J. Jurok: Moravský severovýchod v epoše husitské revoluce

Recenze a diskuze o knihách

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4104
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 105 times
Been thanked: 22 times

J. Jurok: Moravský severovýchod v epoše husitské revoluce

Nový příspěvek od Ježek »

Zajímavá a kvalitní analýsa struktur společnosti několika dnešních okresů na pomezí Moravy a Slezska, která je pro laika těžko stravitelná - málo děje (a to i v kapitolách od revoluce až po poděbradský věk), mnoho jmen (převážně nižší šlechty), dat i procentuálních údajů.

Na počátku knihy je vytýčeno 12 otázek, především na sociální a politickou problematiku této epochy ve zvoleném regionu, které jsou postupně zodpovídány.

Autor věnuje knihu Františku Palackému, ale nedopouští se předsudečného vidění dějin. Posluhuje si (ovšem bez hodnotících znamének) marxistickou terminologií (revoluce x reakce/kontrarevoluce; pravice x levice). Pochopit to lze vzhledem k tomu, že jde o knižní vydání studií z 80. let, ale hodnotím to jako negativum.

Kvalita map je úměrná době vydání knihy (1998), pochvalu zaslouží nové ediční vydání několika listin. Kniha neobsahuje rejstřík.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot, MagpieRSS a 0 hostů