Středověké umění, renesance a baroko

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Renesanèní oltáøe

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Protože, jak se zdá, renesance nikoho zatím nezaujala, přidám další renesanční výtvory, totiž oltáře. Právě renesanční oltáře jsou ze tří po sobě jdoucích uměleckých stylů ty nejvzácnější. Proto jsem nucen se opět navrátit do kostela sv. Jakuba v Levoči http://www.chramsvjakuba.sk/cz.html , kde jsou dokonce dva:

svatých Janů .................................................................................................................a.........sv. Anny

Obrázek..............Obrázek
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Soutìž ve zveøejnìní renesanèních kostelù

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Jiøí Motyèka píše:Protože, jak se zdá, renesance nikoho zatím nezaujala, ...renesanční oltáře jsou ze tří po sobě jdoucích uměleckých stylů ty nejvzácnější...
A protože ještě vzácnější než renesanční oltáře, jsou renesanční kostely a protože oplývají zvláštním půvabem renesanční architektury, tak odlišným od gotiky i baroka, vypisuji soutěž na jejich zveřejnění tady na tomto fóru a hned uvádím podmínky, pravidla soutěže a ceny:

1. cena - veřejná pochvala a poděkování před celým fórem
2. cena - poděkování a pochvala prostřednictvím e-mailu
3. cena - poděkování a pochvala prostřednictvím SZ

Protože, jak vidíte, ceny jsou velice hodnotné, zajímají mě pouze kostely, které byly jako renesanční postaveny a jako renesanční zůstaly do dnešních dob. Tzn., že do soutěže nemohou být zařazeny např. zbarokizované renesanční nebo neorenesanční sakrální stavby, etc. Doba trvání soutěže je neomezená a výsledky budou průběžně vyhodnocovány. Autor se soutěže zúčastnit může, ale nemá pochopitelně nárok na cenu. :cry:
Tak se snažte, držím palce a budu se těšit... :D
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

neo-rene-sance i pro baroque

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Asi to nemá nic společnýho s renesancí, ale pod starojickým hradem přímo ve Starém Jičíně je kostel sv. Václava: http://www.greenways.infomorava.cz/fotk ... n=58348551
Má zajímavé zakončení střechy, pro kostely netypické, jakoby snad chtěl připomenout něco z hradní slávy a imitovat hradní cimbuří nebo m칝anskou renesanční atiku. :D
(A pochvalu chci aspoň za snahu zúčastnění se soutěže. Stačí mi jako pochvala poškrabkání za uchem.) :lol:
Naposledy upravil(a) Przemysl de Nyestieyky dne 27 úno 2007 13:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

(A pochvalu chci aspoň za snahu zúčastnění se soutěže. Stačí mi jako pochvala poškrabkání za uchem.) Laughing
Od koho?? :D :D :D
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:
(A pochvalu chci aspoň za snahu zúčastnění se soutěže. Stačí mi jako pochvala poškrabkání za uchem.) Laughing
Od koho?? :D :D :D
:lol: Nechci mnoho, pokud by mi u toho byl na krk zavěšen zlatý kříž, spokojím se i s papežem. :D Nebo se nejedná o církevní soutěž?? :shock:
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Takže první objev - obec Smečno, okres Kladno - renesanční kostel Nejsv. Trojice z 1587 s nejstaršími varhanami v ČR (pravděpodobně z téhož roku).

Obrázek

A tady varhany
Obrázek
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Dílèí výsledky

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Viola píše:...Od koho?? :D :D :D
No přece od vyhlašovatele soutěže. :D Pokud by to nestačilo, vyhlašovatel by byl nucen zdvořile a pokorně požádat Jeho Nejjasnější Císařské Veličenstvo, pokud zase nebude někde na říšském sněmu... :(

No a nyní dílčí výsledky:
Vedení se ujímá urozená paní Viola a na druhém místě (věž kostela je renesanční) slovutný pán Przemysl de Nyestieyky seděním na Vysokém n. J. ...

Vyhlašovatel ze srdce děkuje zatím dvěma účastníkům soutěže a přeje jim i dalším potenciálním účastníkům do dalšího klání mnoho úspěchů...
Przemysl de Nyestieyky píše:...Nebo se nejedná o církevní soutěž?...
Nejedná se v žádném případě o církevní soutěž, protože je to soutěž o krásách renesanční architektury a o vzácně se vyskytujících sakrálních stavbách vystavěných v tomto slohu (na rozdíl od profánních, těch je spousta.)
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 27 úno 2007 17:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Díky, milý pane Jiří za ocenění. Jen jedna drobnost - nikoliv paní, ale panna Viola :oops: :oops: Ještě se mi jaksi nepodařilo najít pána srdce svého ...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Omluva

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Viola píše:Díky, milý pane Jiří za ocenění. Jen jedna drobnost - nikoliv paní, ale panna Viola ...
Přijměte moji hlubokou omluvu, panno Violo. Pro mě budiž polehčující okolností to, že toto z Tvých údajů, které máš uvedeny v profilu, nemohu při nejlepší vůli vyčíst... :D
A už musím dál přestat psát, abych se do toho jaksi nezamotal, protože tady na fóru jsi kněžnou. Takže to pan "král" celý jaksi zbabral... :(
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Renesanèní stavby

Nový příspěvek od Katerina »

Asi je to přímo moje povinnost - bydlím už několik let v malé vesnici u Města Velvary. Ve Velvarech máme hned 2 renesanční stavby:

1. Kostel sv. Jiří
vybudovaný 1613- 1616 Vlachem (!) jménem Santini Malvazione. Byl to zřejmě typický Ital, nebot ho radní museli potrestat za výstup s nabitou zbraní v obecním domě. Ve Velvarech je i pohřben - u hřbitovního chrámu. Ten kostel je pro Velvary typický, podle jeho věže se dají poznat.

2. Pražská brána - postavena v roce 1580 Bartolomějem Vlachem za purkmistra Jiřího Mydláře. Asi bych měla za domácí úkol zjistit zda to nebyl příbuzný.

Bohužel jsem NESCHOPNÁ vám sem fotky vložit, tak alespoň link :evil:

http://www.velvary.cz/pamatky_soubory/pbrana.jpg
http://www.velvary.cz/hist_foto/v3.jpg - starý pohled na Velvary s kostelem
http://www.velvary.cz/pamatky_soubory/svjir1.jpg


A teď zajímavost mimo "renesanční protokol" - na náměstí máme sice gotický , kostel Sv. Kateřiny (!) , prvně zmiňovaný 1337, kde v prostoru pod věží zřejmě bývala soukromá kaple, a to někdy od 70. let 14. století, kdy zdejší - velvarský - farář Mathias Rupert byl dvorním kaplanem samotného císaře Karla IV.

(a pak, že se ve Velvarech nic nedělo. Smutné je, že se tam toho moc neděje dneska).
K.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Renesanèní stavby

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Katerina píše:Asi je to přímo moje povinnost - bydlím už několik let v malé vesnici u Města Velvary. Ve Velvarech máme hned 2 renesanční stavby:
1. Kostel sv. Jiří 2. Pražská brána - postavena v roce 1580 Bartolomějem Vlachem za ...
Ano o obou vím, přiznám se bez mučení z internetu. Katko, nebyla by lepší fotka toho kostela, třeba tvoje vlastní, když už můžeme ukládat obrázky do "galerie" tohoto fóra a pak je vystavit na fóru. Předem děkuju...
Postoupila jsi na druhé místo. :)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Renesanèní stavby

Nový příspěvek od Katerina »

Jiøí Motyèka píše:
Katerina píše:Asi je to přímo moje povinnost - bydlím už několik let v malé vesnici u Města Velvary. Ve Velvarech máme hned 2 renesanční stavby:
1. Kostel sv. Jiří 2. Pražská brána - postavena v roce 1580 Bartolomějem Vlachem za ...
Ano o obou vím, přiznám se bez mučení z internetu. Katko, nebyla by lepší fotka toho kostela, třeba tvoje vlastní, když už můžeme ukládat obrázky do "galerie" tohoto fóra a pak je vystavit na fóru. Předem děkuju...
Postoupila jsi na druhé místo. :)
To nebylo do soutěže, ale jakési "místní vlastenectví" ...když tak jedu každý den domů z Prahy a orientuju se podle Řípu a velvarské věžičky ...
Fotky samozřejmě zkusím, ale nejhezčí je pohled na kostel na pdozim, zeď kolem je totiž krásně zarostlá barevným (asi) psím vínem .
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Renesanèní stavby

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:Postoupila jsi na druhé místo. :)
No, to je pěkný! První se přihlásím s typickou renezancí a všichni kdo příjdou po mě, mě předběhnou, a ještě s něčím, co vůbec nemá nic společnýho s renezancí, kromě toho, že to tam vzniklo.
No jo, to je ta pozitivní deskriminace, kdy maj mít ženský poloviční zastoupení v parlamentu, protekčně vyhrávaj církevně-vědomostní soutěže... :cry:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Renesanèní stavby

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ty fakt pláčeš, Przemeczku?...
Przemysl de Nyestieyky píše:
Jiøí Motyèka píše:Postoupila jsi na druhé místo. :)
No, to je pěkný! První se přihlásím s typickou renezancí ...
O tvém pořadí rozhodlo toto: "...Podélná neorientovaná jednolodní stavba s přestavěnou renesanční hranolovou věží, …Stavba podle převažujících dobových zvyklostí kombinovala gotický sloh s renesančním tvaroslovím … Presbytář náleží k pozdější barokní etapě provedené na počátku 18. stol. novým majitelem Antonínem z Dannhausenu. Rozsáhlá úprava interiéru (klenby, patrová tribuna, nová okna atd.) byla ukončena pravděpodobně r. 1721. Dílčí zásahy jsou ze 2. pol. 19. stol. (1853)..." Především zadavatel soutěže musí ctít pravidla soutěže. Četls je pozorně, pokud vůbec? :D (A "Violin" kostel je původní a ještě jako bonus přidala varhany :wink: )
Przemysl de Nyestieyky píše:...protekčně vyhrávaj církevně-vědomostní soutěže...
To není o církevních vědomostech. :evil: Čteš vůbec toto téma?
Jiøí Motyèka píše:
Przemysl de Nyestieyky píše:...Nebo se nejedná o církevní soutěž?...
Nejedná se v žádném případě o církevní soutěž, protože je to soutěž o krásách renesanční architektury a o vzácně se vyskytujících sakrálních stavbách vystavěných v tomto slohu (na rozdíl od profánních, těch je spousta.)
:lol: :lol: :lol: Tak už se nezlob, co by naši sportovci dali za bronz na MS... 8)
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Renesanèní stavby

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:Tak už se nezlob, co by naši sportovci dali za bronz na MS... 8)
Ještě co by na to řekli, kdyby je předjela další ženská a oni se nakonec dostali do brambor.... :cry:
A to já se jich v jiných tématech zastávám, že čarodějnický procesy byly nespravedlivý, že já bych jich upálil jen něco málo přes polovinu původního stavu... :cry: :twisted: :lol:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Renesanèní stavby

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...kdyby je předjela další ženská a oni se nakonec dostali do brambor.... :cry:
Nepředbíhejme... :lol:
Przemysl de Nyestieyky píše:...A to já se jich v jiných tématech zastávám, ...
Já se jich taky zastávám, ale ne tady v té soutěži, ta je dána pravidly a vyhlašovatel soutěže je nestranný arbitr... :|
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Přemečku, drahý, s těma čarodejnicema jsi to nemyslel vážně, viď? :) To by nás, ženy, totiž moc mrzelo...
No ale abych neodbíhala úplně od tématu, krásná renesanční architektura se dá najít v Krakově, který v 16. století přímo kvetl. A narozdíl od českých renesančních budov jich tam většina zůstala zachována v původní podobě, nebo hlavní město bylo roku 1596 přeneseno do Varšavy, kterou pěkně vypálili Švédi a to, co zbylo, bylo přestavěno...

Pár foteček:
Obrázek Wawel (že vypadá trochu jako Opočno?)

Obrázek

A Wawel ještě jednou...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Wável

Nový příspěvek od Ježek »

Včera jsem na Wawel a Krakov koukal, ale že bych to moh zapojit do soutěže, mě nanapadlo... Kostely mi moc renesanční nepřijdou.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

To bylo mimo soutěž:) Ty kostely jsou většinou spatlaný, hlavně ten přímo na Wawelu s hrobkami králů - není o co stát, vybavení by vydalo tak na tři kostely zvl᚝, to samé u katedrály na Hlavním náměstí...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Pøipomínka pravidel

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Viola píše:To bylo mimo soutěž...
Ano. Opět připomínám, soutěž se týká pouze ČR, pouze sakrálních staveb a neni to, a to bych chtěl obzvláště zdůraznit, "církevně-vědomostní soutěž". Všechny jiné příspěvky pochopitelně nebudou vyřazeny, pouze se nezúčastní soutěže.
Takže přispívejte vesele dál, přátelé, protože toto téma není jen o vyhlášené soutěži, ale taky třeba o románském slohu a románském umění, že?... :D
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů