Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 22 zář 2018 01:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Piaristická škola
PříspěvekNapsal: 06 srp 2015 15:27 
Dobrý den,
jako člověk absolutně neznalí se ptám.
V jakém případě dávali rodiče své děti na církevní školy?
Byla to pro chudou rodinu finanční úleva, či se na takovýchto školách platilo školné?

Jako příklad uvádím:
Můj předek Šebestián Hněvkovský (pocházel z chudých poměrů, 10 vlastních sourozenců, 10 nevlastních). Studoval Piaristickou školu v Berouně, matka (velice duchovně založená) si přála mít ze syna kněze.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Piaristická škola
PříspěvekNapsal: 07 srp 2015 08:38 
Král

Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
hvite píše:
Dobrý den,
jako člověk absolutně neznalí se ptám.
V jakém případě dávali rodiče své děti na církevní školy?
Byla to pro chudou rodinu finanční úleva, či se na takovýchto školách platilo školné?

Jako příklad uvádím:
Můj předek Šebestián Hněvkovský (pocházel z chudých poměrů, 10 vlastních sourozenců, 10 nevlastních). Studoval Piaristickou školu v Berouně, matka (velice duchovně založená) si přála mít ze syna kněze.

Zjímavé. Mohu odpovědět o tzv. Anglicýé pannách, neboli dnes Congregatio Iesu, čili jezuitky. Jejich škola ve Štěkni, kde dnes opět působí, ale bez učiliště, byla zaměřena na výchovu dívek. Selekce podle inteligence, některé dostaly školu s několika světovými jazyky, jiné tzv. rodinmnou školu k vedení domácnosti. Cena pobytu a školení byla dohodou, všechny platily co mohly, vpodstatě to byl smluvní dar. Za vyšší dary bohatých měly sestry prostředky pro nemajetné chovanky, které platily symbolicky. Moje teta prošla touto výchovou za minimální peníze, dědeček a babička byli opravdu chudí - strážník trati s malým hospodářstvím, pět dětí. Teta byla skvělá, její kuchyně a jistě i vedení financí v domácnosti výpravčího z Čejetic Hovorky, to bylo opravdu podle výcviku ve Štěkni. U piaristů by posloužil informací jejich znalec ve Slaném Dr. Přibyl, městský úřad Slaný. Obraťte se na něj. Předpokládám, že tento model byl obvyklý i u piaristů, Šebkův případ jste připoměl správně. Sice jsem uvedl popis z doby mnohěm pozdější, ale tak to chodilo i ve středověku, a chodí to tak dodnes.

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina