Stránka 1 z 2

Codex Gigas

Napsal: 23 bře 2007 21:27
od acoma
Codex gigas - největší rukopis na světě. Kniha vznikla v klášteře v Podlažicích u Pardubic. Rozměry rukopisu jsou 895 x 490 mm a váží 75 kg. Vyobrazený ďábel je téměř půlmetrový. Jde o latinský opis celé Bible, kalendárium, různé traktáty, seznam podlažického bratrstva, nekrolog se jmény 1635 zemřelých a dokonce i zaklínadla. Kodex se dostal do sbírky Rudolfa II. a odtud jako švédská kořist a dar pro královnu Kristinu do Švédska. Dnes je uložen v univerzitní knihovně v Uppsale (mají tam spoustu zajímavostí :cry: ). Co o něm víme dále?

ObrázekObrázek

Napsal: 24 bře 2007 07:59
od Ryksa
Před rokem 1160 byl založen velmožem Vrbatou v Podlažicích mužský benediktinský klášter. Zde vznikl Codex Gigas dnes chovaný v Královské knihovně ve Stockholmu. Codex se stal válečnou kořistí Švédů a roku 1648 byl odvezen z Prahy z bývalých sbírek Rudolfa II. na Pražském hradě, kam byl získán po nejrůznějších osudech v roce 1594.

Napsal: 24 bře 2007 08:10
od Ryksa
Codex Gigas je v české knižní malbě ojedinělý především svými obřími rozměry. Směřuje k nevšední, harmonické kráse velkých i menších iniciál a zaujímá skutečně svébytné místo nejen v české, ale v celé středoevropské knižní malbě.
Byl psán a iluminován ještě v prvé polovině 13. století. Jeho českou provenienci dokládá mimo jiné i do něho zařazená domácí Kosmova kronika česká, která tvoří nedílnou součást tohoto rukopisu spolu s řadou dalších textů, mezi nimiž je třeba na prvním místě uvést Starý a Nový zákon.

Napsal: 24 bře 2007 08:22
od Ryksa
Těla velkých iniciál u Codexu Gigas, z nichž šest je vysokých přes 60 až 70 cm, vynikají jasností stavby a tvarově vytříbenou úponkovou dekorací, barevně velmi kultivovanou. Jejich základním motivem je spirála s kompozičním principem symetrie.
Stejnou monumentalitu a konstruktivní čistotu, která charakterizuje iniciály, prokazuje i strana s nebeským Jeruzalémem, přesně narýsovaná a rytmicky střídající věže a hradby, za nimiž se kupí jednotlivé architektury.
Fantaskní prvek se zde objeví v obraze pekla - v podobě ďábla, který prý podle dávné legendy pomáhal písaři knihu dokončit (odtud i název "Dáblova bible").
V této postavě se uplatní všechna expresivita románského umění, jež je již ve svém kulminačním bodě.

Napsal: 24 bře 2007 08:31
od Ryksa
Rukopis Codex Gigas vznikl pravděpodobně v letech 1204-27, přičemž první datum je vymezeno zařazením svátku sv. Prokopa (kanonizovaného roku 1204) do kalendáře, horní časová hranice je pak dána posledním zápisem v nekrologu.
Rukopis nemá ke své výzdobě přímé analogie, je skutečně jedinečným dílem své doby.
Svým slohem je nejbližší salcburské oblasti.
Codex Gigas je typem obří knihy, která se do střední Evropy rozšířila díky oblibě v Itálii. Patří k pozdním, nesporně však nejvyspělejším ukázkám knih toho druhu.

Re: Codex Gigas

Napsal: 24 bře 2007 14:02
od Jiří Motyčka
acoma píše:...Kniha vznikla v klášteře v Podlažicích u Pardubic...
Malinko, jako správný "lokálpatriot", bych si dovolil upřesnit lokalizaci Podlažic. Podlažice se nacházejí v těsné blízkosti městečka Chrasti, kterou nalezneme přibližně na půli cesty (středokratech) mezi Chrudimí a Skutčí. Dominantou Podlažic je barokní kostel sv. Markéty, který stojí na místě zaniklého benediktinského kláštera a byl vystavěn v letech 1696 - 1721.
Obrázek
Myslím, že Codex Gigas nazývaný někdy osmým divem světa by nám měli Švédi vrátit a to z jednoho prostého důvodu. Tato kniha nebyla objevena švédskými vědci, kteří na dané lokalitě prováděli archeologický či jiný výzkum (není to obdoba antických nebo egyptských arch. výzkumů, jejichž "produkty" se objevují v muzeích celého světa, čímž argumentují Švédi), ale byla ukradena švédským vojskem. Měla by být proto vrácena, nebo alespoň pořízena digitální kopie s copyrihgtem ve vlastnictví ČR. Mohla by to být třeba i jakási satisfakce za to, co pro švédské školství v oněch dobách 30ti leté války udělal Jan Amos Komenský...

Další podrobné info viz http://druidova.mysteria.cz/HISTORIE/Dablova_Bible.htm .

Napsal: 26 bře 2007 09:14
od Viola
Já ještě doplním, že ji za trest dostal napsat za jednu noc zlobivý mnich, který o pomoc požádal čerta. Ïábel si pak na oplátku vymínil, aby byl v bibli zobrazen.

Do Rudolfových sbírek se dostala oklikou - podlažičtí benediktini se totiž zadlužili a kuriozitu zastavili. V roce 1295 ji vykoupil opat benediktinského kláštera v Břevnově. Dobu husitských válek pak kniha přečkala v nedobytném klášteře v Broumově. Zde ji našel v roce 1594 císař Rudolf II. a uložil ji do svých sbírek.
by nám měli Švédi vrátit
Obávám se, že to opravdu nehrozí - navíc by nám museli vrátit celou Rudolfovu sbírku, což asi bohužel není úplně reálné. :cry:

Napsal: 26 bře 2007 16:21
od acoma
Viola píše:
by nám měli Švédi vrátit
Obávám se, že to opravdu nehrozí - navíc by nám museli vrátit celou Rudolfovu sbírku, což asi bohužel není úplně reálné. :cry:
Možná by jim tam potom nezbylo vubec nic. :wink:

Re: Codex Gigas

Napsal: 26 bře 2007 16:25
od Ježek
Jiøí Motyèka píše:Codex Gigas by nám měli Švédi vrátit
Pithard o tom měl něco ve volebním programu v letošních volbách. Ale nevim, nepamatuju už...

Re: Codex Gigas

Napsal: 26 bře 2007 16:31
od Viola
Ježek píše:Pithard o tom měl něco ve volebním programu v letošních volbách. Ale nevim, nepamatuju už...
Já jsem našla tohle:

O návrat alespoň části rudolfínských sbírek se pokoušel počátkem roku 1990 tehdejší prezident Václav Havel. Švédská strana zareagovala na jeho prohlášení rychlostí blesku; už druhý den označila Havlův požadavek za pochybný, protože by se tak prý „mohla začít vyprazdňovat všechna evropská muzea“. Současně dali Švédové najevo, že ani na přímou žádost „Ïáblovu bibli“ nevydají. Petr Pithart při své návštěvě ve Stockholmu v roce 2002 navrhnul pracovníkům knihovny, že jim můžeme expozici doplnit o dokumentační materiál, který se váže k Ïáblově bibli, včetně fotografií a textů a na oplátku požádal o digitální přepis knihy, který by byl přístupný všem zájemcům z řad badatelů i veřejnosti. Zástupci stockholmského muzea přijali pozvání do Chrasti a přislíbili další spolupráci. Nedávno byla v Lucemburku na schůzce ředitelů národních knihoven EU domluvena digitalizace celé Ïáblovy bible.

Napsal: 26 bře 2007 17:11
od acoma
O digitalizaci jsem taky četla na netu. Taky k tomu cca v r. 2005 psali, že se cca za rok plánuje výstava kodexu v Praze . Kde nic, tu nic. :cry:

Re: Codex Gigas

Napsal: 26 bře 2007 17:37
od Jiří Motyčka
Ježek píše:...Pithard o tom měl něco ve volebním programu v letošních volbách...
…Vyjednáváme od té doby se Švédy, aby v Čechách byla digitální kopie knihy, aby se Švédové mohli dozvědět, co byly a jsou Podlažice, jak asi vypadal klášter, ve kterém byla kniha opsána, jaké byly její osudy, než ji odvezli švédští žoldnéři. Mimochodem: kdyby posedlý sběratel císař Rudolf II. nechtěl všechny poklady země shromáždit ve své „kunstkameře“ na Pražském hradě, mohla bible zůstat v klášteře v Broumově… Jde to se Švédy pomalu, ale jde to. Evropské kulturní dědictví patří zajisté všem, ale všichni máme právo vědět, kde se, které památky zrodily, jaký národní či místní genius je vytvořil. I když Benediktýni byli a jsou řád evropský.
Podlažická Knihovna v jedné knize, prý „osmý div světa“, nech je napříště nejen švédskou pýchou, ale především zdrojem naší národní hrdosti, našeho národního – ale i podlažického, chrasteckého a východočeského – sebevědomí. …


Petr Pithart: Volební noviny, říjen 2006

Napsal: 26 bře 2007 17:48
od acoma
Hezký. Kdy to teda bude???

Kdy?

Napsal: 26 bře 2007 17:57
od Jiří Motyčka
acoma píše:Hezký. Kdy to teda bude???
Neptej se "kováříčka" jdi s tím dotazem rovnou na "kováře" http://www.pithart.cz/kontakt.pp , to bude nejlepší, že?... :D

Vrátí se, ale ...

Napsal: 17 dub 2007 22:01
od Ježek
Codex Gigas by měl být k vidění i u nás:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/spole ... ?id=402402

Re: Vrátí se, ale ...

Napsal: 18 dub 2007 08:07
od Ryksa
Posílám upravený text článku.
Bible, latinsky Codex gigas, váží 75 kilogramů, dřevěné desky knihy měří 920krát 505krát 220 milimetrů.
Kniha obsahuje 312 pergamenových listů, původně bylo 320 listů, osm někdo v minulosti vyřízl. Je v ní Starý a Nový zákon, zpovědní zrcadlo, přepis Kosmovy kroniky, různé zaklínací formule a kalendář s nekrologem.
Bible, která vznikla na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích, se později se dostala do klášterů v Břevnově a Broumově. Nakonec ji Švédové za třicetileté války odvezli z rudolfinských sbírek jako válečnou kořist své panovnici.
Od září 2007 si na webových stránkách stockholmské knihovny bude moci těžko přístupný kodex prohlédnout každý zájemce v digitální podobě.
Rukopis opustil Švédsko od té doby jen dvakrát - v roce 1970 byl půjčen do USA a v roce 1999 do Berlína. Letos bude součástí výstavy Národní knihovny ČR(od září 2007 do ledna 2008).
O zapůjčení Ïáblovy bible požádal na podzim 2005 Topolánkův předchůdce Jiří Paroubek během návštěvy Švédského království. Tehdy řekl, že Česko nezpochybňuje, že kniha odvezená z českých zemí v roce 1648, je vlastnictvím švédského státu. "Chceme si ji pouze půjčit, samozřejmě to není restituce majetku," poznamenal.

Vrátí se, teï ...

Napsal: 20 srp 2007 18:53
od acoma

Napsal: 02 zář 2007 20:28
od Ježek
Myslím, že je to zajímavé téma, tak bych zítra zpracoval toto téma jako článek na stránky, za pomoci oné knihy ...

Napsal: 03 zář 2007 19:28
od Ježek
Ježek píše:Myslím, že je to zajímavé téma, tak bych zítra zpracoval toto téma jako článek na stránky, za pomoci oné knihy ...
Hotovo:
https://www.e-stredovek.cz/post/codex-gigas/

Napsal: 19 zář 2007 07:45
od Kateřina_z_Landštejna
Codex Gigas - seznamte se, prosím :) \:D/

http://www.kb.se/codex-gigas/cze/