Fórum zájemců o historii
http://www.e-stredovek.cz/forum/

Sybila de Montferrat
http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtopic.php?f=3&t=3787
Stránka 1 z 1

Autor:  3MEMGV4Y5UNSG [ 30 črc 2019 09:52 ]
Předmět příspěvku:  Sybila de Montferrat

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, zda někdo netuší čí potomek byla Sybila de Montferrat, matka svaté Zdislavy. Z toho, co jsem zjistil na googlu by mohla patřit do rodu severoitalských markrabat de Montferrat. Sice se uvádí, že přišla ze sicilského království, ale to může být vzhledem k okolnostem zavádějící. Montferratové byli v té době hodně angažovaní v křižáckých taženích a měli příbuzenské svazky s kdekým. Jen mě mate, že žádný zdroj výslovně neuvádí Sybilu jakožto potomka někoho ze známých Montferratů. Jelikož odešla do Čech jako mladinká mohla teoreticky vypadnout z kronik. Takových zapomenutých dcer zná středověk více než dost.
Sybila de Montferrat v každém případě zanechala své DNA v řadě českých šl. rodů. Např. Švábenicích, kteří o sto let později propadli docela hluboko majetkově i společensky.

Autor:  Ježek [ 30 črc 2019 11:06 ]
Předmět příspěvku:  Re: Sybila de Montferrat

Myslím, že se její původ vůbec neví, i ten sicilský je spekulace. Ale podívám se

Autor:  gazan [ 01 srp 2019 07:58 ]
Předmět příspěvku:  Re: Sybila de Montferrat

Podíval jsem se trochu na rodinné vztahy Štaufů a Montferratů a vyšlo mi z toho, že Kunhuta Štaufská, manželka Václava I., měla za bratrance císaře Fridricha II., a jeho tchyní byla Marie Jeruzalémská z rodu Montferratů. Přes Babenberky byli Montferratové se Štaufy už dříve blízcí příbuzní.
To mohl být jeden z důvodů vzít si sebou do Čech příslušnici tohoto rodu. V každém případě pro někoho z Itálie musel být příchod do tehdejších Čech kulturním šokem : )
Takže když to shrnu, ten údaj o sicilském království ( pro Sybilu ) mohl být poněkud zavádějící, protože Štaufové toto království v té době ovládali. A nemyslím si, že by existoval na štaufském dvoře druhý rod téhož jména.
Montferratové se hodně angažovali ve Svaté zemi, Konrád I. byl dokonce po krátkou dobu i králem Jeruzaléma. A jeho švagrová se jmenovala Sybila !
Otázkou spíš zůstává, zda naše Sybila byla potomkem Konrádovým z prvních dvou manželství - což není pravděpodobné, nebo pocházela od jeho bratra Bonifáce.
Skutečnost, že kroniky zmíní určitý počet potomků neznamená, že jich nebylo více. Zvláště platí pro dcery. Nevýhoda vrcholného středověku - dcery a někdy i manželky zůstávají občas zahaleny tajemstvím .... jim to prostě nepřišlo důležité.
Tak tolik k tématu.

Autor:  Ježek [ 01 srp 2019 13:40 ]
Předmět příspěvku:  Re: Sybila de Montferrat

Jediná zmínka o Sybile je v Ždárské letopisu a ta jen uvádí, že přišla s Kunhutou: http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 9&page=540

Navíc Kunhuta prožila většinu života v samotném Německu, vychovávána špýrským biskupem Konrádem, nevím, odkud se vzala ta Sicílie.

Autor:  Ježek [ 03 srp 2019 16:43 ]
Předmět příspěvku:  Re: Sybila de Montferrat

S tím sicilským původem opatrně ("snad") přišel Kalista v roce 1941, od té doby to všichni berou za jasnou věc: http://librinostri.catholica.cz/downloa ... l-text.pdf

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/