Narody / gens v ranom stredoveku?

Dějiny do roku 1197 (druhý nástup Přemysla I.) - stěhování národů, Sámova říše, Velká Morava, české knížectví a nedědičné království (Vratislav a Vladislav). Světové dějiny do konce 12. století

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Ježek »

Georg píše:Takže to mohla být klidně keltská směska posouvající sedo Bavorska a žádní Čechové.
To by musela být "keltská směska posouvající se do Bavorska" doložená k roku 800, nejde prostě ignorovat fakt, že někdy, jak se domnívá Třeštík po pádu "státu" Durynků (60. léta 7. století), se k nám začali z východu posouvat Slované.
Georg píše:A možná/moje teorie/zbytek slovanů zde se spojil na základě jako Allemanen,Ger-mannen
Tvrdíš, že zde byla keltská směska, když Boemen Bavorského geografa nejsou Češi (Slované) - kde se vynořili Slovani, aby se pak mohli spojovat?
Georg píše:tedy přeneseně spojujícím slovem Čech- význam Člověk
Proč u ostatních slovanských jazyků se člověk řekne podobně jako člověk, ne Čech?

A odkud je těch 30%?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Viola »

Georg píše:Problém je v neustálém překládání Boemen jako Češi-viz.Ježek
Nojo, ale já se znovu ptám, proč nemůžou být Boemen překládáni jako Češi? Nějak překládáni být museli...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše:Proč u ostatních slovanských jazyků se člověk řekne podobně jako člověk, ne Čech?
Schválně jsem si to našla - v praslovanštině je to "čelověk", třeba v chorvatštině dnes "čovjek".
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Robert »

Ježek píše: "Bohemia" je římské (latinské) označení země, kterou obývali Bójové, tak se tato země označuje až do dnes, ač jsou Boemii 1. století a 9. století etnicky rozdílní. Stejně tak označení Hunové nesly i další kočovnické národy, které s Huny neměli společný původ (Avaři, tuším, že i Maďaři).
Maďarov spájajú s Hunmi iba staré, a ťažko overiteľné legendy. Ostatne, podobne ako Avarov. Ešte najviac majú s Hunmi spoločné pravdepodobne turkický (?) Starobulhari. Je ale fakt, že "Huni" boli "zberným" názvom viacerých etník, podobne ako sa z pôvodného názvu kmeňového zväzu "Unugur" sa stal názov štátu Uhorsko.
V diskusii je naozaj zaujímavá otázka, čo bolo vo vrcholnom stredoveku ? Trebárs kronikár kráľa Mateja Korvína, Bonfini vo svojej kronike s prekvapením poznamenal, že sa súdobou maďarčinou rozprávali ľudia rovnako (zrejme si rozumeli) v rôznych oblastiach krajiny, a dokonca sa ňou poľahky dorozumel poddaný so šľachticom. Údajne to v stredovekom Taliansku nebolo celkom bežné. Čo s prekladmi trebárs biblií v predvečer reformácie i skôr ( napr. do maďarčiny paulínom Ladislavom Báthorym v 1456 ) ?
(O Maďaroch viem z tohoto pohľadu najviac, preto o nich.Je to pre mňa najpohodlnejšie... :D )
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Peacemaker »

Tak s týmto sa nedá tak celkom súhlasiť. Pretože králi v Uhorsku vymenovávali do dôležitých fukncií šľachticov, ktorí ovládali viac jazykov, hlavne slovanské reči. Preto napríklad aj Čákovci. Čákovci ovládali aj slovanské jazyky. Potom tam dolu na juhu tam bol ten rod, hmm teraz mi to nepríde na rozum. Tí spravovali zase oblasť s iným etnikom a kráľ im tam daroval majetky preto, lebo ovládali ich reč. (Nechcem teraz prestreliť, že o ktorú časť konkrétne sa jedná, lebo som si neni istý a do kníh momentálne pozerať nie je moc času)
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Robert »

Peacemaker píše:Tak s týmto sa nedá tak celkom súhlasiť. Pretože králi v Uhorsku vymenovávali do dôležitých fukncií šľachticov, ktorí ovládali viac jazykov, hlavne slovanské reči. Preto napríklad aj Čákovci. Čákovci ovládali aj slovanské jazyky. Potom tam dolu na juhu tam bol ten rod, hmm teraz mi to nepríde na rozum. Tí spravovali zase oblasť s iným etnikom a kráľ im tam daroval majetky preto, lebo ovládali ich reč. (Nechcem teraz prestreliť, že o ktorú časť konkrétne sa jedná, lebo som si neni istý a do kníh momentálne pozerať nie je moc času)
Pozri sa, over si to. Bonfini bol naozaj kronikárom Mateja Korvína. Tá veta je v maďarskej histórii okrídlená a dávno predtým, ako sa začali súčasné trenice. Aj preklad biblie je tak isto overiteľný fakt. Čo sa týka toho, ako králi vymenúvali v resp. ako králi dávali svojim verným léna, presne neviem, ale nemyslím si, že znalosť jazyka bola pre panovníka až taká dôležitá. Veď mohli vládnuť cez tlmočníkov. To je iná vec, že sa aj pán, ak to mal v hlave spočítané, snažil naučiť jazyk svojich poddaných. Csákyovci boli presne rodom, ktorý žil na územiach, kde žili aj Slovania. Príkladov ja aj na presný opak toho čo hovoríš dosť - zober si rod Súľovských. (Hrad Súľov a okolie) Toto panstvo patrilo domácim Súľovským (mohli byť aj rozrodom poľského rodu Sulowsky gerb ...(strmeň), hrad bol strážnym hradom poľskej hranice). V 16st ešte za existencie pôvodného rodu tento istý majetok doslal rod Sirmiensis za zásluhy v boji proti Turkom( Tento rod bol buď chorvátsky, alebo maďarský, bol z južnej časti U-ka). Oba rody sa niekoľko generáciií súdili, bojovali až ...napokon splynuli do rodu Súľovský-Sirmiensis. Rozhodne sa ale nezdá, že Sirmiensisovci dostali léno zato, že vedeli jazyk.
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Peacemaker »

Ak by to bola pravda. Tak potom tie Slovanské etniká čo? Zabudli maďarsky? Podla mňa to je blbosť. Vidím to v Británii. Welšania nerozumia Angličanom, ani Škótom. Škóti nerozumejú Angličanom a naopak. A to tak proste je od veky vekov. Tuším v knihe kráľov sa rozoberá práve toto, že rody dostávali majetky v Uhorsku podľa toho, či ovládali aj reč toho etnika. Aby si tam vedeli spraviť poriadky a nezaťažoval sa tým samotný kráľ. A Biblia v maďarčine ešte predsa nič neznamená. Tá bola preložená do XY jazykov predsa. Alebo mi unikla pointa, že čo si tým vlastne myslel.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Robert »

Peacemaker píše:Ak by to bola pravda. Tak potom tie Slovanské etniká čo? Zabudli maďarsky? Podla mňa to je blbosť. Vidím to v Británii. Welšania nerozumia Angličanom, ani Škótom. Škóti nerozumejú Angličanom a naopak. A to tak proste je od veky vekov. Tuším v knihe kráľov sa rozoberá práve toto, že rody dostávali majetky v Uhorsku podľa toho, či ovládali aj reč toho etnika. Aby si tam vedeli spraviť poriadky a nezaťažoval sa tým samotný kráľ. A Biblia v maďarčine ešte predsa nič neznamená. Tá bola preložená do XY jazykov predsa. Alebo mi unikla pointa, že čo si tým vlastne myslel.
Ja som sa len spýtal, čo bolo v takom 15.st a podložil som pár príkladov. Angličania, Welšania a Škóti sú iné národy, dokonca mali aj vlastné kráľovstvá a dnes sú v kráľovstve spojenom. (Dominanciou angličtiny ešte tie kráľovstvá nezanikli) Tá biblia je z 15.st, z obdobia na ktoré som sa pýtal (Západné preklady sú aj skoršie, francúzka tuším z 1291...) . A napokon aj keď Uhorsko bolo multietnické kráľovstvo (David Nicolle hovorí, že by sa naň viac hodilo označenie ríša ) jednotlivé etniká obývali aj veľké územné bloky. Moje príklady sa vzťahovali na Maďarov, ak chceš na takýto územný blok v rámci kráľovstva. ( Nie Horného Uhorska, dnešného Slovenska, napr.)
Knihu kráľov som nečítal,v resp. mám jednu podobnú publikáciu doma v SR ale je to maďarská kniha a spôsoby donácií nerozvádza. To čo píšeš, však mohla byť prax skorých árpádovských kráľov.
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Peacemaker »

Aj Slovania a Maďari sú iné národy a takisto mali vlastné kráľovstvá - kniežatstvá :wink: Ten výrok proste o tom,že maďarsky sa rozumelo vo všetkých kútoch Uhorska, dokonca medzi šľachticmi a poddanými mi príde ako priamo vycucnuté z tej maďarskej nacionalistickej ideológie o dokonalom Uhorsku. Ale tam sa okrem takýchto podobných myšlienok nachádza aj iná zverina. Známa tiež okrídlená teória, že Svatopluk daroval svoju ríšu Maďarom za bieleho koňa :mrgreen: Dúfam, že ku takýmto tvrdeniam sa nikdy neznížime.
Inak ešte dávnejšie som raz čítal, že nakoľko Matúš Čák si vytvoril vlastný kráľovský dvor, razil vlastné mince a považoval sa za nezávislého, tak musel riešiť aj súdne spory na svojom panstve. A podľa kroník ich viedol v slovanskej reči a nie v maďarskej. Prečo by to robil, keby si rozumeli všetci v maďarčine? Ono s tým rozumením to bude asi tak, že ja síce po maďarsky neviem, ale keby mi Maďar povie, že derejde, tak viem, čo chce. A tak to asi bolo aj vtedy. Všetci rozumeli nanajvýš tak pár základných slov.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Georg »

Hlas ze záhrobí
Brej!Tedy dobrý den!Hlásí se Váš prapra předek brach,staroch Čech.Totiž my staroslované měli takový zvyk zkracovat slova a po slovním základu dávali dlouhé Ch....Právě jsem sestoupil z Čercha,později Čerchova v Boemewaldu,později Českého lesa.Nějak jsem se na ten Říp netrefil a skončil skoro v Bavorech.Musím dát bacha,abychom nepřekročili hranice a nebyly pak z toho tahanice mezi národovci.Jinak díky,že z nás děláte ty pravé, nefalšované Čechy a dokonce po nás pojmenujete tu celou kotlinu.Tak to tam nějak vymyslete,ať to hezky sedí!K tomu Vám dopomáhej dcera Theta a Perun
V úctě Váš otec Bohemus
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Ježek »

Georg píše:Hlas ze záhrobí
Brej!Tedy dobrý den!Hlásí se Váš prapra předek brach,staroch Čech.Totiž my staroslované měli takový zvyk zkracovat slova a po slovním základu dávali dlouhé Ch....Právě jsem sestoupil z Čercha,později Čerchova v Boemewaldu,později Českého lesa.Nějak jsem se na ten Říp netrefil a skončil skoro v Bavorech.Musím dát bacha,abychom nepřekročili hranice a nebyly pak z toho tahanice mezi národovci.Jinak díky,že z nás děláte ty pravé, nefalšované Čechy a dokonce po nás pojmenujete tu celou kotlinu.Tak to tam nějak vymyslete,ať to hezky sedí!K tomu Vám dopomáhej dcera Theta a Perun
V úctě Váš otec Bohemus
A odkud je těch 30%?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Georg »

Ježek píše:
kde se vynořili Slovani, aby se pak mohli spojovat?
Ty Slovany Ti snad neberu,ale že by se sjednocovali pod Boemy/tedy jak překládali údajně do latiny čechy/tomu nevěřím ani náhodou.
A odkud je těch 30%?
Nechal jsem Ti dost času si přečíst odkaz Martina a to,co jsme diskutovali jinde.Evropská databáze určuje 34% slovanů na území ČR,Genomac 40%.Ale pozor.Z toho 10% jsou lidé s jedinečnými původními geny,v ostatní Evropě takřka bez výskytu.Nějaký chytrolín z nich udělal koho jiného než Čechy
Po příchodu Slovanů se již žádné stěhování národů neuskutečnilo.Naopak jsme dokonale vyčistili prostor od později příchozích.Takže ty myslíš,že Slovanů bylo více,ale postupem času málo plodili?Nebo se vymydlili jako germánská mužská populace válkami?
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Viola »

Georg píše:Počet slovanského etnika na tomto území v ranném středověku je asi 30%,což odpovídá i současným genetickým výzkumům.
Georg píše:Nechal jsem Ti dost času si přečíst odkaz Martina a to,co jsme diskutovali jinde.Evropská databáze určuje 34% slovanů na území ČR,Genomac 40%.Ale pozor.Z toho 10% jsou lidé s jedinečnými původními geny,v ostatní Evropě takřka bez výskytu.Nějaký chytrolín z nich udělal koho jiného než Čechy
Po příchodu Slovanů se již žádné stěhování národů neuskutečnilo.Naopak jsme dokonale vyčistili prostor od později příchozích.Takže ty myslíš,že Slovanů bylo více,ale postupem času málo plodili?Nebo se vymydlili jako germánská mužská populace válkami?
Georgu, nezlob se, ale já tomu pořád nerozumím - co bereš jako slovanské etnikum, resp. oněch 30%? Je to počet "čistokrevných" Slovanů u nás v raném středověku, nebo podíl slovanské krve v jejich krvi? A jak to souvisí s dnešními výzkumy?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Ježek »

Georg píše:Ty Slovany Ti snad neberu,ale že by se sjednocovali pod Boemy/tedy jak překládali údajně do latiny čechy/tomu nevěřím ani náhodou.
Tak je překládáno obyvatelstvo na území české kotliny (bez ohledu na etnickou příslušnost)
Georg píše:Nechal jsem Ti dost času si přečíst odkaz Martina a to,co jsme diskutovali jinde.
Co to je za odpověď tohle? Mám argumentovat tím, že sem Ti dával dost času aby jsi se naučil latinsky a přečet "originální" text Kosmovy kroniky, abys zjistil jak tam je zdejší etnikum nazýváno?
Georg píše:Evropská databáze určuje 34% slovanů na území ČR,Genomac 40%.Ale pozor.Z toho 10% jsou lidé s jedinečnými původními geny,v ostatní Evropě takřka bez výskytu.
V Norsku je těch "Slovanů" 28%, na Islandu 23% a v Íránu 16,5%. Jak se dostali tam?
Georg píše:Po příchodu Slovanů se již žádné stěhování národů neuskutečnilo.Naopak jsme dokonale vyčistili prostor od později příchozích.Takže ty myslíš,že Slovanů bylo více,ale postupem času málo plodili?Nebo se vymydlili jako germánská mužská populace válkami?
Když se pominou kořistnické výpravy, chytání otroků, tak bych nazval německou kolonisaci na východ stěhováním národů. Němců jsme se zbavili po válce, to ale neznamená, že se nemísili se slovanským obyvatelstvem (koneckonců měl jsem německou babičku).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Georg »

Ježek píše:
V Norsku je těch "Slovanů" 28%, na Islandu 23% a v Íránu 16,5%. Jak se dostali tam?

Mít tu tabulku a studovat historii,tak jásám.A přemýšlím proč tak i onak.
Jinak i pro Violu.Řekněme,že po putování homo sapiens došlo k jejich dlouhodobému formování v určitých lokalitách jako homo sapiens sapiens.Při tomto velice dlouhém soustředění v určité lokalitě došlo ke konečnému doformování hlavních chromozomů a ty se stali nositeli jedinečných alel pro dané etnikum v dané oblasti.Pro tzv východní slovany jsou pojmenovány dle uspořádání R1a.A i po migraci se tento gen nemění/Pozor-přenos pouze po mužské linii/.Podívám li se na tabulku či obrázek dole vidím zastoupení v dnešní poulaci %např. směr:
Polsko -Lotyšsko-Litva-Estonsko-Finsko/ 56-40-38-32 -8,5
Polsko-Slovensko-Rakousko-Srbsko/56-40-26-29 zde se usadili
Polsko-ČR-V.Německo-Z.Německo-Francie/56-34-24-9-2.5
Polsko -Ukrajina-Rusko/56-50-46
Polsko-Balt-Švédsko-/56-24-23..z Baltu byli vytlačeni/vidno,že pouze část/

Proč jsou na Islandu a v iránu?-Proč jsou tu Romové?
Do Švédska se dostali na lodích :D
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Viola »

No dobře, ale pořád jsi mi neodpověděl na otázku - co jsi myslel těmi 30%, je to tedy podíl slovanské krve v krvi tehdejších obyvatel Čech?
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Georg »

Viola píše:No dobře, ale pořád jsi mi neodpověděl na otázku - co jsi myslel těmi 30%, je to tedy podíl slovanské krve v krvi tehdejších obyvatel Čech?
Těch 30 resp.34% je dnešní podíl mužů v české populaci,kteří jsou nositeli genu R1a,tedy přímými potomky v mužské linie východních Slovanů.Po matce jsou namícháni.Jelikož jsou celkem dějiny známy je toto číslo relevantní s poměrem z doby osídlení slov.kmeny.Jinak tomu bude u Baltských slovanů-postupně částečně vytlačeni nebo třeby u němců,kde je méně germánů v mužské linii než v čechách,dokonce je jich méně než židů.Proč?Neměli být tak bojechtiví,dobře jim tak.
Jinak myslím,že objektivní genetické výzkumy mohou být vysoce cenným dokladem toho,co se událo.
Jenom nevím,proč se do toho historici nehrnou a radši pořád někoho citují.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Viola »

Georg píše: Jenom nevím,proč se do toho historici nehrnou a radši pořád někoho citují.
Ono je taky otázkou, co si z takového výzkumu může historik vzít...
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Robert »

Peacemaker píše:Aj Slovania a Maďari sú iné národy a takisto mali vlastné kráľovstvá - kniežatstvá :wink: Ten výrok proste o tom,že maďarsky sa rozumelo vo všetkých kútoch Uhorska, dokonca medzi šľachticmi a poddanými mi príde ako priamo vycucnuté z tej maďarskej nacionalistickej ideológie o dokonalom Uhorsku. Ale tam sa okrem takýchto podobných myšlienok nachádza aj iná zverina. Známa tiež okrídlená teória, že Svatopluk daroval svoju ríšu Maďarom za bieleho koňa :mrgreen: Dúfam, že ku takýmto tvrdeniam sa nikdy neznížime.
Inak ešte dávnejšie som raz čítal, že nakoľko Matúš Čák si vytvoril vlastný kráľovský dvor, razil vlastné mince a považoval sa za nezávislého, tak musel riešiť aj súdne spory na svojom panstve. A podľa kroník ich viedol v slovanskej reči a nie v maďarskej. Prečo by to robil, keby si rozumeli všetci v maďarčine? Ono s tým rozumením to bude asi tak, že ja síce po maďarsky neviem, ale keby mi Maďar povie, že derejde, tak viem, čo chce. A tak to asi bolo aj vtedy. Všetci rozumeli nanajvýš tak pár základných slov.
Zrejme sa líši náš pohľad na to, čo je nacionalistický, a čo seriózny zdroj. Porovnávať UK a Uhorsko sa jednoducho nedá , Uk je únia, Uhorsko (bez Chorvátska) jedno kráľovstvo. To o Svätoplukovi je mýt, nič viac a nič menej. Neviem podľa akých kroník Matúč Csák viedol svoj dvor v slovanskom jazyku, ale vcelku na tom, čo tvrdíš môže byť kus pravdy. Na svojom panstve sa snažil údajne zariadiť veci podľa českého vzoru.Samozrejme aj naďalej radím Matúša Csáka iba za silného oligarchu, ktorý nebol samostatným vládcom.
Ja som netvrdil nič o dokonalosti Uhorska, ani o jednotnosti jeho obyvateľstva. Ak sa ale zamyslíš, po stáročia nemohla existovať krajina ako "ementál", museli byť časti, kde jednotlivé etniká tvorili väčšinu. Ten výrok sa pokúsim nájsť. Slovenskí nacionalisti s obľubou skloňujú teórie, ako len bolo Maďarov málo, ako všetko, vrátane jazyka... popreberali od susedov, atď....Obe tvrdenia osobne považujem za nezmysel. Keby Maďarov bolo tak málo, nevytvorili by tak silný (v stredoveku) štát. Samozrejme aj s inými etnikami - ale niekto ich stmeliť musel. Dosť sa rado zabúda aj na pokles obyvateľstva - a hlavne Maďarov počas tureckých vojen, keď poklesli na okolo 40% a aj etnické rozloženie krajiny ako celku sa zmenilo.
P.S.(1) K tomu porozumeniu - za súčasnej konštelácie moci tak v SR ako aj v MR nevidím ani najmenšiu nádej.
P.S.(2) Otázka na ostatných: v 9 st boli etniká, kmene, určite nie národy. Boli už národy v nejakej forme v 15.st ?
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Narody / gens v ranom stredoveku?

Nový příspěvek od Peacemaker »

Čo sa toho jazyka týka. Tak ak si vezmeš, že až okolo 200 slov týkajúcich sa hlavne usadlíckeho a hospodárskeho spôsobu života v maďarčine sú takmer rovnaké ako tie slovanské. tak to nemôže byť náhoda. Čiže teória, že po drvivej porážke na rieke Lech boli donútení usadiť sa a viesť "hospodársky" život a Slovania sa ich ujali a naučili ich, ako obhospodarovať pôdu, nebude až taká scestná.
Neviem ktorý kráľ to na smrteľnej posteli povedal (možno Matej Korvín), ale varoval svojho nasledovníka, aby ctil všetky etniká Uhorska, ich spôsob života a reč. Lebo jedine tak bude Uhorsko stále mocné.
(Nestíham už pozerať do kníh, lebo odchádzam zase na dlhšie do zahraničia a balím sa atď)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], ClaudeBot a 0 hostů