Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Dějiny do roku 1197 (druhý nástup Přemysla I.) - stěhování národů, Sámova říše, Velká Morava, české knížectví a nedědičné království (Vratislav a Vladislav). Světové dějiny do konce 12. století

Moderátor: Ježek

slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od slavicekvac »

Již dlouho mám v pozornosti Slavošov u Zruče nad Sázavou, malu vesničku s kostelem sv. Petra a Pavla. Je to pro odsledování družicových snímků Google Earth na základě zmínek kronik a etymologie názvů míst a pomístních názvů pozemků. Slavošovo město je výrazně citováno v Hájkově kronice, která se sice nepovažuje za pramen, ale nepochybně má informace z pramenů, které dnes neznáme. Příběh Slavošova města je dost neobvyklý, aby byl pravdivý. Název město též výrazně vybočuje z obvyklých označení hradišť. Snad pouze o Veligradu se mluví jako o urbs antiqas Rastizi. Slavošovo město mělo zažít velkou epidemii moru a Slavošův syn Hes se měl se svým lidem odstěhovat a založit na Mži hradiště Hesovo. Moje dedukce z fotek směřuje na Hýskov, ostroh nad kolejemi, kde stojí dnes jakási moderní vila. Kus je ovšem ještě mimo tento soukromý pozemek. Má chatrná konstrukce se opírá o etymologii Hes - Heseka - Osseka hora známá z Kosmovy kroniky Čechů. Místo je na brodu otrocké cesty Praha, Chýnice, brod Hýskov, Otročíněves, Otročín, Regensburk, Via regis, Granada.
Za řekou na úpatí kopce jsou v lese staroslovanské mohyly. Pravděpodobně jde o lokalizaci Kosmovy mohyly kněžny Tety. Což paradoxně může být chlap, podle západoslovanského čtení :-)
Zpátky ke Slavošovu. Byl jsem na pouti do Číhoště ( doporučuji gotický kostelík s historií mučeníka P. Josefa Toufara ). Využil jsem příležitosti a navštívil Slavošov. Kostelík je zřejmě románský, gotizovaný, nepřístupný. Ve vsi samé není nic, co by jevilo známky hradiště. Prošel jsem pečlivě pole ječmene ozimého v lokalitě Na zámku. Je ohraničeno srázem s hluboko tekoucím potokem. Rozsah je větší než Strádonice, nebo Budeč. Na celém kopci jsem nalézal opracované nepravidelné kvádříky i fragmenty zjevně opracované. Nebyly rovnoměrně rozptýleny, přes intenzivní orbu místa po staletí. Největší zájem jsem měl na podezřelém místě kruhového znamení v poli na družicových snímcích. Výsledek předčil mé očekávání. V místě byl ječmen zcela sporadicky, ač jinde byl velmi v kondici. V kruhu cca 7-9 m rostl prakticky jen Heřmánkovec přímořský ( Maritimus maritimus ). V celém prostoru a rozptýleně okolo něj jsou malé nepravidelné kvádříky zjevně opracované z dvou materiálů, nažloutlého křemene a ruly. Na jednom kameni jsem zachytil i stopy vápenné malty. Tak má hypotéza zní - zde byla rotunda. Podle patrocinia kostela ve vsi soudím, že sv. Petra. Ač pro to nebude žádný pramen. Dále jsem prozkoumal v celé délce předpokládané valy nad údolím potoka. Jsou z obvyklého starohradištního materiálu - hlína a kamení, vidět něco jako plentu není, ale rozval opracovaných kamenů je patrný. Je tam také druhotně sebraná hromada kamení z pole, kde jsou pěkné exempláře. Na jedné části valu, kde je dobře zachován je patrná sonda ve trojí výši. Někdo se docela kvalifikovaně pokoušel zjistit konstrukci valu. V druhotné skládce jsou ještě pozoruhodné dva velké kvádry nažloutlého křemene, který mohl pravděpodobně být surovinou pro kamenické zpracování stavebního materiálu objektů města.
Fotky jsem nevložil, tady to neumím.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od Ingolf »

Slavoš měl být syn Slavníka, jak jsi už psal jinde? A v kolikáté kapitole Hájka to je prosím, nemůžu to najít..
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ingolf píše:Slavoš měl být syn Slavníka, jak jsi už psal jinde? A v kolikáté kapitole Hájka to je prosím, nemůžu to najít..
Slavoš není syn Slavníka. Je to možná jakýsi předek, ale nikde není zmínka o příbuzenství. Kapitolu bych možná našel, ale moc nehledám :-) je to někde k roku 630 ? u Hájka, což je zcela bájné datování, nějak Hájkem odhadnuté.Takže je to ještě před historií Libice a Slavníkovců. Zkusím sem časem dát kopii původního vydání, přetisknutého v předminulém století.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od Ingolf »

Hájek začíná rokem 644 :) , to datuje vstup Praotce Čecha, ale kouknu se ještě, takhle daleko v minulosti jsem nehledal.. Slavoše bych si proklep.. Chystal jsem se teda na to spojení se Slavníkovci, ono to je blízko jejich prokazatelné domény, ale i tak to je zajímavý..
Spojení osobního a místního jména vedlo mj. k nápadu, že hradiště Radim u Kolína se jmenuje podle nějakého Radima ze Slavníkovců, u nich se to jméno objevuje, ale prý to je časově nepravděpodobné..
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ingolf píše:Hájek začíná rokem 644 :) , to datuje vstup Praotce Čecha, ale kouknu se ještě, takhle daleko v minulosti jsem nehledal.. Slavoše bych si proklep.. Chystal jsem se teda na to spojení se Slavníkovci, ono to je blízko jejich prokazatelné domény, ale i tak to je zajímavý..
Spojení osobního a místního jména vedlo mj. k nápadu, že hradiště Radim u Kolína se jmenuje podle nějakého Radima ze Slavníkovců, u nich se to jméno objevuje, ale prý to je časově nepravděpodobné..
Princip odvislosti místního jména se známou osobou z literatury - řekněme pramenů - je to co používám zásadně. Vše co má příponu -slav testuji na Google earth. Ale taky jiná jména: Vitizla - Vitice, Sventislav Světice. Heriman - Heřmanice, Spytimír - Spytovice, Spytice. Vesměs to vypadá nadějně. Slavoš a Slavošov jsou velmi nadějné. Také si myslím, že v této souvislosti platí HES - Heskov, Hýskov. Vok - Vokovice. Zmíněný Radim byly vyvracen Lutovským, ale jen na padesát procent, připustil, že to být může. V Radimi nebyl výzkum.
Spojení se Slavníkovci lze uvažovat jako součást domény, kde doménu můžeme definovat úzce kmenově jako Turek, nebo mocensky jako Lutovský s omezeními, s kterými nesouhlasím. Ta doména nebyla jen Libice, Malín. Byla tak jak ji popsal Kosmas, možná o něco menší, ale rozsah ve východních Čechách byl větší než s nimi současná doména Přemyslovců. Věcná rovnocennost při zachování prvenství na stolci v Praze byla nepochybně za Boleslava I, i II. vyvážená, včetně volby biskupa Vojtěcha, vojenské moci a vztahů s Ottony, ovládání Trstenické stezky. Vše se změnilo při oslabení moci Boleslava II, jeho zřejmě mrtvice, kdy si Vršovci poradili s Libicí a Soběslav zůstal v exilu se svou družinou tisíc bojovníků na koních. Nejspíš méně po prohrané bitvě. Návrat s Boleslavem Chrobrym mu moc nazpět nepřinesl, ale smrt na mostě v Praze při útěku Poláků z hradu 1004.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od Ingolf »

Slavníkovskou doménu, potažmo původ a roli Slavníkovců bych nechal na vlastní téma, kdyžtak ho časem založím. K doméně jen úvod – názory oscilují mezi dvěma póly, klást Slavníkovce jen tam, kde se dají dokázat, a druhý pól je spoléhat na Kosmu, že jim patřil polovina Čech. Na Kosmu se dá namítnout, že psal se stoletým odstupem a při líčení osudů sv. Vojtěcha chtěl co nejvíce zveličit jméno jeho rodu. Proti úzce vymezené doméně kolem středního Labe hovoří význam Slavníkovců, jejich pravděpodobná spřízněnost s panovnickými rody.. Archeologie pracuje s tím, co má v ruce, a kdyby se povedlo najít další slavníkovské sídliště, dost by to bádání posunulo vpřed, nebo, jak říkají na rádiu Hey, „každé řešení přináší nové problémy“, bylo by se zase o čem přít : )
Jedna možnost slavníkovského hradiště je na Jičínsku Ostroměř směrem na Hradec Králové, tady bylo slovanské hradiště poničené závěrem 10. století, tedy možná současně s zničením Libice. A protože na východě Čech nebyla zájmová oblast Přemyslovců, tak se nabízí možnost, že šlo o slavníkovské hradiště..

Jména lidských sídel podle zakladatele nebo majitele nebývala v dějinách výjimkou. Podmínkou byl asi nějaký vlastnický vztah, podle správce by asi hrad nebo ves nepojmenovali.. Takže možnosti bych viděl v době starohradištní i středohradištní, než hradiště dobyla knížecí družina a opodál vystavěla nové hradiště, kam kníže dosadil správce nebo-li kastelána. Zachovali se tak Mojmírovci na Velké Moravě stejně jako Přemyslovci..
Mimochodem i hradiště v Libici bylo dobyto kolem r. 950 a vystavěno nově, takže i to nasvědčuje, že Slavníkovci sem byli dosazeni jako spojenci Přemyslovců, že to nebyla knížata charvátského kmene..
Takže kdyby Slavoš založil hradiště ještě ve starohradištní době, mohlo by se snad jmenovat po něm.. Kastelánská hradiště už nesou jména Boleslav podle knížete, a pak nejasná Litoměřice, Děčín, Netolice.. Možná se v tom zračí nějaká lidská jména (Ljutmíř?,), ale nevím..

Ve vrcholném středověku byla část měst pojmenována podle lokátorů – Havelské město v Praze; Humpolec podle Gumpolda – z něm Gumpolds – Gumpoldovo; Jičín možná podle lokátora Jíky nebo podle manželky Václava II. Guty (Jitky) Habsburské.
Ve stejné době se konstituuje pozemková šlechta, která začíná zakládat vesnice. Vsi někde nesou jména po zakladatelích, Richard měl v jedné přednášce v Praze u Hrocha příklad, jak kterýsi Švábenic založil čtyři vsi, všechny pojmenoval po sobě, akorát jim dal jiné koncovky, nějak –ice, ovice, ín.., přesně už nevím..

Konkrétně koncovka –ice je zásadní, pokud se před ní objevuje vlastní jméno, např. Ivančice, Petrovice, Pertoltice, Heřmanice. Koncovka –ic ve slovanštině znamená něco jako potomek, syn. Slovanský bůh Svarog měl syna jménem Svarožic, doloženého u polabských Luticů.
Moje babička od Sázavy říkávala, že „to jsou děti Novákovic“ nebo slepice „sousedovic“. Nevím, nakolik je to nářeční nebo nakolik zastaralé vyjadřování..
Přípona -ice, dejme tomu u těch Ivančic, tedy může znamenat, že ves patří synům Ivana nebo Ivanovi. Ono je trochu nelogické, aby se ves jmenovala podle potomků zakladatele, než podle něho samého.. Mě napadlo řešení, když se podíváme na rodinné vztahy té doby, tam ta rodina tvořila pevnější a širší celek. Sousloví Familia s. Wenceslavi se překládá jako "čeleď sv. Václava", ne jen rodina.. Stejně jako to latinské familia znamenalo v originále celek, kde je pán domu, resp. villy, a k tomu patří jako jeho pokrevní rodina, tak služebnictvo, tak otroci.. Tak jestli tap řípona -ice neznamená taky něco, co patří synům, resp. rodině.. Ale je to jen nápad.. Třeba to -ice znamená prostě památku na zakladatele nebo předka..

***
Pak mě zajímá patrocinium sv. Petra, jeho kostely někde stojí na kopcích nebo nad srázem. Petr znamená řecky "skála" a umístit jeho kostel na skálu se nabízí.. K tomu je v Bibli Hospodinův citát "na této skále postavím svou církev" nebo tak nějak, to budeš vědět líp ty.. A řecky církev a kostel se řekne stejně, z toho je německé die Kirche pro kostel i církev.. Z toho vychází, že na skále, "Petrovi", se postaví kostel, pro který se v řečtině používá stejné slovo jako pro církev..
Svatopetrský kostely na skále stojí v Brně, tam se ta část jmenuje přímo Petrov, je to asi nejznámější kostel ve městě, jeho silueta je na desetikoruně. Další kostel je v Mělníku, na skále, pod kterou je soutok Vltavy s Labem, aktuální kostel je gotický, má hodně velkou věž viditelnou z dálky, ale kostelík toho jména tam stál snad už od doby kněžny Emmy kolem r. 1000, pokud si dobře pamatuju..
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od slavicekvac »

[del
***
Pak mě zajímá patrocinium sv. Petra, jeho kostely někde stojí na kopcích nebo nad srázem. Petr znamená řecky "skála" a umístit jeho kostel na skálu se nabízí.. K tomu je v Bibli Hospodinův citát "na této skále postavím svou církev" nebo tak nějak, to budeš vědět líp ty.. A řecky církev a kostel se řekne stejně, z toho je německé die Kirche pro kostel i církev.. Z toho vychází, že na skále, "Petrovi", se postaví kostel, pro který se v řečtině používá stejné slovo jako pro církev..
Svatopetrský kostely na skále stojí v Brně, tam se ta část jmenuje přímo Petrov, je to asi nejznámější kostel ve městě, jeho silueta je na desetikoruně. Další kostel je v Mělníku, na skále, pod kterou je soutok Vltavy s Labem, aktuální kostel je gotický, má hodně velkou věž viditelnou z dálky, ale kostelík toho jména tam stál snad už od doby kněžny Emmy kolem r. 1000, pokud si dobře pamatuju..[/quote]
O Slavníkovcích raději jinde. To je velké samostatné téma. Ad Patrocinium Petri, může mít vazbu na skálu, citoval jsi správně. Pro starohradištní dobu je to typické, také proto, že ještě nebylo dost ostatků proto je rtohle patrocinium petri svatých, aby bylo patrocinium jiné. U Petra a Panny Marie se mohlo uvést bez ostatků. Proto je Petr dost slušnou indicií pro stáří kostela v místě, třebaže často jde o přenos ze staršího kostela na nový. To je zřejmě případ Slavošova. Tam jsem našel rotundu a kromě ní je v areálu "urbs Slavošov" románský gotizovaný kostel svatého Petra. Podobně je tomu ve Viticích, dalším nadějném "urbs". Je to jen indicie, zasvěcení Petru a Pavlu může být pozdější, ale u nás nic takového neznám, dávají se už noví světci.
U nás se církev a kostel etymologicky rozdělily proto, že románské kostely byly současně pevnost "kastellum", odtud kostel, viz Cibulka. Jeho výrok: Chrám je blbost a velechrám je veleblbost.
Hostibejk

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od Hostibejk »

Mel bych dotaz - zabyvate se toponomastikou podrobneji? Chtel bych znat nazor nekoho kdo se v problematice orientuje na oblast Kralup nad Vltavou. Tato oblast je jednou z nejhusteji z obydlenych uz od pocatku slovanskeho osidleni. Konkretne by me zajimal nazor na puvod jmena vrchu primo v centru mesta - Hostibejk. Tehdejsi optikou asi idealni misto pro zbudování hradiste - je obtekan Vltavou a Zakolanskym a Svatojiřským potokem, pod vrchem prochazela Lužická obchodní stezka, na protejsim rovinatem brehu bylo objeveno velke slovanske pohrebiste coz je dosti podobna situace jako nejstarsi osidleni Prahy kterou oblast Kralup vzdalene v mensim meritku pripomina i razem krajiny. V blízkem okoli je jeste vrch Nehost, podobne zvlastniho jmena vrch Lutovnik, obec Hostin, hradiste Libehrad, obec Libcice, Kamyk nekterymi historiky spojovany s Canburgem, Tursko spojované s luckou válkou (Tyrsko?) a nad ním vrch Krliš, v řádech kilometru i nejstarsi historicky dolozena hradiste s vazbou na Premyslovce - Budec, Levy Hradec. Archeologicky pruzkum mista nikdy neprobehl, je jen zminka o "pruzkumu" Krolmuse ktery uvadi zbytky valu, keramiku coz ma ale samozrejme vypovidajici hodnotu 0. Jaký je váš názor? Vec me samozrejme drazdi v souvislosti s mytickou dobou z Kosmova podaní. Je to nesmysl?
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od slavicekvac »

Hostibejk píše:Mel bych dotaz - zabyvate se toponomastikou podrobneji? Chtel bych znat nazor nekoho kdo se v problematice orientuje na oblast Kralup nad Vltavou. Tato oblast je jednou z nejhusteji z obydlenych uz od pocatku slovanskeho osidleni. Konkretne by me zajimal nazor na puvod jmena vrchu primo v centru mesta - Hostibejk. Tehdejsi optikou asi idealni misto pro zbudování hradiste - je obtekan Vltavou a Zakolanskym a Svatojiřským potokem, pod vrchem prochazela Lužická obchodní stezka, na protejsim rovinatem brehu bylo objeveno velke slovanske pohrebiste coz je dosti podobna situace jako nejstarsi osidleni Prahy kterou oblast Kralup vzdalene v mensim meritku pripomina i razem krajiny. V blízkem okoli je jeste vrch Nehost, podobne zvlastniho jmena vrch Lutovnik, obec Hostin, hradiste Libehrad, obec Libcice, Kamyk nekterymi historiky spojovany s Canburgem, Tursko spojované s luckou válkou (Tyrsko?) a nad ním vrch Krliš, v řádech kilometru i nejstarsi historicky dolozena hradiste s vazbou na Premyslovce - Budec, Levy Hradec. Archeologicky pruzkum mista nikdy neprobehl, je jen zminka o "pruzkumu" Krolmuse ktery uvadi zbytky valu, keramiku coz ma ale samozrejme vypovidajici hodnotu 0. Jaký je váš názor? Vec me samozrejme drazdi v souvislosti s mytickou dobou z Kosmova podaní. Je to nesmysl?
Nepochybuji o hustotě a kvalitě osídlení těchto míst. Obtíž je v literatuře, protože jde o místa tzv. předhistorická, jak se s oblibou uvádí, mytická u Kosmy v kronice Čechů. Je současnou módou to odkazovat do oblasti výmyslů a quasi racionalita historiků a archeologů jde jen tam, kde mají v ruce nepopiratelné věci. Kromě toho mají nula peněz a dělají jen záchranné výzkumy. Nejdou ani místa, kde se písemné prameny najdou a mají vypovídající hodnotu historickou. Takže pro tato uvedená místa jsem skeptik. Ale naděje stále existuje :-)
Z tvého seznamu jsem snímky testoval Libčice. Udělej si Google earth obrázky a najdeš hradiště jako vyšité. nezastavěné, na místě, které je evidentní a logické. Hledání Turska mě taky drželo, ale nenašel jsem ani známku. Prolezl jsem na Tursku všechna pole osobně a je to zřejmě dost překryto a asi se nenajde cosi jako Česťova mohyla :-( Ale taky třeba ano. Já soudím, že je to dneska pode vsí Tursko a tak to bude těžké. Ostatní místa jsem nedělal, ale určitě má smysl použít všechny dostupné informace v oboru toponomastika a neinvazivní archeologie. Obce mnohdy mají slušné letecké fotky, a vždy záleží na okamžité situaci, zda na poli nasychá vlhkost, pak jsou vidět slušně objekty pod zemí. Jakmile najdeš kolečko, čtvereček, nebo obdélník, je to od lidí. Tohle příroda nedělá :-) Když budeš mít kliku, tak třeba přesvědčíš archeology místa, že tam půjdou a zkusí se podívat na starší sběry keramiky, nebo zkusí najít něco vyoraného na místě. Ještě poznámka - pohřebiště se najdou dost dobře jako okolí možných kostelů tak, že zde rostou nitrofilní kytky - vesměs šťovíky. Jakmile jsou tyhle ostrůvky plevelů uspořádány jako hřbitov, máš většinou opravdu starý hřbitov. Přeji úspěšný lov kamaráde a doufám, že výsledky uvidíme tady. Ad předhistorická hradiště - myslím si, že je užívali ještě v době historické, čili už křesťanské, a že se na nich budou vyskytovat rotundy, nebo i saské tribunové kostely, nebo aspoň hřbitov okolo možného místa dřevěného kostela. Václav, Spytihněv, Vratislav a Boleslavové stavěli kostěly určitě, a to co máme vykopané jsou nepatrná procenta toho, co tehdy stálo. Jakmile jsou hroby otevřeny a najdou se záušnice, tak to máš jasně 9-11 století. Před tím, ani potom záušnice nejsou. Dle Borkovského ( rukopis ) jsou záušnice umělecká imitace eucharistie, znamení křesťanské ženy. Ona zřejmě eucharistie, neboli proměněný chléb byl v podobě jakéhosi preclíku ! Podobně rozdíl mezi předhistorickým - pohanským hrobem a křesťanským je žárový, nebo kostrový. Zhruba. Nerozhoduje, zda je to mohylník, nebo plochý hrob. Díky za příspěvek.
Hostibejk

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od Hostibejk »

Diky, letecke mapy studuju uz delsi dobu, to zminovane misto bylo zalesneno nekdy na prelomu 19.-20.stoleti, severni uboci kopce zase zcasti odtezeno (cihelna) a na vrcholu jsou dva vojenske objekty z 1.republiky coz situaci dost ztezuje ale hledam. Pouzivam Earth, Seznam, CUZK, amaterske fotografie - nejaka rada kde jeste nalezt letecke snimky? Nebo treba vyseky marianskeho katastru, myslim ze by mohli taky povedet mnoho zajimaveho. Diky.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od slavicekvac »

Hostibejk píše:Diky, letecke mapy studuju uz delsi dobu, to zminovane misto bylo zalesneno nekdy na prelomu 19.-20.stoleti, severni uboci kopce zase zcasti odtezeno (cihelna) a na vrcholu jsou dva vojenske objekty z 1.republiky coz situaci dost ztezuje ale hledam. Pouzivam Earth, Seznam, CUZK, amaterske fotografie - nejaka rada kde jeste nalezt letecke snimky? Nebo treba vyseky marianskeho katastru, myslim ze by mohli taky povedet mnoho zajimaveho. Diky.
Mě se osvědčilo Františkovo první mapování, je dostupné pro celé území. Pokud jde o vlastní možnosti, tak jsem chtěl heliové balony s kamerou na vlasci. jenže helium je drahé a zdraženo. Horkovzdušné balony jsou obrovské riziko, které nehodlám podstoupit. Váha extra kamery je dnes minimální, ale její kvalita slabá. Vynést foťák se sekvenčním snímáním je možné při užití tří velkých - 60 cm balonů s heliem, velmi drahé. Modely letadel s dobrou nosností jsou taky drahé, Existují oktoptery, ale to cca 20 tisíc CZK.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od Katerina »

Hostibejk píše:Mel bych dotaz - zabyvate se toponomastikou podrobneji? Chtel bych znat nazor nekoho kdo se v problematice orientuje na oblast Kralup nad Vltavou. Tato oblast je jednou z nejhusteji z obydlenych uz od pocatku slovanskeho osidleni. Konkretne by me zajimal nazor na puvod jmena vrchu primo v centru mesta - Hostibejk. Tehdejsi optikou asi idealni misto pro zbudování hradiste - je obtekan Vltavou a Zakolanskym a Svatojiřským potokem, pod vrchem prochazela Lužická obchodní stezka, na protejsim rovinatem brehu bylo objeveno velke slovanske pohrebiste coz je dosti podobna situace jako nejstarsi osidleni Prahy kterou oblast Kralup vzdalene v mensim meritku pripomina i razem krajiny. V blízkem okoli je jeste vrch Nehost, podobne zvlastniho jmena vrch Lutovnik, obec Hostin, hradiste Libehrad, obec Libcice, Kamyk nekterymi historiky spojovany s Canburgem, Tursko spojované s luckou válkou (Tyrsko?) a nad ním vrch Krliš, v řádech kilometru i nejstarsi historicky dolozena hradiste s vazbou na Premyslovce - Budec, Levy Hradec. Archeologicky pruzkum mista nikdy neprobehl, je jen zminka o "pruzkumu" Krolmuse ktery uvadi zbytky valu, keramiku coz ma ale samozrejme vypovidajici hodnotu 0. Jaký je váš názor? Vec me samozrejme drazdi v souvislosti s mytickou dobou z Kosmova podaní. Je to nesmysl?
Zdravím , bohužel jsem vaši zajímavou (pro mne) debatu našla až ted´.

S hodnocením souhlasím, nebydlím zas tak daleko a všude je mnoho památek, at´už zachovalých, nebo ztracených či ještě neobjevených.

Namátkou , u nás v Sazené nad kopce je hradiště , kousek před nedalekým Chržínem těžbou znehodnocené keltské naležiště sna i s hrobem. kronika obce Sazené popisuje ještě za první republiky nálezy při přestavbách domů - např. kostru ženy s náramky , hradiště je doloženo a take patron na leteckém snímku u Vepřeka a tak bychom mohli pokračovat ... kopec Ouholák je mi například hodně podezřelej .. :think:

Bohužel nějaké pořádné letecké mapy .. to je jedna věc, druhá jestli to člověk fakt dokáže necvičeným okem poznat, když to vidím popsané v knize na obrázku, plácnu se do čela .. jak je to jasné, ale když na to samé místo koukám na googlu .. tak nevím ..
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ingolf píše:Hájek začíná rokem 644 :) , to datuje vstup Praotce Čecha, ale kouknu se ještě, takhle daleko v minulosti jsem nehledal.. Slavoše bych si proklep.. Chystal jsem se teda na to spojení se Slavníkovci, ono to je blízko jejich prokazatelné domény, ale i tak to je zajímavý..
Spojení osobního a místního jména vedlo mj. k nápadu, že hradiště Radim u Kolína se jmenuje podle nějakého Radima ze Slavníkovců, u nich se to jméno objevuje, ale prý to je časově nepravděpodobné..
Tohle není prozkoumané, ale i skeptik Lutovský to nedokázal úplně vyloučit v encyklopedii hradišť. Etymologie znamená silnou indicii, a Radim se nekopala, aby se mohlo datovat hradiště.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od slavicekvac »

Katerina píše:
Hostibejk píše:Mel bych dotaz - zabyvate se toponomastikou podrobneji? Chtel bych znat nazor nekoho kdo se v problematice orientuje na oblast Kralup nad Vltavou. Tato oblast je jednou z nejhusteji z obydlenych uz od pocatku slovanskeho osidleni. Konkretne by me zajimal nazor na puvod jmena vrchu primo v centru mesta - Hostibejk. Tehdejsi optikou asi idealni misto pro zbudování hradiste - je obtekan Vltavou a Zakolanskym a Svatojiřským potokem, pod vrchem prochazela Lužická obchodní stezka, na protejsim rovinatem brehu bylo objeveno velke slovanske pohrebiste coz je dosti podobna situace jako nejstarsi osidleni Prahy kterou oblast Kralup vzdalene v mensim meritku pripomina i razem krajiny. V blízkem okoli je jeste vrch Nehost, podobne zvlastniho jmena vrch Lutovnik, obec Hostin, hradiste Libehrad, obec Libcice, Kamyk nekterymi historiky spojovany s Canburgem, Tursko spojované s luckou válkou (Tyrsko?) a nad ním vrch Krliš, v řádech kilometru i nejstarsi historicky dolozena hradiste s vazbou na Premyslovce - Budec, Levy Hradec. Archeologicky pruzkum mista nikdy neprobehl, je jen zminka o "pruzkumu" Krolmuse ktery uvadi zbytky valu, keramiku coz ma ale samozrejme vypovidajici hodnotu 0. Jaký je váš názor? Vec me samozrejme drazdi v souvislosti s mytickou dobou z Kosmova podaní. Je to nesmysl?
Zdravím , bohužel jsem vaši zajímavou (pro mne) debatu našla až ted´.

S hodnocením souhlasím, nebydlím zas tak daleko a všude je mnoho památek, at´už zachovalých, nebo ztracených či ještě neobjevených.

Namátkou , u nás v Sazené nad kopce je hradiště , kousek před nedalekým Chržínem těžbou znehodnocené keltské naležiště sna i s hrobem. kronika obce Sazené popisuje ještě za první republiky nálezy při přestavbách domů - např. kostru ženy s náramky , hradiště je doloženo a take patron na leteckém snímku u Vepřeka a tak bychom mohli pokračovat ... kopec Ouholák je mi například hodně podezřelej .. :think:

Bohužel nějaké pořádné letecké mapy .. to je jedna věc, druhá jestli to člověk fakt dokáže necvičeným okem poznat, když to vidím popsané v knize na obrázku, plácnu se do čela .. jak je to jasné, ale když na to samé místo koukám na googlu .. tak nevím ..
Je to pěkné a příjemné dobrodružství. Viz ILVS v Troji, Slavošov a jiná místa. Pro mě jsou detaily v Zabrušanech, Vokovice, Hýskov - Osseca a protější kopec jedničky :-) Následují Vitice, Světice. Sen je, aby to pohnulo archeology k dohlídce. Jak se stalo v případě Troja ILVS, ač dosud není výsledek a může být klidně i negativní. Nápad kohokoliv si rád prohlédnu na Earth snímcích a porovnám s Františkovým mapováním. Kde to stojí za to, tam se rád podívám fyzicky.
Slavošov je jasný, to pole je Na zámku a jsou tam jasné objekty, včetně rotundy, valů. Dokonce ani Lutovského argument, že jméno není napsané na těch kamenech neobstojí, protože místo se stále jmenuje stejně, jako v sice nespolehlivém, ale cenném prameni Hájkově kronice. Třebaže datování Hájkovo určitě nemusíme brát vážně.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od kacuro »

slavicekvac píše: ... Nápad kohokoliv si rád prohlédnu na Earth snímcích a porovnám s Františkovým mapováním. Kde to stojí za to, tam se rád podívám fyzicky. ...
chtěl bych ještě připomenout ten val v Oseku (nedaleko Zabrušan), viz diskuze zde: http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... 317#p59317
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Město Slavošovo je nejspíš Slavošov

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:
slavicekvac píše: ... Nápad kohokoliv si rád prohlédnu na Earth snímcích a porovnám s Františkovým mapováním. Kde to stojí za to, tam se rád podívám fyzicky. ...
chtěl bych ještě připomenout ten val v Oseku (nedaleko Zabrušan), viz diskuze zde: http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... 317#p59317
Nic jsem s tím neudělal, jiné věci byly na forhontě, hlavně vnoučata :-)
Ale nezapomněl jsem, zkusím to s paní Alexandrou v Teplicích.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 0 hostů