Jedy ve středověku

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Rulík zlomocný

Nový příspěvek od floriš »

acoma píše:Takový rulík zlomocný je taky vhodný, pro dospělého jedince stačí cca 12 bobulí....Chutnala.:)
A to jsi prováděla kvůli testu účinnosti ze zvědavosti, anebo jsi sledovala krášlicí účinky "rozkapaných očí"? Pokud je mi známo, právě atropinem rozšířené zornice a chlípný pohled byly na počátku vědeckého pojmenování rulíku - Atropa bella dona... Ovšem není mi známo, kolik dam doplatilo na předávkování, když pro dosažení krasohledu bezpečně postačuje 0,25-0,5 bobule na osobu.
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Rulík...

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Je považován za psychotrponí látku,už jen proto že obsahuje několik jedů naráz...Mimo výše zmiňovaných obsahuje jed SKOPOLAMIN,který byl i používán jako sérum pravdy při výsleších...
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Rulík zlomocný

Nový příspěvek od acoma »

floriš píše:
acoma píše:Takový rulík zlomocný je taky vhodný, pro dospělého jedince stačí cca 12 bobulí....Chutnala.:)
A to jsi prováděla kvůli testu účinnosti ze zvědavosti, anebo jsi sledovala krášlicí účinky "rozkapaných očí"? Pokud je mi známo, právě atropinem rozšířené zornice a chlípný pohled byly na počátku vědeckého pojmenování rulíku - Atropa bella dona... Ovšem není mi známo, kolik dam doplatilo na předávkování, když pro dosažení krasohledu bezpečně postačuje 0,25-0,5 bobule na osobu.
Z vlastni zkusenosti muzu popsat zmatenost, uzkost, rozsirene zornice a zrakove halucinace. 8)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Návštěvník

Re: Jedy ve støedovìku

Nový příspěvek od Návštěvník »

testovat jed na sobě... skvělé :clap:
Ve starších diskuzích padla zmínka o jedech z orientu. Mám zajímavou informaci jak jed našim předkům pomáhal i v lovu ryb, nebo spíše pytlačení a to právě jed ze zemí exotických. Jednalo se o tzv. Kebuli , což jsou sušené plody východoindické liány Anamirta cocculus - čeleď Chebulovití. tyto plody se zapracovávali do těsta a po pozření se ryby během 15-20minut začali potácet a nemohli plavat a pak byly chytány. Tento velice exotický jed je u nás prokázán písemně v polovině 16. století (Petr Hubáček Kolínský), takže již v novověku, ale jednalo se o věc známou, jež byla používána patrně i dříve, takže závěr středověku možná zažila. Zajímavé je, že do konce první republiky byla u nás v lékárnách běžně dostupná a za popsaným účelem se i používala.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Jedy ve støedovìku

Nový příspěvek od floriš »

Návštěvník píše:testovat jed na sobě... skvělé :clap:
Ve starších diskuzích padla zmínka o jedech z orientu. Mám zajímavou informaci jak jed našim předkům pomáhal i v lovu ryb, nebo spíše pytlačení a to právě jed ze zemí exotických. Jednalo se o tzv. Kebuli , což jsou sušené plody východoindické liány Anamirta cocculus - čeleď Chebulovití. tyto plody se zapracovávali do těsta a po pozření se ryby během 15-20minut začali potácet a nemohli plavat a pak byly chytány. Tento velice exotický jed je u nás prokázán písemně v polovině 16. století (Petr Hubáček Kolínský), takže již v novověku, ale jednalo se o věc známou, jež byla používána patrně i dříve, takže závěr středověku možná zažila. Zajímavé je, že do konce první republiky byla u nás v lékárnách běžně dostupná a za popsaným účelem se i používala.
Ano, i Jaromír Tomeček v knize „Stříbrný lipan“, která se odehrává někde na Podkarpatské Rusi, se o něm zmiňuje...
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Návštěvník

Re: Jedy ve støedovìku

Nový příspěvek od Návštěvník »

máš pravdu, Tejčka v Příběhu štiky také, byl to oblíbený prostředek, ještě že se už nedováží (asi)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot, ClaudeBot, DotBot a 0 hostů