Středověké umění, renesance a baroko

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Románský sloh

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Abychom se poněkud odlehčili od soutěže a mohli se uvolnit a soutředit na další kola soutěže, vrátil bych se s dovolením k románské architektuře. Abych doložil, že z tohoto období nexistuje "pouze" rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě, či klasická románská rotunda sv. Jiří na Řípu, etc., ale i jiné zajímavé stavby dochované do dnešní doby, vrátím se ne moc originálně do naší "matičky stověžaté"...

Mezi, dle mého názoru, jednu z nejkrásnějších románských památek patří Kostel sv. Máří Magdalény, Hokešovo náměstí (Přední kopanina). Románská rotunda s hranolovou věží a polokruhovou apsidou se sdruženými okny pochází z 1. poloviny 12. století. Podle pověsti byl kostel založen samotnou svatou Ludmilou. Teklo, nevíš nějaké podrobnosti?...
Obrázek
Co mu říkáte, přátelé, no není to nádhera?...

O kapli sv. Martina na Vyšehradě z poslední třetiny 11. st. netřeba se zmiňovat, tu známe z našeho srazu... :)

No a na závěr uvádím rotundu sv. Longina z 12. století, ul. Na Rybníčku
Obrázek
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Románské umìní

Nový příspěvek od Ježek »

Musím dodat 2 atypické skvosty:
Kostel sv. Petra a Pavla v Řeznovicích s polygonální věží:
Obrázek

Kostel sv. Jakuba ve Svatém Jakubu u Kutné Hory s unikátní figurální výzdobou (ještě jsem tam nebyl, ale rád bych se tam kouknul):
Obrázek
Detail postav:
Obrázek
Povšimněte si meče, který mistr kameník musel zkrátit.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Románské umìní

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ježek píše:Musím dodat 2 atypické skvosty...
Ano, oba jsou nádherný!
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Neorománský sloh

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Neorománské sakrální stavby jsou také zajímavé, jako jejich předchůdkyně, který vznikly o 1 tisíciletí dříve...

Kostel sv. Norberta, Praha - Sibeliova ulice
Obrázek

a http://web.quick.cz/bohous.schnabl/Kost ... 6.html#100
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Neorenesance

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

No, není to "původní originál"... :)

Kostel sv. Václava, Praha - nám. 14. října
Obrázek
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Dílèí výsledky

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Vyhlašuji dílčí, kvartální výsledky naší soutěže:
1. cena - kněžna Viola
2. cena - paní Kateřina
3. cena - král Przemysl

No a nyní ceny:
Paní kněžně Vilole jménen celého osazenstva tohoto fóra gratuluji k prvnímu místu a do dalšího klání přeji hodně štěstí.
Druhé místo - paní Kateřina, bude zaslán mail s gratulací. (až se e-mailová adresa objeví v jejím profilu...)
Třetí místo - náš pan král Przemysl, bude zaslána SZ s gratulací.

Ještě jednou všem gratuluji a pevně věřím, že soutěž bude pokračovat i nadále. :!:

P.S: doufám, že jste na to nezapomněli... :D :(
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Milý pane králi, jsem poctěna :oops: a děkuji :wink:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Renesance

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Mezi významné památky města Písku patří kostel Povýšení sv. Kříže, který byl součástí dominikánského kláštera, jenž byl 20. 8. 1419 zničen husity. Tento kostel je charakteristický nepřehlédnutelným výrazným renesančním sgrafitovým průčelím, které je pozůstatkem z doby, kdy objekt byl využíván jako městská solnice. Další ojedinělou zajímavostí je, že vhod je na východní straně, oltář pak na západní, tzn., že kostel je opačně orientován...
Obrázek
Písek - kostel Povýšení sv. Kříže
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 12 dub 2007 17:26, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

Re: Románský sloh

Nový příspěvek od Tekla »

Jiøí Motyèka píše: Podle pověsti byl kostel založen samotnou svatou Ludmilou. Teklo, nevíš nějaké podrobnosti?...
Jiří - o tom, že by Ludmila zakládala rotundu na Přední Kopanině, dost pochybuji - nikde v pramenech o tom nejsou zmínky a původní kopaninská rotunda má být podle odborníků dokonce až z 11. století...
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Románský sloh

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Tekla píše:...Jiří - o tom, že by Ludmila zakládala rotundu na Přední Kopanině, dost pochybuji - nikde v pramenech o tom nejsou zmínky a původní kopaninská rotunda má být podle odborníků dokonce až z 11. století...
Ano, proto je uvedeno "dle pověsti". Ale jinak určitě stojí za shlédnutí, i když s Ludmilou nemá pravděpodobně nic společného.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Renasance

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

JM píše:Moje první pozvání týkající renesance musí nutně mířit do půvabného městečka Slavonice, které se nachází v překrásné přírodní scenérii, v lokalitě nazývané Česká Kanada.
Radní druhého, možná třetího volebního období města Slavonic usilují o to, aby renesanční domy na náměstí jejich města byly zápsány do UNESCO. Přátelé, držme jim palce, a se jim to konečně a co nejříve podaří...
Ještě mi dovolte krátké zastavení v tomto půvabném městečku, které je sestaveno (to zastavení) z "žánrových" obrázků tentokrát přímo od mojí maličkosti...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
V tomto domě sídlí roztomilá kavárnička "Besídka", kde se scházívají "Sklepáci", tj. členové roztodivného souboru :D divadla Sklep http://www.divadlosklep.cz/ .
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Renasance

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Dovoluji si připomenout, že soutěž stále probíhá, probíhá a probíhá... :wink: =D>
Soutěž, jak jste možná zapomněli je bez časového omezení. Tak třeba když něco objevíte na dovolené, výletu či netu, sem s tím.

Já mimo soutěž uvedu renesanční věž kostela sv. Vavřince v Dačicích, kterou postavil Ital Franciscus Garof de Bison (to není překlep :D ) v letech 1586 až 1592 nákladem Oldřicha Krajíře z Krajku a na Dačicích. Něco také přispělo samotné město.

Obrázek
Z arkádového ochozu věže je nádherný výhled do okolí Dačic. Je např. vidět i věž kostela až ve Slavonicích (viz předchozí příspěvek).
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Renesanèní stavby

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

JM píše:
Katerina píše:Asi je to přímo moje povinnost - bydlím už několik let v malé vesnici u města Velvary. Ve Velvarech máme hned 2 renesanční stavby: 1. Kostel sv. Jiří ...
...Katko, nebyla by lepší fotka toho kostela, třeba tvoje vlastní, ...
Katka plní své sliby a byla tak nevšedně laskava, že skutečně nafotila a zaslala svoje fotky. Takže zatím 3 na ukázku:

Obrázek
Obrázek Obrázek

Katka se tímto ujímá vedení v novém dílu již dříve vyhlášené soutěže, která přátelé stále pokračuje a pokračuje a ...
Nezapomněli jste pro nával všedních starostí?... :wink: :) 8)
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

Kočí u Chrudimi
Původně gotický jednolodní kostel založený královnou Žofií, druhou manželkou Václava IV. roku 1397.
Obrázek
To co mne na tomto kostele zaujalo bylo světlo. Do kostela jdete po pl᚝ovém mostu, pak projdete tmavou zvonicí(věží) a když otevřete dveře do kostela máte pocit (alespoň já ho měl), že veškeré světlo jde od presbytáře přímo proti vám.
Zde je to dáno celkovou konstrukcí stavby ( jdete z tmavého prostoru do osvětleného).
U mnoha kostelů je podobná hra se světlem.
Např. Katedrála sv.Víta .... v Praze. Stojíte-li v centr.lodi a podíváte se nahoru (na tzv. vysoký chór) máte pocit , že všechna okna jsou stejná (z nějakého špinavě-nazelenalého skla). Není to pravda. Od vstupu, skla postupně zesvětlují a mění odstín, až po jasně žlutou nad katedrou.
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

Toto sem přidávám jako zajímavost.
Na zámku v Č. Krumlově, v tzv. Malé kapli, je vitráž s hlavou Krista. Vitráž pochází z poloviny 14. stol. a ptří k nejstarším u nás. Když si uknete na na tento odkaz, tak se zobrazí ( neumím obrázek jinak přidat).
http://dc43.4shared.com/img/28738073/69696e95
Připomíná vám to něco?
Ano. Turínské plátno, které malíř nemohl podle mého názoru znát. Bylo v té době někde zazděno a nepřístupné. Navíc kánon pro malbu Krista byl v té době naprosto jiný.
Pro kontrolu je plátno zde:
http://dc37.4shared.com/img/28719451/7024f1e2?sizeM=3
Je to zřejmě obrovská náhoda, i když - kdo ví.
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

Klokoty u Tábora
Obrázek
Obrázek
Dovolte abych i já vám ukázal jedno místo z mého bydliště. Vlastně neukázal a jenom popsal jak jej najdete.
Klokoty jsou poměrně známé poutní místo. Turisté a poutníci, kteří přijedou, si prohlédnou klášter, juknou na hřbitov a podívají se na kousek křížové cesty před klášterem. Protože u čtvrtého zastavení zjistí, že by museli jít zpět do prudkého kopce, otočí se a šup zpátky. Toto doporučuji i já vám. Ale než se otočíte, vězte , že napravo vidíte kousek údolí, kde Mikoláš z Husi s jízdou, napadl oblehatele Hradiště hory Tábor. Vemte to tedy zpět, kolem kláštera, kolem hřbitova a za hřbitovem to zahněte k lesu. Cestou můžete přemýšlet, kde asi stály ty stodoly, kde za velkého jásotu těch nepomýlených byli upáleni ti pomýlení. (Nebo uhořeli v kostele?)
U lesa zjistíte, že křížová cesta kupodivu pokračuje. Běžte po ní. I když vám v lese za chvíli skončí, máte našláplý správný směr a pokračujte. Nelekejte se, že pěšina není už moc znatelná a je zarostlá křovím. On tam téměř nikdo nechodí. Asi po 400m uvidíte malou kapličku (kupodivu opravenou) a zcela opuštěnou. Před ní je pramen (no železná trubka ze země). A to je to místo, pro které se Klokoty staly místem poutním. Pověst praví, že zde se dětem zjevovala P.Marie a přestala se zjevovat, až když byl namalován její obraz. A něktří mí známí tvrdí, že tam mají zvláštní a velmi příjemný pocit.
Ještě jsem zapoměl. Od Klokot uvidíte také věžičku kostela sv.Mikuláše v Táboře. V kryptě tohoto kostela máme kostru Žižky z mládí. Je na ní vidět poškození nadočnicového oblouku. Takže my víme které - a vy si to zjistěte sami.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

pozn.

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

K tomu jenom drobná poznámka v tématu "Husitská revoluce" TADY ...
Stanislav píše:...Cestou můžete přemýšlet, kde asi stály ty stodoly, kde za velkého jásotu těch nepomýlených byli upáleni ti pomýlení. (Nebo uhořeli v kostele?)...
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

Klášter Vyšší Brod

Obrázek

Toto místo je pro mne obestřeno jedním tajemstvím. A to hrobkou Rožmberků.
Kdysi jsem se zůčastnil debaty, kdy krajský "šéfpamátkář" na otázku - proč se nevyužje právě probíhajících oprav v klášteře, také k prozkoumání Rožmberské hrobky, začal mluvit něco o tom, že by se mohly poškodit některé vzácné prvky kláštera při hledání vstupu, že je přece hezké, ponechat nějaká tajeství i budoucím generacím a pod. A já měl pocit, že tento člověk, který mluvil vždy otevřeně, nám chce říc - s Rožmberskou hrobkou nechci mít nic společného.
Po mnoha letech jsem se dostal na Vyšší Brod znovu. Tam jsem vyslech od Cisterciáků jednu pověst, která mne zaujala.
V roce 1612 zde byl pohřben poslední Rožmberk a podle jeho závěti byl vchod do hrobky zazděn. Poslední zde pochovaný Rožmberk - Petr Vok -prý ve své závěti z roku 1611 také ustanovil, že se hrobka nesmí otevřít po 400 let, jinak dotyčný za trest zemře.
Přesto byl v roce 1911 učiněn pokus o prozkoumání hrobky. Zjistilo se , že hrobka je plná vody a byla znovu zazděna. Ale krátce nato, prý tři z účastníků tohoto otevření zemřeli. A to na nemoc, kterou tehdejší lékaři nedokázali rozeznat. Zvláštní také je, že byly zničeny veškeré dokumenty, které se k této příhodě vztahovaly ( např. kudy se tam dostali).
Za války ( kdy byl klášter prěměněn na jakési skladiště uměleckých a hist. předmětů), hledali Němci, někoho kdo by si pamatoval vstup do hrobky. Našli jej a přijeli už i němečtí odborníci. Ale z neznámých důvodů od dalšího otevření hrobky upustili.
Po celou dobu se vědělo, kde (přibližně) ta hobka je, ale nikdo neví co je v ní. A podle mých zkušeností, rozhodně nejde o pietní dodržení poslední vůle, nebo strach z poničení části dlažby při rozrbírání, či vrtání pro mikrokameru.

Obrázek
Je toto jeden z možných vstupů?
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

SCHWARZENBERSKÁ HROBKA V DOMANÍNÌ

Obrázek

Toto je pro mne další záhada. Technická záhada.
Oficaálně se uvádí toto :
Vlastní hrobka se nachází pod úrovní terénu i hladiny rybníka Svět. Aby voda z písčité půdy neprosakovala základem stavby, byl okolo ní zřízen vzduchový kanál, široký 60 cm a hluboký 2 metry. Ten odvádí vodu od stavby a zajišuje tak suché prostředí hrobky.
Podle mne, nějaký zjednodušenný výklad, který se stále opisuje.
Myslím, že nemůže jeden kanál takto působit (i když vím, že "nejlepší izolací je díra"). Vždy si vemte, na kolika památkách se dělaly vzduchové kanály kolem základů a zdiva (a z přirozeným, nebo nuceným odvětráváním). A výsledek - nic moc. Zemní vlhkost vesele vzlíná dál a sanitr kvete a kvete.
Domnívám se, že to musí být soustava promyšlených kanálů, které jsou pod okolím zbudovány. Ale kde vyusují? Jak jsou odvětrány? Jak to, že nejsou kanály porušeny kořeny stromů?
Nebo je pravda , že na břehu Opatovického rybníka, byly páleny speciální cihly až do úplného slinutí jílu? Ani to se mi nezdá možné.
Myslím si, že máme velké štěstí, že se na té louce (dnes již beztravé planince) nikdy nedělal žádný odborný průzkum a nikdy se do ní moc nezasáhlo.
Je to podobné klatovským katakombám pod kostelem Neposkvrněného početí P.Marie. Také jsme nikdy nepochopili, jak tam ta "vzduchotechnika" fungovala. Za to jsme ji dokázali parádně zničit, protože i tam bylo přece vše jasné. Opravu jsme provedli přece velmi citlivě, pod dohledem odborníků - jen ty mumie to nevydržely.
Myslím si, že spoustu z toho umu našich předků už nepochopíme.
Jeden osobní příklad na závěr. Držel jsem v ruce sklenářský tmel starý 120 let. Ten tmel se dal v ruce rozmačkat a znovu použít. Kdyby mi to někdo vyprávěl, nevěřil bych (protože to je nesmysl) a pak jsem to zažil na "vlastní ruku".
Vysvětlivky : odborník = člověk z jiného města ( dle Parkinsona)
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

Stanislav píše:SCHWARZENBERSKÁ HROBKA V DOMANÍNÌ

Obrázek

Toto je pro mne další záhada. Technická záhada.


Domnívám se, že to musí být soustava promyšlených kanálů, které jsou pod okolím zbudovány. Ale kde vyusují? Jak jsou odvětrány? Jak to, že nejsou kanály porušeny kořeny stromů?

Myslím si, že spoustu z toho umu našich předků už nepochopíme.
Doc.PhDr. Josef Haubelt, Dr.Sc - Jakub Krčín z Jelčan , nakl. Rodiče s.r.o. Praha 2003
"Item rybník Svět vyměřen a udělán" uvedl Jakub Krčín z Jelčan o svém prvním velkém regentském díle . Jeho původní názvem nebyl ale Svět, nýbrž Něvděk......popisuje stavbu rybníku a technické parametry, které
by měly podat vysvětlení.........
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Google [Bot] a 0 hostů