Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 16 črc 2019 15:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 163 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26 srp 2006 09:08 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Madalah píše:
Dobrý den, jsem tady poprvé a ráda bych se dovìdìla, zda lze nìkde najít jména šlechticù, kteøí bojovali po boku Pøemysla Otakara II. na Moravském Poli.

Obávám se, že kompletní seznam ale nikde k nalezení není.

O Moravském poli se zmiòuje kronika Otokara Štýrského, myslím, že jsem tam našel i jména nìjaké rakouské šlechty. K nalezení zde: http://www.dmgh.de/index.html (scriptores-> d. chroniken).

Ještì znám jedny celkem dobré genealogické stránky: http://www.genealogy.euweb.cz/ . Ale tam myslím, že se nic nedá najít.

Nìco by se dalo najít v èeských edicích: CDB - Codex diplomaticus et epistolaris regni Bohemiae V. (1253 - 1278) ; RBM - Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moraviae II. (1253 - 1310) a snad i Codex diplomaticus et epistolaris Moraviae 3-4 (1241 - 1293). Ale to není na internetu k nalezení, co já vím. Taky nevím, kde najít podobné rakouské, nebo nìmecké edice.

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 srp 2006 15:27 
Poddaný

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Pøeji všem dobrý den!

Mnohokrát díky za odkazy. Vedlejší pøíbuzenstvo šlechty, kterou hledám jsem našla, ale pøímé úèastníky v bitvì na Moravském Poli ještì ne. V odkazech je tolik informací, že mám na dlouho co dìlat, než se tím prokoušu. Ještì jednou díky. Kdybyste ještì nìkdo další vìdìl, kde najít co hledám, budu vám vdìèná.

Madalah

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: kontingenty obou stran
PříspěvekNapsal: 27 říj 2006 09:16 
tím, èím je

Já bych potøeboval spíš národnostní složení obou vojsk a jejich zaøazení v sestavì. Napø.: 500 polských rytíøù na kraji pravého køídla. Nìjaký plánek mám, uèitì by se hodil další pro porovnání.
:roll: Nemám doma žádný knihy k tomuhle období (Pøemysl II.), pouze polský studie o jeho úloze v Polsku :D

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: kontingenty obou stran
PříspěvekNapsal: 27 říj 2006 11:35 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
Ježek píše:
....
:roll: Nemám doma žádný knihy k tomuhle období (Pøemysl II.), pouze polský studie o jeho úloze v Polsku :D
Ja se po necem podivam, mela bych neco mit. Ale az po vikendu, ted odjizdim na vikend mimo domov.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: kontingenty obou stran
PříspěvekNapsal: 29 říj 2006 22:42 
Královna

Been thanked: 4 times
[quote="Ježek"]Já bych potøeboval spíš národnostní složení obou vojsk a jejich zaøazení v sestavì. Napø.: 500 polských rytíøù na kraji pravého køídla.

nahodne jsem nasla tohle, nevim, jestli tam neco bude -
http://www.kosmas.cz/knihy/131945/rytirska-krev/

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Jìštì k Moravskémi poli
PříspěvekNapsal: 20 pro 2006 13:50 
Vévodkyně

Ji?í Moty?ka píše:
Pøízrak zrady jakoby se vznášel nad bitevním polem, proto v pøeveèer bitvy si prý Pøemysl k sobì svolal své velitele a beze zbranì rozpøáhl paže, nastavil svoji hru? a takto k nim promluvil: "Lépe bude, umøu-li já dnes sám, nežli aby zítra tisícové se mnou stali se obìtí zrady." Naèež všichni páni poklekli a pøísahali svému králi vìrnost do hrdel i statkù. I toto rytíøské gesto pøesvìdèivì vypovídá o charakteru tohoto významného èeského krále, "krále železného a zlatého".
Zradil tedy v této pro Pøemysla Otakara II. rozhodující bitvì velitel tìžké jízdy královských šikù Milota z Dìdic, možná ve shodì s Rožmberky?
To mas ze Zbraslavske kroniky nebo je to z Otokara Styrskeho? Ja vim, ze je to jako vzdy po kulminaci diskuse, ale vzhledem k tomu, ze jsme otevreli to tema o Premyslovi a Ty jsi dal odkaz sem, reaguji. Na kroniky pohlizim podobne jako Jezek skepticky. Vsude jsou uvedeny jako "prameny" , krome treba CDB, RBM ... Ale na stejnou vahu bych je teda z hlediska historicke verohodnosti nedavala. Tu otazku zrady Miloty z Dedic rozebiram zase ja v jinem prispevku a to : http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... c&start=30
Jiriku, znovu se vracim k te rekonstrukci bitvy. Verim, ze Ty jako zabyvajici se husitstvim a tim padem stredovekym vojenstvim vubec, jsi na ten rozbor bitvy na Moravskem poli idealni typ. :!: :D

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 21 pro 2006 12:02 
Král

elizabeth píše:
...Jiriku, znovu se vracim k te rekonstrukci bitvy. Verim, ze Ty jako zabyvajici se husitstvim a tim padem stredovekym vojenstvim vubec, jsi na ten rozbor bitvy na Moravskem poli idealni typ. :!: :D
Nejsem, a ideální už vùbec ne. Marnì mi Bety lichotíš. :lol: Proè? No je to velice jednoduché. Støedovìké váleènictví a zejména husitské je už dávno samostatným oborem medievalistiky. A nejde, abych se naplno vìnoval obìma tìmto oborùm, i když bych tøeba rád. Pro mne je husitské váleènictví "pouze" pomocnou disciplínou. Tolik úvodem a nyní zpìt k bitvì.
Moje poznatky o této nešt'astné bitvì vychází z pánù Žemlièky a Vaníèka. Oba tutu bitvu popisují velice struènì. V jednom se však vzácnì shodují. Pøíèinou vítìzství nebylo Rudolfovo modernìjší vedení bity, jak tady už taky nìkdo psal, ale Vaníèek øíká, cituji: "Bitvu nerozhodla 'zrada èeských pánù',... ale útok skupiny rytíøù ze zálohy proti pravidlùm rytíøského boje. Vedením skryté zálohy poveøil král Rudolf ... pana Oldøicha z Capellenu a rytíøe Konráda ze Sommerau, kteøí se za nerytíøský zpùsob boje omlouvali, avšak dostali od Rudolfa vysoké odmìny." Tolik Vaníèek a já dodávám. Jak typické pro Habsburka, když už zcela výjimeènì sám stanul v èele šikù. Prostì si své vítìzství proti králi rytíøi pojistil...

Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 21 pro 2006 21:37, celkově upraveno 1

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 21 pro 2006 17:21 
tím, èím je

Jiøí Motyèka píše:
proti pravidlùm rytíøského boje.

Když nìkdo chtìl z té bitvy radìji než se ctí, odejít s vítìzstvím...

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 22 pro 2006 17:28 
Král

Ježek píše:
...odejít s vítìzstvím...
...za jakoukoli cenu.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23 pro 2006 17:40 
Královna

Ten dotyèný èi ti dotyèní si to potom jistì pìknì zracionalizovali anebo odùvodnili.:(

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Vedení boje
PříspěvekNapsal: 24 pro 2006 17:16 
Král

acoma píše:
Ten dotyèný èi ti dotyèní si to potom jistì pìknì zracionalizovali anebo odùvodnili...
... a výše jmenovaní pravdìpodobnì obdrželi peníze, když Habsburk nakonec zvítìzil, ale král, rytíø byl mrtev...

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vedení boje
PříspěvekNapsal: 28 pro 2006 17:33 
Královna

Jiøí Motyèka píše:
... a výše jmenovaní pravdìpodobnì obdrželi peníze, když Habsburk nakonec zvítìzil...

Bohuzel nemam u ruky ten rakousky zdroj, ale myslim, ze obdrzeli i hodnosti (pokud me pamet neklame). A desne zajimavy je, jak se po bitve postupne v dobovych pisemnostech a kronikach menil nazor na osobu vraha ceskeho krale. Nejdriv to byl nastvanej a ukrivdenej Rakusan a po par letech nastvanej a ukrivdenej Èech. :wink: Faktem je, ze Premysl po slechtickych ( i mestanskych) prsticich slapal rad a cas od casu nekoho popravil ci na par mesicu zavrel... Takze se jiste "par" ukrivdencu mohlo najit a tim se to vsechno mohlo ospravedlnit. ..

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vedení boje
PříspěvekNapsal: 29 pro 2006 22:34 
Král

acoma píše:
...ale myslim, ze obdrzeli i hodnosti (pokud me pamet neklame)...
...a s tím spojená zboží v podobì hradù. Ano, tak Habsburk ocenil ještì nedávné poddané krále železného a zlatého...

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Rudolf I. Habsburský
PříspěvekNapsal: 03 led 2007 12:15 
Vévodkyně

Nemohu si odpustit, aèkoliv by to patøilo do oddílu o tomhle nesmírnì úspìšném, nesmírnì neoblíbeném a nesmírnì nerytíøském øímském králi:
Jeden biskup o Rudolfu I. Habsburském napsal:"Pane Bože na nebesích, seï pevnì na svém trùnu nebo Ti ho ten Rudolf také zasedne." :) :D :lol:
Mì se to nesmírnì líbí, nebo nic tak nedokáže Rudolfa I. Habsburského vystihnout.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16 led 2007 21:21 
Sedlák

Nevím odkud pøispìvatelé nade mnou èerpali informace o této zajimavé bitvì, ale já jsem nedávno narazil na jednu studii, kterou ve své knize "Rytíøská krev" pøedkládá mgr. Jiøí Kovaøík. Mnoho historických skuteèností uvádí zcela jinak, než jak je znám ze starších knih. Mnì osobnì dost zajímá rozestavìní vojsk pøed bitvou a jelikož se tady na to nìkdo i ptal, tak si dovolím to struènì popsat.
Pìší zbrojenci obou stran zùstali v táborech. Jezdectvo na obou stranách se øadilo do tøí batailles/šíkù, rozmístnìných ne vedle sebe, ale ZA SEBOU. Král Rudolf do prvního sledu urèil uherské lehèí jezdce, odìné a bojující po evropském zpùsobu, a lehké støelecké jednotky Kumánù, vše pod velením palatýna Matouše Èáka Trenèanského, pøièemž jej zpevnil èástí jezdectva z neuherských zemí pod velením Stephana Gutkeleta von Schiltberg. Druhý šík vytvoøilo rytíøské jezdectvo rakouské pod velením biskupa basilejského. Tøetí šík tvoøili øytíøi ze Švábska, Alsaska a švýcarského pomezí, z nichž èást vytvoøila Rudolfovu družinu a ochranu, dále tu byli rytíøi, které pøivedl norimberský purkrabí Friedrich von Hohenzollern, pak rytíøi z Korutan, Kraòska a ti, které s sebou pøivedl salcburský arcibiskup Friedrich von Walchen.
Kromì tohoto rozdìlení jezdectva, vytvoøil Rudolf oddíl, který se mìl pøesunout obloukem pøes Waidendorf do linie kopcù na západì a položit se jako nástraha za Durnkrut, v údolí mezi kótou 187 a kopcem Hochfeld. Velení bylo svìøeno štýrskému ministeriálovi Ulrichu von Kapellen a Konrádu von Sommerau.
Pøemyslovo vojsko se øadilo rovnìž za sebou do tøí šíkù. Prvnímu a nejsilnìjšímu tvoøenému z tìžkoodìncù z Èech a Moravy velel Milota z Dìdic. Druhý šík vytvoøili cizozemci, rytíøi z Míšeòska, Duryòska, Braniborska a Bavorska. Tomuto oddílu velel samotný Pøemysl Otakar. Tøetí šík se skládal z lehèeji odìných rytíøù ze Slezka a Polska.

Omlouvám se za dosti velký obsah, ale snad mi to nebudete mít za zlé

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: 1. pøíspìvek - uvítání
PříspěvekNapsal: 16 led 2007 22:10 
Král

qwer139 píše:
...Omlouvám se za dosti velký obsah, ale snad mi to nebudete mít za zlé
Netøeba se omlouvat, jsou tady daleko delší pøíspìvky, že, pøátelé. :D
A vítej na fóru, doufám, že se tady nìjaký èas zdržíš a že to neskonèí jen tímto jedním pøíspìvkem... :)

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 16 led 2007 22:50 
Sedlák

Ji?í Moty?ka píše:
Pøispìla porážka na Moravském poli r. 1278 k tomu, že se èeské království dostalo do zorného pole a geopolitických, mocenských ambicí Habsburského rodu s vyvrcholením v podobì jejich nástupu na èeský trùn v r. 1526?

Podle mého názoru se èeské království dostalo do zorného pole Habsburka hned poté, co Rudolf r. 1273 usedl na øíšský trùn. Muselo mu být jasné, že zklamaný a možná i uražený král mocného a bohatého èeského království mu asi nebude nejvìtší oporou. Je to vidìt ze spùsobu jakým Rudolf od první chvíle ohrožoval a spochybòoval Otakarovu svrchovanost nejen nad alpskými državami, ale i ve vlastním království Èeském. Chudák ménì prohnaný diplomat Otakar se nepøíliš šastnì snažil odpovìdìt hlavnì hrubou silou a to dopadlo tak jak nakonec dopadlo. To že Rudolf nedokázal získat celé království a musel se uspokojit s Moravou urèitì neznamená, žeby on a jeho potomci stratili o Èechy zájem. A podle mnì je Moravské pole jen utvrdilo v tom, že to mùže docela dobøe (pro nì) vypálit.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 17 led 2007 07:40 
Král

qwer139 píše:
...Podle mého názoru se èeské království dostalo do zorného pole Habsburka hned poté, co Rudolf r. 1273 usedl na øíšský trùn...
Ano, jen dosed, už koukal, co by kde uhmátl. :D Typický Habsburk, už jsme o tom také tady diskutovali...

qwer139 píše:
...Chudák ménì prohnaný diplomat Otakar se nepøíliš šastnì snažil odpovìdìt hlavnì hrubou silou a to dopadlo tak jak nakonec dopadlo. ...
Zcela jinak by se bezesporu zachoval napø. brilantní diplomat a "nevoják", Karel IV. Ale to jsem zase sklouzl do alternativní, resp. jak to tady na fóru nazval Ježek, "paralelní" historie, omlouvám se...

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Diplomaticke umeni Premysla Otakara II.
PříspěvekNapsal: 17 led 2007 10:54 
Vévodkyně

qwer139 píše:
Chudák ménì prohnaný diplomat Otakar se nepøíliš šastnì snažil odpovìdìt hlavnì hrubou silou a to dopadlo tak jak nakonec dopadlo..
Tato citace se mi zda ( stejne jako zpusob leta dle Vancury) ponekud nestastna. Proc jen podle boje vedeneho dle tehdejsich rytirskych zasad usuzujeme,ze nebyl Premysl schopny diplomatickych klicek a jednani? Vzdyt cele te slavne bitve na Moravskem poli predchzela jednani. Premysl se snazil domluvit, ale ty pozadavky ze strany Rudolfa byly tak vysoke nebo neprijatelne, ze je Premysl nemohl akceptovat. Navic uz to zde bylo receno, ze k te konfrontaci (vojenskemu stretu) dojit muselo, i kdyby se Premysl postavil na hlavu. Rudolf by stejne prisel s pozadavkem, ktery by uz Premysl neakceptoval, tak silny a bohaty kral a slaby a chudy rimsky cisar ( chtel se jim stat) by nedelalo nikdy dobrotu. Oba byli dostatecne inteligentni, aby to pochopili. A podcenovat Premyslovy diplomaticke schopnosti bych si v souvislosti s tim, jak elegantne se rozvedl se svou prvni zenou Marketou, aby si zajistil naslednika kralovske krve, rozhodne nedovolila. Behem zpracovavani tematu Zavis jsem si svou romantickou predstavu o Premyslu Otakarovi musela notne pozmenit. Ta zminovana kniha "Rytirska krev" je velmi zajimava. Mimo ni vyslo i v edici vyznamnych dni, utla kniha o Moravskem poli. Na obe knihy zde jiz nekde najdete upoutavky, ja je psala urcite a myslim i Acoma.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 17 led 2007 17:20 
Sedlák

Podle mého názoru nejvìtší Otakarovou diplomatickou prohrou byla skuteènost, že nebyl zvolen øímským králem, aèkoliv se to bralo jako hotová vìc. A dovolím si tvrdit, že to byla jen a pouze jeho vina. Otázkou je, proè to dopustil. Žeby si byl pøíliš jist vítìzstvím a celou záležitost podcenil ? Proè v tak dùležité vìci nejel osobnì do Frakfurtu slibovat, uplácet, jednat, skrátka pøetavit sedum slíbených hlasù kurfiøtù na "zlatý dùl" a místo toho vyjel do války s Uherskem, èímž byla jeho touha jednomyslnì dána Rudolfovi ?
To už se asi nedovíme. Možná i z nìho si všemi couly rytíø Jan Luxemburský vzal ponauèení a svému synovi titul doslova vyloboval.
Další velkou diplomatickou chybou bylo jít proti Papeži. Otakar od první chvíle odmítal právoplatnost frankfurtské volby uznat, i když mu Øehoø X. dával najevo, že Øímu volba vyhovuje. Marnì mu biskup Bruno radil, aby hledal k Habsburkovi smírnou cestu i za cenu doèasného pokoøení. Èeský král však zaèal Rudolfovi na jeho územní nároky odpovídat posmìšnými dopisy a zanedlouho už musel èelit øíšské a pak i cirkevní klatbì. Následnou postupnou ztrátu mnoha území i spojencù taky nedokázal diplomaticky zacelit.
To že se dokázal rozvést s Markétou bych já osobnì nepøipisoval ani tak jeho diplomatickým schopnostem, jako spíše tomu, že papež (Alexandr IV., se kterým Otakar nic nepoøídil, protože odmítl uznat právo jeho levoboèkù na èeský trùn) tìsnì pøedtím náhle zemøel a rozvod tedy nemìl kdo schválit. A nový papež Urban IV. si netroufl jít hned v prvních dnech své vlády proti nejmocnejšímu králi øíše. To muselo být jasné i Otakarovi. Takže papež schválil jak rozvod, tak nový sòatek. Otakar se totiž znovu oženil aniž by èekal na souhlas papeže. I v tom já osobnì vidím více ohromného sebevìdomí a víry ve vlastní moc, než notnou dávku diplomatického nadání.
Ale je to jen mùj názor.

Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 163 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina