korunovace královen

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

bořek

korunovace královen

Nový příspěvek od bořek »

Zdravím. Zajímalo by mě jakou korunou byly korunovány české královny. Taky Svatováclavskou,nebo měly nějakou svojí? díky za odpovědi
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: korunovace královen

Nový příspěvek od Ježek »

bořek píše:Zdravím. Zajímalo by mě jakou korunou byly korunovány české královny. Taky Svatováclavskou,nebo měly nějakou svojí? díky za odpovědi
Svatováclavská je od Karla IV. pro české krále (muže). Do té doby nevíme, zda se používala jedna, nebo více. Podobně to je i s královnami, snad jich bylo více.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: korunovace královen

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Ve skutečnosti je odpověď velmi snadná: české královny byli korunovány také svatováclavskou korunou stejně jako jejich královští manželé. Žádná záhada v tom není a nikdy nebyla :D
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
bořek

Re: korunovace královen

Nový příspěvek od bořek »

jo,takže arcibiskup korunoval krále,pak mu korunu sundal, šel se věnovat královně a král tam seděl jen tak trapně bez koruny,jo? docela blbý,ne? Četl jsem někde, že Blanka z Valois byla korunována jinou korunou než Svatováclavskou,tak jsem myslel,že ostatní královny měly také nějakou svojí.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: korunovace královen

Nový příspěvek od Katerina »

Bořku, toto by tě mohlo zajímat , je to k té dámské koruně ze Slezské Středy ..

http://stavitele-katedral.cz/praha-koru ... t-do-cech/

Jinak obecně - jak už tu někdo psal, myslím Ježek , tak ta Svatováclavská je až někdy od roku 1346, od Karla IV.

Jakou korunou byly korunovány královny předtím , zatím nevíme -
První králové - Vratislav , Vladislav I. a Přemysl I. byli korunováni mimo České království, třeba jim tu korunu císařové půjčili :doh: - někde jsem četla popis jakouže a kdy ji smí Vratislav nosit a snad to byla spíš jen zlatá obroučka. každopádně jak Svatava Polská, tak Judita Duryňská byly korunován téý, jestli ovšem se svými manžely, tot´otázka, spíš asi ne.

Zato od Václava I. si čeští králové (celkem logicky pořádali korunovace doma) a zrovna Václav I. byl korunován ten samý den a společně se svou manželkou. Ostatně Přemysl II. s Kunhutou Haličskou taktéž, Václav II. s Gutou také a Jan s Eliškou jakbysmet .
Z toho bych odvozovala, že nějaká dámská koruna existovala - a článek výše nabízí , že minimálně Eliška Přemyslovna byla korunována touto ženskou korunou.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: korunovace královen

Nový příspěvek od elizabeth »

Koukám, že dva předchozí příspěvky si tak trochu odporují:

Buď platí ten Napo_Leonův:
Napo_Leon píše:Naše tísiciletá historie zná pouze jediný případ, kdy byl svatováclavskou korunou korunován královský pár v jediný den. Stalo se tak roku 1347, kdy byli korunováni ve stejný den Karel i Blanka.
Nebo ten Katčin:
Katerina píše:Zato od Václava I. si čeští králové (celkem logicky pořádali korunovace doma) a zrovna Václav I. byl korunován ten samý den a společně se svou manželkou. Ostatně Přemysl II. s Kunhutou Haličskou taktéž, Václav II. s Gutou také a Jan s Eliškou jakbysmet .
No, pro podporu toho Katčina příspěvku doplňuji info o sňatku, o němž něco málo vím, a to Přemysla II. Otakara a Kunhuty:
23. prosince 1261 Přemysl i s Kunhutou slavnostně přijeli do Prahy a o dva dny později, v den narození Krista (25. prosince), byli spolu korunováni od arcibiskupa Wernera Mohučského v hlavním kostele sv. Víta.
Vycházela jsem z František Palacký, Dějiny II. s. 32, Zbraslavská kronika, Svoboda Praha 1976, s. 36, kap. VI. a z CDB V-1. č. 303 a 304, s. 451-452, RBM II. č. 339, str. 129 a RI V 2,4 č. 11901a (Původně byli k Přemyslově korunovaci zplnomocněni dle CDB V-1 č. 238, s. 368-369, RI V2,3 č. 9243, RBM II. č. 268, s. 102 biskupové olomoucký a pražský, jelikož volba Wernera z Eppsteinu arcibiskupem mohučským ještě nebyla potvrzena papežem. )

Čili to znamená, že Kunhuta a Přemysl byli korunováni spolu, bohužel však, což je hlavním tématem tohoto pododdílu, o královnině koruně ale ani slovo.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: korunovace královen

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Ve skutečnosti platí oba.

Já psal o svatováclavské koruně. Tudíž je snad už ze samotné logiky věci zřejmé, že jsem měl samozřejmě na mysli všechny královské korunovace po roce 1346, kde máme 100% jistotu, že už byla koruna sv. Václava na světě. :ugeek:

To co psala Kateřina je pravda. :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: korunovace královen

Nový příspěvek od elizabeth »

Dobrá, slovo svatováclavská jsem tedy přehlédla, ale pak zase nechápu, proč píšeš o tisícíleté historii, když se bavíme o historii od roku 1346... To asi bude to, co mě zmátlo a zapříčinilo to nekvalitní čtení... :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: korunovace královen

Nový příspěvek od Ježek »

Řešili jsme, proč shodně poslední Přemyslovci odložili korunovaci o několik let po svém nástupu na trůn (Václav III. se jí vůbec nedožil)?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: korunovace královen

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:Řešili jsme, proč shodně poslední Přemyslovci odložili korunovaci o několik let po svém nástupu na trůn (Václav III. se jí vůbec nedožil)?
Nejsou v tom nějaké říšské manýry? Cosi jako vliv kurfiřtů jak na císařskou volbu a korunovaci, tak na potvrzení králů korunovací?
My jsme na ty říšské cavyky alergičtí jako národovci, ale to neznamená, že to nebyl fakt. Včetně ottonského období našich knížat.
To přijímání léna a tributy, sněmy v Quedlinburku etc.Obnovená říše římská Otty obnovená říše francká Jindřicha II.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: korunovace královen

Nový příspěvek od Ježek »

slavicekvac píše:
Ježek píše:Řešili jsme, proč shodně poslední Přemyslovci odložili korunovaci o několik let po svém nástupu na trůn (Václav III. se jí vůbec nedožil)?
Nejsou v tom nějaké říšské manýry? Cosi jako vliv kurfiřtů jak na císařskou volbu a korunovaci, tak na potvrzení králů korunovací?
To by kurfiřti měli spíš vliv na korunovaci římských králů, než českých (vyjma mohučského arcibiskupa, ale u něj je důležitější jeho role koronátora než kurfiřta). Relevantní římští králové byli korunováni záhy po volbě, čili nástupu.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: korunovace královen

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše:Řešili jsme, proč shodně poslední Přemyslovci odložili korunovaci o několik let po svém nástupu na trůn (Václav III. se jí vůbec nedožil)?
Odpověď je podle mě poměrně jednoduchá - neřešili ji, protože ji řešit nemuseli. Obecně platí, že korunovace pouze v důsledku zlepšuje postavení panovníka, negarantuje ho. To znamená, že Přemysl I., jehož postavení bylo, jak známo, v počátcích své poslední vlády minimálně nejisté, svými korunovacemi zlepšoval své postavení jako jediného českého panovníka. Totéž platilo u Václava I. - nejprve Přemysl I. zařídil prostřednictvím Zlaté buly ulmské Václavovo následnictví, poté korunovací toto následnictví potvrdil. U Přemysla II., Václava II. a Václava III. byla situace podstatně odlišná - ani jeden z nich se nedostal do situace, kdy by měl obhajovat své právo k českému trůnu proti jinému uchazeči.

Také myslím, že šlo o důvody prestižní - pokud pro tyto tři panovníky nebyla korunovace nutná nebo vhodná pro potvrzení jejich vlády, je logické, že ji chtěli pojmout velkolepě, jako ukázku své vlastní moci, kvůli čemu mohli na vhodný okamžik čekat. U Přemysla II. je možné uvažovat i o nechuti nechat se korunovat s Markétou (byť tuto myšlenku dle mého nemáme spolehlivě potvrzenou).
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: korunovace královen

Nový příspěvek od Viola »

Ke korunovacím královen je velmi pěkná bakalářka:

https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/74848
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů