Kosmas: Kronika Čechů

Recenze a diskuze o knihách

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Kosmas: Kronika Čechů

Nový příspěvek od Zany »

Kosmas: Kronika Čechů
Obrázek
ISBN: 978-80-257-0465
EAN: 9788025704653
Formát: 288 stran, vázaná
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 298,- Kč

http://www.argo.cz/knihy/161861/kronika-cechu/

Anotace: Nejstarší český letopisec, pražský kanovník Kosmas, se narodil kolem poloviny 11. století a zemřel 21. října 1125. Ve svém latinsky psaném díle Kronika Čechů shromáždil dostupné údaje z ústní a literární tradice, historických pramenů i vlastní zkušenosti a vytvořil poutavý, i když ne vždy pravdě odpovídající obraz prvopočátků a rané historie etnika, jež vybudovalo český stát.
Kosmas zformuloval prvotní podobu státní ideje, jež se v určitých aspektech uplatňuje i v současné době. Klasický, do jisté míry modernizovaný překlad K. Hrdiny a M. Bláhové doplňuje předmluva a poznámkový aparát předního znalce českých dějin Martina Wihody
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Nové knihy

Nový příspěvek od slavicekvac »

Viděl někdo Kosmovu kroniku Čechů? nahlédnul jsem dnes. Zklamání, že tam není latinský text, ale asi bude zajímavý poznámkový aparát - Wihoda. A snad i překlad jako takový.
Mám doma z knihovny Kubín Petr: Sedm přemyslovských kultů.
Jen jsem zatím nahlédnul na podstatné: Kristián je falzum z 12. století Biskupa Daniela a jeho mnicha za účelem nastolení kultu svaté Ludmily a posílení rozpočtu svatojiřských benediktinek. ( translace Václavem nebyla svatořečením - sic! ) Jinak se zřejmě ani moc nepere věcně, ale takto odmítá Kristiána jako pramen. Maluje filiaci tak, že Kristián je komplice předchozích legend. Návrat v této věci k Vaňkovi, oponentu Pekaře v r. 1929. V poznámkovém aparátu uvádí Pekařovy otázky Václavu Novotnému, které mají být zodpovězeny, aby obstála hypotéza falza. Kubín se snaží na ně odpovědět. Minimálně na několik z nich odpovídá chybně, včetně odkazu na mince tzv. kněžny Emmy reginy. K tomu vydám vlastní studii zde, doufám, že dost rychle. Pozoruhodné je, že Kubín, jako žák Třeštíka se odvážil popřít Třeštíkovy argumenty pro pravost 10 stol Kristiána. Diskuse nad Kristián = Strachkvas jsou sice zajímavé, ale pro hodnotu kroniky nulové. Ale popřít 10 stol Kristiána bez ohledu na filologické argumenty je velmi odvážné. Jako obvykle se tak děje za naprostého ignorování Fr. Mareše... Taky je pozoruhodné, že docent katolické teologické fakulty UK nazve jednoho z biskupů pražských lhářem a falzátorem ve prospěch svatosti svaté Ludmily. To je opravdu síla :-(
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 70 times
Been thanked: 18 times

Re: Nové knihy

Nový příspěvek od Ježek »

slavicekvac píše:Viděl někdo Kosmovu kroniku Čechů? nahlédnul jsem dnes. Zklamání, že tam není latinský text, ale asi bude zajímavý poznámkový aparát - Wihoda. A snad i překlad jako takový.
Jenom zatím letmo. Je tam třeba filiace. Jinak počítám, že tam budou názory, které jsem slyšel na přednáškách. Problém Moravanů, bojovníků Boleslava (Chrabrého), problém ne jedné Kosmovy kroniky, ale dvou (dvě různá díla s jiným účelem). Překlad je ten původní - od Hrdiny a Bláhové. Latinský text je na internetu.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Nové knihy

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:
slavicekvac píše:Viděl někdo Kosmovu kroniku Čechů? nahlédnul jsem dnes. Zklamání, že tam není latinský text, ale asi bude zajímavý poznámkový aparát - Wihoda. A snad i překlad jako takový.
Jenom zatím letmo. Je tam třeba filiace. Jinak počítám, že tam budou názory, které jsem slyšel na přednáškách. Problém Moravanů, bojovníků Boleslava (Chrabrého), problém ne jedné Kosmovy kroniky, ale dvou (dvě různá díla s jiným účelem). Překlad je ten původní - od Hrdiny a Bláhové. Latinský text je na internetu.
Díky. Ten překlad mám, latinský text ze starého vydání Tomek. Poznámky budou zřejmě dobré.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MagpieRSS a 0 hostů