Konradin

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Konradin

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Betty a chceš ty obrázky pak nějak přidat k tomu článku? Ale je potřeba mít vyřešena autorská práva.

Vlastně je to taky výročí, připomeň mi to prosím ještě, abychom to dali na fb.
Zatím jsem o tom neuvažovala, v článku bylo obrázků dost. Co se týče autorských práv, u té rytiny by snad žádný už neměly být, zkusím se ale na to ještě podívat a ohledně toho výročí dám vědět :wink: je to 25. března (kulatý je ale až za dva roky 2018, ovšem při svý rychlosti bych se na to ale opravdu už měla začít chystat).
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Konradin

Nový příspěvek od elizabeth »

Dost bolo Karla IV. a Elišky Přemyslovny, letos se bojím, že na mě vyskočí i z mé knihovny.
V článku http://onceiwasacleverboy.blogspot.com/ ... chive.html" onclick="window.open(this.href);return false; mě poněkud rozladilo závěrečné hodnocení:

"Conradin' s posthumous career from thirteenth century teenage claimant and victim to fourteenth century figure of legend and then sixteenth century anti- Papal icon to the Romantic hero-victim which appealled to the a sensibilities of that era to nineteenth century proto-nationalist and twenty first century gay icon is a remarkable cultural journey - and no mean achievement for a teenager who died before he was seventeen."

Prostě chudáku klukovi nedali pokoj ani po smrti. Napřed ostatky zahrabané na pobřeží, pak s nimi na konci II. sv. války šachuje Himmler, a potom ještě tohle... Jistě, i já jsem o tom jejich přátelství uvažovala z různých úhlů pohledu (i z toho, proč se Fridrich Bádenský neoženil) ale dospěla jsem k závěru, že (min.) ze strany Konradina určitě o žádný milostný vztah nešlo, jelikož by asi princ v rozhodujících okamžicích neplul 29. března z Varrazy sám do Port Dalfinum, zatím co Fridrich táhl se zbytkem vojska po souši... (třeba to ale Konradinovi konečně došlo a zděsil se a pak zpackal bitvu; ale spíše o nic takového nešlo ani z Fridrichovi, možná jen vzhledem k nejistému postavení neměl na sňatkovém trhu, na rozdíl od Konrádka, co nabídnout). Ale nač hledat ve věcech logiku, že, když dnes je moderní vše orientovat menšinově a multikulturně.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Konradin

Nový příspěvek od Viola »

To teda slyším poprvé... Jsou k tomu nějaké indicie kromě toho, že byl kámoš s Fridrichem? Třeba u Richarda Lví srdce se vychází z (zřejmě nesprávné) interpretace kroniky.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Konradin

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:To teda slyším poprvé... Jsou k tomu nějaké indicie kromě toho, že byl kámoš s Fridrichem? Třeba u Richarda Lví srdce se vychází z (zřejmě nesprávné) interpretace kroniky.
Já o ničem taky nevím. Umíš si představit, jak mě to vytočilo :wink: :shock: :twisted: Ale uznávám, že mladí mužové s andělsky krásnou tváří, jsou dnes bohužel ideálním příkladem. Zvlášť, když to po tolika letech lze vyjádřit a vyvrátit, jen středověkým smýšlením člověka. A která je to kronika u Richarda?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Konradin

Nový příspěvek od elizabeth »

Tak na takovou věc jako je "in noctibus non separabat eos lectus" jsem určitě nenarazila, to bych si pamatovala. Ty kroniky krom toho, že o něm psaly jako o "formosus et magnus de persona valde" byly spíše věcné, popisovaly tažení a setkání, střetnutí a bitvu. Nic víc, nic míň. Každopádně na to ještě nahlédnu a výsledek doplním do téhož příspěvku.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Konradin

Nový příspěvek od elizabeth »

Conradus ... undecim etatis agens annum primum curiam in Ulma celebravit

„jedenáctiletý Konrád ... pořádal v Ulmu první dvorský sněm“ Ta věta je blbě, mělo by tam správně být "desetiletý Konrád ... pořádal v Ulmu první dvorský sněm" to undecim aetatis agens totiž znamená něco jako konaje 11 rok (své životní pouti), tudíž mu bylo teprve deset. Mohl by to někdo (asi Ježku) na stránkách opravit? Děkuji moc předem za agendum (vykonání).
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Konradin

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Conradus ... undecim etatis agens annum primum curiam in Ulma celebravit

„jedenáctiletý Konrád ... pořádal v Ulmu první dvorský sněm“ Ta věta je blbě, mělo by tam správně být "desetiletý Konrád ... pořádal v Ulmu první dvorský sněm" to undecim aetatis agens totiž znamená něco jako konajíc 11 rok (své životní pouti), tudíž mu bylo teprve deset. Mohl by to někdo (asi Ježku) na stránkách opravit? Děkuji moc předem za agendum (vykonání).
Opraveno. :)

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů