J. Jurok: Moravský severovýchod v epoše husitské revoluce

Recense a diskuse o knihách

Moderator: Ježek

User avatar
Ježek
Král
Posts: 3676
Joined: 01 Nov 2005 19:01
Location: Železné Hory/Praha
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

J. Jurok: Moravský severovýchod v epoše husitské revoluce

Unread post by Ježek »

Zajímavá a kvalitní analýsa struktur společnosti několika dnešních okresů na pomezí Moravy a Slezska, která je pro laika těžko stravitelná - málo děje (a to i v kapitolách od revoluce až po poděbradský věk), mnoho jmen (převážně nižší šlechty), dat i procentuálních údajů.

Na počátku knihy je vytýčeno 12 otázek, především na sociální a politickou problematiku této epochy ve zvoleném regionu, které jsou postupně zodpovídány.

Autor věnuje knihu Františku Palackému, ale nedopouští se předsudečného vidění dějin. Posluhuje si (ovšem bez hodnotících znamének) marxistickou terminologií (revoluce x reakce/kontrarevoluce; pravice x levice). Pochopit to lze vzhledem k tomu, že jde o knižní vydání studií z 80. let, ale hodnotím to jako negativum.

Kvalita map je úměrná době vydání knihy (1998), pochvalu zaslouží nové ediční vydání několika listin. Kniha neobsahuje rejstřík.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.