Stránka 1 z 4

Václav I.

Napsal: 19 led 2007 14:52
od acoma
Byl Václav I. (tzv. Jednooký) dobrý panovník a diplomat nebo strávil svůj život jen na lovu a útěkem před zvukem zvonů? :wink: Má podíl na získání babenberského dědictví?

Re: Václav I.

Napsal: 19 led 2007 15:35
od qwer139
acoma píše:Byl Václav I. (tzv. Jednooký) dobrý panovník a diplomat nebo strávil svůj život jen na lovu a útěkem před zvukem zvonů? :wink: Má podíl na získání babenberského dědictví?
Myslím, že byl důstojným nástupcem svého otce, na české zemi mu určitě záleželo a dokázal zvládnout i svého těžce zvládnutelného syna, takže nějakého toho kňoura bych mu dopřál. :D

Václav I.

Napsal: 02 úno 2007 11:49
od Ježek
Řeklo by se, že to byl nevýrazný panovní, ale Václav I. dokázal udržet vysokou politiku svého otce, a co víc, dopomoci synům k získání Rakous.
Dokázal vyřešit problémy s bratrem Přemyslem -markrabětem moravským, ubránit se Fridrichovi Bojovnému. Dobře se orientoval v boji mezi císařem a papežem.
Ovšem nedokázal pomoci Jindřichu II. Pobožnému u Lehnice. Asi to bylo dobře, ta pomoc by tu bitvu stejně nezvrátila. Tady měl štěstí, že tataři naším uzemím jen protáhli, němyslím, že by je dokázal porazit. Porazil jen nepočetný oddíl u Žitavy.
Poté nastal rozmach stavby hradů.
Po sporech s Bojovným dokázal oženit Vladislava s Gertrudou v květnu 46. O měsíc později poslední Babenberg padl, ale Vladislav umírá již v lednu.
O povstání kralevice Přemysla jsem mluvil, tady: http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... c&start=15
Z boje o rakouské dědictvíc - interesovaných bylo opravdu dost - císařství, uherský král, bavorský vévoda, Jindřich Míšeňský.
Václav těsněji připojil Žitavsko k Čechám, Opavsko zabezpěčil pro Piastovcům. Pokračoval rozvoj měst

Napsal: 03 úno 2007 18:56
od Filip Svehla
Byl panovníkem v převratné době plné změn, zajisté nebylo lehké vycházet se šlechtou, která se v té době snažila co nejvíce odpoutat od jeho vlivu (viz. onen spor se synem), mě osobně je tedy milejší než kupříkladu právě Přemysl Otakar II., takže já bych hodnotil kladně.

Napsal: 26 úno 2007 16:30
od acoma
Včera jsem ho psala do rejstříku, myslím si, že měl regulérní depresi. Jinak se to podle mého názoru vysvětlit nedá. :cry: A nejen proto klobouk dolů před jeho kralováním. :) Dokázal toho dost.

Napsal: 26 úno 2007 16:50
od Viola
Myslím, že byl dost nedoceněným panovníkem. Vždy kromě Přemyslova povstání a tatarů na Moravě (a samozřejmě pohraničních šarvátek na česko-rakouské hranici) u nás nebyla vojska, což tehdy nebylo až tak běžné. Babenberské dědictví by jistě Přemysl bez Václavovy podpory nezískal. Rozvoj měst, kolonizace, rytířská kultura v Čechách, zlepšování ekonomické situace země. Dost nevyrovnaný člověk - na jednu stranu lhostejnost k manželce (ačkoliv nevíme, co jí předcházelo), na druhou stranu možná až patologický vztah k matce a sestře Anežce...

Napsal: 26 úno 2007 16:57
od acoma
jako osobnost musel byt fakt zvlastni. Schopnej, nadanej a asi trochu divnej. Napada me, jestli v tom nehral nejakou roli jeho fotrik...

Napsal: 26 úno 2007 17:06
od Viola
Řekla bych, že u všech jeho dětí. Přemysl asi chtěl pro děti to nejlepší, jinak byl autorita, despota, proti němu asi něžná máma Konstancie... Možná žil Václav s pocitem, že se mu nikdy nevyrovná... No vůbec se mi líbí ty vztahy v jejich rodině ke konci Přemyslova života... Teda když zapomenu na věčný spory s bratrem Přemyslem, myslím, že tam rodina i celkem fungovala. Narozdíl od pozdějších dob (Anna vs. Eliška). Taky to možná bylo lidmi, kteří tu rodinu vytvářeli, a také těmi, kteří je ovlivňovali - Konstancie, Anežka, to byly asi obětavé ženy bes diskuse, ale i Anna, provdaná do Slezska, ovlivněná svou tchýní, sv. Hedvikou, a Judita Korutanská - tam ty vazby vlastně přetrvaly do vlády Přemysla. Vždy jeho bratranci z Korutan a Slezska byli vychováni v Praze. (Zase jsem odbočila :D .)

Napsal: 26 úno 2007 18:18
od Ježek
Viola píše: Vždy kromě Přemyslova povstání a tatarů na Moravě (a samozřejmě pohraničních šarvátek na česko-rakouské hranici) u nás nebyla vojska, což tehdy nebylo až tak běžné.
Podle toho jak to myslíš... Za Přemysla se válčilo v Říši. Předtím se válčilo také dost, ovšem povětšinou to bylo taky venku - Slezsko, Rakousko. Když už se k nám cizinec dostal, tak pouze jako spojenec vyhnaného Přemyslovce, který táhl na Prahu. Ale za Václava se obecně válčilo míň, ovšem víc s cizinci, než mezi sebou...

Napsal: 26 úno 2007 20:22
od Katerina
Viola píše:Myslím, že byl dost nedoceněným panovníkem. Vždy kromě Přemyslova povstání a tatarů na Moravě (a samozřejmě pohraničních šarvátek na česko-rakouské hranici) u nás nebyla vojska, což tehdy nebylo až tak běžné. Babenberské dědictví by jistě Přemysl bez Václavovy podpory nezískal. Rozvoj měst, kolonizace, rytířská kultura v Čechách, zlepšování ekonomické situace země. Dost nevyrovnaný člověk - na jednu stranu lhostejnost k manželce (ačkoliv nevíme, co jí předcházelo), na druhou stranu možná až patologický vztah k matce a sestře Anežce...
Jestli mohu trochu rozvinout tu rytířskou kulturu - u Václava to asi opravdu v Čechách pořádně začalo. První turnaje jsou spojeny s jeho oblíbencem Ojířem z Friedberka, za něj máme prvního doloženého minnesangera ve službách českého krále reinmara von Zweter.
Václava I. tam vylíčil jako ctitele žen (inu Přemyslovec) a podporovatele umění.

Napsal: 26 úno 2007 20:37
od Viola
Podle toho jak to myslíš... Za Přemysla se válčilo v Říši. Předtím se válčilo také dost, ovšem povětšinou to bylo taky venku - Slezsko, Rakousko. Když už se k nám cizinec dostal, tak pouze jako spojenec vyhnaného Přemyslovce, který táhl na Prahu. Ale za Václava se obecně válčilo míň, ovšem víc s cizinci, než mezi sebou...
Myslela jsem to tak, že to je jedna z jeho typických charakteristik jeho vlády, ne jediná:)

Napsal: 28 úno 2007 22:49
od acoma
Udajne zlato zpusobuje nebo zhorsuje bolesti hlavy. A pokud nekoho boli hlava, tak zvoneni musi byt peklo. Takze prichazim s teorii, ze Vaclava mohla stale nebo casto bolet hlava a proto mel radsi lesni ticho a klid. Migrena? Kdo mate zkusenosti s bolenim hlavy - co myslite :?:

Napsal: 01 bře 2007 14:41
od Viola
Jak to bylo vlastně s těmi Mongoly? trubadúři ho opěvovali jako zachránce (křesanské) Evropy, získal si tím ohromnou prestiž, v publikacích o něm (viz např. Žemlička - Počátky Čech královských) jsou zmínky o jisté snaze Václava o spolupráci při obraně před Mongoly, na druhou stranu obecně se o tom moc neví, mám navíc doma jednu knihu - podotýkám, že je populární - s kapitolkou o Mongolech - a o našem Václavovi ani zmínka:(

Napsal: 01 bře 2007 16:58
od Ježek
Viola píše:Jak to bylo vlastně s těmi Mongoly? trubadúři ho opěvovali jako zachránce (křesanské) Evropy, získal si tím ohromnou prestiž, v publikacích o něm (viz např. Žemlička - Počátky Čech královských) jsou zmínky o jisté snaze Václava o spolupráci při obraně před Mongoly, na druhou stranu obecně se o tom moc neví,
Václav spěchal na Lehnici, ale nestihl pomoci Pobožnému (díkybohu), takže opěvňoval pohraničí. To se ale ukázalo jako nedostatečné, když Mongolové projeli Moravou (cíl tažení bylo porazit Bélu), Nějaký zbloudilý kořistný oddíl byl poražen u Žitavy Václavem a snad došlo k nějakému vítěznému boji u Olomouce. Nikdy to nebyl střet s celou armádou, vždy jen potyčky s plenícími bandami. Tou dobou se Mongolové dozvěděli o smrti hlavního velitele, tak jejich vojevůdci rychle spěchali do východní Asie (ne)dělit se o moc.
Proto západní Evropě mohlo přijít, že je nějak zázračně zastavil právě Václav.

Napsal: 01 bře 2007 17:03
od Viola
Mimochodem - kolem Lehnice jsem projížděla, je to strašně blízko! člověk si to ani neuvědomí... Teď mě napadlo, že tam přeci jen nějaké opevnění být muselo, přeci jinak by to vzali rovnou na jih přes Čechy, a nevraceli by se zpátky, aby to vzali přes Moravu.

Napsal: 01 bře 2007 18:23
od p(o)sel z budoucnosti
Ježek píše:Václav spěchal na Lehnici, ale nestihl pomoci Pobožnému (díkybohu), takže opěvňoval pohraničí. To se ale ukázalo jako nedostatečné, když Mongolové projeli Moravou (cíl tažení bylo porazit Bélu), Nějaký zbloudilý kořistný oddíl byl poražen u Žitavy Václavem a snad došlo k nějakému vítěznému boji u Olomouce. Nikdy to nebyl střet s celou armádou, vždy jen potyčky s plenícími bandami. Tou dobou se Mongolové dozvěděli o smrti hlavního velitele, tak jejich vojevůdci rychle spěchali do východní Asie (ne)dělit se o moc.
Proto západní Evropě mohlo přijít, že je nějak zázračně zastavil právě Václav.

Dovolim si oponovat.Vmongolskem lidovem folkloru se vypravi ze prave jejich velka armada byla zastavena na ceskem uzemi.(konkretne na morave)ja vim je to folklor kterej nic nemusi rikat ale kdyz se mluvi o armade??? :roll:


Nekolik badatelu a snad i nekteri historici se pripojuji k domence ze prave u oOlomouce doslo k vetsimu stretu.
Stoji za to se zajimat vic nez napsat jen par radku.Zvlast kdyz v lidovem folkloru se vyoravi "to a to".Pokud vim mongolove narazily nekolikrat ale nejak prilis se tim nechlubily natoz aby se o tom vypravelo malejm detem jeste dnes.Ale s bitkou u Olomouce to tak je!!!

Pokud sou nazory alespon z 50%pravdive tak mongolci narazily vlivem (asi podceneni) ve stylu boje kterej jim nevyhovuje.(Utocit na kopec kde se branily muzi sesikovany pomoci falandy,falangy-zname z alexandra velikeho v jehoz podani byla takova armada neporazitelna)
Proto je mozne ze mongolove zaznamenali necekane ztraty kdy se nekolikrat marne snazily prolomit tuhle fenomenalni barieru az se to dostalo do povesti...
No nevim posudte sami popr .si to zjistete take sami.Ja mam ted na praci trochu odlisne veci ale rad si to prectu a az bude trosku casu zacnu se o to malinko zajimat. :twisted:

Napsal: 02 bře 2007 10:30
od Ježek
p(o)sel z budoucnosti píše:Vmongolskem lidovem folkloru se vypravi ze prave jejich velka armada byla zastavena na ceskem uzemi
¨V Mongolsku mohli být tak daleko od reality jako třeba ve Španělsku. Pouze ohlas toho, že se Mongolové stočili k východu.

Napsal: 07 bře 2007 21:22
od Viola
Tak jsem si zase hrála s mapičkou...

Obrázek

Tataři táhli od Lehnice zpátky, aby vpadli na Moravu. Čechy byly pravděpodobně dobře opevněné, asi pomohly i hory, že nezaútočili do Čech od severu. Od Lehnice na Opavu je cca 250-300 km (podle toho, kudy se jde :) )

Napsal: 07 bře 2007 21:30
od Ježek
Viola píše:
Tataři táhli od Lehnice zpátky, aby vpadli na Moravu. Čechy byly pravděpodobně dobře opevněné, asi pomohly i hory, že nezaútočili do Čech od severu. Od Lehnice na Opavu je cca 250-300 km (podle toho, kudy se jde :) )
Podél Odry a Moravy byla nejjednodušší cesta do Uher. Václavovi opevňovací prace mohly znamenat záseky a pohraniční opevnění v našem pohoří.
U té Žitavy to byl asi jen nějaká plenivá družina, pokud se vůbec chtěla dostat na jih, tak asi podél Labe - a řádně si zarabovat cestou...

Napsal: 07 bře 2007 21:56
od Viola
Spíš mi přijde zvláštní, že nevpadli do Čech, ale vraceli se už vydrancovaným Slezskem.