Krátké představení

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od Viola »

Ahoj Jarko,

vítáme Tě u nás. A jestli mi dovolíš malou otázečku, o čem píšeš?
JarkaZRanné
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 07 led 2012 13:23

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od JarkaZRanné »

Viola píše:Ahoj Jarko,

vítáme Tě u nás. A jestli mi dovolíš malou otázečku, o čem píšeš?

Děkuju. Omlouvám se za poněkud pozdní odpověď. Píšu o 13. století, zrovna řeším bitvu u Kressenbrunnu :)
Uživatelský avatar
Boeman
Měšťan
Příspěvky: 21
Registrován: 25 bře 2012 10:47
Bydliště: Cheb

Krátké představení

Nový příspěvek od Boeman »

Přeji Všem dobrý den,
dovolte abych se tedy krátce představil, jsem Boeman a jsem velice hrdý na NAŠI přeslavnou historii, proto se jí věnuji jen jak je to možné. Velice se zajímám hlavně období 8.století až 10.století. Tedy především první ,,Přemyslovce,, . Rád bych řekl , že toto je základní stavební kamen, bohužel však i nejtemnější období našich dějin. Pevně proto věřím že odpovědi nás ješte stále čekají.Dále se zabývám Pražským hradech respektive jeho situací v této době a ,,domácí,, ,,románskou,, architekturou.
Sem velice potěšen obsahem tohoto fora velice se těším na vzájemnou spolupráci při odkrývání odpovědí na dané otázky. V neposlední řadě děkuji JEŽKOVI za milé uvítání a v případě problemu podáním pomocné ruky, kterým jsem potěšen. Přeji Všem mnoho uspěchů a věřím v rčení , v jednotě je síla a více hlav více ví.
S pozdravem Boeman
Majky
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 09 kvě 2007 14:43

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od Majky »

Když už Ježek diverzně dal z mého profilu like FB stránkám e-středověku, tak bych taky mohl sem něco napsat, ačkoliv středověk není můj šálek čaje. Proto také bude těžiště mé aktivity spočívat především v "ne-středověkých" kategoriích fóra.
Jinak studuju politologii (a sem tam nějaký podobor).
“Historians are to nationalism what poppy-growers in Pakistan are to heroin-addicts: we supply the essential raw material for the market.” E. Hobsbawm
richardrg
Zeman
Příspěvky: 87
Registrován: 08 kvě 2012 07:23

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od richardrg »

Dnes jsem se po jistém podnětu přihlásil.

Můj největší zájem se točí okolo vrcholně středověkého venkova. To je velice široké téma, které bych chtěl trochu zpopularizovat. Tvořím proto cyklus přednášek, který by měl nastínit alespoň základní informace.
Začal jsem tímto: http://www.hradeckydvur.net/vlada-a-pravo/emfyteuze, protože se jedná o právní téma vzdělal jsem se v sociálně- právním směru.

Nyní je již hotové pokračování, které se týká v podstatě urbanistických změn, tak studuji na České zemědělské univerzitě, obor lesnictví, aby mi neunikly informace ze zemědělských činností, tak jsem si nechal vytvořit mezioborový individuální plán. Už se mi podařilo zkontaktovat některé odborníky na středověkou plužinu, na pastevní hospodářství a pod. Spíše než typologii se snažím věnovat sledováním praktických dopadů přemeny vzhledu a sytému krajiny, pokud možno do současnosti.

Spolupracuji také s projektem " Dvůr Hradecké královny Elišky Rejčky" a osobní vazby mám i k projektu " Doba Karlova".
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od Katerina »

richardrg píše:Dnes jsem se po jistém podnětu přihlásil.

Můj největší zájem se točí okolo vrcholně středověkého venkova. To je velice široké téma, které bych chtěl trochu zpopularizovat. Tvořím proto cyklus přednášek, který by měl nastínit alespoň základní informace.
Začal jsem tímto: http://www.hradeckydvur.net/vlada-a-pravo/emfyteuze, protože se jedná o právní téma vzdělal jsem se v sociálně- právním směru.

Nyní je již hotové pokračování, které se týká v podstatě urbanistických změn, tak studuji na České zemědělské univerzitě, obor lesnictví, aby mi neunikly informace ze zemědělských činností, tak jsem si nechal vytvořit mezioborový individuální plán. Už se mi podařilo zkontaktovat některé odborníky na středověkou plužinu, na pastevní hospodářství a pod. Spíše než typologii se snažím věnovat sledováním praktických dopadů přemeny vzhledu a sytému krajiny, pokud možno do současnosti.

Spolupracuji také s projektem " Dvůr Hradecké královny Elišky Rejčky" a osobní vazby mám i k projektu " Doba Karlova".
Vítejte Richarde !
musím říct, že otázka přeměny středověké krajiny mě už dlouho zajímá, i když jsem v tomto tématu ještě ani moc nenastudovala, ani mnoho nepodnikla :oops: ale chtěla bych :)
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
richardrg
Zeman
Příspěvky: 87
Registrován: 08 kvě 2012 07:23

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od richardrg »

K otázkám reliktů plužiny v krajině Čech asi nejlépe rigorózní práce Dr. Pittnerové, dostupné na ČZU, ale jen prezenčně. V seznamu literatury najdeš všecho důležité co by si mohla potřebovat.
A taky mám rád tento článek http://www.pruzkumypamatek.cz/pdf/2000-02-18.pdf
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od Ingolf »

richardrg píše:Dnes jsem se po jistém podnětu přihlásil.

Můj největší zájem se točí okolo vrcholně středověkého venkova. To je velice široké téma, které bych chtěl trochu zpopularizovat. Tvořím proto cyklus přednášek, který by měl nastínit alespoň základní informace.
Začal jsem tímto: http://www.hradeckydvur.net/vlada-a-pravo/emfyteuze, protože se jedná o právní téma vzdělal jsem se v sociálně- právním směru.

Nyní je již hotové pokračování, které se týká v podstatě urbanistických změn, tak studuji na České zemědělské univerzitě, obor lesnictví, aby mi neunikly informace ze zemědělských činností, tak jsem si nechal vytvořit mezioborový individuální plán. Už se mi podařilo zkontaktovat některé odborníky na středověkou plužinu, na pastevní hospodářství a pod. Spíše než typologii se snažím věnovat sledováním praktických dopadů přemeny vzhledu a sytému krajiny, pokud možno do současnosti.

Spolupracuji také s projektem " Dvůr Hradecké královny Elišky Rejčky" a osobní vazby mám i k projektu " Doba Karlova".
Také tě vítám a těším se. Ta mezioborová bádání přinášejí nové informace, co jinak unikají, a hledání kontinuity do dnešní doby, to je to, co historii zpřítomňuje, uvádí do praxe, nedělá z ní uzavřené bádání o dávno zmizelých, izolovaných věcech bez, které už pro současnost nemá smysl..
sfox
Sedlák
Příspěvky: 8
Registrován: 09 čer 2012 16:59
Bydliště: povrly

představení se

Nový příspěvek od sfox »

Můj zájem není ani tak zájem jako spíše údiv nad neustálými kopanci,které mi lidé opakujeme od úsvitu dějina stále se nějak nechceme poučit. :think: Śalom.
Lorwyn
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 26 srp 2012 12:27

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od Lorwyn »

Ahoj, přihlásila jsem se dnes na tohle fórum, tak něco málo o mě:

Přezdívku Lorwyn používám na bitvách a larpech, které jsou jedním z důvodů, proč se zajímám o historii a to zejména o raný středověk. Střed zájmu nemám, ale fascinuje mě architektura v průběhu let.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od Katerina »

Lorwyn píše:Ahoj, přihlásila jsem se dnes na tohle fórum, tak něco málo o mě:

Přezdívku Lorwyn používám na bitvách a larpech, které jsou jedním z důvodů, proč se zajímám o historii a to zejména o raný středověk. Střed zájmu nemám, ale fascinuje mě architektura v průběhu let.
Tak to jssme tu už dvě :D -tak tedy vítej ..
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od Zany »

To jsem, Katko, nevěděl, že jezdíš na Larpy ;-)
somath
Měšťan
Příspěvky: 17
Registrován: 27 srp 2012 22:05
Bydliště: Brno

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od somath »

Zdravím všechny, náhodně jsem při brouzdání po netu narazil na toto forum a je mi potěšením, že sem mohu občas mezi Vás zavítat. Spíše budu asi jen pročítat, mnoho konkrétních znalostí nemám. Rád si poslechnu zajímavé názory.
studuji obecnou historii v kombinované formě na MU, mám tamtéž i pedagogiku a religionistiku (tedy hotovou). Tyto obory předurčují směry mého zájmu.
Snažím se přečíst si občas něco o propojení světských (politických) a církevních dějin v mnoha směrech, dále mě moc baví francouzský a český středověk (vlastně vůbec celoevropský), se zvláštním důrazem na kř. výpravy, vývoj řádových organizací etc etc. Zatím se nijak výrazně nespecializuji. Též mne interesují i vybrané kapitoly z pozdního středověku, I. a II. světová válka celkově...no potřeboval bych žít 300let abych se aspoň základním způsobem zorientoval. A toto forum je jedním z prostředků k orientaci.
Pocházím a žiju vBrně, mám úzký vztah k venkovu i cestování a všemu možnému, máme dvouletého chlapce.
A propos, diplomku píšu na téma: Premonstrátský klášter v Brně-Zábrdovicích v zrcadle věků...tedy to je zatím pracovní název, uvidím co se z toho vyvine no :D
Tom
Naposledy upravil(a) somath dne 30 srp 2012 21:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od Ingolf »

somath píše:Zdravím všechny, náhodně jsem při brouzdání po netu narazil na toto forum a je mi potěšením, že sem mohu občas mezi Vás zavítat. Spíše budu asi jen pročítat, mnoho konkrétních znalostí nemám. Rád si poslechnu zajímavé názory.
studuji obecnou historii v kombinované formě na MU, mám tamtéž i pedagogiku a religionistiku. Tyto obory předurčují směry mého zájmu.
Snažím se přečíst si občas něco o propojení světských (politických) a církevních dějin v mnoha směrech, dále mě moc baví francouzský a český středověk (vlastně vůbec celoevropský), se zvláštním důrazem na kř. výpravy, vývoj řádových organizací etc etc. Zatím se nijak výrazně nespecializuji. Též mne interesují i vybrané kapitoly z pozdního středověku, I. a II. světová válka celkově...no potřeboval bych žít 300let abych se aspoň základním způsobem zorientoval. A toto forum je jedním z prostředků k orientaci.
A propos, diplomku píšu na téma: Premonstrátský klášter v Brně-Zábrdovicích v zrcadle věků...tedy to je zatím pracovní název, uvidím co se z toho vyvine no :D
Tom
Za poznatky k Francii budu rád, zajímá mě čím dál víc, bylo v ní jedno z center evropského vývoje (ekonomický boom od 11. stol., vznik gotického umění). Co je pro mě takový nedostatek, to je absence souhrnného zpracování francouzských dějin. V posledních asi deseti letech vyšly dvoje dějiny Francie, ale oboje jsou kusovité. Celostní pojetí, jako že se vezme jedno století a tam se popíše vývoj severní francie, autonomní šlecthické státy na jihu, vývoj v Normandii, to tady chybí.. V Dějinách francie v edici Dějiny států autor třeba vezme jednu událost, jako vládu Chlodvíka výpravy proti albigenským, a polovinu výkladu věnuje ohlasům na tyto události v moderní době - koho zaujaly, kdo je využi politicky (Chlodvíka glorifikovala církev, republikáni zase galského Vercingetorixe; za prusko-francouzské války r. 1871 Chlodvík jako symbol germánské rozpínavosti směrem do Francie). To je v pořádku, protože dějiny mají mít vztah k dnešnímu čtenáři a neuzavírat do sebe a do své akademické obce, ale celistvý přehled pak chybí..
Skrze Francii pokračoval rozvoj Evropy, něco začalo od Franků a Karla Velikého, ale když to aktuálně studuji, tak mi ten význam franské říše připadá nadsazený, ale spíš je to zatím dojem nebo nesplněné očekávání.. Další rozvoj nastal v Porýní na předělu dnešního Německa a Francie, ekonomický a technický rozvoj, populační exploze, z ní zakládání měst a kolonizace.. Kolonizaci neobdělávané půdy provozovali cisterciáci, ti měli zásadu nestavět své stavby na úrodné půdě, aby ji neznehodnocovali, a blízko svých klášterů půdu kultivovali.
A na druhou stranu kritika těchtio jevů mj. v řadách náboženských hnutí. Bohatství jako hříšné a úpadek mravů kritizovali kataři, po nich vyznavači chudoby v rámci církve. Vznikaly řády, které se stahovaly pryč z měst, do nezkažené divočiny, mimo těch cisterciáků právě premonstráti nebo kartuziáni.. Ale pak jsem narazil na jiný názor, že premonstráti se nestranili lidí, naopak mezi ně chodili ukazovat vládnou tvář církve, chodili si promluvit nebo pomoct.., narozdíl od cisterciáků, kteří měli slib mlčení a kontakt s lidmi minimální.. Máš o tomhle nějaký přehled? Řevnivost mezi oběma řády panovala, prý když se potkali, tak už měli nacvičená nějaká hanlivá gesta, takže by se premonstráti třeba začali chovat naschvál opačně než cisterciáci..?
somath
Měšťan
Příspěvky: 17
Registrován: 27 srp 2012 22:05
Bydliště: Brno

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od somath »

Zdravím, s celkovým přehledem dějin Francie, respektivě jeho absencí máte trochu pravdu. Podle mě, zásadní význam přínosu lidí, kteří žili v dnešním řekněme francouzském prostoru, tkví v tom, že zásadním způsobem ovlivnili chápání politicko společenského systému "středověku", tady sem klademe vznik lenního systému, který ovlivnil celý běh světa na mnoho staletí dopředu. Základy tomuto chápání společnosti a souboru pravidel, včetně kodexů chování apod. položil Karel Veliký. Čili význam raně středověké a středověké francouzské kultury tkví nejen ve výše popsaném ale také v přemostění, v úspěšném navázání na římskou kultury a její antické odkazy. Italská města se rozvzpomenou na svoje bohaté kořeny až o mnoho set let později, ovšem přicházejí už s něčím novým, s renesancí.
Obě publikace v edici Dějiny států mám přečtené, nevadí mi, pro mě jsou dobré, samozřejmě pro detailní informace je třeba zajít hlouběji. Nicméně pro popularizaci a základní informace jsou postačující.
O averzi cisterciáků a premonstrátů nevím, v literatuře jsem na podobné nenarazil. Premonstráti jsou řádem, jehož hlavní náplní je (na základě naplňování řádové řehole dle sv. Augustina) modlitba, knežská služba, didaktická služba, udržování mariánské úcty a také hospodářské zušlechťování. Naproti tomu cisterciáci vycházejí z benediktinské řehole, kde platí jako jedno z hlavních hesel Ora et Labora - modli se a pracuj, řád celkově nepoměrně přísnější, více naplněný prací a prodchnutý mimo jiné jakousi koloniální touhou, cisterciáci jsou jedním z významných katalyzátorů pokroku zejména v zemědělské oblasti, přesně jak jste poznamenal. Premonstráti jsou řeholními kanovníky a cist. patří mezi žebravé řády.
K tematice řádů mohu vřele doporučit všechny dosud vyšlé díly Encyklopedie řádů a kongregací v českých zemí, vynikající souhrnné ještě nedokončené dílo, autorem je Milan M. Buben, heraldik, historik a bohemista ( učí na UK) a mimo jiné i Maltézský rytíř.
Všechny moje poznámky prosím s rezervou..mám v mnoha směrech co dohánět..Tom
somath
Měšťan
Příspěvky: 17
Registrován: 27 srp 2012 22:05
Bydliště: Brno

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od somath »

A ještě k slibu mlčení apod. Tato problematika je velmi košatá, ale je třeba rozlišit několik základních věcí. Každý řád má svoje závazná pravidla platící pro celý řád na světě a pro všechny jeho členy bez vyjímek. Mlčení nechme až na konec, ale jistě mezi ně nepatří. Naprostá většina řádů má tři základní sliby: čistota, chudoba, poslušnost. K tomu se v několika případech přidává jeden či dva další, ne podružné, ale o něco malinko méně důležité nebo zásadní, třeba slib zvláštního půstu. (viz např. Pauláni, menší bratři františkáni sv. františka z Pauly, mají v podstatě celoživotní půst od masitých jídel a například se nesmějí peněz ani dotýkat a tyto záležitosti vyřizuje vždy jeden z konventu za všechny po celý rok.)
Následují jiná další pravidla vycházející z řehole , kterou se řád řídí, například práce, výuková činnost, starní se o nemocné, organizování výkupného apod. Členové řádu toto musí respektovat, pod sankcí, ale není to tak veledůležité jako hlavní řádová pravidla a sliby. I když samozřejmě povinné to je.
Další pravidla jsou specifikem některého z konventů a může je po schválení řádovou kapitulou, případně papežem( je-li konvent vyjmut z řádové exempce), nařídit opat. Sem můžemne slib mlčení zařadit, byl však vždy jen dočasný a byl zpravidla součástí systému duchovní obnovy, která trvala například postní dobu před velikonocemi apod.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od Ingolf »

somath píše: Podle mě, zásadní význam přínosu lidí, kteří žili v dnešním řekněme francouzském prostoru, tkví v tom, že zásadním způsobem ovlivnili chápání politicko společenského systému "středověku", tady sem klademe vznik lenního systému, který ovlivnil celý běh světa na mnoho staletí dopředu. Základy tomuto chápání společnosti a souboru pravidel, včetně kodexů chování apod. položil Karel Veliký. Čili význam raně středověké a středověké francouzské kultury tkví nejen ve výše popsaném ale také v přemostění, v úspěšném navázání na římskou kultury a její antické odkazy.
Právě proto mě Francie zajímá, středověký rozmach začal právě tam. Návaznost na antiku na tom má lví podíl, Frankové vděčí za svůj úspěch nejen válečným schopnostem, ale i tomu, že převzali lidnatou galskou provincii s propracovaným systémem daní, odkud plynulo bohatství i moc; provincie to byla úrodná, z čehož plyne to zalidnění, a taky možnosti populačního růstu nově příchozích.
somath píše:
O averzi cisterciáků a premonstrátů nevím, v literatuře jsem na podobné nenarazil. Premonstráti jsou řádem, jehož hlavní náplní je (na základě naplňování řádové řehole dle sv. Augustina) modlitba, knežská služba, didaktická služba, udržování mariánské úcty a také hospodářské zušlechťování. Naproti tomu cisterciáci vycházejí z benediktinské řehole, kde platí jako jedno z hlavních hesel Ora et Labora - modli se a pracuj, řád celkově nepoměrně přísnější, více naplněný prací a prodchnutý mimo jiné jakousi koloniální touhou, cisterciáci jsou jedním z významných katalyzátorů pokroku zejména v zemědělské oblasti, přesně jak jste poznamenal. Premonstráti jsou řeholními kanovníky a cist. patří mezi žebravé řády.
Tady jsem to překombinoval, co se týče vzájemných hanlivých gest, ta se týkala cisterciáků a benediktinů. Píše o tom Jean-Claude Schmitt ve Světě středověkých gest s.106-07, v jedné z těch francouzských knih, které si všímají náplně středověkého života místo politických dějin. Clunyjský benedeiktinský opat Petr Ctihodiný napsal opatovi do cisterciáckého Clairvaux, popisuje konkurenční vztahy obou řádů, a mj.: "Když černí mniši (=benediktini) potkají bílého mnicha (=cisterciáka), "dívají se na něho úkosem" a smějí se, jako by se před jejich očima zjevila "obluda, chiméra, kentaur", nebo "hlasem a pohyby těla" dávají najevo úlek, jako by šlo o zlé znamení. Naopak bílí mniši se při pohledu na černého mnicha odmlčí, jako by potkali nepřítele, a nadále se spolu dorozumívají jen "výmluvnými gesty"."
Z té poslední věty mj. vyplývá, že cisterciáci mohli taky mluvit, že ten slib mlčení nebyl absolutní, ale zároveň se začali domlouvat posunky, podle mého znakovou řečí, kterou měli vyvinutou pro případy, kdy měli mluvení skutečně zakázáno..
***
Konkurence cisterciáků a premonstrátů se ale najít dá. V lotrinské části Říše se pouštěli do kolonizování bažinatých oblastí, které potřebovaly odvodnit, zpevnit hrázemi proti řekám i oceánu atd. V lotrinských zemích pak fungovala taková zvláštnost, obyvatelstvo se dělilo na dvě nějaké strany založené většinou podle sympatií pro toho nebo druhého zájemce o trůn. Tyto strany ale fungovaly i dvě staletí poté, co ti dva uchazeči trůnu už dávno zemřeli.. A ve Frísku se obyvatelstvo dělilo na strany podle toho, jestli fandily cisterciákům nebo premonstrátům..
Cisterciákům přezdívali "vetkoppers", obchodníci s tukem (jako německé s Fett - tuk, a Käufer - kupec), protože chovali dobytek.. Tím pádem by ale cisterciáci nezapadali mezi žebravé řády, jejichž členové se živí skutečně tím co dostanou, kdežto cisterciáci svou zemědělskou činností, tím labora ve starém benediktinském heslu, vydělali na svoje živobytí sami..
somath
Měšťan
Příspěvky: 17
Registrován: 27 srp 2012 22:05
Bydliště: Brno

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od somath »

Já se omlouvám, spletl jsem se v zařazení! Bože to su ale knedla, cisterciáci patří mezi mnišské řády....mea culpa, mea maxima culpa..
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od Ingolf »

Do tématu krátké představení se sluší i nějaké představení z naší strany, třeba toho typu, že nějaká chybka uteče každýmu a omluvy by zabíraly příspěvky v řádu desítek procent :) tady nikdo nikoho neznámkuje.. :)
Uživatelský avatar
Juraj103
Měšťan
Příspěvky: 16
Registrován: 19 říj 2012 17:30
Bydliště: Pressburg/Devín

Re: Krátké představení

Nový příspěvek od Juraj103 »

Čauko!
Ja som Slovák Juraj 103 (peacemaker ma možno pozná z TWF.net :D ). Zaujímam sa o celú históriu ale najme o stredovek čiže STŘEDOVĚK. K tomuto fóru som sa dostal pomerne jednoducho. Proste som sa chcel dozvedieť niečo o Matúšovi Čákovi a našiel som to na http://www.e-stredovek.cz/ a tam bol odkaz na fórum. Tak som tu ! Dúfam že nebudeme na príťaž :wink: Teraz sa zaujímam hlavne o Franskú ríšu (Franskou Říši ) a nebojte sa po česky viem keby dačo. 8)


Ďakujem za váš čas
BLOG: http://www.medieval2tw.clanweb.eu
FORUM: http://www.m2twforum.clanweb.eu
Blog a Fórum čisto o stredovekej hre M2TW.
Obrázek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů