Vymření 3 středoevropských dynastií během sta let

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Vymření 3 středoevropských dynastií během sta let

Nový příspěvek od Zany »

Kunhuta Haličská píše:
Zany píše:Jak komu
Tak jistě, spousta historiků se na mnoha věcech neshodne.
Osobně souhlasím s velmi slušně vyargumentovanými závěry K. Maráze v jeho monografii o Václavu III., podle nějž je nutné hledat původce vraždy v domácích končinách.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Vymření 3 středoevropských dynastií během sta let

Nový příspěvek od slavicekvac »

Viola píše:
slavicekvac píše:Zajímavý je i scénárista Daněk, který seřadil osoby se zájmem na konci Přemyslovců. Vyšlo mu jich tolik, že to mohl být kdokoliv. Třeba Petr z Aspeltu.
Kde to napsal?
Musel bych projít knihovnui a myslím, že jsem to věnoval přispěvatelům na tříkrálovou sbírku.
Přečetl jsem to jednou a dost. Název nevím, ale není to hra, je to malá novela.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Vymření 3 středoevropských dynastií během sta let

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:
Kunhuta Haličská píše:
Zany píše:Jak komu
Tak jistě, spousta historiků se na mnoha věcech neshodne.
Osobně souhlasím s velmi slušně vyargumentovanými závěry K. Maráze v jeho monografii o Václavu III., podle nějž je nutné hledat původce vraždy v domácích končinách.
Taky si myslím, ač nesdílím názor na Rožmberky jako královrahy. Důsledky vraždy nijak nebyly v jejich prospěch.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Vymření 3 středoevropských dynastií během sta let

Nový příspěvek od elizabeth »

slavicekvac píše:
Zany píše:
Osobně souhlasím s velmi slušně vyargumentovanými závěry K. Maráze v jeho monografii o Václavu III., podle nějž je nutné hledat původce vraždy v domácích končinách.
Taky si myslím, ač nesdílím názor na Rožmberky jako královrahy. Důsledky vraždy nijak nebyly v jejich prospěch.
Nepočítá se spíš s Lichtemburkem? A když jsem si přečetla tu jeho obrovskou drzost, s jakou žádá Václava III. o navrácení vesnic, které měly být věnem jeho ženy, a přitom se jedná o vesnice, které jsou z nejstarších držav Vítkovců, tak bych tomu snad i věřila... :wink:

Jinak už jsme zase Off topic, chci říci mimo mísu... Vrazi Václava III. jsou o téma dál. :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Vymření 3 středoevropských dynastií během sta let

Nový příspěvek od Zany »

O Rožmbercích jsem neslyšel, snad jen Ivanov razil tezi, že mělo jít o pomstu za Záviše...

Lichtenburk je jeden z kandidátů, poté mimo jiné Šternberkové
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Vymření 3 středoevropských dynastií během sta let

Nový příspěvek od elizabeth »

Zany píše:O Rožmbercích jsem neslyšel, snad jen Ivanov razil tezi, že mělo jít o pomstu za Záviše...
To jsem tady už určitě vyvracela tím, že roku 1306 už nežil nikdo tak blízký Závišovi, aby se kvůli němu mstil. (I když nějaká utajená ctitelka nebo milenka by se mohla rozhodnout, že toho posledního Přemyslovce zprovodí ze světa - Ne, aby na to někdo reagoval, to je pokus o žert, asi dost nejapný, ale je)
Zany píše: Lichtenburk je jeden z kandidátů, poté mimo jiné Šternberkové
Lichtemburk mohl být dost drzej na provedení, ale celý to podle mě vyžadovalo organizaci a tak jsem zase u toho, co jsem si myslela i před těmi x-lety, když jsem tady začínala, že to nebylo dílo jedné osoby, ale mnoha z řad české šlechty. Ty Šternberky, ale taky šlo nějak vyvrátit, např. s tím klášterem v blízkosti jejich panství to nebylo tak žhavý atd.

Mám to nechat tady nebo to přesunem do Vrahů V. III.?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, ClaudeBot, DotBot a 0 hostů