Stránka 1 z 1

zhost

Napsal: 13 črc 2011 19:51
od koiko
zdravím, rád bych se dověděl více informací týkající se zhostu. Budu rád, za každou informaci, nemám vůbec tušení, jak vše onehdá chodívalo....
Dám příklad - sňatek - pokud děvečka odcházela od svého pána do druhého panství -požádala vrchnost o zhost /nebo to bylo ne těch majitelých panství ??/, jakým způsobem to fungovalo ?? Domluvili se, že poddaný, kterému je vydán zhost a přechází do panství druhého se stává novým poddaným novému pánu a ten finančně vyplatí poddaného prvnímu pánovi ??nebo se dotyčný musel sám vyplatit ??? Nebo si vrchnost vynutila jako náhradu za poddaného jejich prvorozené dítě, které bylo vychováváno starýmy rodiči poddaného co odešel ?? bylo v té době možné takový sňatek zakázat vrchností?? Jak dlouho před svatbou se žádalo o zhost ??
NEVÍTE NĚKDO PROSÍM, JAK TO FUNGOVALO ???
DĚKUJI

Re: zhost

Napsal: 14 črc 2011 14:48
od Ježek
Nikdy jsem se k této tematice nedostal, něco by mohlo snad být (vůbec neslibuji) v Dějinách venkovského lidu od Františka Grause, ač je ta kniha dost nepřesná.

Re: zhost

Napsal: 14 črc 2011 19:42
od koiko
Děkuji alespoň za tip. Mrknu, zda jej máme v knihovně.
Děkuji

Re: zhost

Napsal: 28 lis 2011 14:12
od Ježek
Našel jsem výhost - písemné povolení vrchnosti poddanského města k přestěhování se do jiného města. F Hoffmann: Středověké město v Čechách a na Moravě, s. 448.

Re: zhost

Napsal: 28 lis 2011 16:25
od koiko
Děkuji.

Výhost

Napsal: 17 čer 2023 15:36
od Ježek
Josef Žemlička, Království v pohybu, s. 281
Za jistých podmínek, a sice po odevzdání výhostu (weglose, v mladším českém překladu „právo výhostní"), svoloval král k odchodu poddaných do Žatce (1265), v privilegiu pro Litovel z roku 1291 zakazoval Václav II. šlechtě bránit odchodu poddaných do města (ut nullus nobilium quemlibet hominem de bonis suis ad dictam ciuitatem nostram transire volentem retinere aut in aliquo penitus molestare presumat). Rozšíření takových svolení nebylo asi
obecné.