Bitva u Nikopole

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Mám dost velký problém s výslovností jmen u francouzsků šlechticů. Můžete to někdo zkusit jednoduše přepsat? Chtělo by to možná i nějaký základní kurz francouzského jazyka :) Máte podobné problémy? :) Nechci komolit jejich jména.

příklad - Anjou - ánžů

zatím by mě zajímala tato jména:
Enguerrand de Coucy (jméno Enguerrand by se mělo číst s „g“) - ?
Boucicaut - busikó ?
d´Eu - ?
Vienne - ?
Charny - ?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Viola »

Laurentius píše: příklad - Anjou - ánžů

zatím by mě zajímala tato jména:
Enguerrand de Coucy (jméno Enguerrand by se mělo číst s „g“) - ?
Boucicaut - busikó ?
d´Eu - ?
Vienne - ?
Charny - ?
Ze školy už jsem sice nějakou dobu, ale tohle bych mohla zvládnout, alespoň pokud se vyslovují podle současných pravidel:
ángerán d kusi (fuj, to vypadá příšerně :lol: )
busikó

vien (tady si nejsem úplně jistá)
šarny
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Díky :clap: Já měl ruštinu, němčinu a angličtinu. Pro středověk by se hodily i základy francouzštiny a latiny. Aspoň ta výslovnost, abych někde neříkal trapně "enžerán d coucy" :D a ostatní na mě :doh:
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Mám další dotaz pro Roberta :wink:
Mělo uherské království úřad konétabla? Nebyl zaveden Anjouvci? O bitvě u Nikopole jsem totiž četl, že uherský předvoj vedl "uherský konstábl Miklós de Gara".
Teď mám tu knížku Zrcadlo vzdálených časů a tam je zmiňován v kontaktu s burgundským šikem uherský maršálek. Bohužel není jménován. Neznáte někdo uherského maršálka v této bitvě? Jestli to náhodou není totožná osoba s Mikulášem de Gara a nejedná se jen o nějaký šum v knihách.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

Laurentius píše:Mám další dotaz pro Roberta :wink:
Mělo uherské království úřad konétabla? Nebyl zaveden Anjouvci? O bitvě u Nikopole jsem totiž četl, že uherský předvoj vedl "uherský konstábl Miklós de Gara".
Teď mám tu knížku Zrcadlo vzdálených časů a tam je zmiňován v kontaktu s burgundským šikem uherský maršálek. Bohužel není jménován. Neznáte někdo uherského maršálka v této bitvě? Jestli to náhodou není totožná osoba s Mikulášem de Gara a nejedná se jen o nějaký šum v knihách.
Pravdepodobne ide o francúzke pomenovanie uhorského palatína. Miklós II. de Gara (Garai) mal totiž tento titul. Anjouovci zaviedli veľa reforiem, ale myslím, že tradičných kráľovských úradov sa nedotkli, pretože ich považovali viac za potomkov Árpádovcov a sami napomáhali k šíreniu týchto legiend. Okrem toho Karol- Robert dlho nemal na tróne veľmi stabilnú pozíciu, a dlho nebol v radoch šľachty ani obľúbený. To až jeho syn, Ľudovít ("Veľký")... Tiež neviem o ničom takom ako "maršálek" v Uhorsku. S najväčšou pravdepodobnosťou autori jednoducho priradili veľmožom titul, ktorý sa vo francúzkom kráľovstve najviac podobal ich funkcii v Uhorsku. V období bitky pri Nikopolise mal palatín Mikuláš II. de Gara skoro absolútnu moc. Źiarlivo si ju strážil, konkurenciu nezniesol. Aj za likvidáciou Lackfiovcov stál on, v resp. jeho otec, Mikuláš I.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

V tématu o Kressenbrunnu jsem trochu načal téma korouhví, ale bitva u Nikopole je tím také dost známá. Před tažením bylo vyhotoveno 16 zvláštních korouhví. 8 bylo se znakem Burgundska, ale hlavních bylo 8 s vyobrazením křižácké patronky Panny Marie (4 na stříbrném a 4 na modrém poli). Hlavní mariánskou korouhev nesl zkušený starý veterán Jean de Vienne. Ten byl v bitvě těžce raněn a na zemi pak ubit. Další nesl snad Philippe de Mussy a k jeho eskortě patřili další tři veteráni. Osobní korouhev Jeana z Nevers nesl jeho panoš a jeho eskortu tvořili další dva panoši.
Jinak v samotné bitvě snad osobní ochranku Jean z Nevers tvořilo 6 zkušených rytířů - Guillaume de Mello, Jean de Blaisy, Jean de Sainte-Croix, Hélion de Naillac (bratr johanitského velmistra Philiberta), Guillaume de Vienne a Geoffrey de Charny.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

Panna Mária bola aj tradičnou patrónkou Uhorska.V maďarskej katolíckej liturgii sa dodnes používa zvrat "krajina panny Márie". Stredovekí vojaci do boja vyrážali s výkrikom ." panna Mária ochráň nás , alebo pomôž "Po rozpade R-U to potom prešlo aj na ostatné celky vzniknuté z Uhorskej časti, medzi iným aj na Slovensko.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Ježek »

Robert píše: Kúsok mi to pripomína slávnu 6. výpravu Fridricha II. Barbarossu ("Stupor Mondi"), keď sa so svojou armádou a rádom nemeckých rytierov vybral za sultánom Al-Kamilom. Šiel síce rokovať, ale aby mohol byť považovaný za partnera, musel mať bojovú silu, tá na víťazstvo však bola malá, v prípade bitky by ich Egypťania nevyhnutne porazili....Cisár bol exkomunikovaný, a okrem toho aj rozhnevaný aj s templármi aj johanitmi...
Barbarosa (Fridrich I.) byl děd vzpomínaného Divu světa (Fridrich II.) - oba Štaufové podnikli křížovou výpravu
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

Ježek píše: Barbarosa (Fridrich I.) byl děd vzpomínaného Divu světa (Fridrich II.) - oba Štaufové podnikli křížovou výpravu
Jasné Fridrich I. sa vyrojil na výpravu č.3. (Ako jarý, mladý, 75- nik.....). Štaufovia boli neskutočne pestrými a zaujímavými charaktermi stredoveku.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Robert píše:Na Enguerranda VII de Coucy mám slabosť aj ja. Asi sme obaja čítali "dokumentárny román" Barbary W. Tuckmann : Zahmnlené zrkadlo (Nešťastné 14.st). Ja to mám v maďarčine, a tak iba dúfam, že som názov preložil správne, v resp. pod nejakým podobným vyšiel aj v Čechách.
Prokousávám se touto knihou, ale trošku mně vadí, že Enguerrand de Coucy je vykreslován až příliš pěkně. Aspoň mám ten dojem. Nepřipadá mně, že byl až tak vynikající vojevůdce. Konkrétně mě zarazila bitva u Roosebeke 1382, kde je brán jako strůjce francouzského vítězství. Přitom u dalších zdrojů není ani často uváděn:

http://fr.wikipedia.org/wiki/Bataille_de_Roosebeke

Možná je to tím, že autorka čerpá hlavně z Froissarta. Také se snaží ho omlouvat za v té době naprosto běžné vojenské praktiky např. drancování a taktiku spálené země. Připadá mně, že ve Francii není ani tak znám jako třeba Bertrand du Guesclin, Olivier de Clisson nebo Boucicaut.
cihlomorka
Panoš
Příspěvky: 31
Registrován: 03 bře 2010 22:39

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od cihlomorka »

Jedna pozoruhodnost - v Zikmundově armádě byly u Nikopole použity i některé nové zbraně Konrada Kyesera, stratéga a vynálezce působícího již na dvoře Václava IV., které jsou dnes k vidění v jeho náčrtníku Bellifortis. Neví se sice, jak širokého uplatnění se těmto objektům, leckdy asi působícím spíše svým halucinogenním vzhledem než praktickou účelností, dostalo, zato soudobé svědectví hovoří o tom, že z Kyeserova návodu bylo proti tureckému stanovišti vypuštěno hejno vrabců se zápalnými nitkami na pařátcích. Nápad bezesporu originální. Žel, vinou obráceného větru se hejno po čase sneslo zpět a podpálilo uherské ležení. :clap:
Signate, signate, mere me tangis et angis - Roma, tibi subito motibus ibit amor
roma tibi subitom otibus ibit amoR – signa te, signat em erem etangis etangiS
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Ingolf »

cihlomorka píše: soudobé svědectví hovoří o tom, že z Kyeserova návodu bylo proti tureckému stanovišti vypuštěno hejno vrabců se zápalnými nitkami na pařátcích. Nápad bezesporu originální. Žel, vinou obráceného větru se hejno po čase sneslo zpět a podpálilo uherské ležení. :clap:
tak tohle mě zajímá, zpracovával jsem to tady http://www.e-stredovek.cz/view.php?naze ... 2009050001 , kapitola smrtonosný vrabčáci :) , dát ptákům na nohy zápalnou látku a poslat je na nepřítele, to měla udělat ruská kněžna Olga při obléhání centra kmene Dřevanů. Zapsal to ruský kronikář Nestor, toho přeložil do češtiny K.J.Erben a do poznámek snesl další příklady, nějaký Harald Dánský tak prý dobyl jedno město na Sicílii, nějaký Gurmund, velitel Sasů, nějaké město v Británii.., německá vojska se stejně pokusila dobýt husitský Žatec r.1421.. Jenže když jsem se snažil nalézt potvrzení těch příkladů, nenalezl jsem nic..
Zajímalo by mě, nakolik jde o literární motiv, o zajímavost, o potvrzení chytrosti a lstivosti, nebo nakolik se to vážně používalo. Motiv je velice účinný, takže by se měl používat počítám častěji, ale on se předkladá čtenáři jako originální, aby zaujal pozornost.., to mě vede k tomu, abych se klonil k první možnosti..
Uživatelský avatar
Robert de Warano
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 03 lis 2012 18:05

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert de Warano »

Laurentius píše:
Robert píše:Na maďarskej wiki je k tomu poznámka, že Srbi, keď videli katastrofu Francúzov, bleskove napadli Lackfiho ešte nezoradenú ťažkú jazdu...Nemyslím si, že Laškovič bol členom Lackfiovského klanu...
Prověřil jsem ještě jednou ten sedmihradský kontingent a zjistil jsem přesně to, co jsem čekal :) Já to špatně přepsal do češtiny z angličtiny ze jména Steven Laczkovic. Správně to má být Štěpán Lackovič! Chorvatsky se rod Lackfi píše Lackovič.
Štěpán II. Lackovič - pán Medimurje, Lendavy, Vinice, bán Chorvatska (1371-72, 1382-1386), vojvoda Sedmihradska (1372-1376), palatýn Uherska (1387-1392), kníže Zadaru (1383, 1387-88, 1391-92) je opravdu člen rodu Lackfi. Zemřel 1397 a tak vedl sedmihradský sbor asi on.
Neviem veru, či má zmysel vstupovať do tejto dva roky starej diskusie (škoda, že ma minula - či ja ju? :) ) len ohľadom tých Lackfiovcov... ten, ktorý je tu spomínaný ako palatín atď. neviedol zbor pri Nikopole. Práve naopak. Bitky sa ani nezúčastnil. (Z akých príčin, neviem.) Bol to Štefan Lackfi z Čakovca, ktorý pred smrťou síce vystupoval navonok k Žigmundovi lojálne, ale v skutočnosti mu zazlieval, že ho kráľ v r. 1392 obral o úrad palatína, napriek tomu, že mu dopomohol pri nástupe na trón. A tak, keď Žigmund odišiel k Nikopolu, rýchlo okolo seba vytvoril sprisahanecký krúžok. AKo je spomínané kdesi nižšie, na uhorský trón chceli povolať neapolských Anjouvcov. (Už asi oľutoval, ako podporoval na ich úkor Žigmunda :) )Ale skôr, než by sprisahanie nabralo na obrátkach, Žigmund po prehratom Nikopoli oboplával celý Balkánsky polostrov a vo februári 1397 ho v chorvátskom meste Križevci vítala pri návrate uhorská šľachta, medziinými aj tento "náš" Štefan Lackfi. A hneď aj prišiel o hlavu kvôli sprisahaniu... A aby to nebolo príliš málo popletené, tak popravený bol aj ďalší Štefan Lackfi,tento zo Simontornye, synovec prvého.
A už len zostáva zistiť, ktorý tretí Štefan Lackfi sa zúčastnil Nikopolskej bitky. Eventuélne to možno bol ten zo Simontornye, nateraz to neviem.
"Dejiny sú len o málo viac než zoznam zločincov, hlúpostí a biedy ľudstva." Edward Gibbon
"Potrebujeme ich nie preto, aby sme na nich lipli, ale aby sme sa pokúsili z nich uniknúť." José Ortega y Gasset.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

Robert de Warano píše: Neviem veru, či má zmysel vstupovať do tejto dva roky starej diskusie (škoda, že ma minula - či ja ju? :) ) len ohľadom tých Lackfiovcov... A už len zostáva zistiť, ktorý tretí Štefan Lackfi sa zúčastnil Nikopolskej bitky. Eventuélne to možno bol ten zo Simontornye, nateraz to neviem.
Prečo nie ? Fórum je otvorené.
K Lacfiovcom/Lackovičovcom. Myslím, že obe verzie mena sa dajú používať, znamenajú totiž to isté v maďarčine v resp. chorvátčine. Ťažko povedať, za čo sa sami Lackfiovci považovali, ich prvý známy predok je rytier Hermann z Norimbergu, ktorý do Uhorska prišiel v sprievode, alebo na pozvanie Kráľovnej Gizely. Ich hlavným oponentom bol klan Garaiovcov - podobne z chorvátsko - uhorského rozhrania. Lackfiovci boli tvrdošijnými podporovateľmi Anjouovcov a boli v každom komplote proti Žigmundovi...
Vzhľadom na to, že pri Nikopole spolu bojovali proti Turkom aj zarytí nepriatelia, zdá sa skoro isté, že to bol Štefan III. Lackfi zo Simontornye (Šimonovej veže :D ) Ten síce už skorej upadol do nemilosti pre podporu neapolských Anjouovcov, ale na rozdiel od Štefana II. z Csáktornye (Čákovej veže, Čákova) ktorého dal Žigmund sťať 27.februára 1396...., nebol popravený, ani v exile.
Lacfiovci museli mať veľkú autoritu u šľachty, ale nie u Žigmunda. Do vojska však potreboval skúsených veliteľov. Podobne trebárs Žigmund neznášal johanitov -väčšinou tiež podporovali Anjouovcov, boli zapletení do všetkých intríg voči nemu, a ich centrum v hrade Vrana cca od 1387 do 1394 dokonca Žigmund (neúspešne) obliehal....(Napokon ho predal Benátkam, hoci titul "Prior Vranský" zostal.) Pri Nikopole boli aj oni.
Uživatelský avatar
Robert de Warano
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 03 lis 2012 18:05

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert de Warano »

Robert píše:
Robert de Warano píše: Neviem veru, či má zmysel vstupovať do tejto dva roky starej diskusie (škoda, že ma minula - či ja ju? :) ) len ohľadom tých Lackfiovcov... A už len zostáva zistiť, ktorý tretí Štefan Lackfi sa zúčastnil Nikopolskej bitky. Eventuélne to možno bol ten zo Simontornye, nateraz to neviem.
Prečo nie ? Fórum je otvorené.
K Lacfiovcom/Lackovičovcom. Myslím, že obe verzie mena sa dajú používať, znamenajú totiž to isté v maďarčine v resp. chorvátčine. Ťažko povedať, za čo sa sami Lackfiovci považovali, ich prvý známy predok je rytier Hermann z Norimbergu, ktorý do Uhorska prišiel v sprievode, alebo na pozvanie Kráľovnej Gizely. Ich hlavným oponentom bol klan Garaiovcov - podobne z chorvátsko - uhorského rozhrania. Lackfiovci boli tvrdošijnými podporovateľmi Anjouovcov a boli v každom komplote proti Žigmundovi...
Vzhľadom na to, že pri Nikopole spolu bojovali proti Turkom aj zarytí nepriatelia, zdá sa skoro isté, že to bol Štefan III. Lackfi zo Simontornye (Šimonovej veže :D ) Ten síce už skorej upadol do nemilosti pre podporu neapolských Anjouovcov, ale na rozdiel od Štefana II. z Csáktornye (Čákovej veže, Čákova) ktorého dal Žigmund sťať 27.februára 1396...., nebol popravený, ani v exile.
Lacfiovci museli mať veľkú autoritu u šľachty, ale nie u Žigmunda. Do vojska však potreboval skúsených veliteľov. Podobne trebárs Žigmund neznášal johanitov -väčšinou tiež podporovali Anjouovcov, boli zapletení do všetkých intríg voči nemu, a ich centrum v hrade Vrana cca od 1387 do 1394 dokonca Žigmund (neúspešne) obliehal....(Napokon ho predal Benátkam, hoci titul "Prior Vranský" zostal.) Pri Nikopole boli aj oni.
Počkať. Štefana (II.) z Čakova (Čakovca, Csáktornye) dal Žigmund popraviť vo februári 1396 či 1397? Ako uvádzam vyššie, tak podľa mojich informácií až 1397 po bitke, spolu so synovcom zo Simontornye. Tak to teda tento sa zúčastnil bitky? Z tvojho príspevky to vyplýva ale už nie to, že bol popravený tiež.

Btw. podarilo sa mi zohnať tebou odporúčanú "brožúrku" Osprey, síce v angličtine, ale je vcelku dobrá, obsahovo menšia, ale o to po lopate... A hneď medzi prvými obrázkami jazdec s loveckou mačkou ako spolujazdcom :D hneď som si spomenul na tvoje články o tomto chlpáčovi tu na fóre... ;)
"Dejiny sú len o málo viac než zoznam zločincov, hlúpostí a biedy ľudstva." Edward Gibbon
"Potrebujeme ich nie preto, aby sme na nich lipli, ale aby sme sa pokúsili z nich uniknúť." José Ortega y Gasset.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

Robert de Warano píše: Počkať. Štefana (II.) z Čakova (Čakovca, Csáktornye) dal Žigmund popraviť vo februári 1396 či 1397? Ako uvádzam vyššie, tak podľa mojich informácií až 1397 po bitke, spolu so synovcom zo Simontornye. Tak to teda tento sa zúčastnil bitky? Z tvojho príspevky to vyplýva ale už nie to, že bol popravený tiež.

Btw. podarilo sa mi zohnať tebou odporúčanú "brožúrku" Osprey, síce v angličtine, ale je vcelku dobrá, obsahovo menšia, ale o to po lopate... A hneď medzi prvými obrázkami jazdec s loveckou mačkou ako spolujazdcom :D hneď som si spomenul na tvoje články o tomto chlpáčovi tu na fóre... ;)
Wiki.hu uvádza, že v 1396, ale môže to byť preklep, tých je tam hojne. Hm...na predkov, čo lovili mačkami som hrdý.... Len tie naše to už nevedia, darmo im hovorím "Chyť ho....! " :lol: (Nerozumejú ani maďarčine, ani english...). Gratulujem ku knihe.
Posledný Lackfi zomrel niekedy v prvej polovici 15.st, dedičstvo rodu potom prešlo na rod Lórántffy, a napokon aj Rákócziovcov. (To je už ale iná story, tí boli napokon spríbuznení so všetkými vrátane Drugethov a dokonca aj Árpádovcov. Myslím, že chceli byť kráľmi, ale na to asi nemali, alebo to nevyšlo.)
Uživatelský avatar
Robert de Warano
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 03 lis 2012 18:05

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert de Warano »

...hm, en či cz alebo sk wiki používam síce ako prvý priestor na zorientovanie, ak niečo potrebujem rýchlo zistiť, ale potom už informácie radšej overujem, už som si všimol, že info môžu byť v rôznych jazykových mutáciách wiki rôzne :) podľa mojej mienky bude rokom popravy ten 1397 - ja som to nečítal, ale ak máš možnosť, záujem a čas (a tiež si to ešte nečítal), skús mrknúť do MALYUSZ, E.: Kaiser Sigismund str. 46-47 alebo ENGEL, P.: Királyi hatalom str. 39. Tam by sa čosi o problematike Lackfiovcov a kráľa v sledovanom období malo čosi nachádzať :)
"Dejiny sú len o málo viac než zoznam zločincov, hlúpostí a biedy ľudstva." Edward Gibbon
"Potrebujeme ich nie preto, aby sme na nich lipli, ale aby sme sa pokúsili z nich uniknúť." José Ortega y Gasset.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

Robert de Warano píše:...hm, en či cz alebo sk wiki používam síce ako prvý priestor na zorientovanie, ak niečo potrebujem rýchlo zistiť, ale potom už informácie radšej overujem, už som si všimol, že info môžu byť v rôznych jazykových mutáciách wiki rôzne :) podľa mojej mienky bude rokom popravy ten 1397 - ja som to nečítal, ale ak máš možnosť, záujem a čas (a tiež si to ešte nečítal), skús mrknúť do MALYUSZ, E.: Kaiser Sigismund str. 46-47 alebo ENGEL, P.: Királyi hatalom str. 39. Tam by sa čosi o problematike Lackfiovcov a kráľa v sledovanom období malo čosi nachádzať :)
Takže omyl bol na mojej strane, aj wiki.hu uvádza dátum 1397 teda po bitke. V tomto prípade pri Nicopolise velil uhorskej ťažkej jazde Štefan III. z Csáktotnye, Čakova. Žigmund totiž nemal plnú moc, s barónskymi ligami uzavrel kompromisy o rozdelení moci. Hlavou jednej bol práve Štefan III. V tom období už podporoval Ladislava Neapolského ako kandidáta na trón, čo bol napokon aj dôvod jeho popravy.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Tak díky. Už jsem si Štěpána Lackfiho u Nikopole škrtnul a teď toto :) Popraven by měl být 27. února 1397 v Križevci.
A nebylo důvodem jeho popravy to, že jeho kontingent opustil bojiště podobně jako na druhém opačném křídle opustil bitvu Mircea.
mmac
Pán
Příspěvky: 215
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od mmac »

Zdravím po čase ... narazil jsem na toto poněkud zaprášené téma při sběru informací o rodu z Celje a neodpustím si malou připomínku, či spíše upřesnění, týkající se Heřmana II. hraběte z Celje. Patrně stál přímo v Zikmundově šiku, protože Heřman byl prý mezi těmi, kdo vyvedli Zikmunda z bitevního pole (osobní zásluhy za záchranu Zikmundova života si nejspíš připisují všichni, kdo se k tomu nachomýtli) ... Ale k věci - roku 1396 nebyl Heřman Celjský ani Zikmundovým "zaťom", ani tchánem ...
V čase nikopolské bitvy byla Zikmundova první manželka Marie sice už po smrti, ale ta druhá, Barbora Celjská, byla nejspíš ještě mimino nebo malý děcko (přesné datum Barbořina narození neznám). O nějaké příbuzenství si zatím mohli nechat jenom zdát ...
Celjký roku 1396 stál v bitvě se Zikmundem jako jeho snad věrný straník - ale to už je jiný soudek ...
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot, ClaudeBot a 0 hostů