Bedřich a Alžběta

Dějiny do roku 1197 (druhý nástup Přemysla I.) - stěhování národů, Sámova říše, Velká Morava, české knížectví a nedědičné království (Vratislav a Vladislav). Světové dějiny do konce 12. století

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Troodon
Panoš
Příspěvky: 48
Registrován: 14 čer 2008 21:01

Bedřich a Alžběta

Nový příspěvek od Troodon »

Tahle dvojice mě fascinuje. Z toho co vím, mi přidají jako protekční, neschopný trouba a neskutečně emancipovaná manželka. Jaký na ně máte názor? Není mi úplně jasné, v čem přesně tkví Bedřichův neúspěch. Všude jen čtu, že v roce 1182 vyvrcholila dlouhodobá nespokojenost s Bedřichovým panováním. Bylo to jen tím, že měl problémy zlikvidovat konkurenci (Soběslav II.) a nedokázal dostatečně razantně reagovat na rozpínavost Konráda II. Oty a požadavky Jindřicha Břetislava nebo hrálo roli i něco jiného? Myslím si, že vliv jeho manželky na něj a na vládu jako takovou musel šlechtě dost vadit. To, že bez něj dokázala dvakrát uhájit Pražský hrad, je přinejmenším hodné obdivu.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Bedřich a Alžběta

Nový příspěvek od Ježek »

Podle mne byl slabší panovníkem, který nedokázal vyvážit zájmy ambiciósnějších a schopnějších příbuzných. Biskup měl dobré kontatky v Říši a zřejmě i přízeň části české šlechty (Jiří z Milevska byl podle mne jeden z členů jeho dvora). Konrád Ota zřejmě těžil z poměrně dlouhé doby míru na Moravě a měl své straníky i v Čechách (v článku, který zatím nevyšel, se snažím doložit, že to byl Vilém z Pulína).

Navenek Bedřichova vratká pozice mohla vypadat poměrně stabilně - henegavský letopisec zaznamenává, že na sněm v Mohuči 1184 přivedl český kníže 2000 bojovníků a svářil se s ostatními významnými knížaty o funkci mečníka (argumentem, jak se zdá podle kroniky byl právě počet bojovníků, který měl Bedřich nejvyšší) - zvítězil ale henegavský hrabě (důvod není uveden)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bedřich a Alžběta

Nový příspěvek od Viola »

Zas tak moc o tom nevím, ale napadá mě, že ta Bedřichova pozice byla dost špatná - sice byl knížetem a královým synem, ale Přemyslovců bylo jako much a protihráčem mu byl Barbarossa... Myslíte, že někdo jiný, schopnější, by se v té době zorientoval lépe?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Bedřich a Alžběta

Nový příspěvek od Ježek »

K Alžbětě dobrý článek R. Vlka v MHB: https://www.hiu.cas.cz/user_uploads/vyd ... fin_01.pdf"
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 0 hostů