Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 23 zář 2018 07:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Èím jsou pro vás svatí?
dobrým morálním vzorem
pohanským pøežitkem
negativem pro svou poèetnost
katolickou spekulací, prominencí
passé v dnešním svìtì
Můžete označit 1 možnost

Zobrazit výsledky
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jan Nepomucký
PříspěvekNapsal: 10 říj 2007 16:37 
Král

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Kateøina_z_Landštejna píše:
..."Jen" to odskákal za komplice a zároveò svého nadøízeného...
A to se ti zdá pro muèednictví málo?
Jen poèkej, až si ten tvùj pøíspìvek, na nìjž reaguji, pøeète Nístìjka... 8-[ ( :D )

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Tøeštík v. sv. Václav
PříspěvekNapsal: 10 říj 2007 16:40 
Král

Já jen ještì malou poznámku ke (svatému) Václavovi, která souvisí s Dušanem Tøeštíkem. 28. záøí t.r. jsem ji v jeho vlastním podání slyšel ze záznamu na ÈR2-Praha a moc se mi líbila, protože podle mì zcela pøesnì vystihuje nejen povahu, ale i zahranièní a vnitøní politiku obou bráchù. A ona krátká Tøeštíkova vìta zní: "Václav byl rozvážný a Boleslav odvážný."...

Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 11 říj 2007 08:19, celkově upraveno 1

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Tøeštík v. sv. Václav
PříspěvekNapsal: 10 říj 2007 16:48 
Královna

Been thanked: 2 times
Jiøí Motyèka píše:
Já jen ještì malou poznámku ke (svatému) Václavovi, která souvisí s Dušanem Tøeštíkem. 28. záøí t.r. jsem ji v jeho vlastním podání slyšel ze záznamu na ÈR2-Praha a moc se mi líbila, protože podle mì zcela pøesnì vystihuje nejen povahu, ale i zahranièní a vnitøní politiku obou bráchù. A ona krátká Tøeštíkova vìta zní: "Václav byl rozvážný a Boleslav odvážný."...

Hezký ... a taky to byl Tøeštík, kdo se zamyslel nad jmény obou bratøí , že vlastnì znamenají totéž, a že tedy oba rodièe si pøáli pro oba syny - to samé ...Více slávy.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Petr Placák
PříspěvekNapsal: 10 říj 2007 21:01 
Panoš

Kateøina_z_Landštejna píše:
Jiøí Motyèka píše:
Toto období zneužití svatováclavského symbolu je kapitolou samou pro sebe odehrávající se ve složité dobì, kterou nikdo z nás (teda aspoò doufám) bohudík na vlasní kùži nezažil. Mùžeme tak "posuzovat" pouze z ústního podání a literatury.

Také proto byli socani svého èasu proti tomu, aby byl tento svátek zaøazen mezi státní. Sám Zeman høímal od øeènického pultíku v parlamentu, že sv. Václav je pro neho zosobnìním cituji "servility a kolaborace"...

Já si za 1) vùbec nemyslím, že byl Václav svatý - byl to èlovìk své doby a že z nìj Gumpold a Kristián, kteøí rozhodnì nebyli naklonìni Èechùm a jejich samostatnosti, zaèali dìlat ikonu hned po jeho smrti, to je už samo o sobì podezøelé. A je dobøe vidìt to v souvislostech. Byl prostì použit, protože byl poddajný a "šikovnì" mrtvý...

za 2) myslím, že v tom má naprostou pravdu. Václav bohužel je symbolem poddajnosti a slabosti. Nebyl schopen sjednotit èeské vojvody, aby se postavili Bavorùm, tak radìji souhlasil s ožebraèováním rodícího se státu. Také proto jej zneužívala jak katolická církev, tak nacisté - jako "vzor" pokory, neodporování zlu.

Ještì Švejk a jdu se hodit rybám... Pìknì dìkuju, za takové "symboly" :roll: :P :)

No tak tohle jsem ani neèekal. Zmaten, utíkám. Ta dvojka je ale fakt hnusná.
Bolenem býti, tak bych trhal jako blázen :lol: :lol: :lol:

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: re
PříspěvekNapsal: 24 lis 2007 20:27 
Panoš

ta skuteènost s tìmi jmény je pozoruhodná.
Unikla mi.

dík

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Jan Sarkander
PříspěvekNapsal: 02 pro 2007 11:32 
Král

Georg píše:
...A pokud budu objektivní,musím pøipomenout i vraždu umuèením Jana Sankandera za úèasti stavovských komisaøù v olomoucké kobce v bøeznu 1620.
Ano, svatý Jan Sarkander je jednou z èerných kanìk na stránkách popsaných dìjinami protestantizmu. Pøesto jsou ještì nìkteré nejasnosti kolem života a smrti tohoto svìtce. To tvrdí s opatrnou skepsí nekatolíci. Katolíkùm je pochopitelnì vše jasné...

Byl bych však velice nerad, aby tento svìtec zavdal pøíèinu k tomu, že bychom zde zaèali dìlat bilanci a statistiku, kolik mrtvých má svìdomí církev, která za hlavu pozemské instituce spoleèenství vìøících považuje nejvyššího biskupa øímského a kolik ostatní církve, které za hlavu své církve, a to i té pozemské pokládají Ježíše Krista. Tato bilance, to mi vìøte, by nevyznìla pro tu prvnì jmenovanou církev pøíznivì.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18 čer 2008 11:50 
Vévoda

Has thanked: 1 time
Já sem se tady chtìl zeptat,co je s ostatky druhého pražského biskupa Vojtìcha.Je poøád v Hnìzdnì?
A prozkoumal jeho ostatky vùbec nìkdo?

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21 čer 2008 10:23 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
KOMOÑ píše:
Já sem se tady chtìl zeptat,co je s ostatky druhého pražského biskupa Vojtìcha.Je poøád v Hnìzdnì?

Ono to s nimi je trochu vtipný - existují asi troje. Bøetislav si je sice odvezl domù do Èech, ale pak se našly v Polsku další. Na podrobnosti se podívám ...

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23 čer 2008 12:17 
Poddaný

Jen se vyjádøím k hlasovací otázce - pøijde mi nedobøe položená. Položila bych ji víc osobnìji - napø. Èím jsou pro vás svatí?
Jinak hlasování klame. V zásadì vypovídá víc o církevní "pøíslušnosti" jednotlivých respondentù než o èemkoliv jiném.
Troufám si odhadnout respondenty:
6 katolíkù
2 radikální protestanté
4 umírnìní protestanté pøíp. nezaøazení intelektuálové tíhnoucí k duchovnu
1 ateista, pøíp. "nezralý" èi "zhrzený" katolík :wink:

A spojení "svatí - pantheon"? :shock: Hluboká neznalost èi vyzývavost? :twisted:

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: hlasování
PříspěvekNapsal: 23 čer 2008 12:39 
Král

Augustina píše:
...Položila bych ji víc osobnìji - napø. Èím jsou pro vás svatí?...
Zmìnìno.

Augustina píše:
...Troufám si odhadnout respondenty:
...
2 radikální protestanté...
Ale to mohou být klidnì taky ateisti... :wink:

Augustina píše:
...A spojení "svatí - pantheon"? :shock: Hluboká neznalost èi vyzývavost? :twisted:
Ne. Nehledej v tom nic vyzývavého. Je tøeba mít stále na pamìti, že tento "ateistický" server není o religionistice, ale pøedevším o historii s akcentem na støedovìk. O religionistice a pøidružených tématech jsou úplnì jiné servery.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: hlasování
PříspěvekNapsal: 23 čer 2008 13:41 
Poddaný

Jiøí Motyèka píše:
Augustina píše:
...A spojení "svatí - pantheon"? :shock: Hluboká neznalost èi vyzývavost? :twisted:
Ne. Nehledej v tom nic vyzývavého. Je tøeba mít stále na pamìti, že tento "ateistický" server není o religionistice, ale pøedevším o historii s akcentem na støedovìk. O religionistice a pøidružených tématech jsou úplnì jiné servery.

Aha. :idea:
Ale pøiznám se, že když nìkdo založí hlasování, vidím v tom zájem o dané téma. Proto mì zarazilo tohle naprosto absurdní spojení. V takových chvílích mám tendenci "opravovat" vìdomosti dotyèného. :oops: (Podmínìné urèitì nejen výchovou ve vìtšinovì ateistické spoleènosti, ale zcela jistì i signály, které katol. církev sama o sobì, tøebas nevìdomì, vysílá.)
:ruce:
Jinak se vám urèitì do tohoto diskuzního Fora plést nebudu - proèetla jsem si nìkolik diskuzí a smekám pøed vašimi znalostmi z historie, vùbec bych nebyla schopná se adekvátnì zapojit. Primárnì mì zajímá pøedevším to téma rušení klášterù pøi josefínských reformách.
O:)
Ale díky za vlídnou reakci! :palec: :)

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 čer 2008 12:58 
Vévoda

Ježek píše:
KOMOÑ píše:

Ono to s nimi je trochu vtipný - existují asi troje. Bøetislav si je sice odvezl domù do Èech, ale pak se našly v Polsku další. Na podrobnosti se podívám ...

No a zkoumal už je nìkdo?Já jen,že by už mohli být známé výsledky ohledání sv.Václava-snad i s DNA z morku jeho kostí,že by šlo koneènì jednoznaènì prokázat pøíbuznost-jak jsou dalece nebo blízce pøíbuzní s ohledem na to,který z Pøemyslovcù mùže za Slavníkovskou vìtev.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 čer 2008 20:15 
Zeman

Been thanked: 1 time
KOMOÑ píše:
Ježek píše:
KOMOÑ píše:

No a zkoumal už je nìkdo?Já jen,že by už mohli být známé výsledky ohledání sv.Václava-snad i s DNA z morku jeho kostí,že by šlo koneènì jednoznaènì prokázat pøíbuznost-jak jsou dalece nebo blízce pøíbuzní s ohledem na to,který z Pøemyslovcù mùže za Slavníkovskou vìtev.

... tímto se ( dosti dùkladnì ) zabývá PhDr. Jiøí BÍLEK, CSc. ve ètvrtém dílu souboru HÁDANKY NAŠÍ MINULOSTI. Je velice tìžké z toho udìlat výtah, který by byl tak smysluplný, jako jeho statì. Popíše událost, rozebere ji a pak nastíní nìkolik možných variant ... jak k tomu došlo. To vše podkládá známými fakty, ale souèasnì nezapomíná ani na legendy atd.

Zkuste èerpat v Hádankách naší minulosti è. 4

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 čer 2008 20:17 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Greywolf píše:
... tímto se ( dosti dùkladnì ) zabývá PhDr. Jiøí BÍLEK, CSc. ve ètvrtém dílu souboru HÁDANKY NAŠÍ MINULOSTI.

Nechci nic øíkat, ale já osobnì autory takzvaných hádanek èi tajemna z naší minulosti za pøíliš dùvìryhodné nepoèítám :? .

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 čer 2008 20:27 
Zeman

Been thanked: 1 time
Jsem pouhý amatér a vášnivý ètenáø, snad proto se mi to zdá dobré ... :oops:

Dùležité ... v tomto pøípadì pro mì je, že jsem ho zatím v žádné ze šesti publikací ( které mám k dispozici ) "nechytil" u nìjaké "lumpárny".

Rád bych znal názor ostatních ... èetli jste to také ? ... co na to øíkáte ?

Pozn. ... mnoho vìcí v Hádankách nechtìnì potvrzují (proèítal jsem fóra dùkladnì ) "starousedlíci" zde v rùzných fórech u rùzných témat !!!

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28 čer 2008 00:37 
Vévoda

Viola píše:
Greywolf píše:
... tímto se ( dosti dùkladnì ) zabývá PhDr. Jiøí BÍLEK, CSc. ve ètvrtém dílu souboru HÁDANKY NAŠÍ MINULOSTI.

Nechci nic øíkat, ale já osobnì autory takzvaných hádanek èi tajemna z naší minulosti za pøíliš dùvìryhodné nepoèítám :? .

Loni,pøibližnì v létì otevøeli hrob svatého Václava, o kterém se mùj obíbenec Milš Zeman vyjádøil jako o patronovi kolaborace s nìmci(a má pravdu),vzali mu vzorky z morku kostí a vyjádøili se,že výsledky budou za rock...
Rock se sešel s rockem a mì to zaèíná zajmat.Vìdecká spoleènost èeká senzace.I já je èekám.Ne pohádky!
Tak by mì docela zajmalo,jak je to s ostatky sv.Vojtìcha(jediného patrona,kterého mám v lásce),protože analýza DNA jedinì mùže prokázat,jak dalece sou dopravdy pøíbuzní s Pøemyslovci-což v rámci výsledkù a s pøihlédnutí pøedpoládané rodinné souvisloti rodokmenu jde zjistit.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28 čer 2008 13:45 
Král

Been thanked: 12 times
KOMOÑ píše:
...jako o patronovi kolaborace s nìmci(a má pravdu)

I ty posuzuješ dìjiny optikou souèasnosti?

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28 čer 2008 13:48 
Vévoda

Zany píše:
KOMOÑ píše:
...jako o patronovi kolaborace s nìmci(a má pravdu)
I ty posuzuješ dìjiny optikou souèasnosti?

To ani ne! Ale výroky v jeho projevu o schválení svátku sv.Václava,sem se náramnì pobavil.
Já mám radìji jeho povedeného a cílevìdomého bratøíèka. O:)

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: ostatky sv. Vojtìcha
PříspěvekNapsal: 11 črc 2008 22:34 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Tìlo mrtvého Vojtìcha vykoupil v roce 997 od pohanských Prusù polský kníže Boleslav I.
- V roce 1000 daroval jeho rámì císaøi Otovi III. On daroval èásti ostatkù nìkolika kostelùm o Evropì - v Cáchách, možná v Reichenau i Churu, v Øímì na Isola Tiberina, klášter v Pereum získal jeho palec. Všechno to asi nebude, ostatky se mohly dál dìlit a posílat dále.
- Jeho tìlo bylo uloženo v polském Tøemešnì, je možné, že Chrabrý zde nìkolik kostí nechal. Poté bylo pøevezeno do Hnìzdna, odkud ho odvezl v roce 1039 Bøetislav. Teï je ve sv. Vítu
- Jeho hlava se našla v roce 1127 v Hnìzdnì.

Komplikované téma, tøeba o tom nìkdy nìkdo nìco napíše, bakaláøskou práci nebo tak
Když nìkdo podsouvá, že Vojtìch byl Evropan, tak má pravdu, dnes je po celé Evropì

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: klášter
PříspěvekNapsal: 19 lis 2008 15:39 
Vévoda

Ingolf píše:
KOMOÑ píše:

Kosti se kdysi dávaly do základù budov, v tom èlánku taky píšou, že to je asi obì, to vypadá na zbytkovou starší tradici.

Zrovna dneska jsem èetl èlánek o sv.Vojtìchovi.
Do rakve mu dali dìcko pøedškolního vìku.

Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina