Přilba sv. Václava

Dějiny do roku 1197 (druhý nástup Přemysla I.) - stěhování národů, Sámova říše, Velká Morava, české knížectví a nedědičné království (Vratislav a Vladislav). Světové dějiny do konce 12. století

Moderátor: Ježek

thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od thovtt »

Odin dle severských ság visel 9 dní na stromě za 1 nohu. A tím se obětoval pro lidstvo. Jeho obět vešla i do tarotu kde značí kartu viselce, což značí stagmaci. Měl 3 průvodce: Havrana, vlka a koně.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od slavicekvac »

thovtt píše:Odin dle severských ság visel 9 dní na stromě za 1 nohu. A tím se obětoval pro lidstvo. Jeho obět vešla i do tarotu kde značí kartu viselce, což značí stagmaci. Měl 3 průvodce: Havrana, vlka a koně.
Jak říkám, Odin na přilbě není, ságám to výrazně odporuje. Kdyby to dělal někdo na severu, tak toho Odina bude umět, kdyby to dělal u nás, tak proč? Ten havran se někdy interpretuje jako krkavec.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od Michal »

"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od thovtt »

Všeobecně přijímaný názor historiků je ten,že přilba byla vyrobena v severních zemích.Tímto problémem se musel asi nejvíce prokousat umělec Nušl,který vyrobil kopii přilby pro výstavu snad v Osace.ten musel posuzovat přilbu ze všech úhlů.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od slavicekvac »

Tak raději dobové obrázky, tohle si nech na jiné magazíny :-(
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od slavicekvac »

thovtt píše:Všeobecně přijímaný názor historiků je ten,že přilba byla vyrobena v severních zemích.Tímto problémem se musel asi nejvíce prokousat umělec Nušl,který vyrobil kopii přilby pro výstavu snad v Osace.ten musel posuzovat přilbu ze všech úhlů.
Nemám problém s výrobou přilby v severských zemích. Doikonce mohla být ještě složitěji komponována - kalota normanská, připojen nánosek vikingský a ozdoben křesťansky iroskotsky. Obrázek je ovšem křesťanský a pochází podle všeho z Normandie, případně z některé dílny v Německu, kde byl vliv iroskotských misií, nebo také v Čechách, kde tyto vlivy také byly. Já se více kloním k Normandii, via Korvey. neboli nové Corbie. Vztahy Václava a Jindřicha Ptáčníka I. jsou více než dobré, cesta z Normandie Corbie přes Korvey do Prahy je jasná u ostatků svatého Víta, přilba klidně mohla sledovat stejnou cestu. Jestli byla původně trofejní a darovaná, nebo byla hned darovaná, nebo vyzdobená pro Václava na zakázku jeho, nebo Voglera, či jiného dárce, to jsou jen varianty možností. Myslím, že nebyla pro něj vyrobená, a vznikla v prostředí Normanském, Vikingském, předkřesťanském. Vliv Iroskotských misí lze doložit ještě způsobem zdobení obroučky držící původně kroužkový krycí límec. Taky těmi pletenci, které nic nedrží a přesto mají svůj význam. Ty vedle otevřených dlaní. Podle posledních studií v UK, které jsem našel, je ten pletenec iroskotsky křesťansky přebudovaný irský na symbol XR chi rho, neboli Konstantinův symbol Krista - v tomto znamení zvítězíš. To bylo znamení Krista v té době mnohem víc užívané, než vlastní kříž, včetně tzv wheeling cross. Na kterém ostatně tyto pletence jsou užívány. Mám ještě argument v literárním díle doby, ale to si nechám opravdu dosud pro sebe. Byl jsem tím sám šokován, ale prostě to je pravda.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od Michal »

slavicekvac píše:
Tak raději dobové obrázky, tohle si nech na jiné magazíny :-(
No na tom prvním jsou i nějaké runové placky, tak třeba inspirace.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od slavicekvac »

Michal píše:
slavicekvac píše:
Tak raději dobové obrázky, tohle si nech na jiné magazíny :-(
No na tom prvním jsou i nějaké runové placky, tak třeba inspirace.
Runové pletence jsou velmi zajímavé i pro přilbu, ale musí to být originály, ne jakési odvozeniny. Zkus se podívat na nějaké wheeling crosses. Třeba opatství Abbey a jiné.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od Michal »

slavicekvac píše: Runové pletence jsou velmi zajímavé i pro přilbu, ale musí to být originály, ne jakési odvozeniny. Zkus se podívat na nějaké wheeling crosses. Třeba opatství Abbey a jiné.
Máš na mysli Celtic crosses, že? Wheelling crosses není nic. Opatství a Abbey je jedno a to samé slovo. Myslíš asi Westminster Abbey, že? :wink:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od slavicekvac »

Michal píše:
slavicekvac píše: Runové pletence jsou velmi zajímavé i pro přilbu, ale musí to být originály, ne jakési odvozeniny. Zkus se podívat na nějaké wheeling crosses. Třeba opatství Abbey a jiné.
Máš na mysli Celtic crosses, že? Wheelling crosses není nic. Opatství a Abbey je jedno a to samé slovo. Myslíš asi Westminster Abbey, že? :wink:
termín celtic crosses je podmnožina. Wheeling je termín pro kříže s kolem. A ty jsou sice původem keltské, ale pro křesťanství mají širší teritorium , aspoň iroskotské, což ztotožnit s keltským už nejde. Opatství jsem nedopsal, jde o irské, a sorry, vypadlo mi které. Například Killarney Ale je fakt, že ve skoro každém je kříž s kolem. Tedÿ kombinace kříže a slunce. Westminter to není.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od Michal »

slavicekvac píše: termín celtic crosses je podmnožina. Wheeling je termín pro kříže s kolem. A ty jsou sice původem keltské, ale pro křesťanství mají širší teritorium , aspoň iroskotské, což ztotožnit s keltským už nejde. Opatství jsem nedopsal, jde o irské, a sorry, vypadlo mi které. Například Killarney Ale je fakt, že ve skoro každém je kříž s kolem. Tedÿ kombinace kříže a slunce. Westminter to není.
Nechci se hádat o slovíčka, ale pokud je Celtic Cross původní, pak nejde o podmonožinu. Naopak odvozeniny jsou irské, případně skotské. Koneckonců jsem jich viděl docela hodně. Kříž je obecně starý symbol, starší než křesťanství a původně ani nebyl křesťanským základním symbolem, tím byla pokud vím ryba.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od slavicekvac »

Michal píše:
slavicekvac píše: termín celtic crosses je podmnožina. Wheeling je termín pro kříže s kolem. A ty jsou sice původem keltské, ale pro křesťanství mají širší teritorium , aspoň iroskotské, což ztotožnit s keltským už nejde. Opatství jsem nedopsal, jde o irské, a sorry, vypadlo mi které. Například Killarney Ale je fakt, že ve skoro každém je kříž s kolem. Tedÿ kombinace kříže a slunce. Westminter to není.
Nechci se hádat o slovíčka, ale pokud je Celtic Cross původní, pak nejde o podmonožinu. Naopak odvozeniny jsou irské, případně skotské. Koneckonců jsem jich viděl docela hodně. Kříž je obecně starý symbol, starší než křesťanství a původně ani nebyl křesťanským základním symbolem, tím byla pokud vím ryba.
To klidně vynechme, pokud jde o přilbu, pak jde o iroskotské pletence, které se vyskytují na těchto křížích, zvláště na jejich slunečním kole, ale i na těle kříže a na podstavcích. Na přilbě jsou vedle rukou, a jsou zcela jasně shodné s těmi, které jsou dnes označovány jako XP Chirho vytvořené iroskotskými mnichy. Takže dle mě, se tím potvrzuje Cibulkův výrok o insulárním původu obrázku přilby. Což neznamená, že musel být vytvořen na ostrovech, ale klidně v dosahu iroskotské misie, co je až k nám. Myslitelně Corbie, Korvey, Praha. Kdekoliv na této trase, nebo v území irsoskotského vlivu. Zobrazení oblečeného Krista, přesněji svlečeného do kuttony, je tomuto vlivu a době odpovídající.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od thovtt »

Našel jsem zajímavost:

1333 květen 1, Roudnice

Jan IV., biskup pražský, dává Heřmanovi kožišníkovi za jeho služby 2 městiště ve farnosti sv. Jakuba v Praze s podmínkou, že bude čistiti zbroj sv. Václava, uloženou v Pražském kostele, a z fruhého městiště platit biskupské komoře každoročně 8 gr.

autor- Jaroslav Eršil, Jiří Pražák-Katalog listin a listů z doby předhusitské -1419
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od slavicekvac »

thovtt píše:Našel jsem zajímavost:

1333 květen 1, Roudnice

Jan IV., biskup pražský, dává Heřmanovi kožišníkovi za jeho služby 2 městiště ve farnosti sv. Jakuba v Praze s podmínkou, že bude čistiti zbroj sv. Václava, uloženou v Pražském kostele, a z fruhého městiště platit biskupské komoře každoročně 8 gr.

autor- Jaroslav Eršil, Jiří Pražák-Katalog listin a listů z doby předhusitské -1419
Dobrý, je to dřív, nebo později jak Zdík nechal přilbu opravit?
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od thovtt »

Zdík jí nechal
opravit dříve.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od slavicekvac »

thovtt píše:Zdík jí nechal
opravit dříve.
Takže Heřman už zřejmě nánosek neotáčel dozadu.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od Zany »

tak budeme moci bádat přímo u zdroje, přilba se vrací do expozice Příběh pražského hradu, tak si můžeme dát spicha na Hradě a poprat se přímo u vitríny:)
http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?c=A09 ... domaci_mmb
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od slavicekvac »

slavicekvac píše:
thovtt píše:Zdík jí nechal
opravit dříve.
Takže Heřman už zřejmě nánosek neotáčel dozadu.
To je sice pravděpodobné, ale taky to mohl nařídit až Karel IV, když přilbu vystavoval. Pravděpodobnější je, že se nánosek otočil hned při té první opravě. Ale určitě to nebylo původní, protože neotočený nánosek na přilbě je naprosto funkční, a nebyl proto žádný důvod to při výrobě přilby dělat. Už vůbec ne pro vytvoření záměrné relikvie za Boleslava II. To prostě relikvie svatého Václava je.
Otázka je, zda se přilba třeba nepoužívala i dál, po svatém Václavu, a pak mohla být rozseknuta. Možný sek na ní je, ale taky být nemusí.
Už se chystám na další focení, pokud to bude v nové schránce na výstavě možné. Otázka je též jak dopadlo restaurování, které avizoval mluvčí hradu včera.
Že se přilba musela upravit, když se nánosek otáčel a že pak není funkční, to je opravdu zřejmé. vystouplý ochranný lem kaloty, který byl vzadu (jak vidno podle upilovaného původního nánosku) byl sklepán, aby sem šel připevnit nánosek zepředu. Naopak vpředu jsem změřil ( na fotkách) otvory původního upevnění tausovaného nánosku, a ty zcela odpovídají rozteči dnešního upevnění novými velkými nýty. Úhly upevnění vpředu a vzadu jasně prokazují, kam nánosek původně patřil, dnešní umístění leze do nösu. Proč byl přemístěn je též jasné - horní část kaloty byla a) rozseknutá, b) zkorodovaná c) rozbitá pádem kamenů při destrukci katedrály. Výběr pravděpodobnostní.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:tak budeme moci bádat přímo u zdroje, přilba se vrací do expozice Příběh pražského hradu, tak si můžeme dát spicha na Hradě a poprat se přímo u vitríny:)
http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?c=A09 ... domaci_mmb
Perfektní návrh, doufám, že nebude nový režim a bude se moci fotit. A že to půjde s novou vitrínou. Na Františku se fotilo velmi těžko. Dvě vrstvy plexiskla to je na foťák dost silné kafe. Blesk se použít nedá, osvětlení je složité, spíš slabší, a co mi hlavně vadí, že nemohu fotit ze správného úhlu, přesněji, bez úhlů z anfasu a profilu, jak fotil Schránil. 1929. Najděme společný termín, vstupné je cosi kolem dvou stovek :-( Taky bych rád, aby fotil zeť se svou super zrcadlovkou. Mám sice skvělý kompakt, ale má menší zoom.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Přilba sv. Václava

Nový příspěvek od elizabeth »

Pro ilustraci něco z Novinek. :lol: :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů