Středověké umění, renesance a baroko

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Středověké umění, renesance a baroko

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Dovoluji si založit toto téma, protože téma "Umění jako odraz společnosti" v kapitole "Ostatní", založené panem Švehlou bylo míněno, jak z diskuse vyplynulo, poněkud jinak a je proto naprosto správně v jiné kapitole...
Záběě mnou zvolený se netýká pouze středověku, jsem si toho vědom, ale myslím si, že to vůbec nevadí, jak zase dokládá diskuse na téma o tom, kdy vlastně středověk skončil. :D
Dovolil bych si doporučit, aby v tomto tématu probíhala diskuse o konkrétních uměleckých skvostech a jiných souvislostech týkajících se uměleckých směrů daných tímto tématem. (Doufám, že v něm nezůstanu sám. :D :( )
V tématu pana Švehly se bavme obecně o umění s akcentem na jiné umělecké směry.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Gotické umìní

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

V tomto příspěvku možná paradoxně nezačnu upřednostněním našich skvostů gotické architektury různých stavebních hutí, které působily v Českých zemích, ale dovolím si první příspěvek věnovat "zahraničí". V slovenské Levoči v kostele sv. Jakuba stojí světový unikát a monument, gotický oltář Mistra Pavla z Levoče, který je nejvyšším gotickým oltářem na světě. Nejde snad ani tak o jeho výšku, ale v prvé řadě o jeho uměleckou a historicku hodnotu nevyčíslitelné ceny. Je vskutku překrásný, vím, o čem mluvím, protože jsem měl možnost ho spatřit na vlastní oči. Svého času byl rozebrán, pečlivě zabalen a poslán na výstavu EXPO v Montrealu v r. 1967. Byl to to skvělý "vyslanec" kultury tehdejší ČSSR!

No, ale co bych povídal, mrkněte na http://www.chramsvjakuba.sk/cz.html#hosjakuba
http://www.chramsvjakuba.sk/oltare/hosj ... leria.html ...
Obrázek
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 12 úno 2007 16:46, celkem upraveno 4 x.
p(o)sel z budoucnosti

Re: Gotického umìní

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Jiøí Motyèka píše:V tomto příspěvku možná paradoxně nezačnu upřednostněním našich skvostů gotické architektury různých stavebních hutí, které působily v Českých zemích, ale dovolím si první příspěvek věnovat "zahraničí". V slovenské Levoči v kostele sv. Jakuba stojí světový unikát a monument, gotický oltář Mistra Pavla z Levoče, který je nejvyšším gotickým oltářem na světě. Nejde snad ani tak o jeho výšku, ale v prvé řadě o jeho uměleckou a historicku hodnotu nevyčíslitelné ceny. Je vskutku překrásný, vím, o čem mluvím, protože jsem měl možnost ho spatřit na vlastní oči. Svého času byl rozebrán, pečlivě zabalen a poslán na výstavu EXPO v Montrealu v r. 1967. Byl to to skvělý "vyslanec" kultury tehdejší ČSSR!

No, ale co bych povídal, mrkněte na http://www.chramsvjakuba.sk/cz.html#hosjakuba
http://www.chramsvjakuba.sk/oltare/hosj ... leria.html ...

Dobre sou kostely v baroknim stylu.Moc se mi libi.Hlavne ten u nas sv.Mikulas.Clovek kolikrat kolem nej projde a vubec si ho nevsimne.Pritom z vlastni zkusenosti vim ze cim je na prvni pohled z venku chudsi tim je krasnejsi ve vnitrku.Neplati to sice doslova ale fakt je ten ze vyzdoba kostelu obsahuji i takove unikaty o kterych treba nema nikdo tuseni!
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Baroko

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

p(o)sel z budoucnosti píše:...Dobre sou kostely v baroknim stylu. Moc se mi libi. Hlavne ten u nas sv. Mikulas...
...u vás, tzn. přímo v tvém bydlišti "na hřbitově"? :?: :?: :?:
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 10 úno 2007 21:26, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Gotického umìní

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

p(o)sel z budoucnosti píše:Dobre sou kostely v baroknim stylu....
Na baroko musí být nátura... :twisted: Ale musím přiznat že naše vysocká (alexandrijská) Kateřina je hezká! Obrázek
Jinak gotika je naprosto ohromující a dokonalá v každém detailu již svojí podstatou. I dnešní anglická novogotika je fascinující...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Gotického umìní

Nový příspěvek od acoma »

Przemysl de Nyestieyky píše:
p(o)sel z budoucnosti píše:Dobre sou kostely v baroknim stylu....
Na baroko musí být nátura... :twisted: Ale musím přiznat že naše vysocká (alexandrijská) Kateřina je hezká!
Jinak gotika je naprosto ohromující a dokonalá v každém detailu již svojí podstatou. I dnešní anglická novogotika je fascinující...
Goticke stavby maji urcite kouzlo, nedostiznost a vznesenost. Pri pohledu na ne mam opravdu pocit, ze "povznaseji" ducha a znovu a znovu me dostavaji. To "krajkoví", ty veze, ty chrlice...
Obrázek

Katedrala Panny Marie v Chartres
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Baroko

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

V tomto příspěvku bych se zase vrátil do Čech, když dovolíte. V této souvislosti a v souvislosti z názvem příspěvku nemohu nevzpomenout překrásné a úchvatné dílo geniálného architekta Jana Blažeje Santiniho, poutní kostel zasvěcený Janu Nepomuckému na Zelené hoře ve Žďáru n. Sázavou.
Tento architektonický skvost zmiňovaný i v tématu o Nepomuckém je vystavěn ve zvlášním "gotizujícím" baroku, nebo chcete-li barokní "gotiky". Nejen v tom spočívá genialita tělesně postiženého (částečně ochrnutý) architekta. Hvězdicový půdorys zdi kolem kostela i samotný půdorys kostela představuje hlavní světcův atribut. Lomený gotický oblouk má zase připomínat symbol jazyka. Jakási gotická "příměs" do baroka z doby 1719 - 1722, kdy byl kostel vystavěn, má také odkazovat na dobu, v níž světec žil. Posuďtě sami, není to geniální? Ano je to tak, protože těmto "symbolům" musel rozumět i prostý věřící oné doby baroka a nenásilnou a naprosto přirozenou formou ho tak připoutával k nepomucenské legendě. V neposlední řadě stojí za povšimnutí i doba, za kterou naši předci dokázali toto architektonicky ne úplně jednoduché dílo postavit.
Nebylo to však jenom prvoplánové. Santini touto stavbou chtěl světu a možná i sobě něco dokázat. A to se mu bezezbytku podařilo. Jeho kolegové, když viděli první nákresy, museli tušit, co se pod mistrovou rukou vedenou jasným záměrem rodí. Přesto, snad ze závisti se mu posmívali a říkali, že to musí tomu Honzovi přece spadnout, to nemůže držet pohromadě. A kostel navzdory všem chmurným a nenávistným prognozám stojí dodnes, zapsán do UNESCO...
Na závěr bych si dovolil ocitoval našeho předního kunsthistorika prof. Mojmíra Horynu: „Santiniho Zelená hora je báseň… Zatímco stavby dvacátého století jsou jenom slogany.
Viz http://www.zdarns.cz/o-meste/zelena-hora.asp .

Obrázek
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 17 úno 2007 11:30, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

NOVOGOTIKA

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Zelenohorský poutní kostel je opravdu zajímavý svým osobitým architektonickým půdorysem, na baroko v každém případě. :D To si totiž jinak s gotickou geometrickou ornamenálností nijak nezadávalo.
Ale z památek je poměrně zajímavá i málo známá novogotická stavba kostela sv. Antonína z Padovy v pražských Holešovicích. http://www.hrady.cz/data/2096/6150.jpg
Ta stavba mě víc ale zaujala před lety ve skutečnosti než na obrázku. :(
****
Jinou stavbou, na které se novodobější přestavby nepodepsaly nepříznivě, je i kostel sv. Petra a Pavla v Semilech: http://www.kraj-lbc.cz//public/vnejsi_v ... 000078.jpg
To bývala ještě někdy na přelomu 19/20.st. typická barokní stavba, jakých je v Čechách na tisíce. Teprve po novogotické přestavbě se zrodil krásný nový kostel! :D (Vidíte jak zářím.) ...A to i přes to, že Semily jsou nejmenším a nejhnusnějším okresním městem v Čechách. A jsou jím pouze ze soucitu.
Pozornější si jistě všimli z této strany kostela i sochy sv. Václava.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Neo...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Ale z památek je poměrně zajímavá i málo známá novogotická stavba ...
Ano, mám také rád novogotické stavby. Opět ze všech "neouměleckých" slohů či "neoarchitektonických" stylů nejvíce. Je to dáno pochopitelně původem, z něhož "neoarchitektura" vznikla...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 10 bře 2007 12:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

santini

Nový příspěvek od Tekla »

Taky jsem obdivovatelka J. B. Santiniho - tahle stavba mě taky doslova uchvátila - měla jsem možnost si ji několikrát "prolézt" a je to fakt zážitek...

Klášter Kladruby


Obrázek

a ještě odkaz na stránky

http://kladruby.euweb.cz
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

sakrální stavby ve støedovìku

Nový příspěvek od Ježek »

Když jsme u toho středověku - což takhle zmiňovat i sloh románský...
Těžko vyjádřit, jak na mne působí rotundy - bytelnost, mohutnost, majestátnost, jednoduchost - podobně i románské kostely, které navíc oplývají i figurální výzdobou.
Perlou architektury je gotika - geniální jak v celku i detailu. Umění, které dokáže vyhnat stavby do výše, blíže Bohu, osvětlit interiéry, jako žádné umění předtím (antika jsou sloupy a střechy)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Románský sloh

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ježek píše:Když jsme u toho středověku - což takhle zmiňovat i sloh románský...
Věděl jsem, že tohle subtéma bude dříve či později nastoleno. Nelze jinak. Proto jsem téma o umění na tomto fóru úmyslně nenazval "Gotika, renesance a baroko", ale úplně jinak, což jsi zajisté zaznamenal.
Takže máš jedinečnou příležitost se zapojit podtématem, které ti je určitě velice blízké a patrně nejen tobě... :)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: sakrální stavby ve støedovìku

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše:Když jsme u toho středověku - což takhle zmiňovat i sloh románský...
Těžko vyjádřit, jak na mne působí rotundy - bytelnost, mohutnost, majestátnost, jednoduchost - podobně i románské kostely, které navíc oplývají i figurální výzdobou.
Perlou architektury je gotika - geniální jak v celku i detailu. Umění, které dokáže vyhnat stavby do výše, blíže Bohu, osvětlit interiéry, jako žádné umění předtím (antika jsou sloupy a střechy)
Mně osobně příliš román neoslovuje, ale asi to bude tím, že my máme utkvělou představu románského slohu jen v těch dochovaných rotundách. Ale co mě úplně uchvátilo, byly románské katedrály v Barceloně - ohromné, jakoby byly z gotiky, ale přitom jsou starší...
Nesmíme ale zapomínat i na takové skvosty jako Zvíkov, Loket, Louka u Znojma, i když je pravda, že ve školách se jako perly románské architektury bohužel neprobírají :(
p(o)sel z budoucnosti

Re: Baroko

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Jiøí Motyèka píše:
p(o)sel z budoucnosti píše:...Dobre sou kostely v baroknim stylu. Moc se mi libi. Hlavne ten u nas sv. Mikulas...
...u vás, tzn. přímo v tvém bydlišti "na hřbitově"? :?: :?: :?:
U nas na hrbitove je nejstarsi budova.Drevena zvonice z roku 1654.Je skutecne krasna.Ale obrazek ne a ne najit :(
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Baroko

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

p(o)sel z budoucnosti píše:...U nas na hrbitove je nejstarsi budova.Drevena zvonice z roku 1654.Je skutecne krasna.Ale obrazek ne a ne najit :(
Pěkně ses mi vyšmejk. Nebylo by jednodušší napsat, kde to je opravdu? Podívám se tam už sám, na to obrázek nepotřebuju... :D
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Baroko

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

p(o)sel z budoucnosti píše:U nas na hrbitove je nejstarsi budova.Drevena zvonice z roku 1654.
To myslíš tu v Rovensku s obrácenýma zvonama?
p(o)sel z budoucnosti

Re: Baroko

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Przemysl de Nyestieyky píše:
p(o)sel z budoucnosti píše:U nas na hrbitove je nejstarsi budova.Drevena zvonice z roku 1654.
To myslíš tu v Rovensku s obrácenýma zvonama?
Nejsem z rovenska! :twisted:
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Baroko

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

p(o)sel z budoucnosti píše:Nejsem z rovenska! :twisted:
Protože v Lomnici nic není... :twisted:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Baroko

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

p(o)sel z budoucnosti píše:...Nejsem z rovenska! :twisted:
Tyjo, marně v paměti pátrám, márnice kterýho krchova by byla obyvatelná, to jsou většinou kvartýry 1+0... :( :lol:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Renasance

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Moje první pozvání týkající renesance musí nutně mířit do půvabného městečka Slavonice, které se nachází v překrásné přírodní scenérii, v lokalitě nazývané Česká Kanada.
Radní druhého, možná třetího volebního období města Slavonic usilují o to, aby renesanční domy na náměstí jejich města byly zápsány do UNESCO. Přátelé, držme jim palce, a se jim to konečně a co nejříve podaří...
http://www.novadomus.cz/pamatky/slavonice.html
http://www.slavonice-mesto.cz/vismo/dok ... 07&p2=&p3=
http://www.slavonice-mesto.cz/vismo/gal ... 99&p2=&p3=

Obrázek
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů