Levoboèci

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Ještì k levoboèkùm - pro holky

Nový příspěvek od Katerina »

Tohle je jen pro holky, už vidím jak mě kluci rozcupujou za nevědečnost... :oops:

Když jsem si promýšlela něco o malém Ješkovi z Falkenštejna uhodila mě do očí taková věc , koukejte :

Levobočči :

POII - Mikuláš
Václav II - Jan
Záviš - Jan
Jan L - Mikuláš
Jan Jindřich - Jan

Je to asi náhoda, nemohli jim přece dát tradiční Přemyslovská jména, ale ten Lucemburkův Mikuláš, že by opisoval od POII ?
Je také možné, že jim prostě dali jméno světce, na jehož den se narodili, ale to je pak fakt legrační náhoda.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Ještì k levoboèkùm - pro holky

Nový příspěvek od Ježek »

Katerina píše:Tohle je jen pro holky, už vidím jak mě kluci rozcupujou za nevědečnost... :oops:
Ono totiž jméno Jan je jedno z nejhezčích, každý se tak chtěl jmenovat, tak naši vládci byli chytří a svým pěkným dětem dali pěkná jména 8) :D
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Ještì k levoboèkùm - pro holky

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše: Ono totiž jméno Jan je jedno z nejhezčích, každý se tak chtěl jmenovat, tak naši vládci byli chytří a svým pěkným dětem dali pěkná jména 8) :D
Já to věděla ... :lol: :lol:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Jména levoboèkù

Nový příspěvek od Viola »

No teda Katko, parádní, já to oceňuju :wink: . Ale vem si, že (přeživších) Janů moc nebylo, takže je docela divný, že levobočci se stejným jménem přežili.
Mimochodem, vždycky mě zaráželo, proč zrovna Mikuláš, vždy jméno mělo ve středověku zásadní význam, a přitom se před PO II. snad neobjevilo.
Ještě mě napadá další nemanželský syn PO II., vyšehradský probošt Jan...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jména levoboèkù

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:Mimochodem, vždycky mě zaráželo, proč zrovna Mikuláš, vždy jméno mělo ve středověku zásadní význam, a přitom se před PO II. snad neobjevilo.
Ještě mě napadá další nemanželský syn PO II., vyšehradský probošt Jan...
No vidíš, další Jeník do seznamu.

S tím Mikulášem je to tedy divné, myslela jsem, že se třeba narodil na svátek Mikuláše, ale tak to v tomto období ještě nefungovalo a biskup Mikuláš žil a umřel o století později.
Jinak je to řecké jméno, jak jsem zjistila a znamená prý vítězství lidu - Niké - laos ... což je tedy jméno pro králova syna přinejmenších podivné...ne ?
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Přesunu sem část diskuse o nemanželských dětech Přemysla I.
Mildi píše:Údaj o troch manželoch Elišky dcéry Palceříka a PO II. som našiel vo Wikipedií ale tá nie je spoĺahlivá.
Jak jsem psala už v Kuenrinzích, problém je v tom, že se ani neví, kolik měl dcer dohromady a kolik z nich s Anežkou Palcéříkem. Údajně jednou z nich měla být i manželka Voka z Kravař; tím se zabývá T. Baletka v Pánech z Kravař. Poprvé měl tuto skutečnost uvést Přibík Pulkava ve své kronice, ovšem, jak víme, byla psaná téměř o sto let později, navíc není v těchto údajích spolehlivá. T. Baletka podle svých slov nenašel jediný důkaz, že by tomu tak bylo a sám této hypotéze příliš nevěří. S některými dalšími dcerami to může být podobné...
Uživatelský avatar
carlos
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 03 črc 2007 00:03

Nový příspěvek od carlos »

Zdravím na fóru,co se týče Jana Volka,před časem jsem se jím trochu zabýval a něco málo je na : http://mujweb.cz/www/karelvlach/soubory ... _Volek.htm
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Levoboèek Prokopa Lucemburského

Nový příspěvek od acoma »

Prokop měl narozdíl od bratrů syna Jířího. A ten se jako levoboček stal benediktinem v Monte Casinu. Zemřel roku 1457 v Augsburgu.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Levoboèek Prokopa Lucemburského

Nový příspěvek od Ježek »

acoma píše:Prokop měl narozdíl od bratrů syna Jířího. A ten se jako levoboček stal benediktinem v Monte Casinu.
Nepokusil se uplatnit svůj nárok?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Levoboèek Prokopa Lucemburského

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše:
acoma píše:Prokop měl narozdíl od bratrů syna Jířího. A ten se jako levoboček stal benediktinem v Monte Casinu.
Nepokusil se uplatnit svůj nárok?
To nějak u českých a moravských Lucemburků nepadalo v úvahu, na rozdíl od těch Lucemburských Lucemburků :D (viz. Václavovi levobočci výše).
Dokonce ani Jan sám (u kterého by se určitý nadhled nad tehdejšími pravidly celkem mohl očekávat, a ač se k Mikulášovi hlásil, v tomhle nebyl jiný. Je to docela zajímavé, proč asi. Předpokládám, že důvodem byl asi ohled na Elišku.

Jak Mikuláš, tak levoboček Jana Jindřicha, tak tento Prokopův, všichni skončili v církvi - i když Mikuláš Lucemburský (pokud mu tak můžem říkat) na poměrně zajímavé pozici a jak už jsem někde psala, svůj rod podporoval a oficiální Lucemburkové, např. Karel sám s ním také ku prospěchu rodu spolupracovali.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Vílém

Nový příspěvek od Katerina »

Tak mě napadlo, jestli vůbec víme něco o tom Karlově nemanželském synovi Guillaumovi - Vilémovi. Prý se k němu přihlásil, až poměrně pozdě. Zabýval jste se tím někdo ?
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Vílém

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Tak mě napadlo, jestli vůbec víme něco o tom Karlově nemanželském synovi Guillaumovi - Vilémovi. Prý se k němu přihlásil, až poměrně pozdě. Zabýval jste se tím někdo ?
Myslíš toho, co zmiňuje zmiňuje prof. Bobková v souvislosti s žalem po smrti Anny Svídnické? Kterého měl potkat až v rácmi své poseldní cesty do Francie?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Vílém

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:
Katerina píše:Tak mě napadlo, jestli vůbec víme něco o tom Karlově nemanželském synovi Guillaumovi - Vilémovi. Prý se k němu přihlásil, až poměrně pozdě. Zabýval jste se tím někdo ?
Myslíš toho, co zmiňuje zmiňuje prof. Bobková v souvislosti s žalem po smrti Anny Svídnické? Kterého měl potkat až v rácmi své poseldní cesty do Francie?
No přesně toho - o Bobkové jsem ani nevěděla.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Vílém

Nový příspěvek od Zany »

Viola píše:Myslíš toho, co zmiňuje zmiňuje prof. Bobková
a kde že se to zmiňuje?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Vílém

Nový příspěvek od Viola »

Zany píše:
Viola píše:Myslíš toho, co zmiňuje zmiňuje prof. Bobková
a kde že se to zmiňuje?
Velké dějiny IV.a, strana 449. K jeho početí podle ní mělo snad dojít během cesty do Avignonu roku 1365, ale možná i dříve, kdy se od podzimu 1362 do dubna 1363 po smrti Anny zdržoval mimo Čechy.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Prosím prosím, nevíte někdo, jestli je doložená Anežka, dcera Přemyslova, jako manželka Bavora ze Strakonic?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:Prosím prosím, nevíte někdo, jestli je doložená Anežka, dcera Přemyslova, jako manželka Bavora ze Strakonic?
Tys mi dala :-k

Traduje se to, a většina genealogických webů to tak má.
Na druhou stranu těch dcer přisuzují PO II. na můj vkus nějak moc a většinou bezejmených - koukej:
· Agnes, m.Bavor III, Herr von Strakonicz
· A4. a daughter, m.Markvart z Trnavy
· A5. a daughter, m.ca 1276 Wok, Herr z Krawarz (+ca 1329)
· A6. Elisabeth; m.Vikard, Herr von Polna, Burggrave of Brünn (*1303 +?)
· A7. a daughter, m.after V.1277 NN, Herr von Weitra

anebo :
1. AGNES] . The Chronica Pragensis (Chronicon Francisci) names "filium…Nicolaum, et postea filias plures" as the children of "Rex Przsemysl" and his mistress named "Palczierzik"[320]. The primary source which confirms her name and marriage has not yet been identified. m [BAVOR III] Herr von Strakonicz,---.
2. daughter. m --- Herr von Wartenberg,
3.. daughter. m ([1276]) WOK Herr von Krawarz, [1329]).
4.. ELISABETH . m VIKARD Herr von Polna Burggraf of Brno. 1303.
5. daughter. --- Herr von Weitra,

King Otakar Přemysl II had one illegitimate child by Mistress (2):
6. ELISABETH . m (1275) HEINRICH [V] von Kuenring, (-Troppau Jul 1281). Herr zu Weitra 1280.

Sama vidíš ty nepřesnosti a zmatky. Většinou se traduje, že děti byly 3 - Mikuláš plus dvě dívky Anežka a Eliška.
U Anežky bývá uváděn Bavor ze Strakonic , a když se podíváš, že jejich druhorozený syn dostal jméno Mikuláš :) (z Blatné) docela bych tomu věřila. Listinně jsem jí zatím nedohledala.

Na Elišku zbylo těch manželů nějak moc - Vok z Kravař, Vikard z Polné a

pánové z Kuenringu a Weitry. A ještě ten Markvart z Trnavy! Na toho jsme myslím narazili v souvislosti s Janem z Polné, pokud se pamatuji.
No budem hledat dál.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Anežka a Bavor ze Strakonic

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Prosím prosím, nevíte někdo, jestli je doložená Anežka, dcera Přemyslova, jako manželka Bavora ze Strakonic?
Já se zítra podívám a dám Ti vědět. Já vím, že jako zeové jsou doloženi Oldřich z Drnholce a rakouský zemský maršálek Jindřich z Kuenringu. S Bavorem si nejsem jistá. Četla jsem, že PO II. řešil tím 16 županů podporujících Rudolfa, že provdal svou dceru za Bavora, ale ověřit to nemohu ( dnes). Nevím ani, který Přemkovy dcery měli ti dva doložení. S Mikulášem jsou doložený dvě sestry, ale jména neznáme, to je ten nám oběma známý list od papeže. Navíc Oldřich z Drnholce padl ve čtvrté česko-uherské válce, takže nějaká holka byla volná... :lol: Já se ti pak doma mrknu.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Právěže jsem pořád žila v tom, že spojení Přemyslovců a Bavorů je doložené a jasné, ale jak jsem tak hledala, nenašla jsem nic - s výjimkou Přibíka Pulkavy, co by to jistě potvrzovalo. Děkuji za pomoc!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Prosím prosím o pomoc s překladem:
"quod dudum ante contractum matrimonium per uerba de presenti cum domina mea Zweizla uxore mea de uoluntate liberalissima - d. Otackari, regis Boemuroum quinti, inter abbatissam et conuentum monialium de Ozla - quidam contractus de facto interuenit..."

Já bych to viděla takhle:
Před uzavřením manželství s mou paní Sveislou, mou ženou, dle mé svobodné vůle pana Otakara, českého krále..., mezi abatyší a představenou kláštera v Osla(vanech?)..."

Jde totiž o listinu Oldřicha z Drnholce z roku 1268.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot, Google [Bot] a 0 hostů