Karel IV.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že když potřeboval, tak klidně překrucoval nebo překračoval svá vlastní nařízení. A to je pro mě ta "vykutálenost".
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

a podobný smysl pro "propagaci", jak tomu říkáte měl jeho dědeček Václav II. Stačí vzpomenout na jeho pohřeb. Právě v tom ritualizování jsou si ti dva Václav II. a Karel IV. podobní. A krom toho byli oba dva "kluzští" jako hadi. Tím je nehaním, to vůbec ne. :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Vzktálenost

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

acoma píše:nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že když potřeboval, tak klidně překrucoval nebo překračoval svá vlastní nařízení. A to je pro mě ta "vykutálenost".
Jo, ale k věci, acomo. Jeho "vykutálenost" jsme myslím již probrali křížem krážem...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

události v Lucce

Nový příspěvek od acoma »

O snu, který údajně měl mladičký Karel v noci z 15. na 16. srpna 1333 o smilstvu asi víme všichni. Jednalo se o prorocký sen o smrti Guida, vévody viennského za hřích smilstva. Ve snu byl Karel varován, aby vyslovil varování i svému otci, což Karel údajně pro Janovu prchlivost neučinil.
viz. http://citanka.cz/karel4/vc1-7.html Zajímavé je, že Guido VII., dauphin z Vienne zemřel více jak 14 dní před Karlovým viděním (28.července 1333 při obléhání hradu La Perriere v Savojsku).
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Ve snu byl Karel varován, aby vyslovil varování i svému otci, což Karel údajně pro Janovu prchlivost neučinil.
Mnohem později, když už byl Jan slepý, si to Karel vyčítal a otcovu slepotu považoval za trest za jeho chování...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Otázkou je zda si to celé tak trošku nevymyslel. :wink: Vždy ten Guido už byl mrtvej, když měl mít Karel ten sen. A teď jsem našla ve Spěváčkovi, že Karel se se svým snem svěřil papeži (Benedikt XII. - údajně byl mírumilovný, žoviální a měl rád víno) až při návštěvě v Avignonu někdy počátkem března 1340. A Jan byl v tu dobu již po návštěvě Montpellieru slepý (měl tam být v lednu 1340). Papež prý pochopil, že Karel spojuje otcovu slepotu s jeho nevázaným způsobem života a doporučil mu, aby otci nic neříkal, aby tak nezvyšoval jeho utrpení. A Karel ho tedy poslechl. Když se tak bál prostopášného života apřípadného trestu , jak si lze vyložit káravý dopis papeže (bývalého Piérra de Rosieres) z února 1348?
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Ženy Karla IV.

Nový příspěvek od Katerina »

Původně jsem je chtěla dát jako nové téma, ale jsou s ním tak spojené, že je dávám do Karlova tématu.
Měl jich hodně, těch legitimních - 4 a to v tomto pořadí:

1. Blanka z Valois - svatba 1329 Karlova v podstatě vrstevnice, družka jeho mládí na francouzském dvoře a paní jeho mládí i části dospělosti.
Celkem mu dala dvě dcery : Markétu a Kateřinu

2. Anna Falcká - svatba 1349 - celkem krátké, leč bouřlivé manželství, hodně politický sñatek, syn Václav umírá malinký

3. Anna Svídnická, svatba 1353 - mladinká nevěsta a stárnoucí ženich, dala mu následníka Václava

4. Eliška Pomořanská - velká dáma co lámala meče a podkovy, dala mu dva syny , kteří se dožili dospělosti - Zikmunda a Jana, dceru Annu - budoucí anglickou královnu.

Jak Karel stárl - věk nevěst se jaksi snižoval.

Kromě právoplatných manželek mě v souvislosti s Karlem napadla ještě jedna dáma, kterou uctíval po celý život - sv. Kateřina.
Postavil ji krásnou kapli, tvrdil, že mu zachráni la život.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Ženy Karla IV.

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Katerina píše:...Kromě právoplatných manželek mě v souvislosti s Karlem napadla ještě jedna dáma, kterou uctíval po celý život - sv. Kateřina...
Ano, dokonce se v této souvislosti uvádí, že jí velký Karel uctíval více než Bohorodičku, Pannu Marii.
Láska to však byla platonická a vztah duchovní, a tak potomci, levobočci z tohoto svazku nejsou doloženi... :wink:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

r. 1366

Nový příspěvek od acoma »

V r. 1366 byl velký císař Karel IV. Janem Milíčem z Kroměříže při bohoslužbě nazván Antikristem. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

A vypadá to, že můžeme trošku zpochybnit Karlovy zásluhy o založení katedrály sv. Víta. Ve fundační listině je totiž v r. 1341 jako fundátor uveden Jan Lucemburský. Daroval finance metropolitní kapitule zastoupené Arnoštem z Pardubic a jednalo se o desátek ze všech stříbrných dolů bez časového omezení. Mělo to být na výzdobu a ozdobu hrobů sv. václava a Vojtěcha, výstavbu a výzdobu kostela sv. Víta a po jeho dokončení k zajišování aniversarií všech členů rodiny, včetně rodičů a Elišky.
Naposledy upravil(a) acoma dne 24 kvě 2007 22:25, celkem upraveno 1 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: r. 1366

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

acoma píše:...byl velký císař Karel IV. Janem Milíčem z Kroměříže při bohoslužbě nazván Antikristem...
Ano. Podrobněji k tomu v diskuzi na toto téma na http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=440 .
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

acoma píše:A vypadá to, že můžeme trošku zpochybnit Karlovy zásluhy o založení katedrály sv. Víta. Ve fundační listině je totiž v r. 1341 jako fundátor uveden Jan Lucemburský. Daroval finance metropolitní kapitule zastoupené Arnoštem z Pardubic a jednalo se o desátek ze všech stříbrných dolů bez časového omezení. Mělo to být na výzdobu a ozdobu hrobů sv. václava a Vojtěcha, výstavbu a výzdobu kostela sv. Víta a po jeho dokončení k zajišování aniversarií všech členů rodiny, včetně rodičů a Elišky.
Já jsem četla, ale teď nevím jestli v Šustovi nebo Spěváčkovi, (nemůžu se teď podívat), že na slavnosti položení základního kamene katedrály byli oba dva, takže Jan se v tom určitě angažovat, ale idea byla myslím, přece jen od Karla. To bych mu neupírala.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

A já bych mu to klidně upřela. :lol: :lol: :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Katedrála

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

acoma píše:A já bych mu to klidně upřela. :lol: :lol: :lol:
No ty jó, to mě nepřekvapuje, protože to je vo tobě známý i tobě podobný... :D 8)

Založení metropolitního svatostánku šlo ruko v ruce se vznikem české arcidiecéze (bez ohledu na časovou posloupnost). To vše bylo součástí jednotného Karlova projektu souvisejícím s několikrát tady zmiňovaným bohemocentrickým uspořádáním Říše. Nedílnou součástí tohoto smělého projektu nutně musela být i stavba adekvátní katedrály. Přestože tyto ambice Karlův otec nikdy neměl, lze však říci, že katedrálu založili oba dva rukou nerozlučnou - otec a syn... :wink:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Ale jako fundátor je v listině uveden Jan.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

acoma píše:Ale jako fundátor je v listině uveden Jan.
Ano, vždyt byl král. On mohl disponovat právy k tomu, co dal jako nadaci. Je otázka, čím mohl tehdy disponovat Karel. Jan je také fundátorem Rejčinna kláštera a chrámu, také na něj přispěl, ale z většiny to kromě Rejčky financoval JzL.
Lucemburkové ze slavnosti základního kamene tehdy udělali velké divadlo, dokonce prý bylo zvoleno datum a čas tak, aby to numerologicky vycházelo. Obojí ukazuje zase na Karla, Janovi byly tyhle věci dost fuk.
Hele ty víš, kterého z nich mám ráda :wink: , ale musíme jaksi přiznat císaři, co je císařovo.

Já se schválně doma na to podívám.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Katerina píše:
acoma píše:Ale jako fundátor je v listině uveden Jan.
Ano, vždyt byl král. On mohl disponovat právy k tomu, co dal jako nadaci...
Ano, souhlasím, ale jsem pevně přesvědčen, že to byl nápad Karlův. A lze velice obtížně vyloučit, že by tento nápad se svým otcem nekonzultoval. No a pak...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Fundační listina ale byla vydána za Karlovy dlouhodobé nepřítomnosti(r.1341) a podle Bartlové přímo souvisí s Janovou závětí z r. 1340. A po vykopání základů se u pokládání kamene sešel nejen Jan s Karlem, ale také Jan Jindřich a již jmenovaný Arnošt z Pardubic. Stavebníkem prý byla svatovítská metropolitní kapitula. A podle Hledíkové byla kapitula velmi samostatnou jednotkou a to nejen ve vztahu ke králi, ale i k biskupovi. Arnošt z Pardubic v r. 1350 vydal statuta o břemenech arcibiskupa a kanovníků ke stavbě chrámu.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

To je fakt kult osobnosti. :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

acoma píše:To je fakt kult osobnosti. :lol:
Nebo, jak jsme už také zmiňovali dost dobře prováděná propaganda.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, ClaudeBot, SeznamBot a 0 hostů