Církevní kalendář ve 14. stol.

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus
Uživatelský avatar
honyk
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 02 zář 2007 13:10
Bydliště: Dobruška

Církevní kalendář ve 14. stol.

Nový příspěvek od honyk »

Je doložen nějaký církevní kalendář ze starých dob? Zajímá mne období 14. stol. Tzn. v který den byl svátek toho kterého světce... Myslím, že během časů se to asi dost měnilo. Existuje k tomu nějaká literatura?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Církevní kalendáø ve 14. stol.

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

honyk píše:Je doložen nějaký církevní kalendář ze starých dob? Zajímá mne období 14. stol. Tzn. v který den byl svátek toho kterého světce... Myslím, že během časů se to asi dost měnilo. Existuje k tomu nějaká literatura?
Já bych doporučil nepochybně prof. PhDr. Ivan Hlaváček, CSc: Církevní kalendář a čeští světci v datovací praxi diplomatického a vyprávěcího materiálu přemyslovských Čech, in: Acta Universitatis Carolinae, Z pomocných věd historických 1971 (katedra PVH UK Praha).

Církevní kalenáře se v histori měnily dle toho, jak přibývalo svatých a jak byli postupně kanonizováni. K dnešnímu dni je takové množství svatých, že si jsem jistý, že se v nich nevyzná ani Svatý Otec.

P.S. Přehled současných církevních kalendářů dle jednotlivých konfesí najdeš tady a pokud se ti z toho nezatočí hlava, taky v jiné podobě zde ...
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Církevní kalendáø ve 14. stol.

Nový příspěvek od floriš »

honyk píše:Je doložen nějaký církevní kalendář ze starých dob? Zajímá mne období 14. stol. Tzn. v který den byl svátek toho kterého světce... Myslím, že během časů se to asi dost měnilo. Existuje k tomu nějaká literatura?
jeden takový pěkný cca z r. 1326 mají v Phangbodžském klášteře. Jenže je na tunových kamenných discích, takže se nikomu nevejde do skeneru a jelikož se v klášteře fotit nesmí a v sále je nefotitelné šero, nejde ho ani dostat před digitál do jpg. [-X
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
honyk
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 02 zář 2007 13:10
Bydliště: Dobruška

Nový příspěvek od honyk »

Díky za odkazy na literaturu. Zkusím se po tom mrknout. Někde jsem četl, že kostely se stavěly k východu. Protože to nesedí, pátral jsem dál, a ono prý k východu, ale slunce - ve svátek svatého, jemuž je zasvěcen kostel (ale ne vždy). Ten náš nikomu zasvěcen není, je to kostel Proměnění Páně. Jenže to je až novodobý název. Po husitech je tam asi 300 let pauza. Podle směru mi to zhruba vychází na konec srpna. Z databáze na Libri se mi zdá reálný 29.8. - umučení Jana Křtitele. Kostel byl však postaven někdy kolem r. 1360. O nic vlastně nejde, jen mne to zajímalo...
Uživatelský avatar
rakpav
Panoš
Příspěvky: 54
Registrován: 14 bře 2008 11:21
Bydliště: Luštìnice, soud. okr. Benátky n.J

Nový příspěvek od rakpav »

Pokud by tě více zajímala práce s církevním, respektive řeholním kalendářem, mohu sloužit poměrně vzácnou (vzhledem k nepatrnému nákladu), by útlou knihu (kterou jsem bohužel právě nedávno nakrátko zapůjčil, takže nevím zcela přesný název ) od známé cisterciácké historičky - Charvátové. Jde o rozbor ručně psaného dochovaného klášterního kalendáře pravděpopdobně Plaského kláštera z 13.-14. století s množstvím mnichy ručně dopisovaných vsuvek a zajímavých vpisků. Kalendář sloužil hlavně k liturgickým řádovým úkonům. V případě zájmu se přihlaš a od cirka 28.3. by byla k dispozici. Nebo zde alespoň přesně uvedu signaturu pro potřeby hledání v knihovnách.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů