Pokec o knihách

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

Znáte román Přemyslova krev? Je to rozsáhlé a hlavně z doby, která pro naše romanopisce asi není tak zajímavá.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Vím o něm, ale ještě jsem ho neviděl, vyšlo to jen před pár dny. Každopádně jsem na něj zvědavý
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

V levných knihách mají nějaké historické romány od Alison Weir, oba díly Lví srdce od Sharon Kay Penman (i když musím upřímně říct, že ty její knihy mají imho lehce klesající tendenci a tuto bych podruhé číst asi nemusela) a druhý a třetí díl od Pipa Vaughana- Hughese. Vše v paperbacku za pár kaček. :)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Ježek píše: 21 črc 2023 16:05 Znáte někdo tuhle autorku: https://www.databazeknih.cz/autori/mart ... tna-132558 ?
tak něco mezi Vondruškou, Bauerem a Niedlem
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Dočetl jsem svého prvního Kotletu: Sudetenland.

Líbilo se mi to, celkem dobře napsaná detektivka, zajímavě popsaný a vymyšlený prostředí Sudet, kde došlo k odsunu jen části Němců, část utekla po 68, ale statisíce ještě zůstalo. Příběh se odehrává v polovině roku 1990, před volbami. kdy hrozí, že propuknou národností třenice.

https://www.databazeknih.cz/knihy/sudetenland-518323

V recenzích kritizují množství postav (je tam rozkošatěná rodina a dvě postavy se jmenuje stejně) a pak závěr. Ten byl trochu detektivkové klišé, ale vlastně mne překvapilo, že to dopadlo jinak než jsem čekal.

tak, 4/5.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Ježek píše: 22 led 2024 15:09 Dočetl jsem svého prvního Kotletu: Sudetenland.

Líbilo se mi to, celkem dobře napsaná detektivka, zajímavě popsaný a vymyšlený prostředí Sudet, kde došlo k odsunu jen části Němců, část utekla po 68, ale statisíce ještě zůstalo. Příběh se odehrává v polovině roku 1990, před volbami. kdy hrozí, že propuknou národností třenice.

https://www.databazeknih.cz/knihy/sudetenland-518323

V recenzích kritizují množství postav (je tam rozkošatěná rodina a dvě postavy se jmenuje stejně) a pak závěr. Ten byl trochu detektivkové klišé, ale vlastně mne překvapilo, že to dopadlo jinak než jsem čekal.

tak, 4/5.
Nebylo to špatné, jen ta výchozí premisa, že odsun byl jen částečný protože umřel Beneš a po jeho smrti už to nedotáhli do konce byla dost divná a nereálná, jako by celý odsun stál a padal jen na Benešově osobě, přitom na odsun Němců se shodovala většina národa napříč třídami, politickými stranami...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Zany píše: 23 led 2024 14:04 Nebylo to špatné, jen ta výchozí premisa, že odsun byl jen částečný protože umřel Beneš a po jeho smrti už to nedotáhli do konce byla dost divná a nereálná, jako by celý odsun stál a padal jen na Benešově osobě, přitom na odsun Němců se shodovala většina národa napříč třídami, politickými stranami...
A vlastně to byl i závěr Jalty, ne?

Tam myslím to zdůvodňuje tak, že se odsunuli nacisté a zůstali většinou komunisté, takže KSČ chtělo jejich hlasy.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Ježek píše: 23 led 2024 14:11
Zany píše: 23 led 2024 14:04 Nebylo to špatné, jen ta výchozí premisa, že odsun byl jen částečný protože umřel Beneš a po jeho smrti už to nedotáhli do konce byla dost divná a nereálná, jako by celý odsun stál a padal jen na Benešově osobě, přitom na odsun Němců se shodovala většina národa napříč třídami, politickými stranami...
A vlastně to byl i závěr Jalty, ne?

Tam myslím to zdůvodňuje tak, že se odsunuli nacisté a zůstali většinou komunisté, takže KSČ chtělo jejich hlasy.
O hlasy hypoteticky nešlo, komunistů mezi Němci bylo minimum. Kyša píše:
...bylo to jenom rozhodnutí předsedy vlády Zdeňka Fierlingera, který v rámci velkého plánu ekonomické stabilizace pohraničí a národního usmíření snížil počet odsunutých na pouhý milion osob, který se týkal těch největších zločinců a nepřátel čs. státu, zatímco ostatní zůstali, přestože mohli být odsunuti prakticky všichni...
...Fierlinger po smrti Beneše zastavil konečné zúčtování s německým živlem za cenu represí, zásahu armády a tvrdého drilu, Němci museli obnovit pro Čechy pohraničí a podělit se s nimi o něj, respektive jim v něm sloužit....

Takové Fierlingerovo rozhodnutí by asi bylo z dnešního pohledu docela pragmatické, ale poválečné atmosféra byla tak vypjatá, že pro odsun horovaly tuším i takové dnešní ikony jako Jan Masaryk či Milada Horáková, Já četl nedávno Padevětovu Kroniku třetí republiky a tam to jde opravdu napříč celou společností.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Tady zajímavý článek o Sudetenlandu: https://medium.seznam.cz/clanek/lukas-v ... utor-44112
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Katerina »

Tak mě na něm zaujalo snad jen to, že jeho autor má fantasy za brakovou literaturu. Já za ni považuji tedy trochu jiný typ literatury bez ohledu na žánr. Chudák Tolkien nebo Carroll.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Katerina píše: 04 úno 2024 19:09 Tak mě na něm zaujalo snad jen to, že jeho autor má fantasy za brakovou literaturu. Já za ni považuji tedy trochu jiný typ literatury bez ohledu na žánr. Chudák Tolkien nebo Carroll.
Já to pochopil, že Kyša píše brakovou fantasy.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 0 hostů