Stránka 1 z 1

Dračí řád - Ordo equestris Draconis Hungariae

Napsal: 02 lis 2008 10:46
od duli
Dračí řád byl založen 12. 12.1408 uherským králem, později též římským císařem a králem českým Zikmundem Lucemburským a jeho manželkou Barborou Celjskou (z Cellje). Založen jistě, možná Zikmund obnovil jen tajnou společnost. Během turecké expanze sultána Maruda I. na Balkán založil srbský rytíř Miloš Obilič tajný Řád draka sv. Jiří. Jeho znakem bylo slunce s dvanácti paprsky, jenž znázorňovaly dvanáct rytířů, přislušníku řádu. Miloš Obilič byl zpodobňován v přilbě s drakem. Cílem řádu bylo usmrcení sultána Murada I. 15.června 1389 v bitvě na Kosově poli Miloš Obilič pronikl do lstí jako přeběhlík do tureckého ležění. Tam ve stanu sultána Murada I. probodl. Po sultánově smrti byl na nařízení sultánova syna Bajezida I. spolu se všemi srbskými zajatci popraven.
Členů řádu bylo nejprve jen 24. Z toho : Zikmund, jeho žena Barbora, její otec a bratr. V roce 1431 Zikmund rozšířil počet členů.

Více o řádu je zde. http://www.uhersko.com/draci_rad.htm

Z českých šlechticů byl členem Čeněk z Vartenberka (Trosky, Veliš). Více najdete zde:
http://www.castle.ckrumlov.cz/docs/cz/z ... gotkac.xml
-------------------------------------------------------------------------------------
Řád byl prý znovuzaložený ve městě Oradea (nem.Grosswarden,maď.Nagyvárad) v Rumunsku v 2001. ?

A ůsměvný slovenský "pokus mladých" : http://www.ordodraconis.sk/
replika řádu
http://drakkaria.cz/sperky/postribrene- ... i-rad.html

Re: Dračí řád - Ordo equestris Draconis Hungariae

Napsal: 30 pro 2009 20:28
od Michal
Zikmund založil řád po vzoru Řádu sv. Jiří, který byl založen u ž v roce 1318.
Mezi nejvýznamnější členy patřil Alfons aragonský a neapolský a srbský kníže Štěpán Lazarevič.
Držiteli řádu byli vesměs Zikmundovi oblíbenci z řad uherské šlechty, ale také třeba také kníže Vitold a polský král.
Držitelem byl také Vlad II. Dracul, otec Vlada III. Tepeše, také pozdějšíhío držitele řádu, který pak posloužil jako předloha k románu o nejslavnějším upírovi. Přízvisko Dracul souvisí přímo s řádem.
Zajímavé je, že držitelem řádu pravděpodobně nebyl nejslavnější rytíř té doby Záviš z Garbowa, který pobýval jako vyslanec polského krále často u Zikmundova dvora a zúčastnil se po jeho boku většiny významných cest a tažení, na kterých si vydobyl nehynoucí slávu nejlepšího rytíře tehdejšího světa. Není mi známo, že by byl držitelem řádu, stejně jako jeho bratr Jan.
Naopak jiný polský šlechtic Stibor ze Stibořic, dlouholetý věrný služebník krále Zikmunda držitelem řádu byl, stejně jako Zikmundův vojevůdce Pippo z Ozory.

Re: Dračí řád - Ordo equestris Draconis Hungariae

Napsal: 31 pro 2009 09:42
od Robert
Michal píše:Zikmund založil řád po vzoru Řádu sv. Jiří, který byl založen u ž v roce 1318.
Pár zaujímavostí: Členom rádu bol aj vtedy bezvýznamý šarišský rytier Rákóczi, ktorého vnuk bol potom zakladateľom slávneho rodu Rákócziovcov.
Symbolom rádu bol tzv. "Attilov meč". K tomuto meči sa viaže niekoľko legiend. Ak meč patril naozaj Attilovi, údajne ho našiel mladý pastier v zemi, a sám vladár ho uctieval ako "meč boží". Údajne tvoril dedičstvo Árpádovcov. Po smrti kráľa Ondreja I. ho jeho manželka odniesla do Bavorska,kde ho darovala akémusi šľachticovi. Meč sa tak dostal do "nehodných" rúk, a novému majiteľovi priniesol smrť. Nabodol sa naň pri poľovačke. Neviem, ako sa meč dostal späť do Uhorska. Pre potreby rádu ho Žigmund dal pretvoriť vo veľký rituálny meč. Napokon ho však sám Žigmund daroval anglickému kráľovi, a dnes je vystavený v katedrále v Yorku.
Dnes je rád opäť obnovený, ako klasické čestné združenie.

Re: Dračí řád - Ordo equestris Draconis Hungariae

Napsal: 31 pro 2009 10:00
od Michal
Zikmund si řádem vytvořil, dalo by se říct takový "soukromý klub", držitelem byl také Albrecht Habsburský.
Jeho držitelé museli nosit na oblečení znak draka. Odtud možná pramení označení Vlada II.- Drak (Dracul), který byl v Rumunsku zřejmě jediný, kdo ho nosil.
Původním cílem Řádu byla obrana křesťanské víry, tedy proti "nevěřícím" Turkům. Později však i proti husitským heretikům. :doh: Proto nejspíš snad kromě Čeňka z Vartemberka nejsou mezi šlechtici v Čechách držitelé řádu.

Re: Dračí řád - Ordo equestris Draconis Hungariae

Napsal: 31 pro 2009 10:47
od Michal
Tak pokud jde o českou šlechtu, musím trochu poopravit své předchozí tvrzení. Mezi původním nositeli řádu je jen Čeněk z Vartemberka. Dočetl jsem se, že: " Mezi rytíře Dračího řádu také blíže neznámý Hadamar von Laben starší, Ulrich von Rosenberg (Oldřich z Rožmberka), Wilhelm Hase von Hasemberg (Vilém Zajíc z Házmburka), Puota von Eulenburg (Půta z Ilburka loketský kapitán hradu, purkrabí a zástavní pán), Hinko von Rotenberg (asi Hynek z Rotmberka) Johann von Duba (Jan z Dubé) a vysoce pravděpodbně i sám Alsso von Sternberg (Aleš ze Šternberka) jeden z protagonistů sporu s německým rytířem Dračího řádu Heinrichem von Plauen, který usmířil císař Zikmund v roce 1431. Listina dokládající tento akt z roku 1431 se jmény českých ryířů Dračího řádu (pravděpodbně svědků) je toho důkazem."
8-)

Re: Dračí řád - Ordo equestris Draconis Hungariae

Napsal: 31 pro 2009 16:41
od Robert
Rád bol obnovený v meste Oradea (maď. Nagyvárad,nem. Grosswarden) v dnešnom Rumunsku v 2001. Za hlavného predstaviteľa, sekretára bol zvolený dr. Georg Lehr de Várhegy, gróf Oberburgen.
Mimochodom rád sv. Juraja (Jiří) na ktorý dračí rad nadväzoval,bol prvým svetským rytierskym rádom, starší ako slávny anglický podväzkový rád, či pôvodne burgundský rád zlatého rúna alebo francúzky rád hviezdy.

Re: Dračí řád - Ordo equestris Draconis Hungariae

Napsal: 01 led 2010 15:21
od Michal
Zajímavé je, že když Zikmund založil Řád Draka, zaujalo to natolik Habsburka Arnošta(Ernsta) Železného, který předtím založil společenství Salamandra, že přešel s celým spolkem do Zikmundova nového řádu.
Ale Řád Draka po smrti Zikmunda upadal, až vpodstatě do konce 15. zhasl, kdežto společenství Salamandra v Rakousku existovalo dál. :think:

Re: Dračí řád - Ordo equestris Draconis Hungariae

Napsal: 01 led 2010 15:54
od Robert
Michal píše:Zajímavé je, že když Zikmund založil Řád Draka, zaujalo to natolik Habsburka Arnošta(Ernsta) Železného, který předtím založil společenství Salamandra, že přešel s celým spolkem do Zikmundova nového řádu.
Ale Řád Draka po smrti Zikmunda upadal, až v podstatě do konce 15. zhasl, kdežto společenství Salamandra v Rakousku existovalo dál. :think:
Podľa mňa to môže byť preto, lebo kult rytierstva v Uhorsku fungoval inak, ako na Západe a jeho rozšírenie súviselo vo veľkej miere od západných, alebo západne orientovaných panovníkov. S úpadkom rytierstva zároveň krajina stratila po Moháči suverenitu a čoskoro z nej skoro vymizli aj iné rytierske tradície a inštitúcie (všetky rytierske rády), v resp. zostali iba v akejsi rudimentálnej polohe. Svoju úlohu tu zohral aj protestantizmus, a to, že uhorská šľachta, ani tá najurodzenejšia, nebola dvornou. Skoro celé 16 a 17. st bolo pre Uhorsko érou bojov proti Turkom a stavovských povstaní, ktoré otriasali mocou Habsburgov.Uhorské kráľovstvo samotné sa rozpadlo na 3 časti - Horné,kráľovské Uhry, Budalínsky pašalík a Sedmohradské kniežatsvo. Legitimita Habsburgov na uhorský trón bola vždy spochybniteľná, čo odbojná šľachta nikdy neváhala neistým vládcom dať najavo. (Najčastejšie povstaním... :mrgreen: ) Iba málo rodov získalo titul dedičného rytiera (ich status viac - menej nahradili kuriálni zemania ) a rády ako vyznamenania sa objavujú opäť až v 18. st za Márie - Terézie, keď sa Uhorsko stalo (vďaka pragmatickej sankcii) opäť loajálnym a zároveň dôležitou súčasťou vojenskej sily impéria.(Vojna o Habsburské dedičstvo s Fridrichom "Veľkým" z Pruska.)

Re: Dračí řád - Ordo equestris Draconis Hungariae

Napsal: 02 pro 2010 17:25
od Rubáš z Hrádku
Michal píše:Tak pokud jde o českou šlechtu, musím trochu poopravit své předchozí tvrzení. Mezi původním nositeli řádu je jen Čeněk z Vartemberka. Dočetl jsem se, že: " Mezi rytíře Dračího řádu také blíže neznámý Hadamar von Laben starší, Ulrich von Rosenberg (Oldřich z Rožmberka), Wilhelm Hase von Hasemberg (Vilém Zajíc z Házmburka), Puota von Eulenburg (Půta z Ilburka loketský kapitán hradu, purkrabí a zástavní pán), Hinko von Rotenberg (asi Hynek z Rotmberka) Johann von Duba (Jan z Dubé) a vysoce pravděpodbně i sám Alsso von Sternberg (Aleš ze Šternberka) jeden z protagonistů sporu s německým rytířem Dračího řádu Heinrichem von Plauen, který usmířil císař Zikmund v roce 1431. Listina dokládající tento akt z roku 1431 se jmény českých ryířů Dračího řádu (pravděpodbně svědků) je toho důkazem."
8-)
Odkud je ten seznam?