Jízda v pozdním středověku (polští husaři)

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Jízda v pozdním středověku (polští husaři)

Nový příspěvek od jur »

jur píše: existuje vysvetleni, ze pera kridel generovaly zvuk, ktery plasil kone protivnika.
Ježek píše:Neplašilo by to ale i vlastní jízdu.
Kone husaru musely byt na to zvykle.
Ježek píše: Nicméně se jednalo o nejelitnější část vojska, ne?
Byla to nejelitnesji cast vojska, od druhe poloviny XVI stol. do konce XVII stol. jen zridka byvala porazena, malo ktere vojsko tehdejsi Evropy bylo schopne vydrzet husarsky utok. Polska slechta byla pacifisticka a nikdy nechtela dat penize na vojsko, tak ze husaria obvykle bojovala proti pocetnejsimu nepriteli, presto vitezila. Napr. bitva pod Krchholmem 1605 rozhodnuta utokem husarii (hetman Karol Chodkiewicz), pomer sil - 3,5 tis. Polaku (v tom 1450 husaria) proti 11 tis. Svedu. Bitva pod K³uszynem 1610 (hetman Stanislaw ¯ó³kiewski) 6800 Polaku (5550 husaria) proti cca. 35 tis. Rusu a zoldneru - vyhrana nekolika utoky husarie.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

acoma píše:nemáte to někde na obrázku? Ta křidýlka?
Tak vypadal husarz
Obrázek
a tak utok husarii
Obrázek
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

jur píše:a tak utok husarii
Obrázek
:D :D
I z obrázku jde z těch husarů hrůza. :shock: :shock: Být jejich protivníkem na bitevním poli, asi bych si myslela, že vidím pekelné anděly.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3983
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

acoma píše:apokalypsa...
Aha, už jsem to pochopil. Ale o to jde o nějaké zmýtizování jejich nepřemožitelnosti, aby hnali strach. Pěchota musela mít taky strach, když viděla, že se na ně řítí nepřátelská jízda s úmyslem zabrzdit až o ně (o tu pšchotu).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

ad : Dagmar, Jezek
Je znamy fakt, ze kdyz Karel IX chtel vytahnout proti vojsku hetmana Chodkiewicza (pod Kircholmem), pres 3x pocetnou presilu narazil na odpor vlastnich vojaku. Upozornili ho, ze ve smlouve maji zarucene, ze nebudou bojovat proti Polakum v otevrenem poli. Odpor zoldneru nakonec prolomil slib zaplaceni dvoiteho zoldu.
Husari se neplanovali zastavit o pechotu, oni po ni jednoduse prejeli.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

Ježek píše:
acoma píše:apokalypsa...
Aha, už jsem to pochopil. Ale o to jde o nějaké zmýtizování jejich nepřemožitelnosti, aby hnali strach. Pěchota musela mít taky strach, když viděla, že se na ně řítí nepřátelská jízda s úmyslem zabrzdit až o ně (o tu pšchotu).
Utok husarie probihal asi takto :
Obrázek
tzn. v tomto prikladu 375 m za 117 vterin, rozhaneli se postupne od chodu az do trysku (cwa³)
Stretnuti s pescem vypadalo asi takto :
Obrázek
Husarske kopi mivalo az 5,5 m delku a bylo uvnitr dute. Husar mohl srazit pesce nez ten ho dosahl svoi pikou. Tak aspon tvrdi znalci.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

Ježek píše:375 m za 117 vterin
Ty metry a vteriny by mohly mit vyznam pokud jde o dosah tehdejsich strelnych zbrani a kolikrat z nich slo vystrelit za tech napr. 117 vterin - asi jen jednou.
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

To co zde píše Jur je opravdu zajímavé. A já si při tom vzpoměl na jakýsi průzkum, který byl kdysi proveden v Evropě. Jedna z otázek byla : "Který národ je nestatečnější". A odpověď byla - polský.
A zároveň jsem si vzpoměl jak na mne zapůsobilo líčení bojů mezi polskou armádou a Rakušany(tedy i Čechy) snad v roce 1809 - kdy svoji početní slabost a horší výzbroj nahrazovali statečností.
Nebo záchrana Vídně před Turky......
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Nový příspěvek od Peacemaker »

No ja osobne mám s poliakmi velmi zlé skúsenosti,ale jedným dychom musím doda toto: Proti Hitlerovi vedeli, že nemajú šancu a predsa do toho išli. Proti turkom prišli ako trhani. Uhorské vojsko stálo v lesklej zbroji na kopci a smialo sa. A vtedy padol povestný výrok polského krála: Len sa vy nesmejte mojim udatným trhanom! Slúbili mi, že sa v tureckom tábore vystroja!! A tak sa aj stalo. Tí sa vrhli do boja s takou zúrivosou, že turci začali panikári už len keď videli to odhodlanie. Uhorské vojsko dostalo prísny zákaz zosada z koní v tureckom tábore, lebo si mysleli, že je to pasca. Poliaci tam nabehli ako prví a naozaj sa vystrojili. Prišli s ničím a odchádzali každý so zlatými reazami na krku a tureckými plátmi na hrudi.
oupi
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 11 lis 2007 20:00

Nový příspěvek od oupi »

Mám prosbu a dotaz. Sháním info o tzv. okřídlených husarech. Našel jsem dost fotek na internetu a koupil si Ospreye, ale stále to nestačí. Jedná se mi jak o reálie, tak o obrazové ztvárnění. Předem díky.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

oupi píše:Mám prosbu a dotaz. Sháním info o tzv. okřídlených husarech. Našel jsem dost fotek na internetu a koupil si Ospreye, ale stále to nestačí. Jedná se mi jak o reálie, tak o obrazové ztvárnění. Předem díky.
Zajimave postrehy o husarii ma Rados³aw Sikora, tady je jeho knizka
http://www.poczytaj.pl/7319
a tady link http://www.jest.art.pl/
Ale - vsechno polsky. :)
oupi
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 11 lis 2007 20:00

Nový příspěvek od oupi »

Díky za info. Stránky znám, ale knihu jsem ještě neviděl. Dělám figurky v měřítku 120mm a na husarii trochu ulétám. :D Polština mi nevadí. :D
oupi
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 11 lis 2007 20:00

Nový příspěvek od oupi »

Nějak jsem se zapoměl přihlásit. :roll:
Jo a nevíš, kde sehnat reprodukce maleb husarie z období cca 1570-1770 v nějaké rozumné kvalitě? Tím myslím velikost A4 a větší, popř 1024x780 pixelů.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

oupi píše:Mám prosbu a dotaz. Sháním info o tzv. okřídlených husarech. Našel jsem dost fotek na internetu a koupil si Ospreye, ale stále to nestačí. Jedná se mi jak o reálie, tak o obrazové ztvárnění. Předem díky.
zítra jedu do Varšavy, tak bych se tam teoreticky mohl po něčem poohlédnout...
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

oupi píše:Nějak jsem se zapoměl přihlásit. :roll:
Jo a nevíš, kde sehnat reprodukce maleb husarie z období cca 1570-1770 v nějaké rozumné kvalitě? Tím myslím velikost A4 a větší, popř 1024x780 pixelů.
Tady jsou nejake obrazy, bohuzel to nejsou ty pixele, ktere potrebujes
http://www.pinakoteka.zascianek.pl/
Husarii malowali napr. Wojciech Kossak a Józef Brandt. Kossakove - Jerzy, Juliusz a Wojciech - byli u nas takovi specjaliste na "konska" temata. Reprodukce - ty by bylo treba shanet nekde po galeriich, nebo se domluvit s nejakym malirem nebo studentem Akademii Sztuk Piêknych.
V Krakove na hradbach u Bramy Floriañskiej studenti tradicne vystavuji svoje dila, kdysi jsem tam videl peknou kopii "Bitwy pod Kircholmem" W. Kossaka, ale to uz je davno. Mozna autori te stranky, kterou jsem uvedl, budou neco vedet.
Obrázek
Wojciech Kossak "Bitwa pod Kircholmem"

Obrázek
W. Kossak "Rotmistrz Mie³¿yñski przyprowadza Janowi III chor¹giew husarsk¹ pod Wiedeñ"

Obrázek
W. Kossak "Hetman Jan Karol Chodkiewicz pod Chocimiem "

Obrázek
Józef Brandt "Husarz"
MIrmi³

Nový příspěvek od MIrmi³ »

Doporucuju rusky film "1612", kde husaria pry vypada jako vypadala ve skutecnosti (film byl konzultovan s polskymi historiky) i kdyz casto se tam objevuji nejake divne nesmysly, jako napr. behem oblezeni sklad prachu je upostred bojiste #-o ](*,)
Jinak film je fajn.
A: tak doopravdy nikdo to nevi jestli fakt husaria mela ta kridla... :roll:

zdravim
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Jízda v pozdním středověku (polští husaři)

Nový příspěvek od Maršálek »

Křídla byla upevňována buď přímo ke zbroji (záda kyrysu) nebo k sedlu a tvořila tak trochu baldachýn nad jezdcem - i proto dostali v Evropě jméno "Andělští husaři". Pokud vím tak křídla nemívali jenom důstojníci (setníci měli vlčí kožešinu, sepnutou na prsou sponou, náměstník pak měl tygří či panteří) - cílem bylo snadné odlišení pro orientaci v poli. Tak věděli husaři jednotlivých korouhví vždy svého velícího. Jednotlivé husarské korouhve tyto znaky různě obměňovali s ohledem na regionální tradici a měnilo se to samozřejmě i v průběhu doby.
K jejich obrovské úderné síle přispěly velmi pevné karacenové zbroje, které byly na hrudi tak silné, že odolali střelné ráně muškety (viděl jsem nastřelený karacen v Drážďanském Zwingeru) a především disciplinovanost, chybějící jejich rytířským předchůdcům. Pokud se nemýlím, říkal mi Karol rekonstruující husary, že se rekrutovali jenom z urozených (těch bez majetku prý bylo více než dost a čest sloužit mezi husary prý stála i za roky čekání).
servo
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Já bych ten husarský mýt až tak neposiloval, právě pro tu šlechtickost to nebylo v 17. století už tak životné, podobně jako postupně vypadávali všude kyryasníci. Nebyla to zase až taková rarita, jen snad ten první úder, ale v tom se to podobá opravdu středověké rytířské jízdě. Však ostatně Wolodyjowski nebyl plukovníkem u husarů, ale u dragounů a v tom byla budoucnost. Jinak husaři bývali přezbrojení, šavle, končíř, kopí, pistole, luk a šípy - někdy, palcát, hrůza. Zdaůleka ne všichni v té poslední fázi používali karacenovou zbroj, nebo ty lusky, či jak se tomu říká, často tam byla normální drátěná pošile,zpevňovaná pláty, taková lorika segmentata, později i vícemnéně západoevropksý krunýř. Má to ale zajímavý vývoj, od těch skutečně lehkých nájemných jezdců jihoevropského původu až k těžkooděné elitě polského rytířstva. A co Žluté vody. Já bych vsadil na záporožskou pěchotu, "dobrze maszeruje".
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

Bertoldus, frater Templi píše: A co Žluté vody.
Pomer sil pod ¯ó³tymi Wodami 1648 - cca. 1500 Polaku - vcetne 1 korouhve husarii (120 - 150 lidi) - proti silam Chmielnickiego (8 000 - 15 000). Polaci se branili 18 dni za taborovymi vozy, potom se prebili pres kozackou armadu, az dalsi den je dostihli v otevrenem poli Tatari, Polaci odrazili jejich prvni utok, druhy uz nedovedli.
Já bych vsadil na záporožskou pěchotu, "dobrze maszeruje".
Kazdy druh vojska byl dobry na neco jineho - zaporozska pechota, polska nebo litevska husaria, a take ti dragouni Wo³odyjowskiego. :D

Gustav II Adolf byl velky vojevudce, zreformoval svedskou armadu, a pres to hetman Stanis³aw Koniecpolski v bitve pod Trzciani¹ v roce 1629 ho porazil - mezi jinymi pomoci husarii. Svedsky kral malem nepadl do zajeti. Polaci tam meli cca. 4500 jizdy (1300 husaria), Svedove 4000 jizdy, 5000 vyborne vycvicene pechoty.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

kdo vládne bukvami, může si počíst:

Польские крылатые гусары 1576-1775 гг.

Obrázek

«Не стоит и пытаться описать все великолепие и красоту польской конницы. Их необычные костюмы, длинные пики с длинными вымпелами, тигровые чепраки и изысканные седла, стремена и уздечки, отделанные золотом, вышивкой и драгоценными камнями. Слова только принизят эту роскошь. Польское рыцарство не имеет себе равных. Не увидев этого глазами, невозможно представить себе его силу и блеск». (Итальянский посланник Косимо Брунетти о коронации Собеского в 1676 году).
http://rapidshare.com/files/88864062/HC142.rar
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů