kolektiv autorů: Východočeská sídla, její sídla a teritoria

Recenze a diskuze o knihách

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

kolektiv autorů: Východočeská sídla, její sídla a teritoria

Nový příspěvek od Ježek »

https://www.nln.cz/knihy/vychodoceska-s ... teritoria/" onclick="window.open(this.href);return false;
V pravdě moderně (jak přístupem, tak i grafickým doprovodem) pojatý sborník, který se týká šlechty v širším regionu východních Čech - čáslavském, chrudimském a hradeckém kraji, především v pozdním středověku vznikl v prostředí hradecké university a je rozčleněn do 4 oddílů. První, Majetkové a správní aktivity šlechty v regionu zahajuje editor sborníku Zdeněk Beran studií o vztahu šlechty a krajské správy v pozdním středověku, následuje obsáhlý "statistický" článek O. Felcmana o velkých pozemkových majetcích, který nabízí způsob, jakým třídit šlechtické majetky a pracovat s nimi při bádání. Oddíl uzavírá taktéž zajímavý článek J. Vojtíškové o purkrabství Hradeckého kraje.
Druhý oddíl se věnuje rodům a osobnostem, vybraným spíše náhodně, dle zaměření autorů, není tu žádné jednotící kritérium. Článek D. Papajíka o Švábenicích přesahuje jeho knihu z r. 2009 pouze ve stesku, jak je těžké přesvědčovat místní rodáky ve Švábenicích a Jakubu o tom, že "paměť obce" se liší od aktuální vědecké teorie. Jinak dobrému článku o pánech z Brandýsa chybí lepší porovnání s moravskou větví rodu, bádání tímto směrem by jistě odkrylo zajímavé souvislosti. Bez vad jsou tak až články M. Šandery, který klade otazník nad retardací syna Jiřího z Poděbrad Bočka a R. Šimůnka, který se zabývá testamenty Mikuláše Trčky z Lípy (+1516). Posledními Smiřickými se zabývá J. Čechura. Omezený prostor východních Čech přesahují články s oddílu Šlechta a sacrum, P. Charvát směrem do Evropy, když sleduje vlastnictví liturgického náčiní šlechtou (opatrně tak zpochybňuje hrob Prokopa Holého) a B. Czechowicz směrem k Bibli a středověké mentalitě, když se věnuje průčelí brány hradu Litice nad Orlicí. Tím sborník plynule navazuje na svoji poslední část, která se zabývá hrady. Kromě článku M. Plačka o hradech moravské šlechty, sborník zakončují studie o Dubenci, Lichnici a Studnici.

Kniha je doplněna barevnými i černobílými obrázky, především ovšem kvalitně zpracovanými mapami a tabulkami majetků šlechty.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, MagpieRSS a 0 hostů