Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 24 led 2021 20:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Babenberkové
UNREAD_POSTNapsal: 13 kvě 2010 10:56 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
Viola píše:
V literatuře se poměrně jednoznačně objevuje fakt, že u Kressenbrunnu byla s Přemyslem i jeho žena Markéta (Vaníček, Velké dějiny III., s. 90, Novotný, České dějiny I/4, s. 97), bohužel obojí bez pramene. Druhé pokračování Kosmovo, které má podrobný popis průběhu bitvy, nic takového nezmiňuje, může být tedy pramenem tato listina? http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 2&page=108 Jde o č. 262 a č. 263 ( http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 2&page=109 ). Obě listiny jsou umístěny "v prostoru u (řeky) Moravy", znamená to ale, že by Markéta byla v táboře? Nebo si to máme představit tak, že Markéta pobývala na některém z blízkých hradů (dejme tomu v Hainburku) a občas do tábora zajela? Jinak podle Druhého pokračování Kosmova mělo začít přicházet Přemyslovo vojsko k prostoru okolo Lávy na Dyji 26. června, bitva se uskutečnila až 12. července.
V té RBM II. č. 262 s. 99 Otakar, pán království českého etc. přenechává Vokovi z Rožmberka hrabství v Raabs. (oblast s hraběcími právy).

Ten úryvek, jež mluví o Markétě je "de consensu et expressa voluntate conjugis nostrae d. Margarethae" znamená "se souhlasem a jasnou vůlí ženy naší paní Markéty", což neznamená, že tam ta Markéta musela být přítomná, prostě jen, že s tím předáním oblasti včetně hraběcích práv Vokovi ( a jeho dědicům) souhlasí.

Ovšem ve 263 mu ty práva potvrzuje sama Markéta. Obě ty listiny mám i v CDB V. (protože v nich svědčí Budivoj). Já jaksi podobně debilně potvrzuji Kunhutin pobyt v Křemži, přitom ty listiny mohly být vydány i dodatečně. Podívám se zda je tam datace.

Tak datace je v CDB "mense iun ex. - iul in." což je odhadováno červen -červenec 1260. Každopádně na základě té druhé listiny, i když mohla být vydána dodatečně, lze usuzovat, že tam Markéta byla.

Profil Poslat soukromou zprávu  

UNREAD_POSTNapsal: 13 kvě 2010 15:42 
Královna

Has thanked: 3 times
Děkuji, Alžbětko, za pomoc. Znamená to tedy, že by Markéta byla v ležení? Mně se to nezdá jak kvůli jejímu pohodlí, tak i z důvodu bezpečnosti, mohl Přemysl vůbec spoléhat na to, že bitvu vyhraje?

UNREAD_POSTNapsal: 13 kvě 2010 17:52 
Vévodkyně

Viola píše:
Děkuji, Alžbětko, za pomoc. Znamená to tedy, že by Markéta byla v ležení? Mně se to nezdá jak kvůli jejímu pohodlí, tak i z důvodu bezpečnosti, mohl Přemysl vůbec spoléhat na to, že bitvu vyhraje?
Já nevím, mohla to opravdu vydat až později, každopádně ta datace i ta lokace je jasná. Já Ti kdyžtak pošlu Ty CDB ty jsou jasnější - s lokací i přibližnou datací...

UNREAD_POSTNapsal: 13 kvě 2010 17:54 
Vévoda

Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
Podle té druhé listiny tam byla. Je tam ovšem i zmínka o Laa. Já žiju v přesvědčení, že se Přemyslovo vojsko shromažďovalo někde v prostoru Laa (Láva) - Staatz (Stožec) nebo přímo v Laa. Třeba to neznamená řeku Moravu, ale prostor hranice Moravy. Mohla tedy být v relativním pohodlí a bezpečí na městském hradě v Laa nebo na impozantním hradě Staatz.
Nebezpečné to bylo, protože se do prostoru dostaly houfy Kumánů a došlo ke střetům.

UNREAD_POSTNapsal: 13 kvě 2010 19:24 
Královna

Díky vám oběma. Každopádně vojsko se u Lávy opravdu zřejmě shromažďovalo, tvrdí to i Druhé pokračování Kosmovo. Asi opravdu půjde o zemi Moravu, nikoliv řeku, dívala jsem se do mapy a je to přeci jen trochu daleko. Zase si ale říkám, že když by opravdu v táboře byla, nebylo by třeba, aby Přemyslovu listinu o Raabsu ještě zvlášť potvrzovala (?).

Předmět příspěvku: Fridrich Bádenský
UNREAD_POSTNapsal: 04 říj 2010 17:28 
Vévodkyně

Malý výkřik do tmy... Pro oživení tématu...

Měl Fridrich Bádenský ( syn Heřmana Bádenského a Gertrudy Babenberské, snad i oprávněný vévoda rakouský a štýrský; všem fandům Přemka Otakara II. se tímto omlouvám, jestli tady tento svůj názor píši poprvé) nějakou ženu a děti potažmo i nemanželské?

Předmět příspěvku: Re: Fridrich Bádenský
UNREAD_POSTNapsal: 05 říj 2010 08:40 
Královna

elizabeth píše:
Malý výkřik do tmy... Pro oživení tématu...

Měl Fridrich Bádenský ( syn Heřmana Bádenského a Gertrudy Babenberské, snad i oprávněný vévoda rakouský a štýrský; všem fandům Přemka Otakara II. se tímto omlouvám, jestli tady tento svůj názor píši poprvé) nějakou ženu a děti potažmo i nemanželské?

Nevím o žádných, ale stoprocentně Ti to neřeknu.

Předmět příspěvku: Fridrich podruhé
UNREAD_POSTNapsal: 05 říj 2010 08:56 
Vévodkyně

Já právě taky ne a je to dost divný. Třeba Konradin se ještě před cestou oženil, i když na popud svých strýců nebo maminky a s osmiletou Sofií z Landsbergu asi sňatek těžko byl naplněn (viz také téma o malém štaufském princi), spíš se jednalo o dětský sňatek jako v Jihlavě v případě Přemyslových a Rudolfových dětí. Ale Fridricha nikdo neměl zájem oženit. Přemýšlím proč a otvírá se nám možnost různých spekulací. Princ Konrád měl asi jiný starosti (formálně velký území ale absolutně nezajištěný, problémy s papežem, který sám ani trochu nezavinil,atd) Přemyslovi by byl Fridrichův sňatek spíše na obtíž a pro Wittelsbachy byl asi poněkud nezajímavý... Jinak si to nedovedu rozumně vysvětlit. :(

Předmět příspěvku: pro BETTY
UNREAD_POSTNapsal: 30 lis 2010 20:53 
Královna

Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Tady je máš - oba - Konradina i Fridricha

http://www.kunst-fuer-alle.de/deutsch/k ... /index.htm

Tady to by měl být nějaký záznam , snad o narození Fridricha
Continuatio Prædictorum Vindobonensium 1249, MGH SS, p. 727.

Continuatio Claustroneoburgensis VI 1268, MGH SS IX, p. 743. -tady to o smrti - asi nekrologium

Předmět příspěvku: Re: pro BETTY
UNREAD_POSTNapsal: 30 lis 2010 21:01 
Vévodkyně

Katerina píše:
Tady je máš - oba - Konradina i Fridricha

http://www.kunst-fuer-alle.de/deutsch/k ... /index.htm
Děkuji. :D To znám, dokonce jsem uvažovala, jestli si ten obraz koupit :wink:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina