi, co uznáte za vhodné, od úpravy po distribuci. Seriál je případně na youtube. Píšu to sem, protože elizabeth seriál hezky komentovala na csfd. Titulky nejsou dokonalé, ale snaha byla...
Návštěvník

Re: pokec o filmech...

Nový příspěvek od Návštěvník »

Návštěvník píše:Ahoj, dávám na webshare.cz ke stazeni mnou přeložené titulky k ruskému seriálu Paní z Monsoreau (jako soubory La dame de Monsoreau (1998) CZtit.zip a Grafinya de Monsoro (1998) CZtit.zip. Jde o překlad z anglických titulků plus trochu poslech. Titulky dávám volně k dispozici, dělejte si s nimi, co uznáte za vhodné, od úpravy po distribuci. Seriál je případně na youtube. Píšu to sem, protože elizabeth seriál hezky komentovala na csfd. Titulky nejsou dokonalé, ale snaha byla...
Ahoj, jen menší dodatek - soubory Grafinya de Monsoro (1998) Cztit.zip a Le Dame de Monsoreau (1998) Cztit.zip jsou teď i na ulozto.cz, a jsou mírně upravené (opravené překlepy).
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: pokec o filmech...

Nový příspěvek od Ježek »

Viola píše:Koukala jsem, že na HBO teď jde první řada seriálu Soumrak templářů - to je ten seriál, kterému shořely na Barrandově kulisy. Sleduje to někdo?
Koukal jsem na to, s historií to taky nemá nic moc společnýho, ale není to tak špatně natočený.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Romulus (2020)

Nový příspěvek od elizabeth »

Jak jsem se před časem na chatu ptala na něco z antiky... Měla jsem na mysli něco z klasického období tj. pozdní republika, ranné cisařství, ale nakonec padla volba na pre-historické období a byl zhlédnut seriál Romulus viz komentář pod mým nickem. Co bych ještě k již na csfd napsanému dodala? Že jsem se chvilku dívala na Tacita, jehož české a latinské vyhotovení jsem měla položené na klíně, jako na obtížný hmyz? Nebo, že jsem měla pocit křížence Osady havranů s Vikingy (filmu s Antoniem Banderasem)? Všechno je pravda, ale po zhlédnutí celé série jsem nakonec musela udělit pozitivní hodnocení... I přes počáteční averzi. A Tacita vzít na milost. :lol: (A přitom s tím chudák ani neměl společného víc, než to, že byl taky Říman, ale až o osm set let později. A o téhle době vůbec nepsal, jen to odnesl, protože jsem se jím právě zabývala...)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Pokec o filmech

Nový příspěvek od Ježek »

Dokoukal jsem včera seriál Jméno růže.

Nabízí se srovnání s filmem - navíc tam je dějová linka s heretičkou, která chce zabít Bernarda Guie, víc jsou prokresleny charaktery postav a větší pozornost je věnována teologickým a filosofickým problémům, resp. jsou to soudobé problémy zahalené do středověkého hávu (totalitarismus, svoboda vyznání).

Herecké výkony - Connery a Slater hráli líp, v seriálu mi přišli líp vybrané a zahrané postavy mnichů (opat). V seriálu byla lepší lepší výprava (klášter vypadá líp), tragický kostýmy (mimo kléru), celkem trapné byly závěrečné scény požáru, počítačově udělané. Naopak dobré byly scény konfrontace františkáni x vyslanci, William x Bernard.

Na film to nemělo, ale celkově to nebylo špatné, stojí za shlédnutí - 3,9/5
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Romulus (2020)

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše: 20 bře 2023 14:54 Jak jsem se před časem na chatu ptala na něco z antiky... Měla jsem na mysli něco z klasického období tj. pozdní republika, ranné cisařství, ale nakonec padla volba na pre-historické období a byl zhlédnut seriál Romulus viz komentář pod mým nickem. Co bych ještě k již na csfd napsanému dodala? Že jsem se chvilku dívala na Tacita, jehož české a latinské vyhotovení jsem měla položené na klíně, jako na obtížný hmyz? Nebo, že jsem měla pocit křížence Osady havranů s Vikingy (filmu s Antoniem Banderasem)? Všechno je pravda, ale po zhlédnutí celé série jsem nakonec musela udělit pozitivní hodnocení... I přes počáteční averzi. A Tacita vzít na milost. :lol: (A přitom s tím chudák ani neměl společného víc, než to, že byl taky Říman, ale až o osm set let později. A o téhle době vůbec nepsal, jen to odnesl, protože jsem se jím právě zabývala...)
Doukoukána první série. Vlastně to pojetí udělat z toho "Osadu havranů" nebylo na škodu, myslím, že tam bylo dost zajímavých detailů - mečů, zbraní, zbrojí, nevyholených podpaží - i když samozřejmě neznám archeologické nálezy a netuším, jak to bylo dobové. Ještě zajímavější byl přístup k ději - programově si říci, že to je legenda, na které je pravda jen zrnko, a vzít si jen maličkou část a obalit ji vlastním příběhem. Nikdy jsem taky neviděl seriál v latině - nerozuměl jsem tomu, jen chytal nejznámější slova. Mohlo být lepší herecké obsazení - chvílemi mi přišlo, že ty postavy nemají charisma a nejsou věrohodně zahraný - i když přerod Vira z ustrašeného otroka v vůdce lidu byla dobrá. Dcera uzurpátora mne vysloveně štvala, hlavně obsazením. Tahle dějová linka se mohla vynechat. Dal jsem 4*, je to spíš tak na 3,5, ale lepší než je průměr na čsfd.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Pokec o filmech

Nový příspěvek od Ježek »

Dokoukana druhá série. Myslim, ze kvalita stále dobrá. Dějová zapletka a charaktery možná jeste lepší nez u první serie. Narozdil od většiny seriálů, kde je ekvilibristika s dějem, aby všichni herci dostali zaplaceno za celou sérii,vtak se tady nebojí klidně na začátku nechat umřít hlavní postavy. Ilia už nedostává takovou roli, je min otravná. Dost se mi líbila gradace charakterů obou králů na konci rady.

Třetí série zatím neoznamena, může být. Nemusí.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Pláč svatého Šebestiána

Nový příspěvek od Ježek »

Konečně jsem viděl Pláč svatého Šebestiána.

Drsné drama, jehož hlavní zápletkou je vyvraždění židovské vesnice a následné pronásledování židů (ale není to bezcílné pobíhání po lese jako Jan Žižka). Film způsobem natočení a černobílou kamerou připomíná dost klasické vláčilovské filmy, Markétu Lazarovou, Údolí včel nebo Sedmou pečeť.. Není to asi samoúčelné, hodí se to k naturalismu, alegoričnosti a zaměření na morální dilemata hlavních hrdinů.

Reáliemi je to jeden z nejpřesnějších filmů o středověku, mimo je asi jen tvrz jednoho z hrdinů (Janův hrad, jestou tam vidět architektonické prvky, které neodpovídají středověkým fortifikacím). Těžko říct, jestli je reálné, že šlechtic nechá družiníky ubližovat zajaté šlechtičně. Chvilkami se scénář trochu utápí v alegorii, pocitech, ale to je asi jen můj dojem.

Celkově i přes pár vad na kráse jeden z lepších našich filmů o středověku.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Poslední království

Nový příspěvek od Ježek »

4. a 5. série Posledního království a film

V posledních sériích nejde děj dolů, herecké výkony taky ne, stále to je napínavý drama, kde se scénáristi nebojí ukončit důležitou postavu v průběhu děje. Kostýmy jsou po celou dobu fantasy, budovy taky předimenzované a přiliš kamenné. Výprava je jinak výborná a je tam dost masových scén. Co poslední série shazuje, je netflixovská inkluze - hluchoněmá by asi nebyla služka (a všichni kolem by neuměli znakovou řeč), černoch by nebyl kněz v Anglii 10. století, podobně jsou blbost asiati na Bebanburgu.

Film hodnotím špatně. Změna herců v několika postavách byla k horšímu, scénář na sebe podivně navazuje. Postava Aethelstana je zklamání celkově, není vůbec vysvětleno, proč z normálního bojovníka, vychovávaného mezi vikingy, se stane fanatický křesťan a pak jeho chování vůči starým známým vypadá zvláštně. 4% linka krále je taky kravina. Takže film má dobrý bojový scény, scénář, ani herecký výkony moc nefungují.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Pokec o filmech

Nový příspěvek od Ježek »

BBC natočí drama o bitvě u Hastingsu: https://www.bbc.co.uk/mediacentre/2023/ ... ter-waldau
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o filmech

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše: 29 lis 2023 18:21 BBC natočí drama o bitvě u Hastingsu: https://www.bbc.co.uk/mediacentre/2023/ ... ter-waldau
Vypadá zajímavě... Hlavně teda ti hlavní představitelé :D Zřejmě bych pak na to šla i do kina. :)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Pokec o filmech

Nový příspěvek od Ježek »

Včera jsem dokoukal Andreje Rubleva. nijak moc mne to nezaujalo (hlavně děj), ale masové a bojové scény výborné, tím spíše na dobu, kdy film vznikl.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Apatykář Melchior

Nový příspěvek od Ježek »

Teď mne nadchla estonská série filmů o Apatykáři Melchiorovi, Je to podle knížek, filmy jsou natočeny zatím 3 (2022-2023), knížek je víc.

Děj se odehrává v Tallinu na začátku 15. století (druhý díl 1422, první jsem si nevšiml, nebo neuvedli), město patří řádu německých rytířů. Apatykář Melchior, který má lékařské znalosti a pomáhá místnímu soudci (rychtáři?) vyřešit většinou sérii vražd, za kterými se skrývá nějaké tajemství, duchovno, konspirace. Zápletka je dobře napsaná, děj obsýpá, herecké výkony slušné.

Ale hlavně, reálie jsou zvládnuté, jak na úrovni mentality (je vidět napětí mezi komturem a hanzovním městem, které je založeno na lübeckém právu a rádo by bylo autonomní, je ukázána spiritualita kolem místního kláštera nebo napětí na linii farář/klášter), tak u materiality. Ve filmech jsou dobře udělané lokace, jsou tam desítky lidí (na ulicích), detaily na předměty. Občas jim něco ulítne, mají tam nějakou mladší (renesanční) věc nebo mladší architektonický prvek (když se natáčelo v exteriérech), ale jako celek to je dost historicky věrné. Chybí medieval filtr!

U nás to dávala Prima, občas asi nemají přesný překlad (nebude velitel, ale komtur; farář/plebán, nikoliv reverend).

Jde to stáhnout na novém uložto: https://fastshare.cloud/melchior/s
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Napoleon od Scotta

Nový příspěvek od Ježek »

Napoleon od R. Scotta. Je to takový nadprůměr, 70%. Je tam řada pěkných scén - bitvy, scény inspirované obrazy - Napoleon u pyramid, korunovace; stručně, v náznacích je tam vidět přechod od republikanismu k monarchismu. Ale ve filmu je taky dost strašných blbostí - střílí na pyramidy, Slavkov se odehrává u zamrzlého jezera, Napoleon sám jede do boje. Vizuálně dobré - mohlo by být barevnější, většina záběrů je tmavá. Herecky to je zvládnuté, dialogy také celkem dobře napsané, ale problém je ve vystavění příběhu. Spíš to jsou jen výjevy než vystavěný příběh - probíhají tam události, aniž by bylo jasné, co k nim vede. Jediná funkční dějová linka je osobní/milostný život Napoleona, vztah z Josefínou a snaha mít dědice. To mne zas tak nebavilo.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Napoleon od Scotta

Nový příspěvek od Ježek »

Napoleon od R. Scotta. Je to takový nadprůměr, 70%. Je tam řada pěkných scén - bitvy, scény inspirované obrazy - Napoleon u pyramid, korunovace; stručně, v náznacích je tam vidět přechod od republikanismu k monarchismu. Ale ve filmu je taky dost strašných blbostí - střílí na pyramidy, Slavkov se odehrává u zamrzlého jezera, Napoleon sám jede do boje. Vizuálně dobré - mohlo by být barevnější, většina záběrů je tmavá. Herecky to je zvládnuté, dialogy také celkem dobře napsané, ale problém je ve vystavění příběhu. Spíš to jsou jen výjevy než vystavěný příběh - probíhají tam události, aniž by bylo jasné, co k nim vede. Jediná funkční dějová linka je osobní/milostný život Napoleona, vztah z Josefínou a snaha mít dědice. To mne zas tak nebavilo.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Duna

Nový příspěvek od Ježek »

Tak už jsem viděl tu Dunu.
První dvě hodiny se to rozjíždí, Paul má dilema, jestli se stát vyvoleným, i když v něj část lidí věří. Dost pěkně tu je zobrazen vzik kultu. Celkově to je část, kde jsou monumentální dlouhý záběry s monumentální hudbou, s prostřihy vizí. Artová, paranáboženská část filmu skončí zhruba ve dvou třetinách - pak vše jde ráz na ráz, přijetí údělu, dobyí hlavního města, zajetí císaře ...
Dost zajímavě a promyšleně jsou udělané kostýmy, lodě i města (pokud se děj neodehrává na poušti.) Jak je řada filmů dodatečně nabarvena filtry, tak tady spíš naopak, záběry z pouště jsou vybledle okrové, záběry z dominia Harkonenonů naopak mají černobílý filtr.
Herecky většina postav zahrána výborně nebo slušně, slabá je postava Chani (Kodetová v seriálu to zvládla lépe). Celkově to je někde mezi 4 a 5 *, u prvního dílu mi přišel lepš seriál, tady už ne.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů