Velikonoce

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Velikonoce

Nový příspěvek od Katerina »

Betty u vás prší ??????????????????? Nám se v práci kromě compů už před 4 dny rozbily i automatické rolety, a já mám ted docela problém dopoledne pracovat na počítači, protože mi praží sluníčko do monitoru a nic nevidím .. tady je nádherně.

Ano ty řehtačky se používaly místo zvonů, co nezvonily, (protože "odletěly" do Říma) - mimochodem tenhle hezký obrat má ve své jedné písničce i Karel Kryl .. , a zvony odletěly za větrem do Říma, už jsme tu osaměli, z kříže se nesnímá, .. myslím, že je to z písně Poslední Moravan o bitvě na Bílé hoře.

Jalovec, on je to keř spíš užitečný, bobulky jalovčičky používám při vaření,m hlavně na zvěřinu, někdy i do zelňačky-- a okrasný a hezky voní, taky se z něj dělá alkohol .. ale asi bude i léčivý, z hlavy to nevím, mohu se podívat do svých "moudrých " knih- jen ale nevím, proč ho hoši polévají ??????????

Holky se polévají, aby příští rok neuschly, myslím..

Jen s tím bičováním od Římanů za zvěstování - to slyším tedy prvě a nějak se mi to nezdá .
celý život žiji v domnění, že tohle "mlácení" je starý pohanský zvyk, související s tím, že vlastně mrskající, chtěl mrskané dobře .. mrskáním se mělo vyhnat zlé a probudit dobré, včetně plodnosti, a s tím i souvisela nějak červená barva vajec, kdysi jsem se tím zabývala, ale to už je tak strašně dávno, že jsem to už zase zapomněla, bohužel.

Já zas nemám ráda, když se k nám nahrnou bodří koledníci, třeba již i posílení, a holt si myslí, že nás musí vymrskat.
Docela legrační jsou ovšem "naši" kluci - můj syn - kdysi a ted sestry malý - nikdy nedokázali nás matky tou pomlázkou uhodit :-) bylo jim to jaksi žinantní , syn jak už je velký, prostě řekl, že na tohle nehraje , ale ten jeho rozpačitý kukuč s pomlázkou v kuchyni, když byl malý nemohu zapomenout, zéjména, když stejný má ted náš Jeník, pak s pomlázkou mrskli na zem a mrskání se nekonalo.
Zas mi to blbne, nevidím co píšu- zkusím zmazat ty koláčky .
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od slavicekvac »

Viola píše:
Katerina píše:Já zas nemám ráda, když se k nám nahrnou bodří koledníci, třeba již i posílení, a holt si myslí, že nás musí vymrskat.
Docela legrační jsou ovšem "naši" kluci - můj syn - kdysi a ted sestry malý - nikdy nedokázali nás matky tou pomlázkou uhodit :-) bylo jim to jaksi žinantní , syn jak už je velký, prostě řekl, že na tohle nehraje , ale ten jeho rozpačitý kukuč s pomlázkou v kuchyni, když byl malý nemohu zapomenout, zéjména, když stejný má ted náš Jeník, pak s pomlázkou mrskli na zem a mrskání se nekonalo.
Jojo, to je přesně ono, jako malá jsem nechápala, proč k nám vždycky musí někdo vtrhnout, seřezat mámu, která u toho musí ještě navíc juchat, jako že se jí to líbí, pak seřezat nás, a nakonec mu za to ještě něco dát. Jinak když jsme byly se sestrou malé, chodily jsme koledovat, ale to se tou pomlázkou tak nějak jenom mlátilo ve vzduchu.
Je to jen symbol toho, jak přát plodnost a zdraví. Hodně hluboce předkřesťanský, ale křesťanství nijak nevadí. Je to jakýsi vztah. Neměly by být po něm modřiny, ale jinak je prospěšný. Taky si budoucí partneři cvičí, jak snášet rozmíšky, když jsou pak manželi. Protože manželé si nepochybně mnohdy ubližují, oboustranně :-) Já bych to měl skoro vědět, s Lidkou budeme, dá-li Bůh, letos už 40 let.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od Ingolf »

Katerina píše: celý život žiji v domnění, že tohle "mlácení" je starý pohanský zvyk, související s tím, že vlastně mrskající, chtěl mrskané dobře .. mrskáním se mělo vyhnat zlé a probudit dobré, včetně plodnosti, a s tím i souvisela nějak červená barva vajec, .
Pohanské zvyky odráží roční koloběh, jaro je probuzení, obnovený život, mládí, plození nového. Pomlázka a vejce podle mě symbolizují ten aspekt plodnosti, nejenom falicky v příadě pomlázky, ale pomlázka se plete z čerstvého proutí, co rychle vzrostlo a má pupeny, ve kterém je teda plno životní, plodivé energie. šlehání pomlázkou si představuju jako pohlazení, "požehnání", předání plodivé síly, oplodnění..
vejce na oplátku - aspekt ženské plodivé síly, oplodněný zárodek, ze kterého se líhne nový život.. (jako symbol znovuzrození se občas taky kladlo do hrobů, viz nálezy z velké moravy a myslím že i z pražského hradu), červená barva je většinou chápána sexuálně (když ne agresivně, oboje je silový projev).
Velikonoce nemají skutečně moc společného s brutalitou opilé mládeže..
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od Ingolf »

Jméno Velikono v germánském prostřdí je die Ostern nebo anglické Easter je odvozeno od pohanské bohyně jménem Ostara (starohornoněmecky) nebo easter (anglosasky), jméno vzpomíná i anglosaský kronikář Beda ctihodný (8. st.), podle bohyně se nazýval měsíc zvaný nyní duben.
Jméno pravděpodobně pochází ze slova východ (Ost, East) a znamená Bohyně úsvitu, východu, prostě období, kdy se probouzí slunce k plné síle. Předkřesťanský původ velikonoc je tím myslím plně potvrditelný.
---
Váňa (Svět slovanských bohů démonů s. 232) píše, že vejce jako nositel plodnosti se koulelo na jaře dobytku po hřbetu nebo mezi nohamam, aby se zajistila jeho plodnost.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ingolf píše:Jméno Velikono v germánském prostřdí je die Ostern nebo anglické Easter je odvozeno od pohanské bohyně jménem Ostara (starohornoněmecky) nebo easter (anglosasky), jméno vzpomíná i anglosaský kronikář Beda ctihodný (8. st.), podle bohyně se nazýval měsíc zvaný nyní duben.
Jméno pravděpodobně pochází ze slova východ (Ost, East) a znamená Bohyně úsvitu, východu, prostě období, kdy se probouzí slunce k plné síle. Předkřesťanský původ velikonoc je tím myslím plně potvrditelný.
---
Váňa (Svět slovanských bohů démonů s. 232) píše, že vejce jako nositel plodnosti se koulelo na jaře dobytku po hřbetu nebo mezi nohamam, aby se zajistila jeho plodnost.
Velká noc je prvotní termín, odchod z Egyptské noci. Předkřesťanský nepochybně, ale hebrejský. Evropské pojmenování může být tak jak jsi napsal, ale mnohem později.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 0 hostů