Levoboèci

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Levoboèci

Nový příspěvek od acoma »

A co levobočci našich královských dynastií?
Naposledy upravil(a) acoma dne 07 lis 2007 11:25, celkem upraveno 1 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Treba o Mikulasi Opavskem pomerne dost a to i zde ze stranek. Co Jan Volek? Mame o nem nejaky clanek na strankach? Koneckoncu byl to rovnez Premyslovec, byt z leveho boku. :)
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

No prave. Vsude se resi Mikulas, obcas minizminka o jeho sestrach a tam ani moc nevime, kolik jich vlastne bylo a prameny se, co se tyce jejich manzelu kapku rozchazej. Jan Volek a vzhledem k sexualni naruzivosti sveho otce urcite nebyl sam...Nevim o moc vic. :roll:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:No prave. Vsude se resi Mikulas, obcas minizminka o jeho sestrach a tam ani moc nevime, kolik jich vlastne bylo a prameny se, co se tyce jejich manzelu kapku rozchazej. Jan Volek a vzhledem k sexualni naruzivosti sveho otce urcite nebyl sam...Nevim o moc vic. :roll:
Ja,co vim o levoboccich Premysla, a ze pry nejake mel i po snatku s Kunhutou, je vetsinou z romanu. Treba by Mikulas mohl rozsirit sve povidani o opavskych Premyslovcich i na Premyslovny z leveho boku a nejen ty opavske. :) V pani Vankove byly dcery Agnes z Kuenringu -Eliska a Anezka , mimochodem to jmeno milenky Premysla Otakara take neni jiste, jedna z dcer Premyslovych si vzala nejakeho Kuenginga, pak by to bylo blizke pribuzenstvi.Mohla to ale byt i dcera nejake jine milenky. Zpet k sestram Mikulase Opavskeho. Jedna z nich (Eliska) mela za manzela Oldricha z Drnholce a druha (Anezka) Bavora ze Strakonic. To je ten, co se posleze udajne vzdaval jiz mrtvemu Rudolfu I. Habsburskemu a Rozmberci z toho vytezili Zvikov. Jinak toho rovnez moc nevim. Linii Bavora ze Strakonic pujde jiste sledovat. O levoboccich Vaclava II. vim krom toho Jana Volka, pramalo. Cetla jsem o nejake dceri, udajne podobne natolik Elisce Premyslovne, ze premysleli o zamene. Kdo? No samozrejme nehodna slechta :D :!: Coz je historicky zase samozrejme pouze zvast.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

http://sweb.cz/royal-history/premysl.html

Chce to trosku umeni hledat ale na ty zakladni info to jde.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Levoboèci posledních Pøemyslovcù

Nový příspěvek od Ježek »

acoma píše:Co víme o levobočcích posledních Přemyslovců???
Narozdíl od knížecích Přemyslovců některé levobočky králů známe.
např.: vyšehradský probošt Jan, kancléř Václava II; Jan Volek; Mikuláš Opavský...
Nedávno byla objevena dcera Václava III. Alžběta (umřela v roce 1347 jako abatyše Pustiměře.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Máte někdo bližší informace o Janu Volkovi? Kde se vzal a tak? Přijde mi jako zajimavá osobnost. A zatím jsem při hledání narazila akorát na pár zmínek o jeho církevní kariéře, přátelství s nevl. sestrou Eliškou Přemyslovnou a "spojenectví" s další příbuznou Alžbětou. Psal o něm někdo?
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Levoboèci posledních Pøemyslovcù

Nový příspěvek od acoma »

Ježek píše:
acoma píše:Co víme o levobočcích posledních Přemyslovců???
Narozdíl od knížecích Přemyslovců některé levobočky králů známe.
např.: vyšehradský probošt Jan, kancléř Václava II; Jan Volek; Mikuláš Opavský...
Nedávno byla objevena dcera Václava III. Alžběta (umřela v roce 1347 jako abatyše Pustiměře.
Ten vyšehradský probošt Jan měl být taky syn Přemysla Otakara II., že? A taky ze vztahu s Anežkou z Kuenringu? Nebo někde bokem?
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Levoboèci posledních Pøemyslovcù

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:
Ježek píše:
acoma píše:Co víme o levobočcích posledních Přemyslovců???
Narozdíl od knížecích Přemyslovců některé levobočky králů známe.
např.: vyšehradský probošt Jan, kancléř Václava II; Jan Volek; Mikuláš Opavský...
Nedávno byla objevena dcera Václava III. Alžběta (umřela v roce 1347 jako abatyše Pustiměře.
Ten vyšehradský probošt Jan měl být taky syn Přemysla Otakara II., že? A taky ze vztahu s Anežkou z Kuenringu? Nebo někde bokem?
S Anezkou z Kuenringu NE.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

a ví se s kým tedy???
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:a ví se s kým tedy???
Snad se to ani neví. Každopádně nikdy nebývá uváděn jako Mikulášův bratr přes matku. Byl Václavovou pravou rukou, diplomatem, zemřel brzo - 1296.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:V pani Vankove byly dcery Agnes z Kuenringu -Eliska a Anezka , mimochodem to jmeno milenky Premysla Otakara take neni jiste, jedna z dcer Premyslovych si vzala nejakeho Kuenginga, pak by to bylo blizke pribuzenstvi.Mohla to ale byt i dcera nejake jine milenky. Zpet k sestram Mikulase Opavskeho. Jedna z nich (Eliska) mela za manzela Oldricha z Drnholce a druha (Anezka) Bavora ze Strakonic. T
Teď jsem našla v Dodatkové smlouvě mezi PO II. a Rudolfem z 6.5.1277 z Vídně toto:

český král udělí Drnholec jako věnné území své dcery rakouskému maršálkovi Jindřichovi z Kuenringu

Tak mě napadá... Co když šlo o Elišku, vdovu po Oldřichovi z Drnholce? Tím bychom měli jednu záhadu vyřešenu. Přeci je logické, že Drnholec spadlý na krále jako odúmr, dá král své dceři, tedy té, která k Drnholci měla vztah... Kdyby jí byla další, jiná dcera, přijde mi to trochu necitlivé...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

A kde bych nasla tu dodatkovou smlouvu??? :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Vaníček - Velké dějiny 3, strana 177... jsou tu výňatky:)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:A kde bych nasla tu dodatkovou smlouvu??? :wink:
Codex diplomaticus et episcolaris regni Bohemiae V., č.836 :) ach jo, asi bych se měla učit latinsky :(
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

A co Mikuláš Lucemburský, patriarcha aquilejský? Vím, že byl třetím synem Jana z Luc. a upletený někde bokem ještě za doby trvání s Eliškou Přemyslovnou a narozený ve stejný rok jako Jan Jindřich. A že patriarchou byl 1350 až 29.7.1358, matka neznámá.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

acoma píše:A co Mikuláš Lucemburský, patriarcha aquilejský? Vím, že byl třetím synem Jana z Luc. a upletený někde bokem ještě za doby trvání s Eliškou Přemyslovnou a narozený ve stejný rok jako Jan Jindřich. A že patriarchou byl 1350 až 29.7.1358, matka neznámá.
(mě spíš překvapuje, že jich nebylo víc :) .)
Ale vážně, Jan se o něj postaral, byla to celkem rychlá církevní kariéra, a v neposlední řadě Mikuláš úzce spolupracoval i s nevlastním bratrem Karlem. I když z levého boku byl také Lucemburk a podporoval rodinné aktivity.
Našla jsem alespoň část jeho kariéry a kupodivu začínal v Praze -
fara v Záběhlicích, současně byl i kaplanem Naumburgského biskupa, poté kanovník Vyšehradský a Pražský, arcijáhen Horšovotýnský a pak se fary vzdal.
Po srmti Bertranda de Saint Genies (patriarcha aquilejský) nastupuje na jeho místo. Účastní se bratrovy korunovační jízdy do Milána a Říma.
Pohřben je v Udine v hrobce, do které o několik let později pohřbili jeho nevlastního příbuzného - Jana Soběslava Lucemburského, též patriarchu Aquilejského, který tam byl zavražděn.

(A nebyl první, Mikulášův už zmíněný předchůdce - Bertrand de Saint Genies (přítel a spojenec Karla IV. i Jana Jindřicha) byl zavražděn také. Zdá se , že křeslo aquilejského patriarchy bývalo poněkud horké.

K Mikulášovi byl ještě dodala, že ačkoliv se k němu jeho otec vždy hlásil, nedokázal ani on "překročit" tehdejší principy a na Mikuláše čekala církevní kariéra. To Janův syn Václav už byl o kus dál a svým 4 nemanželským dětem "dopřál normální život". Ačkoliv jsou všichni kromě svých křestních jmen uváděni jako Bastardi (mi bychom asi spíš přeložili pancharti) lucemburští, normálně se oženili měli děti a v nich pokračovala část lucemburské linie dál.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Kato, diky. A jak to teda bylo s Vaclavovyma detma? :wink: Zatim jsem nikde na nic nenarazila. :cry:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Václavovi levoboèci

Nový příspěvek od Katerina »

Tak Václav měl celkem 4 nelegitimní potomky, údajně s neznámou milenkou. Tomu se mi až zas tak moc nechce věřit, musela být hodně urozená, ale zatím ji nejsem schopna najít.

1. Gilles - Bastard Lucemburský , Pán z de la Tour , Místodržitel Aspremontu - díky své ženě Clemence de Luxemburg , která byla mimochodem dcera také levobočka - Raoula , Bastarda Lucemburského. Tento raoul byl synem Jindřicha V. (Henry de Blonde) což byl mimochodem pradědeček Jana Lucemburského. Takže Gillesův tchán byl vlastně nevlastní bratr jeho praděda Jindřicha VI. - ti Lucemburkové ! :wink:
Gilles sám měl 3, někdo uvádí dokonce 4 děti : a) Raoula de la Tour
b) Wencelina de la Tour
c) Marguerrite de la Tour
d) Catherine de la Tour
2. Guillaume - Bastard Lucemburský
3. Jean Bastard Lucemburský - manželka Marie Mennes
4.Charles Bastard Lucemburský , manželka Johanna von der Spout

Wenceline de la Tour měl ješte dceru Catherine de La Tour
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Vaclavovi levobocci

Nový příspěvek od Katerina »

acoma píše:Ty jo, smekam. Kdes to vyhrabala??? :shock: Dekuju mockrat.
Není zač a nechval mě. To jsou jen genealogie a encyklopedie. Mě na tom celém fakt zaujal ten fakt, že všichni 4 nelegitimní potomci měli šanci normálně žít, dostat titul, oženit a mít děti.

Pokud vím, tak u nás byl takto "velkorysý" Přemysl Otakar II. jak k Mikulášovi , tak k dcerám. Jinak většinou co levoboček to kanovník, apod.

A přitom Jan Lucemburský, který by pro toto měl mít největší pochopení, (ñejen pro to, že byl k takovým vztahům hodně velkorysý ale i pro jeho "frankofilství" - nebot ve Francii to pojímali jinak - královským levobočků se tam někdy říkalo - Dítě Francie :) svého Mikuláše vrhnul na církevní dráhu.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, ClaudeBot a 0 hostů