Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 19 črc 2019 19:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1140 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: pokec o filmech...
PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 18:37 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Na odvody se zeptám, jestli to tam nepadne.

Kříž nebyl snad nikde dobrej ...

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 19:40 
tím, èím je

Tak nic, nebylo si tam kde sednout, byly tam davy a já nejsem příznivce zpackaných akcí.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 11:42 
tím, èím je

Koukali jste na ty Památkáře (Ingolf mi o tom řikal)? Mám rozkoukáno asi půlku, zatim mi přišlo, že tam je dost vaty (máš děti? jo, já kluka a dceru) a nejdou striktně o to, jak zachránit památky před náckama, nebo jim je šlohnout.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 14:29 
Královna

Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Ježek píše:
Koukali jste na ty Památkáře (Ingolf mi o tom řikal)? Mám rozkoukáno asi půlku, zatim mi přišlo, že tam je dost vaty (máš děti? jo, já kluka a dceru) a nejdou striktně o to, jak zachránit památky před náckama, nebo jim je šlohnout.

Koukala :-) a mě se to teda líbilo - I přes tu vatu a to , že to všechno probíhalo spíš pomalu - ale proč ne ?

Já mám občas tohle ráda, protože když se kolem tebe venku všechno řítí - je dobré někde spočinout , a klidně třeba v Památkářích.

Další plusy, které jsem na filmu oceňovala.

1) čím je George Cloney starší tím víc vypadá jako můj otec :-)
2) Užívala jsem si ta zachraňovaná díla , myslím, že jsme I trošku pokřikovala v kinosále - ty jóóó - Rafael :-) , hele Renoir
3) Ujeli Rusákům :-) samozřejmě , jak už to ve správném americkém filmu bývá , na psolední chvíli .
4) Vidět zas Normandii
atd.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 17:36 
Král

Been thanked: 17 times
Souhlasím v podstatě s vámi oběma.
Umělecká díla i záběry měst byly dost na úrovni, finance investovaný do filmu byly poznat v tom pozitivním duchu..
Akorát ta vata to zbytečně vycpávala tam, kde se dalo ukázat další umělecký dílo nebo o něm něco povědět.. Takže muzejnice ve Francii obviěná z kolaboranství se nechává pořád ukecávat, aby poskytla informace k identifikaci děl, zatímco ona nechce a umanutě opakuje,že je přece obviněná z kolaboranství.. A pár úplně bezobsažných dialogů tam proběho taky, akorát si je nepamatuju, když jsou bez obsahu..

Jinak mi to přišlo zaměřené hlavně na amerického diváka, nosná myšlenka byla, že umění je dobré pro zachování paměti, zatímco společnosti bez společné paměti hrozí desintegrace.. V Evropě to je více samozřejmé, protože tady na památky po středověku narážíme v podstatě v každém městě (nepočítám Havířov nebo horská města), ale v USA to z pochopitelných důvodů možné není..
Byla tam dialogy, kde vojenský důstojník říká, že nebude psát kondolenční dopis rodině po zabitém vojákovi, protože dal předtím rozkaz ušetřit kostelní věž, na které je odstřelovač.. A finální scéna je ta, kde Clooney vysvětluje svým nadřízeným, že i když někteří členové jeho týmu obětovali život za neživé věci, tak to význam mělo..

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 13 dub 2014 21:47 
tím, èím je

Koukáte na druhou serii Vikingů? Jak je to s dobovostí (mentalitou?). Někdy tam jsou prvky, kterým nerozumím, jindy si myslím, že přehání (mají vikingové peklo? není ukřižování odpadlíků rouhání proti JC?)

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 14 dub 2014 15:58 
Královna

Ježek píše:
Koukáte na druhou serii Vikingů? Jak je to s dobovostí (mentalitou?). Někdy tam jsou prvky, kterým nerozumím, jindy si myslím, že přehání (mají vikingové peklo? není ukřižování odpadlíků rouhání proti JC?)

Já nedodívala ani první ... na mě moc brutální, ale jinak se mi to líbilo, a myslím, že tam spousta věcí byla dost věrně.
Něco jako peklo mají , když mají bohyni pekel Hel ..
Pokud chceš pochopit jak se dívali na náboženství, musím znovu doporučit Zrzavého Orma, ten vikingský pragmatismus ve vztahu k jakékoliv víře je tam skutečně dobře popsán.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 24 dub 2014 15:44 
tím, èím je

Nový historický seriál: http://www.csfd.cz/film/303389-turn/ (je to na ulož.to, neska se chci podívat na první díl)

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 24 dub 2014 19:23 
Král

Been thanked: 12 times
Nevypadá to špatně... Jediná chyba je, že to teprve běží, takže na každý další díl se bude týden čekat...

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 25 dub 2014 08:57 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Zany píše:
Nevypadá to špatně... Jediná chyba je, že to teprve běží, takže na každý další díl se bude týden čekat...

To je hrozný, jak jsme zmlsaní tím, že si můžeme pustit třeba celou řadu v jednom dni, co? :wink:

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 02 kvě 2014 13:37 
Královna

Viola píše:
Zany píše:

To je hrozný, jak jsme zmlsaní tím, že si můžeme pustit třeba celou řadu v jednom dni, co? :wink:

Jjo :D není nad deštivý volný den a počítač ... :D - člověku neí líto že není venku a "jede" :D

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 02 kvě 2014 14:05 
Královna

Katerina píše:
Jjo :D není nad deštivý volný den a počítač ... :D - člověku neí líto že není venku a "jede" :D

Nebo v nemoci. :)
Já už třeba nejsem schopná si zapamatovat, kdy jde v telce seriál, a udělat si na něj čas, abych viděla opravdu všechny díly.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 02 kvě 2014 15:11 
Královna

Viola píše:
Katerina píše:

Nebo v nemoci. :)
Já už třeba nejsem schopná si zapamatovat, kdy jde v telce seriál, a udělat si na něj čas, abych viděla opravdu všechny díly.

No to já už vůbec ne, já tu telku zapínám hlavně abych se nenudila při žehlení ... ale mám takle rozkoukaný serial Konec přehlídky s tím novým Sherlockem - budu si to muset pustit na počítači :-)

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 12 zář 2014 10:20 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Zdá se mi, že tady nějak poslední dobou není Mattoni, páč to nežije... Ano, já vím, mám na tom také svůj podíl, jelikož teď upřednostňuju latinu a filmy před historií a fórem...

Rozhodla jsem se tak trochu spojit své zájmy a na csfd otevřít diskusi o historických filmech. Předtím jsem to tady s vámi chtěla probrat. Co si od toho slibuji, úvodní text atp. Samozřejmě zde budu o některých krocích diskutovat, protože tady jsem mezi přáteli a jsem tady své věci a problémy zvyklá s vámi diskutovat, protože všichni zdejší nejsou na facebooku (viď Ježku), kde bych to samozřejmě mohla diskutovat taky. A tímto samozřejmě všechny na csfd registrované do oné diskuse zvu, jakmile ji otevřu, dám sem na ni odkaz. Kdyby se chtěl přidat někdo nový, kdo na csdf není registrován, myslím, že musí prve ohodnotit 200 filmů, takže bych ho poprosila o názor tady a já bych ho tam pak s jeho laskavým souhlasem, než bude mít právo tam diskutovat, přetlumočila.

Tak teď k tomu cíli. Přemýšlela jsem, že by se tam diskutovalo o věrohodnosti filmů, o adaptacích dle předloh, o doporučení či nedoporučení jednotlivých filmů. Mohl by se třeba i vytvořit žebříček nejoblíbenějších historických filmů, což se nám ale nepovedlo tady, možná bychom to mohli oprášit, spíše si myslím, že tam by se mohlo zapojit více lidí, a tak bychom se mohli shodnout na větším počtu než zde, vlastně jsme se kromě toho, že 2-3 lidi jmenovali Quo vadis a stejný počet Sedmou pečeť neshodli ani na jediném dalším. Blbce a provokatéry hodlám mazat. :D Snad budu dostatečně obrněná, abych zvládla, že se diskuse může v leccos zvrhnout, a že mnoho lidí nepozná historický film od čistokrevné fantasy... No a to je další věc, co je a co už není historický film, to jsme tady kdysi taky probírali. Viz Sedmá pečeť, kterou Bergman jako historický film vůbec nezamýšlel, nebo Knights of the Round Table, což je románová adaptace The Death of Arthur od Thomase Maloryho. Jako adaptace prima jako něco, co se má odehrávat v pátém století, děsná ...

Zatím bych vás poprosila o vyjádření, jdu vytvářet ten úvodní textík, který sem pak šoupnu.

Tak tady je:

Dlouhou dobu si pročítám csfd, různé komentáře k filmům, diskuse a vůbec celou databázi. Co mi v ní tak trochu chybí, jsou diskuse k filmům určitých žánrů, mně konkrétně ohledně o filmu historickém, který mě zajímá především, protože se ve svém volném čase zabývám historií obecně. Převážně se věnuji té starší (Egypt, antika, české země a Sv. říše římská XIII. století), ale filmům se nevyhýbám ani z počátků minulého a předminulého století, i když normálně považuji za historii pouze to, co se odehrálo do upálení Mistra Jana Husa tedy do 6.7.1415…

Chtěla bych, aby se zde diskutovalo nejen o historické věrohodnosti filmů (nebo seriálů), o tom, jak dobré či jak věrné jsou adaptace dle románových předloh, o doporučení či nedoporučení jednotlivých filmů, ale také o volbě hudby, o kostýmech, no prostě o všem, co může s dobrým nebo špatným historickým filmem (či seriálem) souviset. Časem bych chtěla i vytvořit žebříček nejoblíbenějších historických filmů. Kdysi jsme se o to s nevalným úspěchem pokoušeli na jednom historickém fóru, ale tady by se snad mohlo zapojit více lidí, a tak bychom se mohli shodnout na větším počtu oblíbených filmů, tehdy to dopadlo, že 2-3 lidi jmenovali Quo vadis a stejný počet Sedmou pečeť. Neshodli jsme se ani na jediném dalším. Je mi jasné, že se zde nebude diskutovat jen o filmu a už vůbec ne, jen o historickém a diskuse se může v leccos zvrhnout, ale chtěla bych dopředu poprosit, abychom se zkusili bavit slušně a bez urážek, protože, jak to přesáhne únosnou mez, hodlám provokatéry a další podobné jedince mazat. Kdy to přesáhne únosnou mez? No, inu, tehdy, kdy si já řeknu. (to máte jako v basketu s faulem, ten prostě je, až řekne rozhodčí a já jsem pro tuto diskusi sice samozvaný, ale pořád rozhodčí.)

Další věc, která by mě zajímala je, co považujete a co už ne, za historický film. Jako příklad něčeho, co už za historický film nepovažuji, mě napadá již zmíněná Sedmá pečeť, kterou ani sám Bergman jako historický film nezamýšlel, ale mnozí ho za něj považují. Nebo Knights of the Round Table, což má být adaptace románu The Death of Arthur od Thomase Maloryho. Z hlediska převedení knihy na plátno bych to pokládala za docela povedené, ale jako něco, co se má odehrávat v pátém století n. l. a zobrazit buď tehdejší život nebo legendu o králi Artušovi, za děsnou ... (pitomost). Kde jsou podle vás hranice mezi historickým filmem a např. fantasy nebo dobrodružným popř. romantickým filmem? Nedávno po mě totiž kolegyňka chtěla doporučit historický film, nakonec z toho vyplynulo, že by spíše chtěla něco jako Jana Eyrová, čímž nechci nikterak zatracovat tento film, naopak řadím jej mezi své oblíbené, ale nikoli už mezi historické…?

Omlouvám se, za ten dlouhý úvod, ale chtěla jsem diskusi co nejvhodněji uvést a málo slovy se vyjadřovat, bohužel, neumím.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 12 zář 2014 12:13 
tím, èím je

elizabeth píše:
protože všichni zdejší nejsou na facebooku (viď Ježku),

To neni pravda - tady sem: https://www.facebook.com/zalepsinasavrcko

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 12 zář 2014 13:08 
Vévodkyně

Ježek píše:
elizabeth píše:
protože všichni zdejší nejsou na facebooku (viď Ježku),

To neni pravda - tady sem: https://www.facebook.com/zalepsinasavrcko
Se tam teď nemohu podívat :cry: Ale předpokládám, že prostřednictvím toho nemůžeš diskutovat. :wink:

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 12 zář 2014 13:16 
tím, èím je

Já si myslím, že o historických filmech moc provokatérů nebude

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Pokec o historických filmech na csfd
PříspěvekNapsal: 12 zář 2014 14:48 
Vévodkyně

Jinak už je zde. Pokud objevíte, že je něco špatně, prosím, ozvěte se mi...

No a přikládám zajímavou recenzina filmy o středověku a nejen (ale především) české, na niž jsem byla upozorněna.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Ripper street
PříspěvekNapsal: 19 led 2015 14:19 
Vévodkyně

Ingolf píše:
http://www.csfd.cz/film/314995-ripper-street/
Detektivní seriál z Londýna kolem r. 1890. Název odkazuje na Jacka Rozparovače (Jack the Ripper), ale není o něm, je to z doby, kdy se Jack stáhnul, ale dost zločinců ho chce nějak napodobit.
Atmosféra je ponurejší, ale ne hororová. Londýnská čtvrť Whitechapel je domovem chudiny, takže tu jsou vidět kouřící komíny a nuzáci (proletariát včetně stávky, žebrající váleční vysloužilci, sirotkové v dětském gangu).
Je trochu klišé, ale Londýn takto asi vypadal. V literární vědě je udáván kontrast mezi dvěma autory té doby, kteří psali o tajemstvích svých měst, mezi Britem Arturem Machenem a pražským Němcem Gustavem Meyrinkem. Meyrink píše o starých pražských pověstech (jeho nejznámější román se jmenuje Golem) nebo podivných příhodách, které se autorovi staly. Atmosféra Prahy není zlá, Praha dokáže právě že povznést. Machenův Londýn je temný až zlý - http://www.databazeknih.cz/knihy/vnitrni-svetlo-112535 .
Když to srovnám s takovými Četnickými humoreskami, tak je to syrovější, ale v něčem silnější. V humoreskách se Arazím uchází o paní, co vede květinářství, spolu se hádají, odvolají svatbu, a když přijde den svatby, tak ji Arazím musí unést. V Ripper taková romantika není, resp. vypadá jinak. Seržant se uchází o ruku jedné dívky, otevírá se jí, jak byl jako voják beze srdce, znal jen zabíjet, a teď se chce usadit.., a když je odmítnut, vyndává z brašny klec se dvěma papoušky (dívce se předtím líbily hrdličky), které jí chtěl dát, na ruce mu zbyde pírko a to sfoukává do větru..
Největší rozdíl vidím postavení ženy – žádná majitelka květinářství, tady je jedna žena majitelkou bordelu, kde mj. vykládá svojí svěřenčiny, jak tento svět stvořili a vedou muži a ony se tím učí proplouvat. Manželka inspektora je zbožná žena, když se zdá, že vypukla epidemie, inspektor posílá manželku domů, protože má strach – ta odmítá, říká, že ona má o něho strach stále, tak ať jí do toho nemluví.. A další žena v seriálu vede sirotčinec..
Je fakt, že něco je přehnané (počty obětí, i jak vraha dobíhají vždy na poslední chvíli, aby zadrželi ruku těsně před dopadem) a Humoresky jsou práci skutečného policisty asi blíž než desítky mrtvých v důsledku cílené otravy, ale Ripper street není jen o tom diváka pobavit, problémy britského impéria chce podávat natvrdo.

Katerina píše:
Jinak kromě Riper Street ještě mohu doporučit její "alter ego" v současnosti - serial Whitechapel ... v zásadě stejné oddělení jako v Ripper Street jen v dnešní době, hrdina - obsedatní sympaťák a jeho zkušený seržant, pragmatický a zarputilý jako ratlík, dokonce I tak mrňavej ... a řeší se zločiny okopírované z minulosti ... počínaje Jackem Rozparovačem .. moc pěkný fakt ..

... Jak je, do háje, možný, že vy jste tyhle dva skvosty (výjimečně nemyšleno ironicky) stihli vidět už cca rok přede mnou :?: :o

Mé slovní hodnocení k Whitechapelu najdete zde, protože jsem si ho zařadila mezi svých top 10 (jako čtvrtý shora). No a to k Ripper street pro změnu tady (dosud jako poslední hodnocený). Tak nějak bych řekla, že mě Ripper street, u kterého jsem třetí řadu dosledovala včera, více chytil za srdce, snad mi byl těmi hrdiny a historickou atmosférou bližší než Whitechapel, který ale zase z hlediska detektivního a i filmového považuji za lepší... Nevím, jestli jsem to vyjádřila úplně srozumitelně, ale zjednodušeně řečeno, zatím co v Ripper street bych se chtěla nějakého vyšetřování zúčastnit (asi po boku toho jejich fešného Yankee patologa a doufala bych, že bude právě střízliv...), tak v současném Whitechapelu mi to stačí tak nějak z dálky pozorovat.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Ripper street
PříspěvekNapsal: 19 led 2015 15:24 
Královna

Ingolf píše:
http://www.csfd.cz/film/314995-ripper-street/
Detektivní seriál z Londýna kolem r. 1890. Název odkazuje na Jacka Rozparovače (Jack the Ripper), ale není o něm, je to z doby, kdy se Jack stáhnul, ale dost zločinců ho chce nějak napodobit...

Největší rozdíl vidím postavení ženy – žádná majitelka květinářství, tady je jedna žena majitelkou bordelu, kde mj. vykládá svojí svěřenčiny, jak tento svět stvořili a vedou muži a ony se tím učí proplouvat. Manželka inspektora je zbožná žena, když se zdá, že vypukla epidemie, inspektor posílá manželku domů, protože má strach – ta odmítá, říká, že ona má o něho strach stále, tak ať jí do toho nemluví.. A další žena v seriálu vede sirotčinec..

Tak on je tam poměrně velký posun v čase - přeci jen mezi těmi dvěma seriály proběhla válka, která spoustu věcí změnila.

Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1140 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina