Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 29 zář 2020 21:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 184 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vlastenectví v. historie
PříspěvekNapsal: 12 črc 2007 16:02 
Královna

Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Jiøí Motyèka píše:
Katerina píše:
...Jak jsou urèité vìci všude po svìtì stejné, jak už pøíliš nezáleží na tom odkud vìci jsou, ale že jsou...
A vlastenec si najde to, èím se jeho vlast pozitivnì odlišuje od zbytku globalizovaného svìta... :wink:

Ano, pokud je to hotová, kompetentní a dospìlá bytost. Jenže já hovoøila o dìtech a mladých. Jak to mají najít , když jim to nikdo nikdy neukázal ?
To byla ta moje otázka ... jestli už dneska pro nì není prostì pozdì na takové vnímání, když jsou od narození konfrontováni právì s globalizací ?

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 črc 2007 16:07 
Vévoda

Been thanked: 0 time
Tak dìkuji za spoustu podnìtù.Tak jak to napsal Jiøí nahoøe,budu asi skuteènì vlastenec.Prostì to tu miluji/luž. hory/,mám pøesnì ty pocity co popisuje,pøes to jsem se dostal k historii.Jsem rád a hrdý,že zde je svìtová kolébka skláøství,odsud pochází benátská zrcadla ale i pùvodní panamské klobouky a mnohé jiné.Jenom kolik stránek tu je vìnováno této oblasti :D :D .Když se èlovìk zamyslí,co úsilí to tu ve velice drsných a neúrodných podmínkách stálo,musí se obdivovat.Má to jen jeden háèek-byl to výtvor èeských,pozdìji sudetských nìmcù.Co s tím?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 črc 2007 16:30 
Královna

Georg píše:
.Má to jen jeden háèek-byl to výtvor èeských,pozdìji sudetských nìmcù.Co s tím?

Ty jsi teda :lol: :lol:

Já myslím, že nic. Pøíroda výtvorem Nìmcù tedy urèitì není, a to ostatní ?

Jsme ve støedovìku - at´ už byli autoøi tìch výtvorù národnostnì kýmkoliv, identifikovali se se zemí, kam pøesídlili a kde zapustili koøeny (vlastenecky :wink: )
Jak už psal nìkdì Pøemek, bylo to jedno, a specielnì u šlechty, která ty tendence zdomácnovat mìla bezproblematické a pomìrnì rychlé.

PříspěvekNapsal: 12 črc 2007 16:44 
Král

Katerina píše:
Jiøí Motyèka píše:
Už jsme o tom taky psali: 300 let Habsburka, Mnichov (zlomena morální páteø národa), únor '48, ale hlavnì srpen 1968, který tenhle národ definitivnì poslal, obraznì øeèeno, na invalidní vozík. To nejsou pøedsudky, to jsou tvrdá historická data...

Já vím, ale proè jen nás ?
Zase uvedu ty Poláky - sice nemìli Mnichov, ale dìlení Polska, znièení Varšavy, 80. léta a na vozíku nejsou...

Ano, èekal jsem tento argument. Nemìli tìch 300 let Habsburka. Asi se mnou mnozí nebudou souhlasit, ale já jinej protiargument v této souvislosti neumím... :oops:

PříspěvekNapsal: 12 črc 2007 16:53 
Královna

Jiøí Motyèka píše:
...Ano, èekal jsem tento argument. Nemìli tìch 300 let Habsburka. Asi se mnou mnozí nebudou souhlasit, ale já jinej protiargument v této souvislosti neumím... :oops:

Já Jiøí tu odpovìd taky neznám, a aèkoliv si tuto otázku kladu už dlouho, zaèínám si myslet, že tøeba odpovìd ani žádná není. že to tak prostì je.

PříspěvekNapsal: 12 črc 2007 17:03 
Král

Katerina píše:
...Já ... tu odpovìd taky neznám, a aèkoliv si tuto otázku kladu už dlouho, zaèínám si myslet, že tøeba odpovìd ani žádná není. že to tak prostì je.
Jasnì. Ale co ten Habsburk? Byla to strašnì dlouhá doba a já jsem pevnì pøesvìdèen, že se to muselo dostat (zažrat) i do genù lidí tohoto národa. Tøi století poroby není fakt malièkost...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 črc 2007 17:31 
Vévoda

Katerina píše:
Citace:
to jedno, a specielnì u šlechty, která ty tendence zdomácnovat mìla bezproblematické a pomìrnì rychlé
.
Tak to asi budu mít šlectice za pøedky :roll: :D Ale k vámi øešenému problému.Èechy/Boemum/ bylo vždy,díky postavení na mapì a dalšímu pøíliš multikulturní ,pøíliš mnohonárodnostní/od èechù,nad kterými se tu dost dohadujeme kdo a kde to byl/,pøes židy,nìmce,moraváky,rakušáky,slezanyatd.A každá tato skupina hledá identitu pøes pojmy národ ,vlastenectví,a èím se pozitivnì odlišují/to nemyslím vùbec ironicky.A pokud se tím nìkdo zabývá,ne povrchnì podle obecných frází,zákonitì zjistí že tu a to moc nesedí a má z toho vèelín v hlavì viz já.. :oops:

PříspěvekNapsal: 12 črc 2007 19:57 
Vévoda

Been thanked: 1 time
Jiøí Motyèka píše:
Nemìli tìch 300 let Habsburka.

To je fakt, mame za sebou bez nadsazky a bez vychloubani - ktere je mnohym Polakum sice vlastni, ale tentokrat bez toho - velke dejiny. Doba Jagiellonska - nas Zlaty vek, a Rzeczpospolita Obojga Narodów - pres vsechny chyby - nam daly silu pretrvat deleni a dalsi dejinne peripetie.
Myslim si, ze narod je vytvaren statem, a ne naopak, dokazuji to dejiny I Rzeczpospolitej, a take dejiny USA.
Ale vy se zas tak, sousedi, nesebemrskejte :D (tezke slovo, doufam, ze rozumite, o co mi jde). Neni to s vami tak spatne. Vas patriotismus je plebejsky, proto neni tak efektni. Nas patriotismus je jiny, pansky, sdedeny po pocetne slechte.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 črc 2007 20:21 
Vévoda

Dnes mi to bzuèí na téma vlastenectví,víc než možná za poslední desetiletí.Tak se probírám rùznými èlánky a tøíbím si názor.Velice mne zaujal èlánek,který v podstatì shrnul a pojmenoval to,o èem diskutuj
eme. http://bohumildolezal.lidovky.cz/texty/rs761.html
Zajímavé jsou i postøehy naší dorùstající generace,opaènì orientované. http://zimni.blog.cz/0702/vlastenectvi
http://octopus.juristic.cz/archiv/69130/oct012
Možná zaujmou i Vás i když ten první je trochu delší.Ten druhý,je o tom,co píše Jur.Ale tøetí dokazuje,že šlechtici u nás nevymøeli =D>

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 črc 2007 20:56 
Vévoda

Georg píše:
http://bohumildolezal.lidovky.cz/texty/rs761.html

V tomto clanku autor tvrdi, ze Polaci si vazi tech, kteri udelali karieru v zahranici, neni to zas tak uplne pravda. Je fakt, ¿e Zbigniew Brzeziñski je pro nas autorita, Maria Sk³odowska-Curie se take tesila velke ucte, zaslouzene, a take mnozi jini. Ale napriklad Joseph Conrad byl kritizovany polskymi spisovateli, ze pise pouze anglicky. I kdyz Conrad nikdy nezaprel, ze je Polak.

Předmět příspěvku: kdo je vlastenec...
PříspěvekNapsal: 14 črc 2007 11:17 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Georg píše:
.Jaký bych mìl být,abych o sobì mohl øíci-jsem vlastenec?

Èech je ten, kdo se za èecha sám považuje. Bez ohledu na vyznání, pøedky a barvu pleti. Být èechem je sdílení urèitých hodnot a tradic.

S vlastencem to je podobné, je jím ten, kdo se za nìj považuje.
Jenže tohle je subjektivní názor. Za vlastence se považují i rùzné fašistické a nacistické bojùvky. Ti jistojistì vlastenci nejsou. Stejnì jako komunisti mají lidi rádi až tak moc, že je zabíjejí a zavírají.

Takže trochu objektivnìjší pokus. Vlastenec je èlovìk, který má vztah k vlasti, "národu", sdílí jeho problémy i radosti a snaží se drobnou prací po krùècích pøispìt k lepšímu. Vlastenec je èlovìk, který èistí studánky, vlastenec je èlovìk, který poøádá zábavy a koncerty, vlastenec je èlovìk, který píše èeské knihy, koncertuje s nìjakým nástrojem. Vlastenec je èlovìk, který jen nebere, ale i dává...

Předmět příspěvku: poznámky a èrty k vlastenectví.
PříspěvekNapsal: 14 črc 2007 11:31 
tím, èím je

- Poláky je možno znièit, zadupat do zemì, srovnat se zemí ale nikdy ne porazit...
Tohle je jiná povaha a myslím, že jenom Habsburkem to nebude (i když u nás na to trochu vlivu bude mít).
- problém zemì sudetských Nìmcù. Nevím, jak se k tomu postavit. každopádnì by se na nì nemìlo zapomenout a pokraèovat v jejich tradicích. Jak se k tomu u vás stavíte Georgi?
- plebejské vlastenectví Èechù a panské Polákù. Tak to je dáno procesem obrodu. U vás v Polsku chtìla Polsko obnovit šlechta, která by tomu státu vládla. U nás èeská šlechta nebyla. U nás byl velký zázrak, u nás se z lidu nevzdìlaných otrokù ujaømených Habsburkem a cizáckou šlechtou stal lid s novou inteligencí, s bohatými prùmyslníky, statkáøi a kupci. Toto tøída v boji proti nesvépravnému postavení zdvihla èervenobílý prapor (pak se tam pøidal klín za Slováky, který se k nám pøifaøili) boje za svobodu.
Už nìkolikrát tenhle národ vstal z popela prohrané války a hnoje poroby k velikosti a svìtovým jménùm.

Předmět příspěvku: Re: poznámky a èrty k vlastenectví.
PříspěvekNapsal: 14 črc 2007 12:11 
Vévoda

Ježek píše:
U vás v Polsku chtìla Polsko obnovit šlechta, která by tomu státu vládla.

Prirozenou cestou by vladla, protoze to byli vzdelani lide, inteligence. A v Polsku bylo te slechty opravdu hodne, uz jsem se setkal s odhady pohybujicimi se mezi 7 a 17%. :D
Slechtu, drobnou a take i tu vyssi, patrici k nejvyssi aristokracii, setkavame v polskych dejinach dodnes.
Kdo se zajimal o polsky exil behem komunismu, musi znat jmeno Jerzy Giedroyæ, tvurce parizske "Kultury", spolupracoval s Cechami a Slovakami. Litevsti knizata Giedroyæ herbu Hippocentaurus jsou rod stary nejmene jako Jagiellonowie.
Józef Pi³sudski herbu Pi³sudski - litevska slechta,
Adam Mickiewicz herbu Poraj (predstav si to :)) - beloruska slechta.
W³adys³aw Sikorski herbu Kopaszyna.
Z novejsich - Wojciech Jaruzelski herbu Œlepowron. Konrad Mazowiecki v roce 1224 jako odmenu daroval rytiri jmenem Œlepowron majetek Jeruzale (pozdeji Jaruzele). Od neho pochazi pozdejsi general. Deda Wojciecha bojoval v Powstaniu Styczniowym 1863, otec v polsko - bolsevicke valce 1919 - 1920.
Bronis³aw Komorowski herbu Korczak - hrabia, politik Platformy Obywatelskiej, byl ministrem obrany, wicemarsza³ek Sejmu. Rod Komorowskich pochazi z dnesni Litvy, po 200 let vladli v ¯ywcu.
A tak dale. Charakteristicka prijmeni polske slechty konci na -ski kdyz jsou odvozena od mista, a na -icz - kdyz pochazeji od otce, napr. Wañkowicz - syn Wañki (Iwan, Wania, Wañka), Fedorowicz - syn Fedora (Fiodora).

Naposledy upravil jur dne 16 črc 2007 19:40, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Re: kdo je vlastenec...
PříspěvekNapsal: 14 črc 2007 19:52 
Král

Ježek píše:
Èech je ten, kdo se za èecha sám považuje. xxxx S vlastencem to je podobné, je jím ten, kdo se za nìj považuje.
Tak to snad ani nemyslíš vážnì :lol: to jsou definice právì tak pro nácky a podobnej humus... 8)

PříspěvekNapsal: 14 črc 2007 20:43 
Vévoda

Przemysl de Nyestieyky píše:
Tak to snad ani nemyslíš vážnì :lol: to jsou definice právì tak pro nácky a podobnej humus... 8)

Tu podporim Jezka. Jake narodnosti je napriklad Josef Zieleniec?
V Polsku je plno lidi, kterych predkove se tu pristehovali, a kteri povazuji za samozrejmost svou polskou narodnost. Napriklad rodina Meissner. Pradedove se pristehovali do Varsavy v XVIII stol. ze Saska. Ve XX stol. Tadeusz Meissner se vyznamenal v bolsevicke valce - dostal za ni Virtuti Militari, pozdeji namornik, kapitan. Jeho bratr, Janusz Meissner, letec, ucestnik bolsevicke valky, spisovatel, ve 2. sv. valce v polskem letectvu v Britanii. Byli to Polaci, prece ne Nemci. :D
V Cechach by se urcite nasly podobne priklady.

PříspěvekNapsal: 14 črc 2007 20:55 
Král

jur píše:
Tu podporim Jezka.
Myslím si, že to není totéž. Já snad mùžu o sobì øíct, že jsem japonec, když jím rýži z nízké misky hùlkami a sympatisuji s jejich tradicemi (uvádím jen pro pøíklad).
To, že o sobì øeknu, že jsem Èech, Nìmec, Polák.. musí být nìèím podmínìné a myslím že celkem hluboce (rodové koøeny...)
Èech nemùže být Nìmec špatnì èesky mluvící s nìmeckými pøedky žijící v Èechách. Stejnì tak vlastenec není ten, kdo fandí èeskému týmu v mezinárodním utkání, i kdyby si na pr... nakreslil srdce s èeskou trikolorou...

PříspěvekNapsal: 14 črc 2007 21:05 
Vévoda

Èech nemùže být Nìmec špatnì èesky mluvící s nìmeckými pøedky žijící v Èechách. Stejnì tak vlastenec není ten, kdo fandí èeskému týmu v mezinárodním utkání, i kdyby si na pr... nakreslil srdce s èeskou trikolorou...

Dobre napsano, hlavne o te trikolore na malo slechetne casti tela. :D Ale nekde je ta hranice, ze se z pristehovalce - nebo z jeho potomku - stavaji "nasi". :) Nezavisle na genetice.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14 črc 2007 21:12 
Vévoda

A jak je to s K.schwarcenberkem,nebo Vadštejny,kteøí vždy tvrdí,že jsou èeši.

PříspěvekNapsal: 15 črc 2007 01:44 
tím, èím je

Ježek píše:
Èech je ten, kdo se za èecha sám považuje. xxxx S vlastencem to je podobné, je jím ten, kdo se za nìj považuje.

Pøednì jsem tam uvedl, že tohle splòují fašouni, takže to je špatná definice ...

Předmět příspěvku: et
PříspěvekNapsal: 15 črc 2007 09:53 
Král

jur píše:
nekde je ta hranice, ze se z pristehovalce - nebo z jeho potomku - stavaji "nasi".
Georg píše:
A jak je to s K.schwarcenberkem,nebo Vadštejny,kteøí vždy tvrdí,že jsou èeši.
Schwarzenbergové tu jsou nìkolik staletí, podobnì to bylo s hrabaty Hartigy. Žili tu nìkolik staletí (bydleli, rodili se, spravovali majetek...) a pak pøišel Masaryk, komunisti a tito se všemi ostatními pøišli o všechno a odešli do zahranièí kde jsou opìt rakušané, nìmci....
V druhé generaci narozené zde, jsou podle mì tito lidé jaksi èeši - a to bych øekl platí obecnì.
Ale co když mluví stále pùvodní øeèí, dodržují vlastní tradice, isolují se od èeské spoleènosti (tøeba cikáni, židé...)? Pak je to dle mého jen skupina onoho etnika žijící zde (v èechách), nehledì na to, jak dlouho.
(p.s.: u Valdštejnù /dnes rakušanù a nìmcù/ je to jiné, protože jejich pøedci pùsobili v èechách, od vyèlenìní samostatného rodu /páni z valdštejna/ se zaèali psát po èeském hradì, žili tu od poèátku do komunistické totality - to byli èeši jak øemeni :) ).
Ježek píše:
..takže to je špatná definice ...
Promiò, špatnì jsem Tì pochopil. Mì to vyznìlo jako že uvádíš oba pøíklady jako možné, což jasnì není pravda už z mnoha dùvodù. 8)
Podobnì by jsme mohli diskutovat o tom, jestli je køesan každý vìøící který to o sobì prohlásí? :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 184 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina