Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 29 zář 2020 20:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 184 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 úno 2006 20:20 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Filip Svehla píše:
Prave, Amerika uz neni to co byvala. Terorismus, to je hrozba!

Je to budoucí hrozba pro západní civilizaci, zatím pro nás snad vùbec.

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 úno 2006 20:52 
Rytíř

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Primo jiste ne, ale provazanost dnesniho sveta je takova, ze i kdyz bouchne bomba na druhe strane sveta, ma to
nasledky i pro nas. A vse se rozsiruje! Vemte si napr. Dansko, jen diky hloupim obrazkum. Jsou to primitivove, kdyz vidim jak pali vlajky a slapou po obrazcich strilic do vzduch, dela se mi spatne, to neni nabozenstvi, jsou to jen procesi ubozaku...

Předmět příspěvku: islamisté
PříspěvekNapsal: 10 úno 2006 21:10 
tím, èím je

no jo, ale jedna z nejhorších vìcí, je že už docela dobøe využívají techniku a vydobytky západu, proti nìmu. Vezmìte si ty demonstrace, kde pálili dánské vlajky. To je tak jednoduché sehnat dánskou vlajku, i u nás je problém normálnì sehnat naši vlajku, takže dánskou buď v Dánsku nebo pøes internet. Takže islámští radikálové dobøe ovládají internet (teď hackovali nìjaké stránky v Dánsku) a možná jsou i v Dánsku. Vzhledem k tomu, že Dánsko je malý stát, mohou být i u nás. A to nemluvim o tom, že u nás se dá dobøe na èerném trhu shánìt zbranì (semtex, ani nìjaké Tèko není problém tady sehnat - naokraj kamarádùv známý skládá vyøazený tanky a pøes Turecko je prodává do Gruzie, èeèenska). Islamistièní teroristi nejsou tak zaostalí, jako jejich sympatizanti, kteøí jsou vidìt v TV.
Máte pravdu, naše zemì je ohrožena do budoucna, teď to je USA, UK, Austrálie a pøibylo Dánsko (relativnì nedùležitá zemì). Naši vojáci v arabském svìtì jsou už není ohroženi, pøesto, že tam nezabíjí. Teď myslím Al-Kajdá dává 5kg zlata za zabitého dánského, nìmeckého a norského vojáka, slouží spoleènì v nìjakém útvaru. Ale mají to dobøe vymyšlené, 5kg zlata u nás celkem vyvolává smích, ale pro chudé araby má urèitì vìtší hodnotu, než pøepoèet v papírových bankovkách.
Tohle náboženství je hodnì špatné, vìtšinou náboženství je proti primitivnímu zabíjení (treuga Dei - boží mír køesťanské církve), tohle ho ještì podporuje. Ti lidé nás jednou fanaticky vyvraždí.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 úno 2006 21:54 
Rytíř

Samozrejme ze jsou i inteligentni, ale tech je mensina a v tom je jejich sila, vyuzivaji tupost svych "bratru" k tomu aby se vyhodili pred ambasadou do vzduchu, pripomina mi to krizove vypravy, pouze se nam vystridali role...
Ja bych se zde nerad nekoho dotknul, ale prijde mi nabozenstvi (nebo spis cirkev a to nejen krestancka) ponekud zastarala a v nasem svete bez vetsiho vyznamu a dulezitosti...

Předmět příspěvku: Køesťanství
PříspěvekNapsal: 10 úno 2006 23:04 
Filip Svehla píše:
... Ja bych se zde nerad nekoho dotknul, ale prijde mi nabozenstvi (nebo spis cirkev a to nejen krestancka) ponekud zastarala a v nasem svete bez vetsiho vyznamu a dulezitosti...

Víte, pane Švehlo, v tomto ateisticky bezbøehém státì se tìžko mùžete nìkoho dotknout. Ale jsem pevnì pøesvìdèen, že právì jednou z hlavních pøíèin bídy tohoto svìta je, že souèasnému lidskému konání chybí køesťanská dimenze. Je tøeba si plnì uvìdomit, že køesťanské náboženství je veskrze amilitantní a mùže se klidnì i pro ateistu stát fisofickou kategorií, jejímž prizmatem pomìøuje svùj život a vùbec pøístup k nìmu. Proto v souèasném krutém svìtì nelze mluvit o jakési zastaralosti, právì naopak. Položím øeènickou otázku: "Napomohl pøedchozí papež Jan Pavel II., Polák Wojtyla ke stržení železné opony, èi nikoliv?" A je-li alespoò podvìdomì odpovìď kladná nebo jsou-li pochybnosti o negativní odpovìdi, není a ani nemùže být úvaha o zastarání poslání køesťanských církví, mírnì øeèeno, na místì. Názory, že køesťanství vyèerpalo svùj potenciál, by mohlo být pro lidský rod fatálním omylem.

Předmět příspěvku: Køesťanství
PříspěvekNapsal: 10 úno 2006 23:15 
tím, èím je

Možná paradoxnì je nyní køesťanství v období o které tolik usilovala, témìø bez majetku. Tudíž nemá politický vliv, tak to má být, od tohoto náboženství už nelze èekat nìjaké zloèiny proti lidskosti a svobodì projevu.
Aè v Boha nevìøím, myslím, že náboženství má smysl v jakkékoli dobì, nìkdo vìøí v penízí, jiný v Boha, tohle náboženství, pøes svoji mnohoznaènost, rozporech ve výkladech, patøí k tìm, které spoleènost v nìkterých smìrech posunou dopøedu (charita, ohleduplnost,...). Jen škoda, že pøetrvává na nìkterých dogmatech, nejde s dobou. Jen škoda fanatikù, myslím, že jsou i u nás.
Je víra v køesťanského Boha souèástí identity, pøípadnì mohou se o nìj opírat vlastenci?

Předmět příspěvku: Re: Køesťanství
PříspěvekNapsal: 10 úno 2006 23:33 
Ježek píše:
... Je víra v køesťanského Boha souèástí identity, pøípadnì mohou se o nìj opírat vlastenci?

Víte srovnávat víru v peníze s vírou v Boha je právì ateisticky nìšťastné. Podobnì je tomu s tìmi dogmaty. To se týká spíše než církví protestantských církve katolické, ale i to je její vìc. Dnes však ve vztahu mezi církvemi vítìzí tolerance a ekumenické hnutí. A to je dobrá zpráva smìrem k ateistickému okolí.
Ano, víra v Boha je nepochybnì souèástí identity lidského individua, ale je to jeho intimní záležitost. A vìøící vlastenec se mùže o víru opírat.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 08:42 
Tak tomu, ale bylo v dobach narodniho obrozeni. Cirkev si proste privlastnila nabozenstvi a poklada je za sve, udava cirkevni zakony, atd., ale nebudme naivni, vymysleji je jen lidi a ne zadny hlas z hury. Verit v nejakeho boha "jako vousateho dedu na nebesich" je proste posetilost. Ja verim v zakony prirody, fyziky, chemie, biologie, navic podlozene, ne jen obycejne predstavy, ktere meli "domorodci" jiz pred statisici lety!

Předmět příspěvku: Ateismus...
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 09:34 
Anonymous píše:
Tak tomu, ale bylo v dobach narodniho obrozeni. Cirkev si proste privlastnila nabozenstvi a poklada je za sve, udava cirkevni zakony, atd., ale nebudme naivni, vymysleji je jen lidi a ne zadny hlas z hury. Verit v nejakeho boha "jako vousateho dedu na nebesich" je proste posetilost. Ja verim v zakony prirody, fyziky, chemie, biologie, navic podlozene, ne jen obycejne predstavy, ktere meli "domorodci" jiz pred statisici lety!

Ano, to je klasická ukázka ateistického pøístupu, který pochopitelnì nikomu neberu. Ale napø. Dr. Jiøí Grygar, náš pøední astrofyzik je vìøícím èlovìkem a to mu vùbec nebrání zkoumat vìdecky hlubiny vesmíru a nahlížet do nich, kde pochopitelnì žádného "vousateho dedu na nebesich" nikdy nevidìl a nikdy neuvidí. A víte proè? Protože víra je úplnì o nìèem jiném, je o tom, co ateista bude ztuha chápat, protože ani nechce. Ale to je jeho svobodná volba! A víte, co je hlavním a typickým znakem èeského ateisty? Náhrada respektu k vìøícímu èlovìku zesmìšnìním jeho víry. A to je holá skuteènost, která nepotøebuje komentáø.
To, že v èeské kotlinì jsou ateisté v drtivé vìtšinì, pøièítám historické zkušenosti s katolicismem, tj. dvìstìletou habsburskou agresívní rekatolizací, která nejvíce zasáhla pøevážnì protestantské èechy a její obyvatele, tak citlivì vnímající Husùv odkaz. Paradoxnì menší vliv na to mìl minulý, dùslednì ateistiský režim, jak nám to dokládá diverzifikace vìøících na Moravì, Slovensku a Polsku. Ale už bych se zase rozepsal...

Předmět příspěvku: Charita
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 10:12 
Filip Svehla píše:
...prijde mi nabozenstvi (nebo spis cirkev a to nejen krestancka) ponekud zastarala a v nasem svete bez vetsiho vyznamu a dulezitosti...

Pøedstavte si, pane Švehlo, že byste se, nedej Bože(!), ocitl v roli bezdomovce. Vadilo by Vám, kdybyste byl ve 20-ti stupòovém mrazu nakrmen horkou polévkou a bylo Vám na noc poskytnoto pøístøeší, že dùm, kde se o Vás takto postarali, je ve správì nìkteré z církví zajišťujících tuto formu pomoci svým bližním? Dovolím si tvrdit s velkou mírou pradìpodobnosti, že nikoliv! A to je jenom nepatrná ukázka charitativní èinnosti, kterou se snaží církve bez ohledu na konfesní rozdíly vyvíjet. Ale možná pro charitu není místo v dnešním sofistikovaném svìtì. Nevím...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 11:40 
Rytíř

K tomu, ale nemusi byt cirkev aby vam dala polevku, to muzou delat jakekoliv charitativni organizace, v tom nabozenstvi prece neni. Nevim do jake miry sledujete politiku, ale mohl jste si vsimnou, ze cirkev nechce jen pomahat, chce i moc a penize, nastesti se ji to tak nedari jako pred lety. Je take nabozenstvi a nabozenstvi, jedno je vira v boha, druha v mir a pohostinost a to si lide pletou, divaji se na vec moc zastarale, proc potrebuji k modlidbe kosteli, buh je prece vsude ne? Navic skusenost s upalovanim ve me budi odpor a pripomina mi islamisticke radikali, ktere vsichni evropane odsuzuji...je to tedy zas jen lidska hloupost.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 11:50 
tím, èím je

Já to asi také nikdy nepochopím, pro mne je bùh pojem, který si v pravìku vymysleli prozíraví lidé, aby ho ostatní uctívali (boha) a s ním i osoby, která ho vymyslela. Je to jen další zpùsob jak ovládat lidi. Jinak už by to bylo s pohanskými bohy pùvodních národù. Spíše bych vìøil ve staré slovanské bohy, duchy a démony lesù, polí, než v jednoho boha.
Ale charitu a výchovu k "dobru" mohou zprostøedkovát i jiné organizace, nechci tím církvím jejich zásluhy upírat.
Ale souhlasil bych, že obecnì církev dìlá dobré lidi a pomáhá vlastencùm (Karel Kryl). Jenže je dnes potøeba dobrý èlovìk, není dnes doba bezmezného sobectví?
PS.: Nevím, diskuse typu 2 proti jednomu jsou takové zvláštní.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 12:07 
Rytíř

Buh vznikl z lidske neznalosti, nevysvetlitelnosti nekterych jevu, ale dnes uz to tak neni, neznalost zmizela, buh zustal...navic v mnohych veci zcela odporuje moderni fyzice!

Předmět příspěvku: Argumentace
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 16:32 
Filip Svehla píše:
Buh vznikl z lidske neznalosti, nevysvetlitelnosti nekterych jevu, ale dnes uz to tak neni, neznalost zmizela, buh zustal...navic v mnohych veci zcela odporuje moderni fyzice!

Ano, pane Švehlo, "naprosto správnì", máte jednièku s hvìzdièkou :!: Pøesnì takto, ale doslova, argumentovala soudružka uèitelka ve Vlastivìdì na základce øeknìme ve 4. tøídì v 50. létech a jiný soudruh uèitel v Obèanské nauce v dobách normalizace. A bìda tomu, kdo by s nimi nesouhlasil. K tomu zbývá dodat úsmìvný dobový argument, hojnì rošíøený, že když soudruh první kosmonaut Gagarin vyletìl do vesmíru, tak pøece žádného boha nespatøil...

Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 11 úno 2006 18:17, celkově upraveno 2

Předmět příspěvku: Pøevaha...
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 16:47 
Ježek píše:
...PS.: Nevím, diskuse typu 2 proti jednomu jsou takové zvláštní.

Pøátelé, to je to poslední, co by mi vadilo, já na toto téma budu klidnì diskutovat proti N lidem, kteøí nesouhlasí. V tom nemám problém. Ale ruku na srdce, jsou ty vaše argumenty, pøi vší úctì, adekvátní tìm mým. Já bych si o tom s dovolením troufl pochybovat. Mnì totiž pøipadá, jako kdybyste moje pøíspìvky vùbec neèetli. Kdyby ano, oèekával bych racionálnìjší argumenty. Ale tato diskuse není o pøebíjení argumentù a jenom dokládé mnì známou skuteènost, že v èeské kotlinì existuje hluboký a nepøekonatelný antagonizmus mezi ateisty a vìøícími. Tato diskuse je toho kabinetní ukázkou.

Předmět příspěvku: Re: Pøevaha...
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 17:02 
tím, èím je

Jiøí Motyèka píše:
Ježek píše:
...PS.: Nevím, diskuse typu 2 proti jednomu jsou takové zvláštní.

Pøátelé, to je to poslední, co by mi vadilo, já na toto téma budu klidnì diskutovat proti N lidem, kteøí nesouhlasí. V tom nemám problém. Ale ruku na srdce, jsou ty vaše argumenty, pøi vší úctì, adekvátní tìm mým. Já bych si o tom s dovolením troufl pochybovat. Mnì totiž pøipadá, jako kdybyste moje pøíspìvky vùbec neèetli. Kdyby ano, oèekával bych racionálnìjší argumenty. Ale tato diskuse není o pøebíjení argumentù a jenom dokládé mnì známou skuteènost, že v èeské kotlinì existuje hluboký a nepøekonatelný antagonizmus mezi ateisty a vìøícími. Tato diskuse je toho kabinetní ukázkou.

Mì jenom štve, že tady diskutují tøi lidé a vìtšina diskusí konèí na první stranì. Tato je výjimkou.
Tohle je diskuse, kde každého pravda bude pravdou. Jak Vy, tak my uvádíme kvalitní argumenty, øekl bych. Já vím, konkrétnì jsem asi na náboženství na žádný Váš pøíspìvek nereagoval, spíše napsal svùj názor. Nevím, nevìdìl jsem na co mám reagovat, když to podstatné tady již bylo. Co je racionální argument v diskusi o bohu, který se nedá racionálnì vysvìtlit?
Ta propast tu bude, ale zøejmì to je tím, že je tu až pøíliš mnoho nevìøících. Vìøící jsou dobøí lidé, ale vìøí v nìco, co nevìøící nikdy nepøijmou. Já to taky nepøijmu.

Předmět příspěvku: Touha po moci...
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 17:03 
Filip Svehla píše:
... Nevim do jake miry sledujete politiku, ale mohl jste si vsimnou, ze cirkev nechce jen pomahat, chce i moc a penize, nastesti se ji to tak nedari jako pred lety. ...

Ano, pane Švehlo, je to otøepaný názor spousty našich spoluobèanù ale i politikù díky nìmuž jsme asi poslední zemí v EU, která nemá vyøešen vztah mezi církví a státem legislativní normou. Ano, lidem bude více vadit vyøešení záležitostí kolem církevního majetku, než nekalé pøíjmy spousty našich pøedstavitelù. Církev bude dloho neuralgickým bodem této spoleènosti....

Předmět příspěvku: Re: Touha po moci...
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 17:11 
tím, èím je

Jiøí Motyèka píše:
... Ano, lidem bude více vadit vyøešení záležitostí kolem církevního majetku, než nekalé pøíjmy spousty našich pøedstavitelù. Církev bude dloho neuralgickým bodem této spoleènosti....

Myslím, že tohle zase tolik s ateismem zas nesouvisí. øekl bych, že lidi už vzdali protest proti špínì tam nahoøe. Strany u moci se mìní, ale všichni jsou stejní. Jak se všechny strany shodli na zvýšení platù politikù! Mnoho lidí je znechuceno naší politickou situací, tak se soustøedí na nìco, co podle nich lépe dosáhnutelné.

Předmět příspěvku: Upalování
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 17:17 
Filip Svehla píše:
... Navic skusenost s upalovanim ve me budi odpor a pripomina mi islamisticke radikali, ktere vsichni evropane odsuzuji...je to tedy zas jen lidska hloupost.

Ano tento argument tu ještì chybìl, proto jste s ním pøišel, že. Pane Švehlo, chci alespoò doufat, že i Vy jste zaznamenal, že hony na èarodìjnice skonèily, církev nemá inkvizici a nepodniká váleèná tažení ve jménu køíže, pøedstavitelé Tovaryšstva Ježíšova neprovádí drastickou rekatolizaci, atd. Papež Jan Pavel II. se právì k tìmto nejtemnìjším obdobím katolické církve postavil takovým zpùsobem, jako žádný z jeho pøedchùdcù. Ale to asi pro Vás nebudou ty pravé zprávy z té Vaší rubriky, že. Porovnávat souèasnou katolickou církev s islámským fundamentalismem, je pøinejmenším úèelové, a to víte i Vy. Abych pøedešel všem nedorozumìním a ušetøil Vám možná jeden pøíspìvìk, NEJSEM katolík.

Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 11 úno 2006 17:33, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Re: Pøevaha...
PříspěvekNapsal: 11 úno 2006 17:31 
Ježek píše:
...Co je racionální argument v diskusi o bohu, který se nedá racionálnì vysvìtlit?...

Asi nic... :(
Ale já se vùbec v této diskusi nechtìl zabývat vírou, církvemi, ateismem, chtìl jsem "pouze" diskutovat o køesťanských hodnotách, které stále mají tomuto svìtu co nabídnout. Chtìl jsem, aby tato diskuse mìla trošilinku filosofický podtext. (Podívejte se na mùj první pøíspìvek v této únavné a nikam nevedoucí diskusi.) Volám spolu s Komenským: "Marnost nad marnost..." Ne mojí vinou diskuse sklouzla do této roviny.
U nìkterých však i slovo køesťanství vyvolává osejpky velikosti rumových pralinek... A tyto lidi nechci mít na svìdomí, to mi vìøte.

Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 11 úno 2006 17:37, celkově upraveno 1

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 184 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina