Èeské oznaèení Koruny èeské

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Pomožte,odborníci na starší dějiny.Kdy se můžeme v listinách, psaných česky,setkat s termínem české království,či království české.Všude se uvádí,že platilo do r.1918,ale odkdy?
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4022
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Nový příspěvek od Ježek »

Georg píše:Pomožte,odborníci na starší dějiny.Kdy se můžeme v listinách, psaných česky,setkat s termínem české království,či království české.Všude se uvádí,že platilo do r.1918,ale odkdy?
Psaných česky? To zas tak starší období nebude...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše:Psaných česky? To zas tak starší období nebude...
14.století není zas tak "starší období"...?
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Přemysl Otakar II. měl užíval od dubna r. 1253 do korunovace 1261 titulu "Dominus regni Bohemie".

Náhrobní kámen Dobrohosta z Ronšperka v Poběžovicích nese mimo jiné slova "...svobodný pán Království českého" a je z r. 1506.

Anales Bohemiae (Edice "Fontes rerum Regni Bohemie" - 1875) uvádí toto:

"...1248. Rex Wenceslaus de solio pellitur. Regina Cunegundis obiit Idus Septembris. Studium Pragae perit. Multae domus in civitate Pragensi et in toto regno Bohemiae plurimae villae combustae sunt. Custodes ab ecclesiae Pragensi recesserunt. Rex Franciae cum exercitu suo transfretavit feria VI ante penthecosten. Bohemi et Moravi in Ponte victi fugierunt..."

Kniha "Sancte Romane ecclesie fidei defensionis clippeum adversus Waldensium seu Pickardorum" z r. 1501 zmiňuje toto:

"...Sermones apostolice sedis contra heresim waldensium marchionatum moravie regni bohemie occupancium collecti ex conmissione eiusdem sedis ab inquisitore heretice prauitatis fratre Henrico institoris Sacre pagine p[ro]fessore et nuncio pape alexandri ordinis p[re]dicatorum.
..."

Jan Lucemburský v r. 1329 kupuje Zhořelecko a v listine k tomu sepsané používá pojem "Koruna a stůl Českého království" (CORONA ET MENSA REGNI BOHEMIE)



Já vím, je to hrozně málo, nicméně si dovoluji vyslovit domněnku, že pojem "Království České" se poprvé objevuje v listinách někdy kolem r. 1250.
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

království Èeské

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Kateøina_z_Landštejna píše:..dovoluji vyslovit domněnku, že pojem "Království České" se poprvé objevuje v listinách někdy kolem r. 1250.
Já si dovolím oproti tomu vyslovit domněnku trochu jinou >
podle mě se poprvé vyskytuje toto označení už v 11. století v průběhu vlády Vratislava II.!
Často se píše duci Boemie, duci Boemiorum, dux Bohemorum, ale od r. 1085 se země nazývá i regi Boemiae (CDB.I.103) nebo viz tamtéž CDB.I.90,čís.84,pozn. sigillo W. Wratislaum, Bohemiae regem...

Přestože nešlo o dědičné království, první výskyt pojmu bych tedy zařadil do roku 1085... 8)

Ale nešlo náhodou o česky znějící pojem?
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Re: království Èeské

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Przemysl de Nyestieyky píše:Ale nešlo náhodou o česky znějící pojem?
Nojo, šlo! :shock: :oops:

Tak zpátky na stromy a hledat znovu #-o
Volo, multum, statim!
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Já se přiznám,že mi to uklo tuhle pří fotbale,Kdy jsem četl výsledek prvoligových Bohemians,ale pozor! z Irska.Tak mi došlo,že vlastně regni Bohemie nelze překládat jako království české,vzhledem k původu slova Bohemia z doby osídlení kelty.Párkrát jsm se setkal s touto otázkou i v zahraničí-českému sklu se všude říká Bohemia crystal glass.A ve francouzštině je bohemie přeloženo český nebo cikánský.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

re: Bohémové

Nový příspěvek od Katerina »

Georg píše:A ve francouzštině je bohemie přeloženo český nebo cikánský.
Toto má Jan Lucemburský na svém kříži u Kresčaku - Cette croix rappelle la fin heroiqve de Jean de Luxembourg, roi de Boheme , mort pour La France.

Boheme nemusí být nutně překládáno jen jako český nebo cikánský, ale také jako bohémský - Francoise de Villon má v jedné básni, ve které medituje nad pomíjivostí života - verš, cituji z paměti, Kde je Jan, král český (Roi de Boheme v originále) a prý se pak tradovalo , že u nás bydlí samí cikáni, když je Jan jejich král, ale nevím jestli to nebyla jen taková intelektuální nadsázka (či pokusd o žertík ) .

Nicméně už v raném středověku franští a bavorští kronikáři a pisálci označovali české kmeny Boihemové, i sami Čechové, ale skuiečně ve smyslu mužové čeští.

Já fakt nevím, jestli to Bohemia je skutečně z keltského Boia , protože to jsou hypotézy znějící hodně reálně, ale kdo to dneska může vědět na sto procent. jMohla by to být i nějaká pozdější konstrukce, vždyt mezi příchodem Slovanů - resp. Čechů a pobytem Keltů u nás muselo být delší období.

Jo a k té zminované Koruně české - jako ipojmenování byla opravdu poprvé používána a zformulována za Jana Lucemburského a pevně ustanovena za Karla.

lenka Bobková o tom má celou knížku.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4022
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: království Èeské

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Ale nešlo náhodou o česky znějící pojem?
Takto jsem to také pochopil, proto mladší středověk.
Hledali bychom tak jednu z prvních česky psaných listin ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: království Èeské

Nový příspěvek od Viola »

Co Dalimil?
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Tak už jsem se k tomu dopátral
Karel IV. se věnoval zajištění nově vzniklého územního celku po stránce dynastické posloupnosti i z hlediska státoprávního. Na počátku tohoto úsilí stojí soubor čtrnácti listin, jež vydal dne 7. dubna 1348. A právě v těchto dokumentech se objevuje pojem Koruna království českého, který pak Karel důsledně užíval ve svých ustanoveních. Česká koruna jím byla myšlena jako „věčná“ instituce stojící nad konkrétním králem. Podoba tohoto středověkého „státu“ se v následujících staletích proměňovala, postupně odpadly některé državy, Česká koruna však zrušena nebyla a definitivně zanikla až vytvořením Československé republiky v roce 1918.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů