Habsburci v našich dějinách do r. 1526

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

rh
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 02 pro 2006 17:54
Bydliště: Bystric - Hostein

Habsburci v našich dějinách do r. 1526

Nový příspěvek od rh »

Ne že bych se Habsburků nejak zastával a fandil jim, ale byl to - i přes ve španělsku poslední opravdu těžce zdegenerované generace - veleúspěšný rod, který si prošel svým vývojem a měl taktéž hodně štěstí, což se třeba bohužel nedá říci o posledních generacích Přemyslovců a Lucemburků - ke škodě národa českého. Těžko říci, jak by se dějiny vyvíjely, kdyby Václav III. nebyl zavražděn nebo Václav IV. nebo Zikmund měli schopného mužského nástupce. Habsburci prostě byli v dějinách vždy tam, kde bylo třeba a bylo to pro ně výhodné, navíc toho vždy dokázali využít. To štěstí samozřejmě se též počítá - vymření českých Jagelonců smrtí Ludvíka u Moháče atd. a na to předtím velmi prozíravě uzavíranou sňatkovou politikou - za jeden z příkladů.
Samotný rod se narozdíl od Přemyslovců a Lucemburků vyznačoval dosti velkou soudržností mezi jednotlivými členy a větvemi (výjimky samozřejmě byly i zde viz. vpád Pasovských do čech).
Nakonec bych chtěl podotknout, že ani před Ferdinandem I. poslední Habsburk na českém trůně, obecně přijímaný českou šlechtou - Ladislav Pohrobek, nebýt brzké smrti, nemusel být špatným panovníkem (vymření albrechtovské větve Habsburků).
Tím chápu prostě některé kroky, které v dějinách učinili, občas za tichého přihlížení šlechty i té české.
Kdyby sice v historii neplatí, ale udržení úspěchů v zahraniční politice + územních zisků za Přemysla Otakara II. a Václava II. spojené s prosazováním češtiny v dotyčných zemích, tak bychom se asi dověděli spostu zajímavých příspěvků z diskuzních fór německy a polsky, možná maďarsky mluvících webů. :D :!: :?:
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Povstání

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

RH píše: Samotný rod se narozdíl od Přemyslovců a Lucemburků vyznačoval dosti velkou soudržností mezi jednotlivými členy a větvemi....
Nevím jak v době, o které je řeč, ale kolem přelomu 12/13.stol. byla Habsburská soudržnost udržována spíše diktaturním postojem římského krále Albrechta Habsburského, který nekompromisně odpíral podílové majetky i členům vlastní rodiny, což se mu zpětně vrátilo v nepříznivé reakci "českého oblíbence" Jana Parricidy.

Jinak v této kapitolce: https://www.e-stredovek.cz/forum/viewtopic.php?t=136 se zažhnula jiskra oněch zmiňovaných "objektivních" zastánců a nesmířlivých odpůrců Habsburků.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Povstání

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

RH píše:Ne že bych se Habsburků nejak zastával a fandil jim, ale byl to - i přes ve španělsku poslední opravdu těžce zdegenerované generace - veleúspěšný rod, který si prošel svým vývojem a měl taktéž hodně štěstí, což se třeba bohužel nedá říci o posledních generacích Přemyslovců a Lucemburků - ke škodě národa českého...
Ano, příspěvek v podobném duchu na téma Habsburci jsem tady stále postrádal. Nelze mu upřít snahu po nezaujatém, střízlivém hodnocení bez emocí a s jistou hodnotou historických fakt...
Když jsem se mockrát zamýšlel nad rolí tohoto rodu v dějinách našich národů, také jsem si kolikrát musel zkonstatovat, jaké měli, až na výjimky, neuvěřitelné štěstí. A v takové chvíli jsem se vždy zase naštval "spravedlivým hněvem", protože to bylo bohužel mnohdy v náš neprospěch.
A protože se ukazuje, jak je to závažné téma, jdu založit nová témata o Habsburcích. Doufám, že mě cisař za to nezabije. Nakonec zrušit je může vždycky, pravomoci na to má, že... :D
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Habsburci v našich dìjinách do r. 1526

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Toto téma by se mělo týkat nástupu Habsburků na jeviště dějin Evropy. Vstoupili docela razantně jako nový hráč, s nímž bylo třeba začít počítat a bedlivě začít sledovat s jakými kartami bude hrát, zda nemá např. v rukávech ty falešné...
Tento záběr uzavírá bitva u Moháče a konec vlády Jagellonců v zemích Koruny české.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Albrecht II. Habsburský – 1437 - 1439

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Když jsem si tato témata založil a „spískal“, musím se držet nepsaného pravidla tohoto fóra, totiž že zakladatel si tam vloží i první příspěvek a já to respektuji.
Dopředu však zcela nepokrytecky a upřímně deklaruji, že se budu zaměřovat na negativní aspekty vlády tohoto rodu v našich zemích. Na druhou stranu však za naprosto legitimní budu považovat zcela opačné příklady. To je první předpoklad vyváženosti diskuse týkající se této tak kontroverzní panovnické dynastie a jejího vlivu na naše dějiny…

Začnu Albrechtem Habsburským, obrazně řečeno protihusitským mečem v ruce svého tchána Zikmunda. Albrecht vždy stál pochopitelně na pozicích katolické reakce v jakési záškodnické roli. Při každé kruciátě měl zaútočit na husitskou zemi z jihu, měl být tedy jakýmsi útočníkem do boku či týlu. Pro husity Albrecht představoval jakousi odporně dotěrnou mouchu, která ulétne ihned při každém rychlejším pohybu obtěžovaného. Po vyhnání nepřítele ze země se naopak příhraniční území rakouských zemí staly cílem plenivých výprav husitů, jako odveta za Albrechtovo počínání…
římský král Zikmund a Albrechtův tchán postoupil v r. 1423 svému zeti Moravu bez souhlasu zemského sněmu. Tímto protiústavním aktem se Morava dostala na 14 let mimo svazek zemí Koruny české a potažmo do válečného stavu s husitskými čechami. Morava k tomu tak přišla jak slepý k houslím. K tomuto bezprecedentnímu aktu došlo 5. 2. 1423, kdy byla Morava předána Albrechtovi dědičně a on se začal psát bezskrupulózně markrabětem moravským. Tento stav trval až do roku 1437, kdy se Albrecht měl stát po Zikmundovi českým králem. Stal se pouze králem přijatým, nikoli zvoleným. Byl přijat za krále umírněnými husity a katolíky a stal se tak nepřímo příčinou rozdělení země na 2 znepřátelené tábory. Jeden prosazoval slovanskou volbu se zaměřením na Polsko a druhý v čele s Oldřichem z Rožmberka prosazoval Habsburskou volbu. Vláda Albrechta II. Habsburského se nakonec stala bezvýznamnou epizodou končící jeho smrtí 27. 10. 1439.
Dědičné nároky jeho syna Ladislava, který se narodil až po otcově smrti jsou již jinou kapitolou. Možná někdy příště a v úplně jiném tématu… ;)
rh
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 02 pro 2006 17:54
Bydliště: Bystric - Hostein

Re: Albrecht II. Habsburský – 1437 - 1439

Nový příspěvek od rh »

Byl Albrecht opravdu negativní osobou v dějinách českých?
Tvořil společně se Zikmundem proti husitskou stranu (stranu revoltující), a ačkoliv byl Zikmund jakýkoliv, byl z genealogického hlediska oprávněným uchazečem o trůn svého otce. Albrecht mu byl v tom nápomocen, navíc jako manžel jeho jedinné dcery měl vyhlídky, že v budoucnu usedne na trůn a pokud ne on, tak alespoň jeho syn z tohoto manželství (opět jeden z chytře uzavřených sňatků - pro tuto dynastii typyckých).
Kdyby si Zikmund vyvolil za manžela pro svou dceru někoho jiného, taktéž by jistě tento svého tchána v boji proti husitům podporoval. Zajímalo by mne, proč Zikmund nevybral jiného kandidáta, určitě v té době se pro jeho dceru nabízely i jiné stejně zajímavé kombinace. Že by Wettinové z blízkého Saska nebo Witelsbachové z Bavorska či Falce popřípadě jiní, nedosahovali kvalit Albrechta?
Osobně bylo by divné, kdyby Albrecht s těmito vyhlídkami byl proti svému mocnému tchánu a podlé zároveň, i z dnešního hlediska, kdyby Zikmunda (svou vlastní rodinu) nepodpořil. Otázka na kolik to byla čistě jeho osobní vůle a angažovanost v bojích s přívrženci husitů a nakolik byl ve vleku a pod dohledem císaře.
:?: :)
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Albrecht II. Habsburský – 1437 - 1439

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

RH píše:Byl Albrecht opravdu negativní osobou v dějinách českých?...
Asi ne. Byl prostě "takovej nemastnej neslanej". A zplodil chudáka Pohrobka, který kdyby nezemřel tak mlád, byl by třeba dobrým králem. Spekulace! Ale Ladislavovi chci věnovat další příspěvek...
RH píše:...Tvořil společně se Zikmundem proti husitskou stranu (stranu revoltující), a ačkoliv byl Zikmund jakýkoliv, byl z genealogického hlediska oprávněným uchazečem o trůn svého otce. Albrecht mu byl v tom nápomocen, navíc jako manžel jeho jedinné dcery měl vyhlídky, že v budoucnu usedne na trůn a pokud ne on, tak alespoň jeho syn z tohoto manželství (opět jeden z chytře uzavřených sňatků - pro tuto dynastii typyckých)...
S tím, co uvádíš, nelze než souhlasit. Jaká byla mezi zetěm a tchánem tichá a nepsaná dohoda, vědí jen oni a už nám to asi naprozradí. Teď trochu k povaze. Albrecht nikdy nebyl rovnocenným soupeřem husitů, byl to jen takový nepříjemný "škodič" a když opravdu o něco šlo, nevytáh' nakonec paty z domu. Ani ve snu ho nenapadlo se třeba s husity alespoň nějak dohodnout, než proti nim vést předem prohranou válku. Ale tutu strategii určil, bohužel, tchán. No zkrátka, naštěstí pro husity, Habsburk...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 14 pro 2006 23:24, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Albrecht II. Habsburský – 1437 - 1439

Nový příspěvek od Ježek »

RH píše:Zajímalo by mne, proč Zikmund nevybral jiného kandidáta, určitě v té době se pro jeho dceru nabízely i jiné stejně zajímavé kombinace. Že by Wettinové z blízkého Saska nebo Witelsbachové z Bavorska či Falce popřípadě jiní, nedosahovali kvalit Albrechta?
Dobrá otázka.
Habsburkové byli v té době potenciální nepřátelé každého českého krále a vzhledem, že jejich zamě s námi sousedili na našem nejcitlivějším místě (Podyjí, kde nejsou skoro žádné hory), mohli být dost dotěrní a nebezpeční.
Invazi ze Saska nebo Bavor jsme se mohli celkem účinně bránit Zikmund měl navíc v Habsburkovi spojence, který by mohl zasáhnout, jak v Čechách, tak v Uhersku. V obou dvou zemích měl Zikmund problémy se šlechtou (a nejenom s ní). Prostě se snažil vytvářet pospolný blok zemí na východní hranici Říše.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Návštěvník

Re: Albrecht II. Habsburský – 1437 - 1439

Nový příspěvek od Návštěvník »

Ja sem jednotnej pouze v otazce Rudolfa 2.Nikdo jinej me neoslovil spise naopak.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Albrecht II. Habsburský – 1437 - 1439

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Anonym píše:...Nikdo jinej me neoslovil spise naopak.
Co tak najednou? Já myslel, že podle tebe byli Habsburci všichni "hodní". Že bys pozměnil názor?... :D
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Ladislav Pohrobek

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Jiøí Motyèka píše:...Dědičné nároky jeho syna Ladislava, který se narodil až po otcově smrti jsou již jinou kapitolou. Možná někdy příště …
V r. 1452 se Ladislavův poručník císař Fridrich III. Habsburský ocitl v obležení vojsky domácích rakouských stavů ve Vídeňském Novém Městě a musel počátkem září vydat Ladislava stavovskému předákovi Oldřichovi Celskému, jenž přechodně zastínil vůdce odboje proti císaři Oldřicha Eicingera. S těmito pány se s pofiderními nadějemi na úspěch spojoval i Oldřich z Rožmberka. V pozadí takticky vyčkávali Jiří z Poděbrad a Jan Hunyady. Všem včetně císaře šlo o to, zmocnit se dvanáctiletého chlapce a vládnout za něj do jeho zletilosti. Nevinné dítě se tak stalo rukojmím mocných tehdejšího světa v jejich touze po uchopení vlády ve svých zemích. V říjnu 1452 vyslal český sněm do Rakous poselstvo, aby s Celským projednalo podmínky Ladislavova nástupnictví. K podmínkám, které mělo poselstvo předložit, patřilo za 1. získání trůnu volbou (nikoli z titulu legitimního dědice), za 2. potvrzení kompaktát a konečně za 3. uznání Jana Rokycany arcibiskupem. Jiří z Poděbrad se poselstva nezúčastnil, ale hned na jaře 1453 se sám vydal do Vídně k osobnímu jednání s Ladislavem a jeho plnomocníky. Ladislav a jeho zástupci nakonec přistoupili na všechny závazky a přislíbili brzkou korunovaci.
Moravští stavové se přihlásili k Ladislavovi jako k dědičnému panovníkovi a holdovali mu již 6. července. Po několika odkladech vzdali i čeští stavové 19. října 1453 na českomoravském pomezí hold zvolenému králi, který zase složil přísahu, že se netkne zemských a stavovských práv. 28. října následovala slavnostní korunovace v Praze, kterou se uzavřelo čtrnáctileté(!) období sedisvakance.
Korunovačním sněmem v Praze nebyla zcela dořešena otázka nového uspořádání státu. Sněm povolil králi berni a ten zase potvrdil zemské úředníky dle návrhů Jiřího z Poděbrad. Vše výše uvedené se týkalo pouze českých zemí. Stavové vedlejších zemí odmítali uznat Ladislava do doby, než mu složí hold na svém území. Ke konci r. 1454 byl král ve Slezsku srdečně přijat, zvláště pak ve Vratislavi.
Ladislav však do Čech nepospíchal a začal dávat najevo, že skutečným vládcem je on a ne jeho místodržitelé. Proto Jiří z Poděbrad v početném jízdním doprovodu zajel do Rakous a v září r. 1457 přiměl panovníka k návratu do Prahy. Zde již byly v chodu přípravy na královu svatbu s francouzskou princeznou Magdalenou. Spolu s králem přibyl do Prahy i Matyáš Hunyady. Přípravy na svatbu, kterou již Praha nezažila dlouhá desetiletí, byly přerušeny 23. listopadu smutnou zprávou o náhlé smrti krále Ladislava...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

K Albrechtovi

Nový příspěvek od Ježek »

V Zbraslavské kronice se píše, že Albrecht v dobách dětství Václava II. mu zabral území v Rakousku, které Václav dostal věnem. O která území šlo?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: K Albrechtovi

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ježek píše:... O která území šlo?
Dle mého názoru by mohlo jít o Korutany. Korutanské vévodství bylo součástí tzv. sponheimského dědictví a po bitvě na Moravském poli se Falkenštejn snažil prosadit tyto Václavovy nároky na své dědictví v alpských zemích. Neúspěšně. K druhému pokusu došlo po smrti Rudolfa Habsburského v r. 1291...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Rudolf I. Habsburský

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...Ja kuprikladu nevedela tak zakladni info, ze podepsali zlatou bulu sicilskou...
Palacký o této významné události píše: "...Mezi svědky důležitých těchto zápisů nacházíme také hraběte Rudolfa Habsburského, děda potomního krále římského - první to stýkání se jmen Habsburků a Čech ve proudu dějinstava."
Zvýrazněnou formulaci Otce národa pak takřka doslova převzal do svého díla Josef Žemlička... :)
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Nejstarší dìjiny – legenda

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...Muze nekdo, to odbocime od Rudolfa, nastinit historii prvnich Habsburku? ...
Na poč. poslední třetiny 14. st. se evropskými panovnickými dvory a mezi magnátskými kruhy začala šířit podivuhodná novina. Spadla jako by z čistého nebe. Habsburský archiv vydal svědectví o původu rodu sahajícímu až k antice, trojským hrdinům a starověkému Římu. Tyto listiny byly vyhotoveny patrně na objednávku v klášteře Viktrinku u Klagenfurtu kronikářem Janem z Viktrinku. Jednalo se o průhledný padělek. Císař Karel IV. se tomuto křečovitému úsilí Habsburků shovívavě usmíval a bral ho jako bzukot dotěrné mouchy. Přesto listiny, které zmátly i slavného Petrarcu, dal přezkoumat. Po uskutečněné odborné expertíze učenci jeho dvora byl císař rád, že prozíravě a dodatečně nezařadil do říšského zákoníku Zlaté buly Habsburka jako dalšího kurfiřta. V té chvíli mu musel kámen spadnout ze srdce.
Rakouskému vévodovi Rudolfovi se alespoň na čas podařilo zamotat hlavy (já bych řekl spíš kebule) mnohým evropským mocipánům. Tyto praktiky patřily totiž do běžného genealogicko-politického arzenálu tohoto rodu, který se počínal etablovat v evropském a poté i transatlantickém prostoru.
Jak to tedy bylo doopravdy s jejich původem? Rozhodně ho nelze odvozovat od římských císařů, leda tak od Nerona, či Caliguly. :lol: I odvození původu od jakéhosi vévody Eticha nebylo moc věrohodné, protože také není historicky doložen, i když Habsburci tomu věřili, nebo spíš chtěli věřit, ještě na poč. 19. st.
Přesto původ tohoto rodu sahá s velkou mírou pravděpodobnosti až ke Karlu Velikému a jeho synu Ludvíku Pobožnému, kteří vládli v dobách, kdy se nepřetržitě válčilo o územní zisky. Zde někde hledejme „praotce“ Habsburka, který získává nevelké panství v Alsasku a Švýcarsku. A z této doby se vynořuje jakýsi právě zmiňovaný Guntram Bohatý, který byl však „bohatý“ spíše v uvozovkách. Měl o jednu kravku nebo kozu víc, než jeho soused. Neví se však s určitostí, zda to byl Habsburk. V r. 952 bylo jakési hrabátko Guntram zbaveno svých statků v Alsasku, protože přestalo být věrným leníkem císaře Oty I. I guntramovská legenda stojí na vodě, protože pokud by se jednalo o prvního historicky doloženého Habsburka, musel by mu poté zase císař jeho statky vrátit. To je málo pravděpodobné. Věrohodnější je ovšem hypotéza, že tyto zabavené statky po Guntramovi získal některý již doložený Habsburk a staly se tak základem rodového jmění, které bylo prodáno, či vyměněno za jiné zboží. No a tak se dostáváme až k r. 1020, kdy vzniká sídlo Habichtsburg ve švýcarském kantonu Aargau a tuto historii již známe.
Pozdější kronikáři dokládají různé sňatky lotrinských, alsaských, švábských aj. drobných šlechticů, mezi nimi pravděpodobně i Habsburky, čímž pomalu ale jistě začínal tento rod stoupat po stupíncích společenského žebříčku. Do této doby spadá i údajné založení kláštera Muri ve výše uvedeném kantonu. Z těchto velice mlhavých nejranějších dějin rodu, které se mísí s legendami, vystupuje v plném jasu slunce, jehož zář rozptyluje tyto mlhy, až římský král Rudolf I. Habsburský
acoma píše:...Habsburkové měli být zakladateli kláštera Muri někdy v polovině 12. století a tamější mniši napsali genealogii rodu, na jejímž základě lze habsburský rod odvozovat od jistého Guntrama, zvaného Bohaty, ...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Nejstarší dìjiny – legenda

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše:
... V r. 952 bylo jakési hrabátko Guntram zbaveno svých statků v Alsasku, protože přestalo být věrným leníkem císaře Oty I. I guntramovská legenda stojí na vodě, protože pokud by se jednalo o prvního historicky doloženého Habsburka, musel by mu poté zase císař jeho statky vrátit. ...
??? Jiriku, proc by mu je musel vratit? Prosim o trpelivost a shovivavost, ze se tak blbe ptam.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Nejstarší dìjiny – legenda

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...Jiriku, proc by mu je musel vratit? Prosim o trpelivost a shovivavost, ze se tak blbe ptam.
No protože mezi historiské pravdě podobné skutečnosti patří právě to, že první Hansburci vlastnili pozemky v Alsasku (kraj kolem fr. Štrasburku na pomezí SRN, Francie a Švýcarska). No a kdyby tedy Guntram patřil mezi zakladatele rodu, tak by součástí jeho zboží musely být pozemky v Alsasku, o něž předtím přišel...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 30 led 2007 14:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Nejstarší dìjiny – legenda

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše:
elizabeth píše:...Jiriku, proc by mu je musel vratit? Prosim o trpelivost a shovivavost, ze se tak blbe ptam.
No protože mezi historiské pravdě podobné skutečnosti patří právě to, že první Hansburci vlastnili pozemky v Alsaku (kraj kolem fr. Štrasburku na pomezí SRN, Francie a Švýcarska). No a kdyby tedy Guntram patřil mezi zakladatele rodu, tak by součástí jeho zboží musely být pozemky v Alsasku, o něž předtím přišel...
No uz tomu rozumim, cisar ho zabavil, pak venoval nejakemu Habsburkovi. To znamena, ze kdyby byl Guntram to hrabatko (kteremu bylo uzemi odnato) a Habsburk soucasne, vlastne by mu uzemi zas vratil. Ten prispevek byl dlouhy, cetla jsem ho sice vicekrat, ale malinko se do nej zamotala. Dik za navraceni kratkeho vedeni.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Nejstarší dìjiny – legenda

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...No uz tomu rozumim, cisar ho zabavil, pak venoval nejakemu Habsburkovi. To znamena, ze kdyby byl Guntram to hrabatko (kteremu bylo uzemi odnato) a Habsburk soucasne, vlastne by mu uzemi zas vratil. Ten prispevek byl dlouhy, cetla jsem ho sice vicekrat, ale malinko se do nej zamotala ...
Přesně to jsem měl na mysli. A dlouhý byl proto, že cítím jakousi zodpovědnost za témata o Habsburcích, zvláště kdy mě jedna z kněžen občas oprávněně upozorní, že je zanedbávám. Je to ale přátelé, věřte, o čase... :(
elizabeth píše:...Dik za navraceni kratkeho vedeni.
Ale no tak, Bety. Tak tomu přece není. Já se taky občas musím zeptat. A nemysli si, třeba i přímo Jeho Císařského Veličenstava. Ono by o tom mohlo vyprávět své... :D
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Nejstarší dìjiny – legenda

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše:Na poč. poslední třetiny 14. st. se evropskými panovnickými dvory a mezi magnátskými kruhy začala šířit podivuhodná novina. Spadla jako by z čistého nebe. Habsburský archiv vydal svědectví o původu rodu sahajícímu až k antice, trojským hrdinům a starověkému Římu. Tyto listiny byly vyhotoveny patrně na objednávku v klášteře Viktrinku u Klagenfurtu kronikářem Janem z Viktrinku. Jednalo se o průhledný padělek. Císař Karel IV. se tomuto křečovitému úsilí Habsburků shovívavě usmíval a bral ho jako bzukot dotěrné mouchy. Přesto listiny, které zmátly i slavného Petrarcu, dal přezkoumat. Po uskutečněné odborné expertíze učenci jeho dvora byl císař rád, že prozíravě a dodatečně nezařadil do říšského zákoníku Zlaté buly Habsburka jako dalšího kurfiřta. V té chvíli mu musel kámen spadnout ze srdce...
Vida, co vsechno clovek neudela pro zisk kurfirtskeho hlasu, zvlaste kdyz ten braniborsky a bavorsky se tak nejak dostaly do 1 rodiny.
Ja vim, ze ted trochu odbiham od tematu (Jezkovi se hluboce omlouvam, doufam, ze nebude zase potreba jeho zasahu) a pokud to zde nekde je (at uz v clanku nebo diskusi) zodpovezeno, tak mi jen tuknete odkaz. Jak to vubec je se vznikem kurfirtskych hlasu a volitelu v rimske risi, jak se to eventuelne prelevalo mezi jednotlivymi rody nebo spis zememi [ je jasne, ze pokud byl volitelem cesky kral (a soucasne nejvyssim cisnikem) mohl posleze vzniknout neporadek s hlasem Jindricha Korutance a Jana Lucemburskeho a mohlo dojit ke zvoleni nebo nezvoleni Fridricha Habsburskeho a Ludvika Bavora soucasne. Bylo to nejen touto skutecnosti, ale ta k tomu vyznamne prispela. Take vim, ze se stridal hlas bavorsky mezi falci a dolnobavorskem(?), ale to, jak kurfirti-volitele rimskeho krale-vubec vznikli se mi opet straci v mlhach?]Ono se to pro osvetleni postaveni Habsburku, kteri volitele(kurfirti) nebyli, taky hodi ( uz jsem jako oni, omlouvam sve odbihani od tematu ruzne).
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, ClaudeBot a 0 hostů