Kunhuta Haličská

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

V Ottově slovníku je uvedeno, že Kunhuta "vynikala nejen krásou tělesnou, nýbrž i spanilostí duševní", nicméně bez odkazu na pramen, o výjimečné kráse se zmiňuje také Jörg Hönsch ve svém díle "Premysl Otakar II. von Böhmen. Der goldene König.", který je i v Národní knihovně.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:V Ottově slovníku je uvedeno, že Kunhuta "vynikala nejen krásou tělesnou, nýbrž i spanilostí duševní", nicméně bez odkazu na pramen, o výjimečné kráse se zmiňuje také Jörg Hönsch ve svém díle "Premysl Otakar II. von Böhmen. Der goldene König.", který je i v Národní knihovně.
Aby to nebylo jako s Violou a Krabicem z Weitmile.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Vaníček k tomu uvádí, že Kunhuta byla od doby sňatku s Přemyslem v německém prostředí proslulá svou krásou - takže možná by bylo fajn vydat se touto cestou.
Takže snad tady, není to teda z mé hlavy ale z hlavy někoho mnohem povolanějšího, totiž L. Jana.

Vnučka uherského krále, krátce předtím poraženého u Groissenbrunnu, byla nadto mladá, krásná a její předpokládaná plodnost se zakrátko projevila
No a odkaz je samozřejmě také a čerpal z:
"Ottokars österreichische Reimchronik, hg. v. J. Seemüller, MGH Deutsche Chroniken V/1, Hannover 1890, s. 122, verše 9274-9279: „kunic Wêlân tohter von Matschouwe/het ein kint in solher schouwe,/der sich niemen moht gelîchen/in zwein kunicrîchen /an schoene. von der selben magt/dem kunic von Bêheim wart gesagr.“ - Přemysl Otakar II. měl původně pravděpodobně zájem o Bélovu dceru Markétu, která se však zaslíbila Bohu a českého krále, stejně jako již předtím jiné nápadníky, odmítla (srov. V. Chaloupecký, Uherská politika, s. 131)."

Takže se omlouvám za původní dezinformaci, že v kronice Otokara Štýrského to není :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Ty jsi šikulka. :palec: No protože v českých soudobých kronikách jsem nic nenašla, lze předpokládat, že všichni autoři vycházeli právě z Otokara. Ach jo.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Ty jsi šikulka. :palec: No protože v českých soudobých kronikách jsem nic nenašla, lze předpokládat, že všichni autoři vycházeli právě z Otokara. Ach jo.
Já ne, to pan docent. :) Já to jen našla v jeho práci. Bohužel při své chatrné němčině bych v Otokarovi sama moc neuspěla.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Já ne, to pan docent. :) Já to jen našla v jeho práci. Bohužel při své chatrné němčině bych v Otokarovi sama moc neuspěla.
Kdyby to byla aspoň němčina. :D
zde je ta inkriminovaná stránka.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:Já ne, to pan docent. :) Já to jen našla v jeho práci. Bohužel při své chatrné němčině bych v Otokarovi sama moc neuspěla.
Kdyby to byla aspoň němčina. :D
zde je ta inkriminovaná stránka.
Mně můj německý kolega, když jsem po něm chtěla pomoci s překladem právě stránek z Otokara Štýrského, řekl, že staroněmčina je pro něj těžká, ale že máme být rádi, že to není psáno schvabachem ( doufám, že to píšu dobře)... :lol: (Pak to promažu...)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Já dám dohromady tak první větu - dcera krále Bély z Mačvy měla dítě... Pak ani uk. :(
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Nový příspěvek od floriš »

elizabeth píše:
Viola píše:
elizabeth píše:Já ne, to pan docent. :) Já to jen našla v jeho práci. Bohužel při své chatrné němčině bych v Otokarovi sama moc neuspěla.
Kdyby to byla aspoň němčina. :D
zde je ta inkriminovaná stránka.
Mně můj německý kolega, když jsem po něm chtěla pomoci s překladem právě stránek z Otokara Štýrského, řekl, že staroněmčina je pro něj těžká, ale že máme být rádi, že to není psáno schvabachem ( doufám, že to píšu dobře)... :lol: (Pak to promažu...)
ti mohu sdělit, že staroněmčina je daleko větší problém, než švabach - to je jako azbuka = pokud to umíš číst, je jasno. Jenže staroněmčina je občas tak akorát na hádání...
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

floriš píše:
elizabeth píše:
Viola píše: Kdyby to byla aspoň němčina. :D
zde je ta inkriminovaná stránka.
Mně můj německý kolega, když jsem po něm chtěla pomoci s překladem právě stránek z Otokara Štýrského, řekl, že staroněmčina je pro něj těžká, ale že máme být rádi, že to není psáno schvabachem ( doufám, že to píšu dobře)... :lol: (Pak to promažu...)
ti mohu sdělit, že staroněmčina je daleko větší problém, než švabach - to je jako azbuka = pokud to umíš číst, je jasno. Jenže staroněmčina je občas tak akorát na hádání...
No jo, já ho zatím číst neumím, on to myslel takto. Jako, že to kromě staroněmčiny není ještě navíc starým písmem.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

floriš píše:Jenže staroněmčina je občas tak akorát na hádání...
A z toho, co sem Elizabeth dala, něco uhádneš? :wink:
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Díky čtení Lusatia regesta se už trochu vyznám.Ale jestli chcete, dám to tátovi,ten to luštit umí
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Georg píše:Díky čtení Lusatia regesta se už trochu vyznám.Ale jestli chcete, dám to tátovi,ten to luštit umí
No to bys byl moc hodný. :) Stačí jen těch pár veršů...
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Kterých konkrétně,možná to dám dohromady
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Georg píše:Kterých konkrétně,možná to dám dohromady
Výše v tomhle příspěvku: viewtopic.php?p=34835#34835
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Listiny Kunhuty z Hradce v době interregna

Nový příspěvek od elizabeth »

Chtěla bych vás poprosit o pomoc s překladem listiny, kterou Kunhuta vydává 13. října 1279 na svém dvoře v Hradci nad Moravicí . Jedná se o listinu RBM II. č. 1191, CDM IV. CLXVIII. str. 229. No a co jsem z toho vyvodila?:
Kunhuta touto listinou dává patronátní právo nad kostelem v Hlubčicích, pro spásu duše své, svého manžela i všech předků svých, řádu johanitů.
Co je ten "magistro" - to spiš bude komtur než velmistr... Ví někdo?

No a druhá listina se opět týká řádu johanitů:
RBM II. č. 2802, s. 1228Je z 11. února 1281 , kdy královna v Hlubčicích potvrzuje řádu johanitů listinu vydanou jejím manželem Přemyslem Otakarem II.

Je to správně ( ten můj volný překlad? :wink: )
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Listiny Kunhuty z Hradce v době interregna

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše: No a druhá listina se opět týká řádu johanitů:
RBM II. č. 2802, s. 1228Je z 11. února 1281 , kdy královna v Hlubčicích potvrzuje řádu johanitů listinu vydanou jejím manželem Přemyslem Otakarem II.
Viděla bych to stejně. :)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Listiny Kunhuty z Hradce v době interregna

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše: No a druhá listina se opět týká řádu johanitů:
RBM II. č. 2802, s. 1228Je z 11. února 1281 , kdy královna v Hlubčicích potvrzuje řádu johanitů listinu vydanou jejím manželem Přemyslem Otakarem II.
Viděla bych to stejně. :)
Možná by nebylo od věci, kdyby v těch edicích vždycky napsali, který "litteras" to vlastně potvrzuje. :D

V CDM IV. je toho trochu více:

http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 8&page=264

mohlo by jít o desátek z výnosu a poplatky z kostela v Hlubčicích?
(super decimas frugum et thelonei eclessiae in Hlubčice)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Saltzmann

Re: Listiny Kunhuty z Hradce v době interregna

Nový příspěvek od Saltzmann »

elizabeth píše: Možná by nebylo od věci, kdyby v těch edicích vždycky napsali, který "litteras" to vlastně potvrzuje. :D
No já tam vidím odkaz na RBM II, č. 238. (pokud teda myslíme stejnou listinu)
elizabeth píše: V CDM IV. je toho trochu více:

http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 8&page=264

mohlo by jít o desátek z výnosu a poplatky z kostela v Hlubčicích?
(super decimas frugum et thelonei eclessiae in Hlubčice)
Nedávno na mne při hledání něčeho jiného v archivu "vypadl" svazek barokních opisů privilegiíí johanitů na Opavsku a myslím, že tam něco z toho bylo a pokud se nemýlím, byly některé i v německých překladech. Pokud by to pomohlo, mohl bych se zkusit podívat...

Ale možná Vám spíše pomůže třeba toto... http://is.muni.cz/th/109036/ff_b/Dejiny ... _valek.pdf
Saltzmann

Re: Kunhuta Haličská

Nový příspěvek od Saltzmann »

A kdyby bylo "nejhůř", tak bych doma zkusil pohledat Prasek, Vincenc: Křížovníci sv. Jana na Opavsku. Program českého nižšího gymnázia v Opavě, 1891... ;-)

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů