Kunhuta Haličská

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Kunhuta Haličská

Nový příspěvek od elizabeth »

Zapomněla jsem uveřejnit, nač jsme spolu s Katkou a Ingolfem během svého pobytu v jižních Čechách narazili, tj. podělit se o informaci jak, že se vlastně ve skutečnosti jmenoval syn Záviše a Kunhuty (pochází z výstavy Král a jeho koruna ze Zlaté koruny) :lol:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Kunhuta Haličská

Nový příspěvek od Ingolf »

Výstava měla dost informačních panelů, mám jich pár nafocených, nejenom toho s tím Ježkem :) . Poslední panely byly v opatské kapli, tam zbyla křížová klenba i nějaké fragmenty maleb, příjemný místo to bylo.. Trochu matoucí je leták na výstavu, kde je pohřební koruna Přemysla II., kterou nechal vyhotovit až Václav II. a nic moc se kolem ní nedělo..Korunou je míněn klášter Zlatá Koruna, kdysi Trnová Koruna, a nejspíš to mát být celé dvojsmysl, protože výstava mapuje i osudy Přemysla až do jeho smrti a jejích následků..
Teď se mi ty informace z výstavy budou míchat s informacemi od průvodkyně – klášter je jmenova Trnová koruna podle relikvie, kterou byl trn z Kristovy trnové koruny. Kaple pro úschovu trnu je neobvykle štíhlá a původně dvoupatrová, což má vzor v kapli Saint Chapelle postavené Ludvíkem IX. Svatým, od kterého taky tu relikvii Přemysl získal. Tvar kaple má napodobovat relikviář, akorát právě že ve větším provedení.. To jméno Zlatá přešlo na klášter možná kvůli bohatství kláštera..
Nějaký náhrobek si vybavuju, asi byl toho Hirza..
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Kunhuta Haličská

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:
Laurentius píše:No co. Ve středověku dost běžné jméno :) viz. např. Ježek Puška z Kunštátu.
A co výstava v Trnové koruně? Stojí za návštěvu? Dívali jste se taky na náhrobek Hirza z Klingenberku?
NO - Ježek možná bylo běžné .. ale syn Kunhuty Haličské (a budoucí komtur v Řepine ) se jmenovat JAN tudíž jedině tak maximálně JEŠEK - takže docela chyba jak hrom.

Jinak jsme se ted´zamyslela nad tím - zda někdy používal predikát po svém otci - Jan z Falkenštejna ???
No, spíše, když jsem viděla autory a garanty výstavy, tak bych se zamyslela nad tím, zda to neudělali schválně... :lol: (viď Ježku..., jsem vlastně nikdy nevěděla a ani mi nevytanulo na mysli, že ty jsi Závišův a Kunhutin syn... :o :mrgreen: )

Přiznám se, že jsem Ješka z F. moc nestudovala a teď bych s tím měla začít, jestli chci ten poslední díl Záviše udělat zodpovědně, tak Ti na to asi brzo odpovím, ale myslím, že nevystupoval...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Kunhuta Haličská

Nový příspěvek od Katerina »

Tak betty něco k tvému studiu :D - můžeš se podívat na Hradisko, kde se měl malý ješek údajně narodit ...
http://www.mestyssvojanov.cz/sou04.htm
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Kunhuta Haličská

Nový příspěvek od Katerina »

Napadlo mě to už v tom Vyšáku - jen jsem si nemohla vzpomenout , , kde jsem to četla - ted´už vím - u Acomy.

Takže dotaz na Acomu :

Toto je citace z tvého rejstříkového hesla o Ješkovi:
"Za vlády Jana Lucemburského (roku 1321), pražský světící biskup Přibyslav udělil bratru Ješkovi z řádu německých rytířů čtyřicetidenní odpustky k relikvii svatého Kříže. Jednalo se o „královskou“ relikvii (možná dědictví po matce Kunhutě?)."

Prosím prosím, kde jsi to našla ?
Bylo by možné (a teoreticky bylo) - že by to byl TEN kříž ? tedy Závišův - jak přesně se dostal do Vyššího Brodu je celkem nejasné , je víc v hypotéz - pokud ho tam dali až Rožmberkové roku 1412 - tak ho mohl mít Jan z Falkenštejna v roce 1321 skutečně u sebe..
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunhuta Haličská

Nový příspěvek od Laurentius »

Neznám přesně tu listinu, ale to by mohlo znamenat, že relikvie byla umístěna během tohoto období v kostele komendy německých rytířů v Řepíně a Ješek ji měl v držení.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Kunhuta Haličská

Nový příspěvek od elizabeth »

K dnešnímu výročí úmrtí Kunhuty: Je to jen jedno z možných dat jejího úmrtí, uváděné podle olomouckého nekrologia (zmiňuje B. DUDÍK, Dějiny Moravy VII, s. 91), ale podle FRB III., Letopisové Jindřicha Heimburského, s. 320, k roku 1285, je dnem Kunhutiny smrti 14. září.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Kunhuta Haličská

Nový příspěvek od Ježek »

Poznámky z přednášky Marta Font: Princes in new position, Coloman in Galicia and Rostislav in Hungary

Rostislav, syn Michala Černihovského, manželka Anna, dcera Bély IV.

40. léta 13. století, ovládá Halič, Černihov, 1245 bitva u Jaroslavi proti Daniilovi Haličském, vyhnán. Lev Haličský, syn Daniila 1247 uzavírá mír s Bélou IV. bere si jeho dceru Konstancii.

Rostislav je poté slavonský bán 1247-1248 (což je titul pro šlechtu), pán Mačvy asi od 1248 (první dokument až v roce 1254)-?1262, titulární bulharský car cca. 1257

Dva synové Michal a Béla, báni Bosny a Mačvy . Po Bélově smrti Mačva rozdělena na 6 částí podle zájmů místní šlechty.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Listy královny Kunhuty Přemyslovi

Nový příspěvek od Ježek »

acoma píše: 29 lis 2006 18:50 Elizabeth, maš už ty Listy královny Kunhuty....? Umírám zvědavostí.
Online je to zde https://www.digitalniknihovna.cz/nkp/vi ... f3fc9bb22f
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 0 hostů