Křestní jména ve středověku - původ, formy, výskyt

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Křestní jména ve středověku - původ, formy, výskyt

Nový příspěvek od Katerina »

Tak doufám, že podobné téma už nemáme. zdá se mi to zéjména ted docela užitečné a aktuální.

začala bych rovnou pokračováním diskuse o jménech Čeněk a Zdeněk.
Později třeba Častolov a Chval :wink: .

Nebo Jan , Ješek, Henslin ... a tak dál , a tak dál
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Èenìk x Zdenìk

Nový příspěvek od Katerina »

teorie : :)

Zdeněk je jméno původu slovanského - původní podoba Sděslav, pak Zdislav , eventuelně Zdeslav.
Význam - údajně ten kdo umí udělat slavným. Z domací formy tohoto jména se vyvinul Zdeněk. (Proto tedy ten pozdější výskyt ).

Čeněk - původ je nutné hledat v latině - Vincentus .

Jen přemýšlím - zda to tak u Ronovců skutečně bylo. kde mohli tito severočeští páni v tak brzkém středověku narazit zrovna na Vincenta a udělat si z něj rodové jméno.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Re: Køestní jména be støedovìku - pùvod, formy, výskyt

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Katerina píše:Tak doufám, že podobné téma už nemáme. zdá se mi to zéjména ted docela užitečné a aktuální.

začala bych rovnou pokračováním diskuse o jménech Čeněk a Zdeněk.
Později třeba Častolov a Chval :wink: .

Nebo Jan , Ješek, Henslin ... a tak dál , a tak dál
Jo a taky Kuno a Konrád - nebo zase naopak Vitus/Witus a zdrobnělý Vítek (Wittego, Witeco, Witko/co a milionvosum dalších přepisů #-o:D )
Volo, multum, statim!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Køestní jména be støedovìku - pùvod, formy, výskyt

Nový příspěvek od Katerina »

Kateøina_z_Landštejna píše:
Jo a taky Kuno a Konrád - nebo zase naopak Vitus/Witus a zdrobnělý Vítek (Wittego, Witeco, Witko/co a milionvosum dalších přepisů #-o:D )
No právě - původ je hodně důležitá indicie, a druhá věc , která mě trochu děsí - je, že ty milionosm přepisy souvisí se schopností a vzděláním příslušného zapisovatele než že by to byla používaná forma. Jo, vědět tak jak se to původně vyslovovalo !
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Re: Køestní jména be støedovìku - pùvod, formy, výskyt

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Katerina píše:
Kateøina_z_Landštejna píše:
Jo a taky Kuno a Konrád - nebo zase naopak Vitus/Witus a zdrobnělý Vítek (Wittego, Witeco, Witko/co a milionvosum dalších přepisů #-o:D )
No právě - původ je hodně důležitá indicie, a druhá věc , která mě trochu děsí - je, že ty milionosm přepisy souvisí se schopností a vzděláním příslušného zapisovatele než že by to byla používaná forma. Jo, vědět tak jak se to původně vyslovovalo !
Také si to myslím - na jeho vzdělání a původní jazykové příslušnosti. A navíc i na schopnosti psát. Oni dělávali písaře někdy různí zběhlí studenti nebo mníšci a podle toho to pak dopadalo. TOhle je pole pro široký výzkum...
Volo, multum, statim!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Køestní jména be støedovìku - pùvod, formy, výskyt

Nový příspěvek od Katerina »

Kateøina_z_Landštejna píše: Jo a taky Kuno a Konrád - nebo zase naopak Vitus/Witus a zdrobnělý Vítek (Wittego, Witeco, Witko/co a milionvosum dalších přepisů #-o:D )
Ted by mě docela zajímal ten Vítek - asi nejprvnější přepisy byly skutečně Wittigo nebo Wittego - dal by se z tého formy odbozovat francký původ toho jména ?
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Køestní jména be støedovìku - pùvod, formy, výskyt

Nový příspěvek od Katerina »

Katerina píše:
Kateøina_z_Landštejna píše: Jo a taky Kuno a Konrád - nebo zase naopak Vitus/Witus a zdrobnělý Vítek (Wittego, Witeco, Witko/co a milionvosum dalších přepisů #-o:D )
Ted by mě docela zajímal ten Vítek - asi nejprvnější přepisy byly skutečně Wittigo nebo Wittego - dal by se z tého formy odbozovat francký původ toho jména ?
Tak jsem si asi odpověděla sama - a doufám, že jsme to zas někde ještě neprobírali - toto jméno by mělo mít obdobný původ jako jako Kvido (Quido) - v ně, Wido - což je starogermánského původu - odvozeno ze slova Witu (význam lesní, pocházející z lesa) . Bohužel by to též mohlo být z latinského vitus (neboli živý, veselý).
Mě se tedy více líbí varianta - že prapředek Vítkovců byl německého (franckého ???) původu (a ten lesní původ :)
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Re: Køestní jména be støedovìku - pùvod, formy, výskyt

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Katerina píše:
Katerina píše:
Kateøina_z_Landštejna píše: Jo a taky Kuno a Konrád - nebo zase naopak Vitus/Witus a zdrobnělý Vítek (Wittego, Witeco, Witko/co a milionvosum dalších přepisů #-o:D )
Ted by mě docela zajímal ten Vítek - asi nejprvnější přepisy byly skutečně Wittigo nebo Wittego - dal by se z tého formy odbozovat francký původ toho jména ?
Tak jsem si asi odpověděla sama - a doufám, že jsme to zas někde ještě neprobírali - toto jméno by mělo mít obdobný původ jako jako Kvido (Quido) - v ně, Wido - což je starogermánského původu - odvozeno ze slova Witu (význam lesní, pocházející z lesa) . Bohužel by to též mohlo být z latinského vitus (neboli živý, veselý).
Mě se tedy více líbí varianta - že prapředek Vítkovců byl německého (franckého ???) původu (a ten lesní původ :)
Já bych spíš soudila na latinské jméno Vitus - Vítek (Witco, Wittico, Witeco, Vitko, Wittego a dalších mnoho přepisů) je jeho zdrobnělina. A vlastnost "živí, veselí" by Vítkovce, myslím, velmi dobře vystihovala :D
Prapředek Vítkovců byl asi dost nepochybně germánského původu - z dürnsteinského rozrodu Kuenring/Schönringe-Blankenberg (Chunringe, Chunrinche, Kuhnring, Schovnrinche a další). V tom se shodují jak naši, tak němečtí i rakouští badatelé, kteří se uvedenými rody zabývají. A mne to dost těší - taková prastará rodina :studium:
Ostatně - údajný Vítek z Prčice se původně píše "de Planknperc" (to mne zas Florišák vykráká :wink: )
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3983
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Křestní jména ve středovìku - pùvod, formy, výskyt

Nový příspěvek od Ježek »

K tomu článek Roberta Šimůnka Rodová jména, příjmí a rodové tradice české šlechty v pozdním středověku. AOn 46, 2005, 116–142.
https://kramerius.lib.cas.cz/view/uuid: ... 55ec657af5
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot, ClaudeBot, DotBot a 0 hostů