Měrové jednotky

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Měrové jednotky

Nový příspěvek od elizabeth »

Mrzí mě, že musím zakládat téma o něčem tak přízemním jako jsou peníze a jejich míra nebo měrové jednotky.

Potřebovala bych konečně jednou vysvětlit a rozebrat vztah mezi hřivnou, markou a talentem.

Hřivna je marka. Ale talent? Je s nimi totožný nebo je 60 hřiven? Mohl by mi v tom konečně někdo udělat jasno?

Pokud se dopídíme toho, že tady podobné téma již máme, toto tam pak přesunu.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Měrové jednotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

elizabeth píše:Mrzí mě, že musím zakládat téma o něčem tak přízemním jako jsou peníze a jejich míra nebo měrové jednotky.

Potřebovala bych konečně jednou vysvětlit a rozebrat vztah mezi hřivnou, markou a talentem.

Hřivna je marka. Ale talent? Je s nimi totožný nebo je 60 hřiven? Mohl by mi v tom konečně někdo udělat jasno?

Pokud se dopídíme toho, že tady podobné téma již máme, toto tam pak přesunu.
Jak jsem ekonom, tak jsem to viděl jen letmo a pro zaměření na denáry tohle nevím, ale zkusím najít literaturu. Určitě jsem to někde četl.
Nicméně je nezbytné specifikovat kdy tyto pojmy hledáš a kde je hledáš geograficky. Protože odpověď je v čase a místě různá.
Základní vztah jednotek se ale nemění. Jak kde a jak kdy :-)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Měrové jednotky

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše: 23 črc 2013 14:51 Potřebovala bych konečně jednou vysvětlit a rozebrat vztah mezi hřivnou, markou a talentem.

Hřivna je marka. Ale talent? Je s nimi totožný nebo je 60 hřiven? Mohl by mi v tom konečně někdo udělat jasno?
Převod podle Novohradských účtů 1390/1:

kopa=60 grošů 1 talent=8 solidů=240 denárů
denár=6,5 groše 1 solid=4,5 groše
talent=36 grošů 1 denár= 0,15 groše
1 solid= 30 denárů
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 0 hostů