Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 15 pro 2019 16:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2015 20:05 
Král

Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
Pro mnohé indicie mi nedal pokoj text Hájkův o Slavošově. Jde o pozdn í zprávu, ale zřejmě si ji Hájek nevymyslel. Město Slavošovo skutečně existuje a taik i historka, dosti realistická, o odstěhování jeho syna Hese někam na Mži také pro mne má reálné jádro.
Někde na Mži je etymologicky nejblíž HESeka civitas - Hýskov město, hrad.
Tak jsem dělal průzkum na Google earth. Dnes jsem se podíval na již třetí nadějné místo, kde by to hradiště Hesovo mohlo být.
Dnes tvrdím, že jsem našel. Udělal jsem pozemní dohlídku. Nalezl jsem valy hlinitokamenité dvojité. Akropole má pozoruhodný výhled a to na Stradonice, jeho protější hradiště, Otročín, Zdejcinu se slovanským mohylníkem Nad Lískem, na Tetín a na přístup k Chyňavě. Na celé údolí Mže v okolí těchto míst. V místě tohoto výhledu je odlišným složením trav vyznačen tribunový kostel s apsidou o rozměrech cca 5 x 10 metrů. Od apsidy jsou vějířovitě nitrofilní traviny vyznačující hroby. Celé místo hradiště nevykazuje žádné novodobé stavby, zřejmě bylo nadále jen polem a pastvinou. Z valu jsem našel kámen, na kterém je vápenná malta. Takže je to teď na vykopávkách. Přesnou polohu pro riziko hledačů kovů nesdělím. I tak je z výhledů možné místo najít. Napíšu zprávu archeologům.
Shrnutí ohledně Kosmase: Místo vykazuje všechny znaky kronikářem popsané - Mže, hora Oseka, mohyla kněžny Tety, brod na stezce na jih, souhlas s Hájkovým příběhem. Hradiště je na místě, které je viditelné, má viditelnost, hajitelnost, ovládá strategické místo na Mži při cestě otročích karavan. Tribunový kostel s apsidou ukazuje na přítomnost bavorské, nebo saské misie. Proč Kosmas popsal tohle hradiště pro Slavníkovce na západě? Historicky tam bylo od předchozí nekonfliktní doby. Domény nebyly vymezeny nepřátelsky, pokud vůbec byly vymezeny.
Tolik stručně dnes 16. 5. 2015 na svátek svatého Jana Nepomuckého

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 02 bře 2019 12:01 
Král

Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
slavicekvac píše:
Dnes tvrdím, že jsem našel. Udělal jsem pozemní dohlídku. Nalezl jsem valy hlinitokamenité dvojité. Akropole má pozoruhodný výhled a to na Stradonice, jeho protější hradiště, Otročíněves, Zdejcinu se slovanským mohylníkem Nad Lískem, na Tetín a na přístup k Chyňavě. Na celé údolí Mže v okolí těchto míst. V místě tohoto výhledu je odlišným složením trav vyznačen tribunový kostel s apsidou o rozměrech cca 5 x 10 metrů. Od apsidy jsou vějířovitě nitrofilní traviny vyznačující hroby.

Shrnutí ohledně Kosmase: Místo vykazuje všechny znaky kronikářem popsané - Mže, hora Oseka, mohyla kněžny Tety, brod na stezce na jih, souhlas s Hájkovým příběhem. del
Je zde někdo, kdo by byl schopen požádat Vídeňské muzeum o zjištění artefaktů z mohylníku Nad Líským? Jsou to mohyly u Zdejciny, které byly kopány správcem Furstenberského panství a vykopané artefakty byly odeslány do Vídně. Zde je u archeologů pouze tato zmínka, revizní průzkum se nikdy nekonal. Jestliže platí má teorie o místě Oseka jako hradišti Hesově, pak mohylník má klíčový význam jako pohřeb kněžny Tety, spíše jako pohřeb knížete Tety, protože to je mužské jméno v západoslovanštině. Netuším, zda mohyly byly kopány všechny, spíše jen největší. Na fotce se zdá, že jsou ještě nějaké neporušené, ale nebyl jsem na místě samém. Experty na předhistorické Slovany prosím o pozornost.

Profil Poslat soukromou zprávu  

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina